Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Weber Heiztechnik - Reto Duo Fuzzy Logic


JONAIK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nosa ty chyba masz retortę nieobrotową bo z tego co wiem to 15kw z obrotową retortą występuje dopiero od 2010. Wada retorty nieobrotowej że pali się tylko częścią.

 

Rozmawiałem z właścicielem 15 kw reto duo podajnik nieobrotowy i faktycznie regulowanie spalania tam przez fuzy logic jest czasem trudne i przeszedł na manualne sterowanie przy gorszych groszkach. Wiele zależy od granulacji tu minimalne frakcje to według mnie 10mm

 

 

Pewnie dlatego WEBER już nie sprzedaje nieobrotowych hehe bo u kuzyna w 15 z obrotową retortą nie ma problemów. Udało nam się zrobić superspieki ale przegieliśmy z nadmuchem. Węgiel się nie spalał tylko topił !!!

 

 

Ja rozbudowałem podajnik do TRIO z dyszami powiem tylko że dysze zatykam albo daje na zewnątrz ładniej się pali.

 

Natomaist bardzi ciekawi mnie jak to możliwe że masz ecostera200 ja musiałem wysłać swój sterownik do przeprogramowania aby współpracował z ecosterem. No i dołożyli kilka fajnych funkcji :P

 

Bardzo ciekawe co piszesz o parametrach dla twojego węgla 19s podawanie przerwa 120 s czyli 1:6

 

Z firmowych nastaw dla retorty nieobrotowej to :

 

 

Czas podawania zawsze 12s

Moc około 20kW: przerwa podawania Praca 40s moc nadmuchu 38%-36%

Moc około 15kW: przerwa podawania Praca 57s moc nadmuchu 33%-32%

 

Wiele zależy od węgla ale retorta nieobrotowa to nie dla mnie.

 

 

 

Bo co do retorty obrotowej to już zupełne inna bajka :o

Jedziemy miał (suchutki), groszki ruskie ukrainskie z kazachstanu, czeskie ( różne sie trafiały) , super groszek z kazimierza juliusza, pellet, mieszanki owies z groszkiem owies z pelletem sam owies teraz szukam grubej trociny.

 

Mieszanka groszek owies w proporcjach jakie podał mi producent 1:2 lub 1:3 chodzi w FL dla groszku tylko trochę korekta powietrza w dół.

 

Co do czeskiego to faktycznie idzie go dużo więcej w porównaniu do dobrego groszku. Np przy temperaturach obecnych idzie ok 16-18 kg na dobę natomiast czeskiego prawie 2 razy więcej.

 

Z czeskiego jakoś mało jest energii i widać jak go zjada w oczach. Za to z kazimierza juliusza płomień fenomenalny spalanie na pyłek i odczuwalnie więcej energii. Popioły tyle co nic byłem w szoku bo prawie jak z pelletu.

 

Zawór 4d to podstawa ja mam na kotle 70 cały czas a na mieszkanie idzie 28 np za dnia a w nocy 35 z pogodówki.

 

Także bardzo proszę nie mylić podajników z nieobrotową retortą a super podajników z obrotową

:o

 

 

Witam, tak nie mam retorty obrotowej niestety bo wtedy takich nie bylo, ale to nie oznacza ze nie bede mial :P hehe to jest tak samo jak z tym ekosterem 200, mialem kupic ekoster 100, ale zadzownil wlascicel Webera ze jest mozliwosc ekostera200 tylko musialem zdemontowac sterownik wyslalem wszystko do plum przeprgramowali i wszystko chodzi ok :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby ci się udało z tego co wiem to może nie być takie proste wsadzić tam retortę obrotową my specjalnie czekaliśmy na chwile gdy zaczęli wprowadzać ją do 15 ale udało ci się ze sterownikiem to z podajnikiem pewnie też hehe.

 

 

 

A pro po zrębek to wydaje mi się że klinowanie nie jest związane nie z długością tylko z tym że mają nierówną strukturę na bokach.

 

Spalałem pellet 8mm długi od 0,5cm do 4 cm i nie było problemu ale pellet ma powiedzmy prawie idealnie okrągły kształt. Zrębki już nie bardzo stąd myślę że to klinowanie.

 

Widziałem gdzieś fajny patent na klinowanie wkładasz rodzaj koła palcowego do środka do zasobnika i od ruchu ślimaka koło się obraca i mieli w zasobniku. Tylko tu jest pewne zagrożenie że dojdzie większy opór i może zawleczka nie wytrzymywać.

 

 

Widać że paliwa mało kaloryczne wymagają zbyt częstego podawania i trzeba by mieć szybszą przekładnie (dwa razy szybszą o mniejszym momencie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Koledzy muszę powiedzieć, że mam kocioł reto duo 20 KW i po zmianie opału na lepszy np. eko-ret lub pieklorz wszystkie problemy zniknęły jakie miałem przy spalaniu fatalnego groszku z marketu - nie kupujcie tego syfu a kociołek sie napewno "odwdzięczy".

Działa pięknie na FL, trochę może jest za dużo spieków i popiołu - ale to nie taki problem, pewnie można to jeszcze jakoś poprawić korektą nadmuchu - można sie pobawić dochodząc do perfekcji ustawień optymalnego spalania. Ale ogólnie polecam, jestem jak narazie zadowolony.

 

aimkosa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz trio i zaślepione dysze to daj korektę FL na 90%

 

jak masz trio i dysze otwarte ( ustaw na boki ) to daj korektę FL na 100%

 

i jak nie masz trio (bez dysz) to korekta FL na 100%

 

za silny nadmuch też bywa przyczyną spiekania korekty radzę nie dawać na 120% bo to już bardzo dużo 2-5-8 % i obserwuj przez kilka dni nie co godzinę.

 

 

U mnie generalnie wszystkie groszki chodzą na korekcie FL 100% tylko ruski węgiel wymagał 110%.

 

Powodzenia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim,

 

Mam od lipca zainstalowany kocioł Weber 25kW z retortą obrotową obrotową Pancerpol Duo. Palę w nim od prawie dwóch miesięcy ciągle.

Wszystko jest raczej ok, spalanie chyba przyzwoite (średnio 15-20kg na dobę), ale do szału doprowadza mnie wyskakujący kielich (ten z dziurkami napowietrzającymi) tej obrotowej retorty.

 

Paliwo wypycha kielich do góry, pod kołnierz między talerzem stałym a kielichem obrotowym dostaje się popiół (od góry) lub drobne kawałki węgla (od dołu), które to blokują możliwość samoczynnego opadnięcia kielicha pod własnym ciężarem i kielich retorty przestaje się obracać. Brak obrotu powoduje to, że gorzej się pali (m.in dlatego, że nadmuch powietrza ucieka bokiem) tworzą mi się gigantyczne spieki a właściwie to nie spieki ale posklejane, skoksowane kawałki węgla.

 

Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że oczyszczenie i założenie z powrotem kielicha w retorcie "na gorąco" jest raczej niemożliwe i aby to naprawić muszę częściowo wygasić płomień. Poza tym zabawa z rozgrzanym kielichem retorty jest to średnia przyjemność.

 

Paliwo to bardzo gruby miał, mieszany z ekogroszkiem, dobrej kaloryczności. Nie jest to może paliwo najwyższej jakości, ale jak retorta obraca się prawidłowo, to problemów nie ma, oprócz może tylko dość dużej ilości popiołu (ale wtedy popiół jest jak pył).

Jak ustawię kielich z powrotem, to pochodzi prawidłowo 1-2 doby. Co najmniej raz na tydzień muszę go nastawiać, bo inaczej zawali mi całą komorę spalania nieprzepalonym, skoksowanym paliwem.

 

Miał ktoś taki problem, ew. czy macie jakieś sugestie jak go wyeliminować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Coś słyszałem o takim problemie w niektórych podajnikach i z tego co wiem to rozwiązanie jest bardzo proste nowe żeliwo - pierścień. Jak masz źle obrobione żeliwo to koronka stopniowo podnosi się i przestaje obracać.

 

Ja bym na twoim miejscu skontaktował się z weberem ja zawsze dzwoniłem do gościa od serwisu 609120121 (tel ze strony www) pewnie nie był za szczęśliwy ale nawet w niedziele pomógł dobrać ustawienia sterownika. Męczyłem go wiele razy hehe

 

Daj znać gdy dojdziesz co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jestem jak najbardziej szczęśliwym posiadaczem kotła Weber 15 kW.Pali się od czerwca. Na same cwu latem zasobnik(zasypane ok 140 kg) wystarczał mi na ok.6 tygodni co daje ok. 3,5kg na dobę .Z ostatnich wyliczeń 140 kg na 17 dni (ok. 8,5 kg na dobę).Piec ogrzewa 100m2 plus zasobnik cwu 220l(podłączone obydwie wężownice) , dom docieplony,parterowy.Moim skromnym zdaniem połową sukcesu ,jak i nie więcej zapewnia sterownik PLUM ECOMAX 800R,termostat pokojowyAURATON 2005, pogodowe sterowanie mieszaczem i kotłem i zawór czterodrożny firmy ESBE.Zobaczymy jak będzie to wszystko działać zimą, ale jestem dobrej nadzieji.Zawsze to lepsze od biegania z wiadrami drzewa i wstawania w nocy przy -20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim,

 

Mam od lipca zainstalowany kocioł Weber 25kW z retortą obrotową obrotową Pancerpol Duo. Palę w nim od prawie dwóch miesięcy ciągle.

Wszystko jest raczej ok, spalanie chyba przyzwoite (średnio 15-20kg na dobę), ale do szału doprowadza mnie wyskakujący kielich (ten z dziurkami napowietrzającymi) tej obrotowej retorty.

 

Paliwo wypycha kielich do góry, pod kołnierz między talerzem stałym a kielichem obrotowym dostaje się popiół (od góry) lub drobne kawałki węgla (od dołu), które to blokują możliwość samoczynnego opadnięcia kielicha pod własnym ciężarem i kielich retorty przestaje się obracać. Brak obrotu powoduje to, że gorzej się pali (m.in dlatego, że nadmuch powietrza ucieka bokiem) tworzą mi się gigantyczne spieki a właściwie to nie spieki ale posklejane, skoksowane kawałki węgla.

 

Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że oczyszczenie i założenie z powrotem kielicha w retorcie "na gorąco" jest raczej niemożliwe i aby to naprawić muszę częściowo wygasić płomień. Poza tym zabawa z rozgrzanym kielichem retorty jest to średnia przyjemność.

 

Paliwo to bardzo gruby miał, mieszany z ekogroszkiem, dobrej kaloryczności. Nie jest to może paliwo najwyższej jakości, ale jak retorta obraca się prawidłowo, to problemów nie ma, oprócz może tylko dość dużej ilości popiołu (ale wtedy popiół jest jak pył).

Jak ustawię kielich z powrotem, to pochodzi prawidłowo 1-2 doby. Co najmniej raz na tydzień muszę go nastawiać, bo inaczej zawali mi całą komorę spalania nieprzepalonym, skoksowanym paliwem.

 

Miał ktoś taki problem, ew. czy macie jakieś sugestie jak go wyeliminować ?

Spróbuj skontaktować się z producentem retorty firmą Pancerpol, mają naprawdę profesjonalne podejście do klienta, na pewno pomogą. Podaje kontakt:

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey, wyniki masz naprawde ekstra, czy mozesz podac swoje ustawienia? Jaka masz temp na kotle ile na wyjsciu, jaki czas nadzoru etc i masz grzejniki czy podlogowke?

 

Pzdr,

 

Przemek

 

temperatura na kotle 60, obniżeniie od termostatu 5stopni,wyjście na grzejniki reguluje siłownik mieszacza według krzywej grzewczej mieszacza (1.1), temp. powrotu ustawiona na 50,czas postoju w nadzorze 23 min, podawanie 14 sek, wydłużenie nadmuchu 11 sek.

grzejniki są aluminiowe(rury zwykła stal).cały proces idzie na IFL(INDYVIDUAL FUZZY LOGIC).termostat pokojowy ustawiony - dzienna 23, nocna 22. Ustawiony mam też czas postoju pompy CO ( gdy termostat osiągnie zadaną temp.) na 5 min. i obniżenie nocne CWU o 10 st.

Mając zapewnioną temp. powrotu kocioł mało kiedy pracuje na pełnej mocy.Nie bardzo wiem jak określić akurat daną moc kotła, ale ostatnio orientacyjnie mierzyłem czas podawania(podaje ok.12 sek, i ok. 170 sek postój,moc nadmuchu minimałna-nastawiona na 25%). Jak coś więcej, albo czegoś nie napisałem to proszę pytać. W miarę swoich możliwości i doświadczeń( co prawda nie wielkich, ale kilka tygodni w kotłowni przesiedziałem ha ,ha,ha) pomogę. pozdrawiam Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROBERT73: Spalanie rzeczywiście masz imponujące. Jakie paliwo stosujesz?

U mnie przy ustawionej tak niskiej temperaturze kotła (60 stopni) są problemy z osiągnięciem temperatury powrotu na poziomie np. 50 stopni i większej. Również często nie osiąga wtedy zadanej temperatury mieszacza, wyliczonej z krzywej grzewczej (przy obecnych temperaturach dla krzywej 1.1-1.3 jest to ok. 42-46 stopni). Muszę mieć przynajmniej 68-70st na kotle. Co ciekawe podnosząc temperaturę na kotle nie zauważam specjalnie większego zużycia opału. Moja instalacja jest podobna do Twojej (nie posiadam jedynie termostatu pokojowego i nie mam zbiornika CWU) ale mój kocioł chodzi aktualnie na sterowaniu standardowym. Jak uporam się z tą retortą to spróbuję poeksperymentować z IFL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Co do paliwa to groszek jest niewiadomego pochodzenia(podejrzewam że zza wschodniej granicy).W moim regionie (mieszkam na Podlasiu) to najbardziej prawdopodobne,bo prawdy i tak sprzedawca ci nie powie.Jeżeli masz taki sam sterownik( PLUM ECOMAX800) to podłącz pompę CO pod przewód "zasilanie pompy mieszacza",będzie tak samo załączał pompę jak "zasilanie pompy CO". w ustawieniach serwisowych ustaw

MIESZACZ 1>OBSŁUGA MIESZACZA>WŁĄCZONA CO

MIN. TEMP.MIESZACZA 20

MAX TEMP. MIESZACZA 85

Parametry czasu całkowania i zakres proporcjonalności lepiej zostawić takie jak są,bo można przesterować siłownik mieszacza i będzie wtedy wariował.Sterowanie pogodowe kotła wyłącz ,a włącz sterowanie pogodowe mieszacza.W IFL przy nagrzewaniu kotła sterownik praktycznie zamyka zawór i całą temp. daje na kocioł.Po dojściu do temp. zadanej kotła nie otwiera od razu zaworu na grzejniki tylko czeka aż uzyska zadaną temp. powrotu(bynajmniej w zbliżonej wartości).Dopiero wtedy otwiera zwór i puszcza gorącą wodę na grzejniki.

 

Ważną rzeczą jest też sprawdzenie czasu całkowitego otwarcia zaworu i sprawdzić czy taki sam czas jest w ustawieniach serwisowych.Zazwyczaj jest to 140 sek., ale mój zawór akurat ma czas 120sek.Jeżeli te czasy będą różne to sterownik będzie błędnie wyliczał wartości procentowe dla otwarcia zaworu.

Jeżeli wszystko jest dobrze ustawione to siłownik będzie tak dobierał wartości,aby utrzymać tepm zadaną mieszacza.

w moim przypadku jeżeli w cały obieg jest już nagrzany do danej temp, to siłownik ustawia zawór tak, aby jak najmniej ingerować, przeważnie na wartości 7-9% otwarcia zaworu.wtedy kocioł chodzi praktyczni na "krótkim obiegu" i jest możliwe wtedy utrzymanie wysokiej temp. powrotu.Dzięki temu kocioł dogrzewa się na swojej minimalnej mocy.

Warto też zainwestować w termostat pokojowy, bo też daje sporo oszczędności na energii. po osiągnięciu temp. w pomieszczeniu mam ustawione obniżenie temp. mieszacza od termostatu o 5st. i czas postoju pompy CO 5 min.w czasie postoju pompy zawór jest zamknięty i wtedy kocioł idzie na "krótko".

Narazie tyle, myślę ze coś pomogę.

 

pozdrawiam Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, bede testował, ale musze Wam powiedziec , że dzis czysciłem swój podajnik i retorte, i w jakie bylo moje zdziwienie jak reotrty w ogole fabrycznie nie mialem uszczelnionej!! Wiec wszystko zdemontowałem, uszczelnilem i inaczej chodzi piec, przy czym polecam czyscic czesnij niz raz w roku, ja mam piec od stycznia i dopiero teraz się za to wziolem co było błędem. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Również posiadam kocioł tej firmy 20KW z palnikiem Trio.

Potwierdzam to co powiedzieli przedmówcy. Kocioł wykonany jest solidnie i sprawuje się prawidłowo.

Bardzo pomocni są również pracownicy firmy. Dosyć szybko i rzeczowo odpowiadają na postawione im pytania. Chociaż oceny b. dobrej bym im nie wystawił, gdyż czasami uzyskiwałem informacje, które są sprzeczne z ich dokumentacją (powinni poprawić dokumentację jak ma błędy) lub z rzeczywistością (dot. pewnych ustawień sterownika).

 

Jest to mój pierwszy sezon, tak więc nie mam doświadczenia. Wydaje mi się jednak, że Fuzzy Logic w tym wykonaniu to lekka ściema. Zastanawiam się czy producent sterownika rzeczywiście zastosował regulację Fuzzy Logic, czy tylko stabelaryzował ustawienia pieca dla różnych warunków pracy. W dokumentacji do sterownika jest napisane, że przy sterowaniu Fuzzy Logic kocioł unika pracy w nadzorze. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika jednak, że sterownik lubi pracę w nadzorze bo zawsze do niej przechodzi :)

Szkoda, że ten piec nie ma sondy lambda. Jeżeli by miał, to przy założeniu, że ma rzeczywiście sterowanie FL byłby znakomitą maszyną. Może producent doda taką opcję w przyszłości.

 

Tak jak napisałem piec jest b. dobry. Mam jednak pewien problem – zimny (wg. mnie) powrót.

 

Nie będę się tu rozpisywał, gdyż szczegóły można znaleźć w temacie „Ecomax 800r I Pogodówka”: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=7444 .

We wspomnianym temacie można znaleźć również kilka ciekawych informacji dotyczących ustawień związanych z ochroną powrotu.

 

Pozwolę sobie jednak zamieścić pewne wyniki ze wspomnianej rozmowy z prośbą o podzielenie się waszymi (użytkowników kotła Weber Heiztechnik i nie tylko) pomiarami i uwagami na ten temat

 

Gdy wyłączam ochronę powrotu mam następujące wartości temperatur:

Temperatura kotła: 62 stopni

Temperatura zadana mieszacza: 47 stopni

Temperatura mieszacza: 47 stopni

Temperatura powrotu: 46 stopni

Temperatura na zewnątrz: 0 stopni

Stopień otwarcia zaworu: 44%.

Temperatura na 1 piętrze: 22 stopnie

Temperatura na parterze: 17 stopni (dom jest dobrze ocieplony, ale na dole mam nieszczelności przy drzwiach wejściowych i garażowych – dom w budowie, bez drzwi wewnętrznych)

Termostaty na grzejnikach ustawione na: 3

 

Gdy temperatura na kotle wynosi ok. 65 powrót ma ok. 51 stopni.

 

Zastanawiam się czy temperatura powrotu jest już prawidłowa, czy może jednak powinna być ok 5 stopni wyższa.

Czy możecie podzielić się swoimi wynikami pomiarów temperatury i stopniem otwarcia zaworu?.

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

 

Ostatnio poczytałem forum na temat wtórnego powietrza. Dużo ludzi kombinuje jak tu doprowadzić dodatkowe powietrze nad palnik w celu lepszego dopalania gazów. Wg tych, którzy doprowadzili takie powietrze jakość spalania poprawiła się. My (posiadacze palnika Trio) mamy takie dysze w standardzie.

 

Przedmówcy proponują zaślepić dysze i ustawić korektę nadmuchu na 90%. Takie ustawienia polecił mi również producent w celu zmniejszenia zużycia paliwa.

Ja zaślepiłem dysze i ustawiłem korektę nadmuchu na 88%. Nie widzę dużej różnicy w spalaniu w porównaniu z dyszami skierowanymi na palenisko i korektą nadmuchu 100%

 

Czy inni użytkownicy palnika Trio mogą się podzielić informacją jak ustawienie/zaślepienie dysz wpływa na spalanie (na ilość spalanego węgla)?

 

Zastanawiam się nad zredukowaniem otworu dysz. Teraz mają one 0,5 cala. Może warto wkręcić do nich korek z małym otworem 3-5 mm.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jeżeli kocioł przechodzi ci w nadzór to masz albo za mały odbiór ciepła albo źle podłaczony kocioł np przez zawór 3d.

 

Ze zbyt małego odbioru ciepła można się cieszyć ;) Dopiero jak masz odbiór ciepła na poziomie min 5kW (stały) to piec nie będzie przechodził w nadzór. Jak masz mniejszy odbiór ciepła to normalne że wskakuje w nadzór.

 

U mnie dopiero przy -3 na dworze zaczyna pracować ciągle.

 

 

Stosowanie sondy lambda nie jest zalecane porozmawiaj sobie z ludźmi z firmy Plum od sterownika. Kiedyś trafiłem na gościa który stwierdził że sonda jest zbędna zwłaszcza że z czasem szwankuje i zaczynają się cyrki z kotłem.

 

 

Spalanie z dyszami otwartymi czy zaślepionymi nie widzę różnicy w ilości spalonego węgla ale jest różnica w jakości dopalenia.

 

Jak dysze zaślepione to jest więcej spieków na otwartych jest ich mniej oczywiście zależy to od jakości węgla im "lepszy" tym różnic mniej.

 

Problem zimnego powrotu na zaworach 3d widziałem zmieniłem na 4d. Na wymienniku wystarczało przeważnie 60 stopni i temperatura na powrocie 55-53.

 

Myślę że to może też być związane z jakimiś zakłuceniami czujnika że źle pokzauje temperaturę powrotu , zimno w kotłowni, zakłucenia elektromagnetyczne (czujnik nie jest ekranowany)

źle zamontowany czujnik, brak cyrkulacji w małym obiegu itp

 

Generalnie wyłączyłem sterowanie pogodowe kotłem trzymam na nim 60 stopni i podbicie od mieszacza +5 . Gdy ganiałem kocioł na 65-70 stopni niepotrzebnie ogrzewałem zimną kotłownie.

 

Według mnie temp powrotu jak już jest 50 to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat Wyskakujacej Koronki Retorty - Działania Serwisowe, Wnioski Ponaprawcze

 

Jak wcześniej pisałem miałem problem z wyskakującą koronką retorty w kotle Weber RetoDuo 25kW.

 

Wysłałem najpierw maila na adres techniczny Pancerpol-u - żadnej odpowiedzi.

 

Natomiast telefon do Webera przyniósł efekt natychmiastowy: przysłano mi najpierw samą koronę - podobno jest cięższa, i ma szerszy kołnierz przez co nie przekrzywia się i nie unosi.

Wymieniłem koronę, piec zaczął spalać lepiej, korona nie wyskakiwała, ale cały podajnik zaczął głośno pracować, zgrzytać

i zrywać zawleczki (standardowe 5.8) tak ok. 2 razy na dzień. Założyłem zawleczkę 8.8 - też zerwał po ok. 1 dniu.

 

Po kolejnym zgłoszeniu telefonicznym do Webera przysłano mi nowy talerz. Po wymianie talerza podajnik przestał zgrzytać i wyraźnie zaczął ciszej pracować. Co prawda zdarzyło mu się też zerwać zawleczkę (8.8), ale przy obecnych temperaturach, na pewno piec pracuje z większą

mocą i podajnik znacznie częściej podaje opał, więc nie sądzę aby to było coś nadzwyczajnego. Będę to obserwował.

Stary talerz i nowy wydają sie być takie same wymiarowo i masowo, ale widocznie diabeł tkwi w szczegółach.

 

Po wymianie tych elementów wreszcie udało mi się efektywnie skorzystać z trybu Fuzzy Logic, co poprzednio nie było u mnie raczej możliwe.

 

Zeszło mi ponad 4 tygodnie na zabawę z tym, ale nie zawsze była możliwość wymiany elementów retorty ze wzgledu na zewnętrzne temperatury, trzymajace sie uparcie w okolicach -10 st. C.

Wniosek końcowy jest taki, że serwis Webera działa tak jak powinien: szybko i efektywnie.

 

Dla wszystkich składam serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Oby nasze Weberki pracowały jak należy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł przechodzi ci w nadzór to masz albo za mały odbiór ciepła albo źle podłaczony kocioł np przez zawór 3d.

Rzeczywiście mam mały odbiór ciepła. Krzywą grzania mam ustawioną na 0.7 i temperaturę w pomieszczeniach około 16 stopni. Jeszcze nie mieszkam w domu, który ogrzewam.

 

Problem zimnego powrotu na zaworach 3d widziałem zmieniłem na 4d. Na wymienniku wystarczało przeważnie 60 stopni i temperatura na powrocie 55-53.

Mam zawór 4d. Na początku miałem obieg kotłowy oraz zawór 1 calowy, który w dodatku był źle zamontowany. Po wymianie zaworu na 5/4 cala temperatura powrotu była około 15-18 stopni niższa od temperatury kotła. Teraz mam zainstalowany zawór 3/2 cala. Temperatura powrotu jest ok. 9-12 stopni niższa od temperatury na kotle. Czyli przy 65 stopniach na kotle powrót jest OK.

 

 

Raz zdarzyło mi się, że wyskoczyła mi koronka. Przy czyszczeniu kotła i ustawianiu koronki zauważyłem, że jest ona położona w inny sposób niż koronka na filmach instruktażowych, które są na stronie firmy Pancerpol. Poniżej zamieszczam dwa zdjęcia. Pierwsze zdjęcie pokazuje mój palnik, drugie zdjęcie jest z dokumentacji Pancerpolu.

Na pierwszym zdjęciu widać, że koronka wystaje ponad talerz. Zdjęcie drugie przedstawia natomiast całkowicie inne ułożenie koronki – koronka jest mniej więcej równo z talerzem (pomijam różnicę w talerzu, gdyż nie ma to znaczenie na położenie koronki). Ponadto koronka w moim palniku jest z lewej strony bardziej oddalona od talerza w porównaniu do stron prawej.

 

Czy moglibyście napisać jak u was jest położona koronka?

Czy wystaje nad talerz tak jak na zdjęciu pierwszym czy może jest mniej więcej równo z talerzem (tak jak na zdjęciu drugim)?

post-18362-1293923363_thumb.jpg

post-18362-1293923523_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Ponadto koronka w moim palniku jest z lewej strony bardziej oddalona od talerza w porównaniu do stron prawej.

 

Czy moglibyście napisać jak u was jest położona koronka?

Czy wystaje nad talerz tak jak na zdjęciu pierwszym czy może jest mniej więcej równo z talerzem (tak jak na zdjęciu drugim)? "

W moim palniku koronka jest równo z talerzem, pośrodku niego. To, że Ci wyskoczyła to skutek tego, że nie jest wycentrowana.

Zrób centrowanie, tak jak na filmiku Pacerpola i będzie po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto koronka w moim palniku jest z lewej strony bardziej oddalona od talerza w porównaniu do stron prawej.

Miałem na myśli, że koronka (patrząc z boku palnika) nie jest równolegle do talerza.

 

W moim palniku koronka jest równo z talerzem, pośrodku niego. To, że Ci wyskoczyła to skutek tego, że nie jest wycentrowana.

Zrób centrowanie, tak jak na filmiku Pacerpola i będzie po kłopocie.

Prawdopodobnie centrowanie nic nie da, ponieważ wydaje mi się (bazując na Twojej wypowiedzi), że mam niewłaściwie położoną koronkę. Ona w ogóle nie dotyka talerza – jest nad nim. Koronka opiera się tylko na żeliwnym kolanie. Wynika z tego, że albo koronka nie jest do mojego palnika (jest wyższa) lub żeliwne kolano jest nieprawidłowo zamontowane w stosunku do korpusu/obudowy palnika, na której leż talerz.

Wracając do centrowania koronki. Obserwowałem jak zachowuje się ona w trakcie pracy (przy braku ognia). Patrząc od góry, nie zauważyłem, żeby sprawiała wrażenie niewycentrowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim wypadku koronka jest równoległa.

Obserwacja i centrowanie wewnątrz pieca nie nie do końca jest miarodajne. w moim przypadku na pierwszy rzut oka wydawało się wszystko ok., ale od czasu do czasu koronka "wyłaziła" ponad talerz. Zadzwoniłem do Pancerpola i poradzili żeby wymontować cały palnik i centrowanie przeprowadzić na zewnątrz kotła. Po centrowaniu zaznaczyć położenie talerza i dopiero wszystko złożyć w środku. Po wykonaniu zalecanych czynności wszystko działa bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podajniki Pancerpola bynajmniej te nowe mają pierścień samocentrujący i nie wolno ich centrować !!

 

W miejscu śrub masz imbusowe zaślepki nie radzę wkręcać tam nic sam tak zrobiłem i ścisnołem puszkę uciekało powietrze. Jak jest pierścień samocentrujący nie ruszać śrubek jak pierścienia nie ma albo się urwał to jak najbardziej wycentrować.

 

 

Radzę jeszcze zobaczyć czy to śmigiełko co obraca koronką nie przyciera o obudowę. Kupiłem sam podajnik do unowocześnienia kotła u dziadków i tam taki efekt zachodził.

 

Chyba źle przyspawane śmigiełko albo krzywa obudowa podajnika i obcierało o obudowę i zrywało zawleczkę. Wymienili podajnik na nowy bez problemu. W tym nowym wszystko pasuje i chodzi bez problemów.

 

 

Zdziwiło mnie to bo mam ich podajnik od ponad roku i chodzi bez najmniejszego problemu , kuzyn ma taki sam w kotle 15 kw Trio też zadowolony, zakładałem 50kw Webera z podajnikiem pancerpola też zero problemów a kupiłem podajnik luzem i pech.

 

Diabeł zawsze tkwi w szczegułach B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.