Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Duo Prawidlowe Spalanie Ekogroszku


kuti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie do szanownych kolegow. Pierwszy sezon pale ekogroszkiem (defro duo 16kw) instalacje wykonywalem sam i jestem z niej zadowolny lecz mam pare pytan jak powinno wygladac prawodlowe spalanie ekogroszku.

 

a wiec:

1) Czy ilosc powietrza powinna byc na tyle duza, ze plomień jest "ostry" az gwizdze cos jak z palnika acetylenowego czy raczej ma sie to palic przy malym nastawie dmuchawy np 30% i plomien jak przy weglu.

 

Probowalem roznych ustawien przy malej ilosci pow 30% kociol nie osiaga zadanej temp, pozostaja niespalaone kawalki groszku, przy duzej rzedu 70% zauwazylem za straszeni duzo cieplych spalin idze w komin (ostatnie drzwiczki do wtczystki w kotle a tam spra tem spalin w komin)

 

2) Co wlasciwie daje ta przeslona na dmuchawie ?

 

3) Jak duzy powinien byc kopczyk i co to wlasciwie ? Moze najprosciej jak potrafie, kociol defro duo retora jakgdyby stala czesc + kolniez nakladany na nia szer moze 3-4 cm przykrecany na 3 sruby. Czy kopczyk ma byc tylko w srodku na rowni z kolnierzem czy moze powyzej i na cala szerokosc kolnierza.

 

Moje obecne nastaiwenia:

czas podawania 5s przestoju 30s

dmuchawa 70%, podtrzymanie przedmuch co 5 min 90s,podawanie w podtrzymaniu co 30m temp 70 stopni.

 

Dopiero zaczalem palic ekogroszkiem co jest lepsze dluzsze podawanie i dluzszy przestuj czy krotkie rzedu 5s i czeste ?

 

Dodam jeszcze ze przy obecnych tem -10 kociol pracuje 10-15min i kolo 10min trzyma te 70st potem cykl od nowa.

 

Wszelkie sugestie mile widziane z gory Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mamy podobne piece (15kW). Ja też na początku ustawiałem dmuchawę tak, żeby był płomień jak w palniku acetylenowym. Później przeczytałem temat "jak palić w Kotle Retortowym?". Wtedy ustawiłem przesłonę wentylatora na maks otwartą. W sterowniku wentylator na 10%. Czas podawania 10s, przerwa podawania 70s. Kopczyk powinien być jak największy, wtedy płomień jest duży i lepiej ogrzewa. Praca w podtrzymaniu to 10min czekania i 30s podawania. Wentylator 10min. czekania i 30s pracy. Eko-groszek chwałowicki, daje dużo popiołu. Teraz będę przechodził na eko-groszek z kopalni Bobrek (najlepszy u lokalnego dostawcy).

Niedawno znalazłem na tym forum informację, że ktoś z piecem retortowym i rusztem wodnym kładł na ruszt wodny kawałki drzewa i dzięki temu piec był w podtrzymaniu 6 godzin. Spróbowałem tego i rzeczywiście żar z drzewa lepiej oddaje ciepło na ruszta wodne i piec jest dłużej w podtrzymaniu.

Ja mam ustawioną temp. na piecu 60°C.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości w ustawieniach.

 

P.S. Ponieważ to mój pierwszy sezon z eko-groszkiem, prowadzę tabelę w Excelu i wyszło mi, że 2,25t starczyło mi na 90 dni palenia. Lepiej niż w zeszłym sezonie, kiedy to Zębiec 28kW spalał mi 1t węgla na miesiąc (chyba, że poprzednia zima była ostrzejsza). + eko-gorszku jest to, że mam stałą temp. w domu: +20°C na parterze i +21°C na piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wiec tak dom 150m2 ocieplony w srodku styropianem budowany w latach 80tych.

Piec defro duo 15-czy 16 kw jakos tak. Zasobnik na ciepla woda 100l. Grzejniki nowe u mnie problem to nieocieplony sufit.

 

Obecnie pali mi kolo 43kg/dobe przy mrozach -20 stopni. Zawor ESBE 4 drozny tem cwu 45 stopni., CO 70stopni.

 

dmuchawa 20%, calkowice otwarta czas podawania 20s,przerwy 90s praca w podtrzymaniu podawanie 30s przerwa 6min25s wentylator w podtrzymaniu co 5 min 120s.

 

histereza 3 stopnie dochodiz okolo 10-12 min od 67-70. okolo 10 stygnie. (wlazylem 4 cegly szamotki aby kumulowaly cieplo i dluzej piec chodizl w podtrzymaniu dodalo to okolo 2min).

 

Na innych ustawieniach np dmuchawa 10% dlugo piec dochodizl do temp zadanej krotko trzymal i nie spalal calkowicei groszku.

 

Nie weim czy uda sie jeszcze zejsc z spalaniem przy tych mrozach pozdrawiam i czekam na doswiadczenia innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Korzystam z DEFRO DUO 25 KW. Pierwsza zima. Domek 190m2 ocieplony 12 cm.

Nie wiem juz sam co regulowac bo wszystkiego probowalem. Dzisiaj wlaczylem na ustawienia fabryczne bo juz za duzo wykombinowalem. Przy obecnych mrozach idzie 30 kg/dobe. 21 stopni w domu. Nie wiem jak powinien wygladac żużel. Czasami spieka sie w bryly i blokuje wegiel. Ustawienia mam takie:

Podawanie 20 sek, przerwa 60 sek, dmuchawa 60%, odsłonieta na 2 cm, przerwy sa mniej wazne jak mniemam.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam dom 170 m2, jeszcze nie zamieszkały, nieocieplony, bez wylewek końcowych. Ogrzewam aby szlag nie trafił tynków wewnętrznych i moje spalanie jest gigantyczne. Zaczołem palić 2 tyg. temu i już spałiłem 1t ekogroszku. Mój piec to defro duo 25kW. Ogrzewam sam dom bez CWU i dziennie spalam 75kg węgla. Próbowałem różnych ustawień. Teraz mam temp. CO 56 st.C, podawanie co 6s, przerwa 20s, nadmuch 50%, przysłonięta 3/4. Do temp. zadanej tj. 56 st. dochodzi w czasie ok. 10 min, histereza 2 st. co w praktyce oznacza, że piec jest w podtrzymaniu ok. 5 min. Później temp. spada do 52 st. i cykl się powtarza. Przy niejszym nadmuchu ok. 20-30% i przesłonie otwartej do połowy w piecu przy zamkniętych dzwiczkach pojawia się dymienie. Dym jest wysysany przez komin w momencie otwarcia drzwiczek. Dlaczego się tak dzieje? Druga sprawa to taka, że węgiel na retorcie pali się praktycznie w środku, natomiast na bokach nie albo bardzo słabo, co powoduje, że powstaje bardzo dużo spieków. Dlaczego tak jest? Podobno instalator uszczelnił retortę silikonem, więc to raczej nie to. Zastanawiam się czy w moim piecu nie jest pomyłkowo zainstalowany palnik do spalania biomasy czy pellet! Jak rozpoznać różnice? Proszę o wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po kilku tygodniach palenia w DEFRO-DUO 15KW (18) myślę że rzeczywiście 70% sukcesu to dobry eko-groszek.

Z doświadczenia z piecem wiem że nawet zmiana parametrów o 1-2 s powoduje duże różnice w spalaniu dobowym węgla.

Aktualnie grzeję około 110 m2 domu , który jest na etapie wykańczania wewnątrz.

Utrzymuję stałą temp. 18-19 C. Kocioł spala około 18-20 kg/doba przy ostatnich temperaturach , wcześniej około 15 kg/doba.

Z obserwacji procesu spalania optymalne parametry dla mojego pieca to 6-7 s podawania , 38-45 s postoju .

Piec dochodzi do temp. 57 C w około 11-13 min , pozostaje w podtrzymaniu około 16-18min.

Prawdopodobnie pewną wadą palników DEFRO jest ich mała pow. gdzie nie można utrzymać

palącego się węgla na wys 3-4 cm nad brzegiem retorty.

Przesłona 20% siła nadmuchu , otwarta na około 60-70%.

Wcześniej uszczelniłem retortę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witajcie. Mam dom 170 m2, jeszcze nie zamieszkały, nieocieplony, bez wylewek końcowych. Ogrzewam aby szlag nie trafił tynków wewnętrznych i moje spalanie jest gigantyczne. Zaczołem palić 2 tyg. temu i już spałiłem 1t ekogroszku. Mój piec to defro duo 25kW. Ogrzewam sam dom bez CWU i dziennie spalam 75kg węgla. Próbowałem różnych ustawień. Teraz mam temp. CO 56 st.C, podawanie co 6s, przerwa 20s, nadmuch 50%, przysłonięta 3/4. Do temp. zadanej tj. 56 st. dochodzi w czasie ok. 10 min, histereza 2 st. co w praktyce oznacza, że piec jest w podtrzymaniu ok. 5 min. Później temp. spada do 52 st. i cykl się powtarza. Przy niejszym nadmuchu ok. 20-30% i przesłonie otwartej do połowy w piecu przy zamkniętych dzwiczkach pojawia się dymienie. Dym jest wysysany przez komin w momencie otwarcia drzwiczek. Dlaczego się tak dzieje? Druga sprawa to taka, że węgiel na retorcie pali się praktycznie w środku, natomiast na bokach nie albo bardzo słabo, co powoduje, że powstaje bardzo dużo spieków. Dlaczego tak jest? Podobno instalator uszczelnił retortę silikonem, więc to raczej nie to. Zastanawiam się czy w moim piecu nie jest pomyłkowo zainstalowany palnik do spalania biomasy czy pellet! Jak rozpoznać różnice? Proszę o wszelkie sugestie.

 

 

Mam Defro Duo 15 dom 170 m2 ocieplony . Po kilkudziesięcio godzinnym spędzeniu w kotłowni doszedłem jak mi się wydaje do przyzwoitych osiągnięć, bo również miałem problemy ze spalaniem. Podam moje ustawienia na sterowniku:

 

temperatura CO -50 st.

czas podawania - 17 sek.

przerwa w podawaniu -50 sek

wentylator -30% (klapka uchylona 50%)

praca w podtrzymaniu - 16 sek

przerwa podawania -15 min

wentylator:

czas pracy -16 sek

czas przerwy -6 min

spalanie ok 28 kg na dobę

 

praca pompy wodnej na I stopniu

przebieg pracy kotła:

ilość cykli podajnika do osiągnięcia temp.50 stopni 4-5( wciągu 5 min.)

temperatura (histereza) dochodzi do 53 st. na wskazniku sterownika, na wskazniku sprężynowym pieca 60 st.

czas kiedy temp. spadnie do 48 st. na wskazniku sterownika 19 min. 18 sek.

Jednym z ważnych punktów spalania jest eko groszek. Ja testowałem kilka i doszedłem do wniosku, że najlepszy jest EKORET Z KOPALNI

JULIUSZ z Sosnowca .Popiół ze spalania to proszek nie jak z PSEŁDO EKO GROSZKU "RETOPAL" Z PIASTA( kupa spieków i nie dopalonych

węgli)Odradzam unikajcie tej podróby.

Jeśl ktoś ma sposób na lepsze spalanie lub lepszy eko groszek to piszcie . ABY DO WIOSNY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam panowie!

przede wszystkim przed 1 rozruchem trzeba uszczelnić retortę silikonem wysokotemp. aby było prawidłowe spalanie eko-groszku.

stosunek czasu podawania do przerwy w podawaniu dla nominalnej mocy kotła wynosi 1:3

przykład: co z tego że kocioł pracujący na parametrach paleniska np. 10s do 70s spala nam węgiel na popiołek dochodzi do zadanej temp. o niebo dłużej i w efekcie końcowym spali tyle samo a nawet wiecej paliwa co przy stosunku 1:3 (zwłaszcza przy układach c.o. o dużych pojemnościach), poza tym jeżeli przedobrzymy to może skutkować tym iż kocioł będzie nam się wyłączał zwłaszcza w nocy kiedy temp. gwałtownie spada (alarm - temp. nie rośnie).

płomień ma omiatać deflektor i przechodzić przez ruszt wodny ale ma być wyraźnie ukierunkowany ku górze, wbrew pozorom im większy nadmuch tym płomień krótszy i mniejsza moc palnika a za mały nadmuch skutkuje kopceniem, spadkiem mocy oraz nie spaleniem węgla.

Reszta panowie należy już do Was !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Pozwolę sobie dodać coś od siebie.Mam defro Duo 15KV

 

Palę drugi sezon. Na początku myślałem że mnie szlag trafi. Piec gasł. Okazało się że za krótkie podawanie w podtrzymaniu w stosunku do dużego nadmuchu powodowało wypalenie się węgla w retorcie i wygasanie pieca. Następny problem to ogromne spieki - tutaj z pomocą przyszedl mi dostawca węgla i polecił obniżyć moc dmuchawy - teraz osłona dmuchawy na "szparkę" i 30% na sterowniku. spieki minimalne - w zasadzie sam popiół - materiał ten sam.

Obecne ustawienia:

podawanie 10s, przerwa 50s

dmuchawa 30% (szparka na wlocie turbiny)

podtrzymanie - praca 15s co 15min

dmuchawa w podtrzymaniu 30s co 15 minut,

 

Zużycie - nie obliczam dobowego zużycia ale nie przekracza 20-25kg na dobę. Przy temp. -7 na zewnątrz wrzucam ok 100kg na jakieś 7dni.

Będę kombinował dalej.

Pozdr.

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam opinie o powyższym kotle to myślę że z moim jest chyba coś nie tak (Defro duo Plus 25kW) ,w tej chwili powierzchnia grzewcza po podłodze około 100 m zasobnik CWU 140l - docelowo 215 m, jak bym próbował go nie ustawić to spala powyżej 30 kg groszku (ekoret) na dobę. Próbowałem różnych ustawień stosując się do informacji znalezionych na forum

ustawiałem stosunek: podawanie-czas przerwy od 1 do 6 do 1 do 3, najlepsze rezultaty co do ilości spalanego opału osiągnąłem przy stosunku 1-4 czyli podawanie 6sek przerwa 24 sekundy, nadmuch 30-40%, zawór 3D nastawiony na około 50% Przy takim stosunku piec dosyć szybko osiągał temperaturę (zadana Co 60 stopni) około 10 minut pracy w podtrzymaniu pozostawał około 15 minut. Przy takich nastawach spalanie dobowe wynosi trochę ponad 30 kilogramów groszku.

Dziwi mnie czytając niektóre posty, iż przy podobnych nastawach możliwe jest mniejsze spalanie, może różnica ta wynika ze stosunku wielkości - mocy pieca do powierzchni ogrzewanej.

Wszelkie sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Defro Duo 15kW

Dom nowy, ocieplony 15cm styropianu,

180m2 z rekuperacją (mechaniczną)

Czas podawania 12s

Przerwa podawania 78s

Wentylator 35% (odsłonięty)

Podtrzymanie 15s co 10min, wentylator 30s co 8minut.

Ciągle jeszcze pracuję nad ustawieniami choć ostatnio jestem bardzo zadowolony ze spalania - 20kg na dobę. Nie wiem tylko ile zasługi w tym spalaniu cieplej pogody na zewnątrz, bo na początku była tragedia - 50kg na dobę przy ustawieniu podawania w stosunku 1/3.

Aha. Palę czeskim ekogroszkiem z domieszka polskiego (w stosunku ok. 1/4). Popiół sypki aczkolwiek w stosunku do spalonego węgla jest go sporo.

Potwierdzam, że przestawienie nawet minimalne pieca może skutkować dużymi zmianami(u mnie do samowygaszania się pieca włącznie)

Może ktoś jeszcze potwierdzić ten patent z drewnem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

koledzy ja tez mam problem z defro 15kv

 

120m

dom ocieplony ,

200l zbiornik ciepłej wody

instalacja nowa

grzejniki nowe

 

 

za cholere nie wiem jak sie wziasc do ustawien

 

moje ustawienia

temp. 65 st

podawanie 6s co 80 s

nadmuch 85%

przerwa podajnika 15s co 15 min

nadmuch 15s co 5 min

 

nie wiem gdzie szukac przesłony wenrylatora ???????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz podawał 6/80 to chyba tylko bojler zagrzejesz. Zmniejsz przerwe podawania. Przesłona wentylatora powinna być na jego bocznej ściance. Ją poprostu widać, może masz całkowicie zamkniętą skoro jej nie widzisz. Stąd rozumiem ten duży nadmuch, bo jest stanowczo za wysoki do takiego podawania w tym kotle. Chciałbym abyś napisał nam jaki masz problem z tym kotłem, bo tego nie napisałeś. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Defro Duo 15KW - 3 sezon grzania.

 

ok. 120 m2

 

Temperatura zadana CO 58 stopni, CWU steruje ręcznie (małe zapotrzebowanie dzienne)

 

Ustawienia:

Czas podawania: 14 sek.

Czas przerwy: 40 sek.

 

Wentylator 50%, klapka odsłonięta

 

Czas przerwy podtrzymania: 9 minut

Czas podawania w podtrzymaniu: 12 sek.

 

Czas pracy wentylatora w podtrzymaniu: 25 sek.

Czas przerwy wentylatora w podtrzymaniu: 9 minut

 

Paliwo: "płomienny" Pieklorz z ZW Piekary, workowany, kupowany bezpośrednio na kopalni (sam se pojechałem i przywiozłem ... w sumie niezły cyrk)

 

Piec rozpala się przez 5 cykli, a potem stoi w podtrzymaniu minimum 1,5 godziny, temperaturę zadaną podbija o 6-7 stopni a potem wolno stygnie.

 

Spalanie liczę na wiadra (mam jedno takie) . Jeden worek 25 kg (wilgotny) to dokładnie 3 wiadra, więc zakładam, że wiadro to jest ok 8 kg po doschnięciu groszku.

 

Przy temperaturze 0-10 stopni to wychodzi mi średnio 1 wiadro na dzień. Nie więcej niż 10 kg. Popiół bez spieków. 3/4 sypkiego 1/4 grubego. Objętościowo to będzie jakaś połowa 5 kg węglarki raz na 2 dni

 

Na gwarancji wymieniałem cały palnik z rurą podawczą, ponieważ nie podobało mi się buczenie zasobnika i jednostronne spalanie na retorcie. W sumie to teraz trochę mniej buczy (rezonans zasobnika), a spalanie poprawiłem zmniejszając kopczyk. Minusem nowego palnika (retorta ale na sznurze) jest to, że częściej trzeba opróżniać wyczystkę retorty. Przynajmniej raz na miesiąc.

 

Po 2 sezonach grzania stwierdzam, że 99% sukcesu to groszek, ustawienia rzecz wtórna i że nadmiar powietrza jest lepszy niż jego niedobór.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz podawał 6/80 to chyba tylko bojler zagrzejesz. Zmniejsz przerwe podawania. Przesłona wentylatora powinna być na jego bocznej ściance. Ją poprostu widać, może masz całkowicie zamkniętą skoro jej nie widzisz. Stąd rozumiem ten duży nadmuch, bo jest stanowczo za wysoki do takiego podawania w tym kotle. Chciałbym abyś napisał nam jaki masz problem z tym kotłem, bo tego nie napisałeś. Pozdrawiam.

 

witam,

czy mógłby ktoś zamieścić zdjęcie przesłony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.