Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Weber Heiztechnik - Reto Duo Fuzzy Logic


JONAIK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników kotłów Weber,jestem zainteresowany zakupem kotła Reto Duo 20KW.Czy moglibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat tego kotła.Byłem zdecydowany Na klimosza ale teraz już sam nie wiem co wybrać,Fuzzy Logic to nowość troszkę się wacham. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dyskusji wszystkie wypowiedzi wniosą coś do tematu i pomogą podjąć` decyzje :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Właśnie kończy się powoli mój pierwszy sezon z kotłem WEBER. Zakup pieca to była jedna z lepszych inwestycji jakie poczyniłem. Od czerwca do tej pory spaliłem 2,5 tony ekogroszku.Moim zdaniem wynik jest więcej niż dobry .Sterowanie fuzzy logic sprawdza się wyśmienicie.Sterownik posiada moduł adaptacyjny , który ,,uczy się układu CO" i dobiera najbardziej optymalne ustawienia.Teraz inaczej steruje kotłem niż na początku palenia, spadło spalanie ,rzadko kiedy kocioł wchodzi na maksymalne spalanie.Przeważnie dogrzewa się na minimalnych obrotach.Jednym słowem jestem bardzo zadowolony z pieca i mogę szczerze polecić zakup.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze wynik naprawdę dobry 2,5t.Możesz napisać coś więcej z czego dom jaki metraż.U mnie nowy dom140 m z porotermu,ocieplenie styropian 15,pod wylewką też 15 styropianu.

Zastanawiam się czy kupić 15 czy 20 kw.Z wyliczeń wychodzi mi 14 kw.Nie szukam już nic więcej kupuje Reto Duo,kocioł wydaje się być solidną konstrukcją w miarę możliwości napisz coś jeszcze bo w przyszłym tygodniu robię przelew za kocioł. :rolleyes:

 

.Pozdrawiam

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Dom jest stary,zbudowany z pustaka żużlowego,dopiero niedawno dociepliłem go 15 styropianu i 30 cm wełna na strop.powierzchnia do ogrzania to trochę ponad 100m2.Fundamenty też odkopałem i dałem 10 styropianu + izolacja od wilgoci.instalacja CO stara,tradycyjne stalowe rury i aluminium grzejnik.zmian potrzebowało tylko samo podłączenie kotła(przystosowanie pod zawór 4D).co do mocy kotła to ciężko mi coś doradzić,moim zdaniem jeżeli nie ma dużych strat ciepła to 15 KW powinno ci spokojnie starczać. U mnie przy tych 100m2 nawet w te najgorsze mrozy piec nie szedł zawsze na całej mocy, a z czasem jak sterownik zbierał coraz więcej wykresów spadało spalanie.Latem na grzanie samej wody(220 l) zasobnik starczał mi prawie na dwa miesiące(przyszło prawie 300 zł zwrotu za prąd za te półrocze). podstawą jest zawór 4D i siłownik zaworu, rozwiązuje to sprawę biegania do kotłowni i ustawiania zaworu przy różnicach temperatury na zewnątrz,a tak ustawiasz sterowanie pogodowe mieszacza,dobierasz odpowiednią dla siebie krzywą grzewczą mieszacza i z głowy.wtedy im zimniej na zewnątrz tym większą temperaturę mieszacz daje na grzejniki.dokładasz do tego jeszcze termostat pokojowy (ja mam AURATON 2000) i masz cały czas stałą temperaturę w domu. u mnie w dzień ustawione mam 22,5 a na noc 21.tak że kociołek polecam z pełną odpowiedzialnością. jak coś to napisz na prywatny e-mail to pogadamy telefonicznie zawsze to inaczej i więcej można powiedzieć.

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych użytkowników przedmiotowego sprzętu (pozostałych również). Chciałbym wtrącić do tematu zapytanie. Otóż przymierzam się do zakupu kotła, o którym tu mowa i zastanawiam się czy jest sens kupować w wersji z dodatkowym rusztem (różnica cenowa). Czy któryś z kolegów używa tego (nie jestem pewien czy potrzebnego) dodatku? Jeśli tak to chętnie zapoznałbym się z wszelkimi za i przeciw. Druga sprawa to prośba o ewentualne podpowiedzi i sugestie co do wyboru mocy kotła.Ogrzewać chcę 2 mieszkania w sumie 140 m2 (oddalone od siebie o około 15m) + 2 zasobniki cwu w sumie jakieś 250 litrów. Jedno dobrze ocieplone, drugie bez ocieplenia. Myślę o zakupie 20 kw. Co o tym sądzicie? Dzięki za każdą sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie mylić rusztu awaryjnego żeliwnego, który montuje się tylko w przypadku faktycznej awarii lub gdy chce się palić papierami, drewnem itp.

Ruszt żeliwny może być użyty tylko i wyłącznie gdy retorta jest wygaszona.

 

Polecam temat - "Jak OpalaĆ Jednoczesnie,ruszt Awaryjny Oraz Retorta? MAKSYMALNE WYKORZYSTANIE KOTŁA ".

Opisałem moje spostrzeżenia i zalety tego rozwiązania właśnie w oparciu o Reto Duo.

 

Generalnie stały ruszt ma zwolenników i przeciwników, najczęściej jednak najwięcej krytycznych uwag mają Ci którzy nie mają z tym za wiele styczności i nie doceniają jego zalet.

 

 

- kocioł z rusztem ma większą powierzchnię wymiany ciepła,

- zawsze można na ruszt dołożyć drewno, tektury itp. nie wygaszając kotła

- gdy opał na ruszcie się wypali - retorta wychodzi z nadzoru i wznawia prace - oszczędność groszku

 

Jeśli nastawiasz się tylko i wyłącznie na ekogroszek to naturalnie ruszt nie jest Ci potrzebny. Nikt za Ciebie tej decyzji nie podejmie.

Musisz sam zdecydować, czy chcesz palić tylko i wyłącznie groszkiem, czy też czasem chciał byś móc spalać inne paliwa w tym właśnie opakowania, papiery, gałęzie ,drewno, gruby węgiel itp.

Krótko mówiąc kocioł z rusztem ma większe możliwości i jest otwarty na palenie różnorodnym opałem, i według mnie ten z rusztem w żadnym aspekcie nie jest gorszy od wersji bez rusztu.

 

Według mnie kocioł Reto Duo 20kW spokojnie starczy do 140m2 +CWU. Sam ogrzewam ok 150m2 - dom wysoki 2piętra+bojler - z tego co zaobserwowałem to w mrozy chodzi średnio z mocą 12kW, po ociepleniu domu, kocioł na pewno będzie dłużej w nadzorze i mniej spali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odzew. JONAIK, pomimo przepychanek w temacie, który poleciłeś powyżej mniej więcej mam obraz co i jak. Masz rację - decyzji nikt za mnie nie podejmie :blink: , ale na szczęście mam jeszcze kilka m-cy do zakupu więc w końcu się na pewno zdecyduję. Nie ukrywam, że chodzi również o cenę kotła (za różnicę w cenie mógłbym np. odnowić kotłownię), ale przede wszystkim o wygodę i funkcjonalność (tu skłania mnie Fuzy Logic). Dlatego na chwilę obecną wybór pada na RETO Webera. A czy to będzie model N czy DUO to zobaczymy. Mówisz 20 kw będzie odpowiednie? Też tak kalkulowałem. Zatem dzięki za podpowiedzi i życzę wysokich temperatur (na dworze rzecz jasna :rolleyes: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę o poradę. Trochę się plany pozmieniały i wygląda na to, że w tym roku będę opalał 1 mieszkanie tzn. 70 m2 + zasobnik 140L. Moje pytanie brzmi: jak sądzicie czy kocioł 20 kw (mowa oczywiście cały czas o Weberze Reto) będzie zbyt duży do tej powierzchni? Jak doczytałem sterowanie Fuzzy Logic pięknie dobiera moc w zakresie już od 5kw ( i to jest budujące), ale wolę posłuchać ewentualnych sugestii oraz wszelkich tak i nie. Jeśli macie jakieś zdanie proszę o wypowiedź.

Nadmieniam, że prawdopodobnie w przyszłym, roku zostanie podłączone drugie mieszkanie 70m2+ podobny zasobnik cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego problemu żeby ogrzewał tak małą powierzchnię. Po prostu kocioł będzie często w nadzorze i malutko spalisz.

Przecież w każdym domu kocioł często nie ogrzewa non stop całego domu, np. jeśli zawory termostatyczne zamykają kilka grzejników.

W ciepłe, słoneczne dni jest to samo, gdzie w zasadzie na dom ciepło nie idzie, lecz na samo CWU, a dopiero wieczorami grzejniki zaczynają się ocieplać.

 

Kocioł właśnie przez Fuzzy Logic bardzo fajnie sobie zmienia moc, ale jeśli nawet 5kW jest mimo wszystko za dużo to przechodzi w nadzór. Także absolutnie nie jest powiedziane że kocioł musi pracować ciągle z mocą min 5kW. W okresie letnim kocioł grzeje samo CWU i też nie ma problemu, a kocioł praktycznie non stop jest w nadzorze,

Jedynie trzeba dobrać odpowiedni czas nadzoru - tak żeby kocioł nie wygasł, a kopczyk był optymalny.

 

Jeśli masz w sumie ok 140m2+bojler 140L ( tak jak u mnie) - to faktycznie 20kW jest według mnie optymalny. Można by też pomyśleć o 15kW, jeśli dom nowo budowany i dobrze zaizolowany. Ale domyślam się że to dwa małe domki razem połączone skoro dwa bojlery. A wtedy też dochodzą straty rurowe czyli tylko 20kW by wchodził w grę.

Bo może się zdarzyć że w zimne dni będzie trzeba jednocześnie ogrzać wszystkie pomieszczenia oraz jednocześnie oba bojlery.

Ja wziąłem 20kW bo dom nieocieplony, a poza 150m2 mam jeszcze dodatkowo grzejnik w garażu który w razie potrzeby grzeje.

Edytowane przez JONAIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,no i stało się kocioł zakupiony faktycznie solidna konstrukcja. Kotłownia odpalona wszystko śmiga aż miło,groszek znika w oka mgnieniu,dom świeży jeszcze nie mieszkamy. :rolleyes:

Tylko prośba o radę na jaką wartość ustawić krzywą grzewczą tak aby było optymalnie?

 

W załączniku kotłownia. :rolleyes:

Pozdrawiam Wojtek

post-26500-0-63940900-1303017595_thumb.jpg

post-26500-0-64675100-1303018075_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JONAIK dzienks za wyczerpującą podpowiedź. Klamka zapadła, będzie 20kw w wersji N czyli bez dodatkowego rusztu i jednak instalacja od razu na 2 mieszkania. Kontaktowałem się z dystrybutorem i zaproponował mi ten sprzęt ze sterem 800 za 7k zł. Co Wy na to?

wojtas odstraszasz czy co? ..."Kotłownia odpalona wszystko śmiga aż miło,groszek znika w oka mgnieniu..... :unsure: no comprende Ale kotłownia QL

Pozdro wszystkim

Edytowane przez kaszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtas odstraszasz czy co? ..."Kotłownia odpalona wszystko śmiga aż miło,groszek znika w oka mgnieniu..... :unsure: no comprende Ale kotłownia QL

Pozdro wszystkim

 

Nie straszę nie mam takiego zamiaru - kocioł pierwsza klasa ,sterownik jeszcze lepszy. U mnie idzie dużo grochu bo grzeje na maxa tynki jeszcze dosychają.

I wygląda to tak grzeje-wietrze-grzeje -wietrze.

Jeśli ktoś ma jakieś wskazówki dotyczące ustawień sterownika to niech się wypowie.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To jest właśnie ten dylemat. .....Co kupić?.... Ja nie doradzę ponieważ sam raczkuję w temacie, ale mogę powiedzieć że zdecydowałem się już po kilku ładnych miesiącach czytania i zbierania danych na zakup.Będzie to RETO N ( bez rusztu dodatkowego) Webera 20 kw ze sterownikiem ecoMAX 800 ( zakup w tym m-cu). Myślę, że po przeanalizowaniu rynku, cen, opinii etc. jest to dobry wybór. Oczywiście nie mogę polecać tego kotła bo dopiero zacznę jego użytkowanie i powiedzieć o nim coś będę mógł po jakimś czasie, ale opierając się na doświadczeniach obecnych użytkowników Webera ja osobiście już wiem co chcę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno zastanawiam sie nad kupnem tego pieca bądz Heiztechnik'a EKO DUO.Może ktos pomoze mi w wyborze bo jestem już całkiem głupi.Czym wiecej czytam tym mniej wiem.....:(

 

To może powiedz jakie masz wymagania, co kocioł powinien mieć, co będziesz ogrzewał, czy chcesz palić tylko ekogroszkiem czy również innymi paliwami.

Najlepiej napisz do mnie na meila to Ci dość sporo mogę powiedzieć o Reto Duo i pewnie rozwieje wiele wątpliwości. Zapraszam też do poczytania moich postów.

Edytowane przez JONAIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i kocioł stoi w kotłowni(RETO N 20 kw + STRAŻAK+ecoMAX 800R +ecoSTER 200+pogodówka) :rolleyes: Faktycznie solidny sprzęt. Wykańczam pomieszczenie kotłowni i wołam instalatora (mam nadzieję w czerwcu odpalać) a potem podzielę się wrażeniami. Przy okazji - może któryś z kolegów ma pomysł jak zasilać osobno dwa zasobniki wody? (może da się jakoś "oszukać" sterownik np. podłączyć szeregowo 2 czujniki?) Mile widziane wszelkie sugestie. Pozdro wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich ponownie. Z racji, że weber zasuwa u mnie od 3 tygodni chciałbym trochę odświeżyć rozprawy na jego temat. Chodzi mianowicie o letnie nastawy sterownika (jakieś sugestie). Może użytkownicy mogliby przedstawić swoje ustawienia (funkcja lato) i ewentualnie dodać coś odnośnie zużycia paliwa? Ja na razie trochę eksperymentuję, ale na obecną chwilę z wyliczeń wychodzi mi około 7 kg grochu na dobę (zasobnik 140 L, 5 osóB). Nie wiem jeszcze czy tak ma być, czy to dużo czy mało, a może w sam raz. Jeszcze jedno - czy nie mam błędów w ustawieniach jeżeli "kopczyk" jest płaski, a wręcz czasem delikatnie zapadnięty (wiem, wtedy to już nie kopczyk :P ). Może trzeba więcej podać, krócej dmuchać, a może co innego. Będę wdzięczny za podpowiedzi. Dzięki i pozdro.

P.S. zrobię parę fotek to pochwalę się swoją nową kotłownią :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakie masz nastawy to coś Ci podpowiem.

 

7kg na dobę czyli ok 210kg miesięcznie to raczej sporo bo zasobnik powinien generalnie starczyć na co najmniej pełny miesiąc - więc jest kilka możliwości:

- bardzo dużo wody zużywasz

- kiepski groszek

- nastawy nie są optymalne

 

U mnie idzie 4 kg na dobę, ok 26-30kg tygodniowo, czyli do 120kg miesięcznie, a ciepłej wody się dość sporo używa - bojler 140L.

 

Podaj swoje nastawy ile na kotle trzymasz, jaka temp CWU, jaka histereza CWU, nastawy nadzoru itd.

 

Moje nastawy dla Reto Duo 20kW:

- na kotle 60st

(na powrocie wówczas 55-59st)

- histereza kotła 4st

- CWU 50st

- histereza CWU 5 st

- podawanie w nadzorze co 50min, 12sek, przedłużenie przedmuchu 5sek

- podawanie 12sek

- nadmuch 55sek

- moc nadmuchu 31% - przesłona przymknięta w 2/3.

- czopuch minimalnie otwarty, dysze w podajniku trio zaślepione.

 

Najprościej sprawdzić ilość spalanego groszku, wsypując mniejsze zważone porcje, ja wsypywałem 30kg i patrzyłem na ile dni mi starcza.

Kiedyś też miałem spalanie podobne jak u Ciebie nim zaczołem eksperymenty z nastawami.

Edytowane przez JONAIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzienks za podanie nastaw. Rzeczywiście różne od moich (zaraz idę wprowadzić Twoje to spiszę jakie mam teraz). Temperaturę trzymasz 60, ale u mnie dużo wzrasta od zadanej (w nadzorze :( ) i dlatego zadaną mam 50 (utrzymuje się w granicach 50-60). Czy Twój kocioł pracuje na ustawieniach ręcznych czy IFL? Dobra, idę pomieszać i zobaczę czy coś to zmieni. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sporo wzrasta to znaczy że masz to źle wyregulowane, temp w nadzorze ma sukcesywnie maleć.

50st na kotle to stanowczo z mało, w takich warunkach nie ma szans na 55st na powrocie.

U mnie przy nastawie 60, po cyklu pracy max przebija o 2-3st.

Te nastawy są dla sterowania ręcznego, bo w zasadzie i tak kocioł jest non stop w nadzorze,. a FL nie kontroluje nastaw nadzoru.

Nastawy 12sek podawanie i 55s nadmuch to są nastawy dla 15kW, ale to wystarcza żeby błyskawicznie podnieść temp na kotle o parę st, nawet przy działającej pompie na bojler.

Jestem bardzo ciekaw obecnych nastaw u Ciebie, ale na pewno masz tam spore różnice.

 

Zapomniałem dodać - masz pompke cyrkulacyjną do CWU ? jeśli tak to jakie nastawy (ja nie mam cyrkulacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przestawiłem w/g Twoich wskazówek. Faktycznie zróżnicowanie nastaw było spore (tak jak mówiłem wcześniej jestem jeszcze w fazie eksperymentów).

Dotychczas:

praca w FL,

kocioł 50,

cwu 48,

przerwa pod w nadzorze 35 min,

przedł. nadmuchu w nadzorze 5 sek

nadmuch (FL) 100 %

mam pompke cyrkulacyjną nastawioną na min. (na marginesie nowość z Leszna - pobór od 3 do 9 W), ale nie steruje nią ecomax

Już w tej chwili temp skoczyła o 3 st. ( zadana 60, histereza 5, teraz jest 68..... o już 67)

W każdym razie JONAIK miło, że się odezwałeś. Jeszcze jakbyś na priva podał namiar tel. to byłoby kul)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.