Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Przeróbką Kotłowni


kukislaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po raz pierwszy

Czy ktoś z forumowiczów mógł by wypowiedzieć sie na tema niżej przedstawionego schematu modernizacji kotłowni

Chodzi mi dokładnie o prawidłowość podpięcia pompy ładującej c.w.u oraz obiegowej c.o. wraz z zastosowanie zaworu mieszającego

Cała moja wizja polega na tym że w tym momencie używam starego Camino z zamontowanym nadmuchem i sterownikiem firmy Tech który utrzymuje mi temperature około 50 a opalany jest zrębkami a na noc zasypywany węglem.

Tylko że przy tej temp w komoże spalania na ściankach zbiera sie dość dużu syfu z czego przy temp w granicach 70-75 stopni jest go zdecydowanie mniej

I dlatego chcę zastosować układ 2 pomp. 1 ładowała by zasobnik cwu temp z kotła tj około 70 a druga po obniżeniu temp przez zawór mieszający do około 50 stopni ogrzewała by dom.

Ale czy schemat który tutaj przedstawiłem zadziała po jego zastosowaniu

 

Czy ktoś mi pomoże w rozwiązaniu problemu

schemat.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po raz pierwszy

Czy ktoś z forumowiczów mógł by wypowiedzieć sie na tema niżej przedstawionego schematu modernizacji kotłowni

Chodzi mi dokładnie o prawidłowość podpięcia pompy ładującej c.w.u oraz obiegowej c.o. wraz z zastosowanie zaworu mieszającego

Cała moja wizja polega na tym że w tym momencie używam starego Camino z zamontowanym nadmuchem i sterownikiem firmy Tech który utrzymuje mi temperature około 50 a opalany jest zrębkami a na noc zasypywany węglem.

Tylko że przy tej temp w komoże spalania na ściankach zbiera sie dość dużu syfu z czego przy temp w granicach 70-75 stopni jest go zdecydowanie mniej

I dlatego chcę zastosować układ 2 pomp. 1 ładowała by zasobnik cwu temp z kotła tj około 70 a druga po obniżeniu temp przez zawór mieszający do około 50 stopni ogrzewała by dom.

Ale czy schemat który tutaj przedstawiłem zadziała po jego zastosowaniu

 

Czy ktoś mi pomoże w rozwiązaniu problemu

Spalanie zrębków w kotle Camino to kompletne nieporozumienie a przedewszyskim szkoda kotła. Masz dostęp do zrębków to najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kotła przystosowanego do takiego paliwa (mają niestety jedną podstawową wadę czyli cenę). Poza tym jeżeli kocioł na zrębki to wyłącznie z buforem (!!!), układ który proponujesz jest kompletnym nieporozumieniem dla tego paliwa ( zresztą nie przewiduję zbyt długiego życia tego kotła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ale może lepiej byłoby zasosować zawór 4d? Mógłbyś puszczać na instalację np. 40C (w ciepłe dni) a na kotle mieć ciągle 65C...

 

przecież 3d wpięty jak na schemacie właśnie tą rolę spełnia .dobrze by było kocioł z naczyniem wzb. połączyć dodatkową rurą a reszta o.k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie zrębków w kotle Camino to kompletne nieporozumienie a przedewszyskim szkoda kotła. Masz dostęp do zrębków to najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kotła przystosowanego do takiego paliwa (mają niestety jedną podstawową wadę czyli cenę). Poza tym jeżeli kocioł na zrębki to wyłącznie z buforem (!!!), układ który proponujesz jest kompletnym nieporozumieniem dla tego paliwa ( zresztą nie przewiduję zbyt długiego życia tego kotła)

 

Faktycznie kocioł tego typu jak narazie jest dla mnie jeszcze nie osiągalny i to głównie ze względu na cene jak również na wielkość mojej kotłowni bo kotła z zasobnikiem nie mam gdzie ustawić.

A co do zrębków to pale nimi już 4 sezon i jak narazie nie jest źel. Kocioł ma sie również całkiem nieźle biorąc że jest z 1983 roku a wcześniej był tak jak to być powinno koksem i węglem kamiennym. Chwała konstruktorom.

A dlaczego akurat upieram się przy nich. Bo kupuje je w fajnej cenie 300 zł za kontyner 25 mp i tyle idzie mi rocznie plus około 2 tony węgla na nocny zasyp. A to przy domu 130 m2 plus ciepła woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że rozumiecie mój problem

To może doradzicie mi jaki zawór kupić ponieważ niby najlepsze są ale cena siłownika jest oszałamiająca. Narazie chcę coś kupić zamontować i potem zobaczyć jak to będzie się sprawdzac. Ale kupując chcę wstępnie wiedzieć jakie będą dalsze koszty rozbudowy. Na allegro znalazłem np. http://www.allegro.pl/item884782727_trojdr...ajacy_tani.html

z siłownikiem w rozsądnej cenie.

A i jeszcze jedno przy 50 stopniach na kotle powrót mam na poziomie 44 stopni a przy 70 jest mniejwięcej 55

Tak więc powiedzcie mi jak z temperatury 70 na kotle i 55 na powrocie zawór wymiesza mi te około 50 stopni które wystarcza mi do nagrzenie hacjendy.

A może zastosować termostatyczny zawór mieszający firmy ESBE z regulacją na poziomie 30-60 stopni. Nietrzeba by było wtedy mieć sterownika z siłownikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'vernal' date='18.01.2010, 21:54' post='41053'

Spoko, ale może lepiej byłoby zasosować zawór 4d? Mógłbyś puszczać na instalację np. 40C (w ciepłe dni) a na kotle mieć ciągle 65C...

 

przecież 3d wpięty jak na schemacie właśnie tą rolę spełnia .dobrze by było kocioł z naczyniem wzb. połączyć dodatkową rurą a reszta o.k.

 

Kolego Gruby,

 

Masz chyba na myśli temperaturę wychodzącą z kotła.

Tu chodzi o to, zeby temperatura w CAŁYM kotle była podobna, a jest to bardzo ważne.

 

Nadal więc namawiam na 4d :o

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie zrębków w kotle Camino to kompletne nieporozumienie a przedewszyskim szkoda kotła. Masz dostęp do zrębków to najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kotła przystosowanego do takiego paliwa (mają niestety jedną podstawową wadę czyli cenę). Poza tym jeżeli kocioł na zrębki to wyłącznie z buforem (!!!), układ który proponujesz jest kompletnym nieporozumieniem dla tego paliwa ( zresztą nie przewiduję zbyt długiego życia tego kotła)

 

A co ma układ do rodzaju paliwa?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po raz pierwszy

Czy ktoś z forumowiczów mógł by wypowiedzieć sie na tema niżej przedstawionego schematu modernizacji kotłowni

Chodzi mi dokładnie o prawidłowość podpięcia pompy ładującej c.w.u oraz obiegowej c.o. wraz z zastosowanie zaworu mieszającego

Cała moja wizja polega na tym że w tym momencie używam starego Camino z zamontowanym nadmuchem i sterownikiem firmy Tech który utrzymuje mi temperature około 50 a opalany jest zrębkami a na noc zasypywany węglem.

Tylko że przy tej temp w komoże spalania na ściankach zbiera sie dość dużu syfu z czego przy temp w granicach 70-75 stopni jest go zdecydowanie mniej

I dlatego chcę zastosować układ 2 pomp. 1 ładowała by zasobnik cwu temp z kotła tj około 70 a druga po obniżeniu temp przez zawór mieszający do około 50 stopni ogrzewała by dom.

Ale czy schemat który tutaj przedstawiłem zadziała po jego zastosowaniu

 

Czy ktoś mi pomoże w rozwiązaniu problemu

Vernal ma rację,proponuję jeszcze dołożyć odpowietrzenie na wejściu do zbiornika cwu.Tam gdzie jest kolano wstawić trójnik.To tylko taka sugestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. W kotłowki planuje zamontowac 4 odpowietrzniki automatyczne, dodatkowy termometr już za zaworem mieszającym i przy zasobniku cwu oraz dodatkowe obejście pompy cwu tak na wypadek braku prądu żeby chociaz trochę ciepłej wody narobić grawitacyjnie.

Ale wracając do mieszacza to jeśli żeczywiście 4d będzie lepszy to może dacie mi jakieś dokładniejsze wytyczne montażu albo jakiś rysunek jak by to miało wyglądać w stosunku do przedstawionego schematu. Bo z tego co wyczytałem w Googlach to 4d ma mieszać tak abym przy 70 na kotle miał 50 puszczone na grzejniki i przy okazji wspomagał kocioł cieplejszym powrotem ale czy to możliwe przy parametrach 70 na kotle i ta temp idzie na zasobnik i zawór mieszający a 55 na powrocie bo jak on zmiesza 70 z 55 żeby wyszło 50 bo nawet jeśli bo gdy 4d puści te 50 na powrót to będzie ona niższa od już wracającej a to chyba mija się z celem tego rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, 4d wkładasz zamiast 3d na Twoim schemacie. Powrót grzejników kierujesz TYLKO na 4d a z "czwartej nogi" puszczasz powrót na kocioł.

 

A działa to tak, że zakładając, że z grzejników wraca 50C jest to mieszane z 70C z kotła i DOPIERO wtedy idzie na powrót kotła.

 

Ważne jest, żeby poprawnie zbudować taki układ - jest dużo na ten temat w moim innym temacie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. W kotłowki planuje zamontowac 4 odpowietrzniki automatyczne, dodatkowy termometr już za zaworem mieszającym i przy zasobniku cwu oraz dodatkowe obejście pompy cwu tak na wypadek braku prądu żeby chociaz trochę ciepłej wody narobić grawitacyjnie.

Ale wracając do mieszacza to jeśli żeczywiście 4d będzie lepszy to może dacie mi jakieś dokładniejsze wytyczne montażu albo jakiś rysunek jak by to miało wyglądać w stosunku do przedstawionego schematu. Bo z tego co wyczytałem w Googlach to 4d ma mieszać tak abym przy 70 na kotle miał 50 puszczone na grzejniki i przy okazji wspomagał kocioł cieplejszym powrotem ale czy to możliwe przy parametrach 70 na kotle i ta temp idzie na zasobnik i zawór mieszający a 55 na powrocie bo jak on zmiesza 70 z 55 żeby wyszło 50 bo nawet jeśli bo gdy 4d puści te 50 na powrót to będzie ona niższa od już wracającej a to chyba mija się z celem tego rozwiązania

Przy piecu Camino możesz spokojnie zastosować zawór 3-D - dokładnie tak jak na Twoim schemacie. Kręcąc tym zaworem regulujesz stosunek wody z kotła do wody z powrotu CO przepływającej przez ten zawór i zasilającej CO. W efekcie daje to obniżenie temp. zasilania CO a co za tym idzie obniżenie temp. powrotu CO. Ja mam dokładnie tak jak na schemacie i na piecu mam 65 st. a na grzejniki idzie mi ok. 38 st. ( " na rękę" ) - tyle mi wystarcza żeby w domu było 21-22 st. Żeby skutecznie podnieść sobie temp. powrotu ( co w przypadku Camino nie jest konieczne - "pancerny'' żeliwniak ) mam na stałe włączoną pompkę ładującą bojler. Temp. powrotu podnoszę bo u siebie mam dwa piece, poczciwe Camino i ekogroszka SEKO i to właśnie ze względu na to że w nim teraz palę ( LENISTWO!!! ) pompka bojlera chodzi cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za wypowiedziTrochę pomyślałem na swoim własnym schematem i w oparciu o wasze wypowiedzi trochę inaczej to rozrysowałem

Odpowiedzcie mi jeszcze na dwa pytanka.

Jeśli pompa jest zamontowana na zasilaniu to przednią musi być filtr siatkowy ale gdy zawór mieszający będzie podsysał wodę z powrotu to na nim też zamontować filtr żeby chronić zawór czy nie jest to konieczne.

Ogólnie zawór 4D ma podnieść temperature powrotu ale czy jest sens jeśli u mnie powrót ma wyższą tem niż tą którą chcę po wymieszaniu puścić na grzejniki. A może lepiej kupić 4D zamiast 3D i jedno wyjście zaślepiś tak żeby wrazie gdy po odpaleniu nowej kotłowni zajdzie taka potrzeba.

schemat2.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworu chronić nie trzeba.

Piszesz trochę dziwne rzeczy. Jakim sposobem temp powrotu (czyli to co wraca z c.o.) ma być wyższa niż temp. którą zasilasz c.o.?

Z tym schematem to trochę nakombinowałeś. Trzeba wziąć schemat gotowy, albo do 3d (taki jak pierwszy) albo do 4d.

I wtedy to działa. Oczywiście przed każdą pompą czyszczak i zawory wkoło niej, przed (albo za) pompą cwu lub obiema zawór zwrotny, odpowiednie przekroje rur, naczynie wyrównawcze, jakieś termometry i tyle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie może trochę pomieszałem.

Cała moja filozofia przy drugim schemacie jest taka że w momęcie całkowitego zamknięcia zaworu mieszającego odetne kocioł od przelewu no i buuuum dlatego tak myślę że może obejść różnicówką i zawór 3 lub 4d razem z pompą co. A ten zwykły zawór kólowy to tylko po to że na wypadek braku prądu można by go otwożyć i zawsze grawitacja trochę wody nagrzeje bo rużnicówki w poziomie nie można montować.

Termometry, odpowietrzniki i takie tam są w planach a co do przekroju rur to teraz mam stalowe 1 cal a potem planuje dać 28 w miedzi.

A tak konkretnie to 3d czy 4d bo sam już niewiem Z 3d mam praktycznie wszystko w miarę poukłedane a czytałem że przy 4d wynikają czasem jakieś problemy. Warto eksperymentować tylko po to aby podnieść temp powrotu bo o korozje w żeliwniku to raczej sie nie boje tylko o to że jak kocioł będzie miał podgrzewać 45 z powrotu na 70 do zasilania to będzie hulał na maxa a ja niezdąże sosen na troty przerabiać.

Czyli ten pierwszy sposób lepszy a drugi odpada czy op małej modyfikacji też się będzie nadawał

Jak masz czas i chęci to przemaluj ten mój schemat po twojemu i go tu wstaw.

Człowiek uczy się całe życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdążysz te sosny poprzerabiać, zdążysz.

Zawór 4drogowy pomoże ci w jeszcze jednej bardzo istotnej rzeczy, nie tylko chodzi o rdzewienie kotła chodzi również o smołę i sadze które bardzo lubią właśnie zatkać piec przy niskiej temperaturze pracy kotła. Kondensacja itd.

Ja bym założył na twoim miejscu 4d.+siłownik+sterownik utrzymujący temperaturę powrotu powyżej "punktu rosy".

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, 4d wkładasz zamiast 3d na Twoim schemacie. Powrót grzejników kierujesz TYLKO na 4d a z "czwartej nogi" puszczasz powrót na kocioł.

 

To samo wyczytałem w innym poście ale tak mi się wydaje że u mnie to nie wyjdzie. A to dlatego że ja mam wszystkie rury pochowane w posadzkach na poziomie zero w kotłowni a Camino powrót tez ma bardzo nisko i gdybym miał podłączyć powrót z grzejników najpierw tylko do 4d a dopiero potem do kotła to będę miał pod górkę przynajmniej 50 cm i z nowu na dół. A czy w takim przypadku zadziała mi grawitacja bo niby musi cały czas iść ze spadkiem w strone kotła.

Na dole jest prosty rysunek takiego podłączenia. Obejżyj go i wypowiedz sie czy podłączenie 4d jast prawidłowe. Są tam orientacyjne temperatury do uzyskania A i jakiej firmy zawór byś mi polecił bo ceny są podobne ale przy siłownikach to bywa rozbierzność nawet do 300 zł

schemat3.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadowienie rur obiegu CO w stosunku do zaworu np. 4-D nie ma żadnego znaczenia przy układzie pompowym- a taki jest u Ciebie- żeby tylko nie było miejsc gdzie mogłoby się gromadzić powietrze- odpowietrzniki. Ważne jest aby rury w obiegu kotłowym były odpowiednio ułożone i miały odpowiednie średnice. W układzie gdzie wszystkie rury idą "zerem" na grawitację szans nie ma wiec zawory różnicowe możesz sobie podarować za to proponowałbym zaopatrzyć się w UPS'a do pompki( tylko ) na wypadek braku prądu bo Camino to zacny kociołek i szkoda by go było. Na Twoim trzecim schemacie coś mi nie "pyka". bo jeżeli zasilanie CO masz np. 50 st. to powrót CO na pewno nie będzie choćby 51 st. tylko może ze 45 st. Natomiast bardzo korzystne byłoby gdyby powrót do pieca miał 50-55 st. przy 70 st. na piecu. Co do cen zaworów mieszających to szukałbym raczej czegoś tańszego bo ryzyko że zacznie podciekać istnieje zawsze a dla wygody ewentualnej wymiany taki zawór zawsze montuję na śrubunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim trzecim schemacie coś mi nie "pyka". bo jeżeli zasilanie CO masz np. 50 st. to powrót CO na pewno nie będzie choćby 51 st. tylko może ze 45 st. Natomiast bardzo korzystne byłoby gdyby powrót do pieca miał 50-55 st. przy 70 st. na piecu.

 

W połowie zdania masz rację - rzeczywiście na powrocie z c.o. nie będzie więcej niż na zasilaniu c.o.

ALE do kolła wróci już więcej, bo właśnie zawór 4d "dorzuci" trochę wody 70C :huh:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.