Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Mieszający Honeywell Tm50 Problem Z Podłaczeniem


Flash1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowym użytkownikiem i niezbyt znam się na hydraulice, wiec proszę o wybaczenie każdej ewentualnej gafy.

 

Posiadam kozę kominkową gdzie na wylocie spalin zamontowałem mały płaszczowy wymiennik ciepła z którego chciałbym aby był zasilany grzejnik. Podłączyłem w szereg pompkę naczynie przelewowe odpowietrzniki itp. - ale niestety grzejnik podłączony do układu nagrzewa się do ok. 40 stopni i na tym poprzestaje. Wiec zakupiłem termostatyczny zawór mieszający HONEYWELL TM50 i podłączyłem go tak jak na schemacie, czyli wyjście ciepłej wody z wymiennika do wejścia Mix - wyjście H do zasilania grzejnika a wyjście C do powrotu. Miało to spowodować powrót jeszcze nie dogrzanej wody do wymiennika dogrzanie i puszczenie do grzejnika, niestety niewiele się zmieniło bez względu na ustawienie temperatury zaworu. Jak było w układzie ok. 40 stopni tak zostało. Jak to podłączyć aby temperatura na wymienniku i tym samym na grzejniku wzrosła??? A może jakieś inne rozwiązanie??

Dziękuje za pomoc

 

post-14264-1263594769_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzejnik podłączony do układu nagrzewa się do ok. 40 stopni i na tym poprzestaje. A może jakieś inne rozwiązanie??

to ciesz sie ze az tyle sie nagrzał

rure spalinowa od kozy jest czerwona czy czarna ?

jak nie bdzie czerwona to para w gwizdek

lepiej wydłuz rure spalinowa by sama oddała ciepło albo z pomoca wentylatora

czy przypadkiem nie zamierzasz z tej kozy zrobic kondensata ?

a z tym TZM to trafiłes jak kulą w płot

a tak ogólnie to masz blade pojecie o tym co robisz i efekty sa jeszcze bledsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest farsa, ale moc "wymiennika" podana na aukcji jest dość dyskusyjna. W zasadzie to nawet nie wiadomo przy jakiej temperaturze spalin ten wynalazek ma uzyskiwać 5,5-8kW. Może sie okazać że będziesz musiał rozgrzać do czerwoności tą "kozę" żeby uzyskać taką moc na wymienniku.

 

Faktem jest że twój grzejnik jest zbyt duży, lub wymiennik masz zbyt mały, skoro nie możesz uzyskać temperatury wyższej niż 40st.C.

 

A zawór termostatyczny wyrzuć, on nie do tego służy i pogarsza ci sprawność wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik to zwykły aluminiowy, 10 żeberek wiec moc nie za wielka. Zaworem chciałem uzyskać efekt taki aby cześć ogrzanej wody wróciła do wymiennika i została jeszcze raz ogrzana co podniosło by jego temperaturę np do 60 stopni a nadwyżka ciepła szła by do grzejnika. Moje myślenie opieram na tym że gdybym zostawił w wymienniku wodę i nie włączał pompki to w końcu osiągnie ona dużą temperaturę a może nawet zagotuje, i tą nadwyżkę ciepła chciałbym oddać do grzejnika. Tyle że nie wiem czy do wszytko wyda, no i ten nieszczęsny zawór nie działa zgodnie z oczekiwaniami :D

dziękuje za zainteresowanie tematem

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór najprawdopodobniej działa dobrze, ale ty nie bardzo rozumiesz zasadę działania zaworu termostatycznego (mieszającego).

Zawór mieszający 3-d ma za zadanie utrzymywać temperaturę powrotu do kotła (w twoim przypadku do wymiennika), a nie podnoszeniu temperatury zasilania.

 

W największym skrócie. Jeżeli w danej chwili temperatura spalin pozwala na osiągnięcie np. 2kW to choć byś stanął na głowie to nie uzyskasz 4kW na grzejniku. Cudów nie ma.

Albo zwiększysz powierzchnie wymiennika, albo podniesiesz temperaturę spalania (spalin), innej metody na zwiększenie mocy grzejnika (podniesienie temperatury wody) nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mieszający 3-d ma za zadanie utrzymywać temperaturę powrotu do kotła (w twoim przypadku do wymiennika), a nie podnoszeniu temperatury zasilania.

sam to wymysliłes sorier

mieszacz ma mieszac lub rozdzielac i konec kropka

TZM ma stabilizowac temp czynnika na wyjsciu

a gdzie go zastosujesz to inna bajka

jakos sie naczytali i ciagle tylko do kotła i ochrona powrotu i tak w kółko

 

do autora

bogatszy o doswiadczenia bedziesz kontynuował experyment ?

bo na lepsze efekty nie ma co liczyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam to wymysliłes sorier

mieszacz ma mieszac lub rozdzielac i konec kropka

...

 

Nie ja to wymyśliłem, tylko flash1 tak go zamontował. Zawór termostatyczny podnosi temperautrę powrotu na "wymiennik", ale to nic nie daje ponieważ moc wymiennika wystarcza tylko na ogrzanie wody w "małym obiegu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm co do zaworu to rzeczywiście jest źle zamontowany. Dziś go zdemontowałem i podłączyłem pod kran (żeby sprawdzić jak to ustrojstwo działa) Jak zrozumiałem z instrukcji zawór ten podłączyłem podając zasilanie na końcówkę MIX i ustawiłem na 40 stopni i puściłem zimną wodę (<40) i oczekiwałam ze strumień wypłynie końcówką zaworu oznaczona jako C (cold = zimna) ale ku mojemu zdziwieniu zaczęła płynąc końcówka H (Hot=ciepła). Natomiast kiedy puściłem cieplejszą wodę (>40) stopni sytuacja się odwróciła i woda zaczęła płynąc końcówka C. Wnioskuje że w moim schemacie muszę zmienić podłączenie zaworu na odwrotny czyli tam gdzie H to C i będzie to o co mi chodziło. Inna sprawa z wydajnością.

W międzyczasie zrobiłem testy zastępując ten zawór dwoma zaworami kulowymi i udało mi się osiągnąć na wymienniku ok 60 stopni i ok 50 na grzejniku (przy niezbyt mocnym paleniu). Jak będzie chwila to wrzucę ten zawór i zobaczę jak się sprawuje a później pomyśle jak tu zwiększyć wydajność wymiennika. Teraz popracuje nad jakimś termostatem który by załączał i wyłączał pompkę zależnie od temperatury :D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.