Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Weber Heiztechnik - Reto Duo Fuzzy Logic


JONAIK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy ktoś z forum posiada kocioł firmy Weber Heiztechnik - Reto Duo lub miał z nim jakiś bliższy kontakt ?

www.weberht.pl

 

kocioł ma sterownik ecoMAX 700 Indyvidual Fuzzy Logic - czy faktycznie jest to lepsze od sterownika z PID ?

 

Jestem ciekawe jakie macie zdanie o tym kotle, w sieci jakoś cicho o tej firmie i jeszcze nie trafiłem na żadnego użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam reto duo 25kW od pażdziernika z tym eco max 700 co do PID to nie wiem ale fajnie działa to fuzzy logic u mnie od 5kw do 25 sie sam steruje. Teraz bawie sie z czeskim ekogroszkiem i na razie automatyka daje rade . :o

 

Już nakręciłem kuzyna na 15 heheh pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jednak jest ktoś kto ma taki kocioł :o

 

Ja przymierzam się do 20kW z obrotową retortą

 

Ognisty80 powiedz czy masz retorte stałą czy obrotową, ile m2 do ogrzania, i jak tam spalane ilości ?

 

Też mam zamiar spróbować czeskiego groszku, bo zwykły kosztuje u nas min 730zł a i tak jest podobno kiepski.

W 20 i 25kW kosz jest na 300kg jestem ciekawy czy 3 takie kosze starczą na miesiąc.

 

Ja mam 140m2,bojler 140L, grzejniki Regulus, nowe okna. Zastanawiałem się nad 15kW ale to może być za mało, bo np na gorszym opale piec by osiągał max ze 12kW.

Do tego nie ma obrotowej retorty przy 15kW, dlatego skłaniam się do 20kW z obrotową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Miałem teraz kupować, ale muszę się wstrzymać do kwietnia.

W kwietniu pojawi się kocioł z nowym palnikiem - pancerpol trio na groszek, miał, pelety.

Dodatkowo do tego podajnika ma być zamontowany tzw strażak.

 

Także przymierzam się do tej nowości wraz ze sterownikiem ecomax 800.

Na razie jeszcze trwają badania, podobno ma być nowe oprogramowanie w sterowniku do tego palnika.

 

Chce próbować palić wierzbą energetyczna pocietą na korki i długości 1-2cm, w zastępstwie peletu.

Obmyślam czym by tu pociąć wierzbę na takie kawałeczki, nie wydając kilku tyś na jakaś wielką machine. Rozdrabniacz do gałęzi to robi drobniutkie kawałeczki, w sumie też by to było dobre ale jako domieszka np do miału.

Myślę że możliwość spalania własnego, odnawialnego paliwa jakim jest wierzba, zaciekawiła by nie jedną osobę.

 

Tak czy siak na razie muszę czekać najpierw na piec , a potem na zimniejsze dni, żeby próbować różne paliwa :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Generalnie powiem tak: nie chcę przeplacać za elementy, które pózniej okaża się zwykłym chwytem marketingowym. Potrzebuję rzeczowej (a z tym jest b. trudno) informacji, który kocioł wybrać. Poniewaz:

1. wiosną i jesienią chcę przepalać drewnem

2. sterownik ma być czytelny i prosty

3. piec łatwo się czyścić

4. i najlepiej żebym nie musiał go często ogladać :)

 

Orientujecie się czy Klimosz w Ling Duo 15 zamierza wprowadzić obecnie jakieś nowe rozwiazania? Sterownik, IFL, czy cos innego?

Z góry dzięki za rzeczowe odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ad.1 Przepalanie to niewskazany proces dla każdgo kotła Linga , WEBERA, Cichewicza itd.

Wygaszasz rozgrzewasz i tak cyklicznie chyba że śpisz przy kotle i co 2 godziny dokładasz :)

Tak palą moje dziadki drewnem z ogrodu mokrym i widać korozje powierzchniwą ,

robią tak uż 3 lata więc zobaczymy co będzie po 5.

 

ad.2 Bardziej czytelnego sterownika nie widziałem jak do tej pory. Jak podasz jakiś email to Ci

mogę przesłać DTR chyba producent się nie obrazi.

 

ad.3 Piec łatwo się czyści. Fakt moje 25 czyści się błyskawicznie. Choć raz na dwa tygodnie

robie to starannie i dokładnie. 15 jest mniejsza ale samo czyszczenie tak samo proste.

Zaleta półki są jedna nad drógą , wada dla niektórych piec dość wysoki.

 

ad.4 Ciekawe co rozumiesz przez często ogladać hehe . Jak nie masz śrub M12 , prętów itp

w weglu to raz na tydzień. Chyba że mrozy -20 opał mało kaloryczny to będzie częściej.

 

Jak nie lubisz za dużo kombinować to radze ECO MAXA 800 jak poprawnie poustawiasz podłączysz to tylko sypiesz opał i wybierasz popiół.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę, że mój temat nagle ożył.

 

Ja ciągle czekam na nowy model, mam nadzieje że w kwietniu już będę mógł się nim cieszyć.

kevra ja też na początku brałem pod uwagę Ling duo, są dość popularne itd. ale po przeczytaniu instrukcji i zapoznaniu się szczegółowo , stwierdziłem że Reto Duo bardziej mi odpowiada. A ten kocioł z nowym palnikiem i możliwością palenia pellet to już w ogóle to o czym myślałem od dawna. (mam zamiar palić wierzbą w formie zrębek, lub korków które wyglądają bardzo podobnie do pellet)

 

Niestety nie znalazłem za wiele informacji o tym nowym palniku - pancerpol trio, także sam jestem ciekaw jak to działa.

 

Neo powiedz czemu kocioł Reto Duo Ci się nie podoba ? w czym Ling go przewyższa?

 

 

ognisty80 widzę że już jesteś niezłym expertem, czytałem ostatnio Twój opis sterownika - ciekawie to opisałeś. No i dzięki za wszelkie informacje w meilach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć

Mam zamiar też kupić ten piec ,ale już z nowym sterownikiem ecoMax800. Czy Moglibyście mi powiedzieć jak długo już go użytkujecie , jakie macie duże domy, w jaki sposób są ocieplone , ile zużyliście eko groszku w czasie zimy i czy retorta działa bez zarzutu. Spotkałem się z wieloma opiniami użytkowników innych pieców posiadających retortę że co chwilę się zacina i psuje -totalny niewypał ,a także rozmawiałem z jednym znanym producentem pieców ,który wypuścił na rynek piece z retortą i jak szybko to zrobił tak szybko je wycofał na 68 sprzedanych piecy z ponad połową są problemy i stanowczo mi odradził zakup pieca z takim paleniskiem. A jakie jest Wasze zdanie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

 

Z piecem WEBERA nie żadnych problemów od samego początku i oby tak pozostało. Co do spalania to wszystko zależy czym palisz i jakiej klasy masz opał. Spalałem już bardzo wiele typów węgla i rozbieżności są bardzo duże.

 

Spalanie dobrego węgla a za takie uważam: Pieklorz, Retopal, Eko Ret,(workowane przez kopalnie) jest sporo wydajniejsze choć to nie są węgle tanie. Spalanie gorszej jakości węgli " czeskich" "ukraińskich" itp jest o wiele mnie efektywne i daje często sporo odpadów spieków żużla. Piec mieli ich znacznie więcej. Czasem wciskają fatalny eko groszek po 600 - 700 zmieszany z brunatnym trzeba uważać co się kupuje.

 

Spalanie dobry a kiepski to często 1:1,5 1:2 a w przypadku węgla brunatnego jeszcze gorszy wskaźnik 1:3.

 

 

Wcześniej myślałem że spalanie typu 600-700 kg jest nierealne ale eko groszki są fałszowane zwłaszcza luzem. Dziś wiem że takie spalanie to nie wymysł i wszystko zależy od tego czym palisz i ile tracisz ciepła no i czy zaniedba się czyszczenie kotła.

 

 

Fuzzy Logic sam reguluje moc i parametry choć na lato do grzania wody wyłączyłem go i ustawiłem parametry ręczne od producenta na 10kw.

 

Teraz testuje wegiel z kopalni Kazimierz Juliusz podobno zerowa spiekalność cena ok 900zł

 

Spalanie owsa też jest do ustawienia paliłem kilka tygodni fajnie się pali ale przy dzisiejszych cenach owsa 400zł nie opłacalne. Mam piec 25 kw i na owsie miałem dobre spalanie ale producent sam poinformował że na owsie 25 kw się nie da rozwinąć. Paliwo mało kaloryczne podajnik chodzi bardzo często w porównaniu do groszku.

 

 

 

Rozebrałem podajnik po sezonie ciekawiło mnie zużycie ślimaka i śladowe. Wyczyściłem dmuchawę bo okleiły się łopatki. Złożyłem z powrotem. Przy okazji wyskrobałem piec bardzo dokładnie i nic niepokojącego nie widziałem zobaczymy za rok ;)

 

Co do zrywania zawleczki to wrzuciłem niechcący kawałek pręta z węglem :) mam nauczkę i załadunek przeprowadzam ostrożnie.

 

Jeżeli zrywa się zawleczka bez przyczyny to musi być jakiś błąd w wykonaniu podajnika. Ja też się nasłuchałem o problemach z podajnikami obrotowymi bo wcześniej paliłem w zwykłym ale większość obaw to bzdura. Dla mnie istnieje już tylko obrotowy zebrałem doświadczenie na duch piecach RETO DUO. Pytałem producenta jak to jest z tymi podajnikami to odpowiedział mi że już w ofercie ma tylko obrotowe bo dużo lepiej radzą sobie z gorszymi węglami a takich jest coraz więcej i że podajniki pierwszych generacji z przed 2 lat były źle wykonane i potem były z nimi problemy choroby wieku dziecięcego wyleczone.

 

 

Sterownik ecomax 800 to jeden z najlepszych sterowników z jakimi się spotkałem ja mam 700 też dobra ale nie ma pogodówki i mieszacza bo gdy kupowałem piec tylko taki był o ofercie. Jedynie hasło do sterownika musiałem wydębić od producenta do ustawień serwisowych 0000 lub 9999 hehe;)

 

Ciekawe czy pojawi się wersja z dotykowym ekranem i może wifi hehe

 

 

 

Trochę sterownik jest wysoko zamontowany kocioł jest wysoki. Szuflada popielnika według mnie i tak jest niepraktyczna bo wpada trochę obok potem przesypywać wywaliłem i wybieram szuflą.

Czopuch był w zestawie ale musiałem go obciąć.

 

Ostatnio na stronie porducenta widziałem że jest możliwość spalania pellet ciekawe czy warto się tym zainteresować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zapomniałem Wam się w końcu pochwalić, że kupiłem kocioł Weber Reto Duo 20KW z palnikiem obrotowym trio (do palenia eko-groszkiem, miałem, peletami, owsem), strażakiem i sterownikiem ecomax800R - obecnie najbardziej wypasiony model.

Długo czekałem aż się wreszcie pojawi w sprzedaży, ale wreszcie w sierpniu się doczekałem ;)

 

Ja co prawda jeszcze jestem w trakcie szykowania kotłowni, ale pewnie niedługo jak zacznę nabierać doświadczeń to będe mógł się z Wami podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie użytkowania i spalania.

A mam zamiar eksperymentować z różnymi paliwami.

 

 

To co mogę teraz obiektywnie powiedzieć - to że jakość wykonania jest na prawdę bez zarzutu, to nie jest jakaś garażowa produkcja - ala kotły z Pleszewa

To już jest profesjonalnie i fachowo wykonane. Widać że konstrukcja i budowa są przemyślane.

 

 

Także zachęcam do wymiany opinii i komentarzy odnośnie tego kotła.

 

 

fredo79 miałem podobne obawy jak Ty, ja akurat mam do producenta ok 600km, ale przecież w razie problemów na gwarancji i tak serwis ma przyjechać do Ciebie a nie odwrotnie - także to w sumie ich problem.

Ich sieć dystrybucyjna powoli się rozrasta. Także może nie długo będą bardziej dostępni i w kwestii zakupu jak i dostępności serwisu. W sumie trzeba by się dowiedzieć u producenta, w jakich rejonach mają swoich serwisantów. Ale myślę że w razie jakiegokolwiek problemu obojętnie gdzie by się nie mieszkało jakoś sobie poradzą - na pewno są na to przygotowani.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Kolego JONAIK mam pytanie jak sprawuje się Tobie kocioł Weber reto duo i czy masz ustawienia fabryczne sterownika czy było coś zmieniane przy podłączeniu.

Jak nie działa na auto to podaj w miare mozliwości podstawowe nastawy.

Jak wygląda spalanie, na ile dni wystacza Ci zasyp ewentualnie ile workwów eko-groszku spalasz tygodniowo.

Będę wdzięczny za odpowiedź - bo mam na razie problemy z poprawnym działaniem kotła.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam reto duo 15 KW od roku spala mi jeden zasyp na tydzien, ustawienia mam manualne bo to co sie dzialo przy Fuzzy Logic to byla masakra i jak dobrze pamietam mam podawanie 19 sekund przerwa 120 s, nadzor 10 minut, podawanie w czasie nadzoru 25 s, na kotle mam 67 stopni ustawione, aha i do pieca mam podlacozny termostat pokojowy ekoster200.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kolego JONAIK mam pytanie jak sprawuje się Tobie kocioł Weber reto duo i czy masz ustawienia fabryczne sterownika czy było coś zmieniane przy podłączeniu.

Jak nie działa na auto to podaj w miare mozliwości podstawowe nastawy.

Jak wygląda spalanie, na ile dni wystacza Ci zasyp ewentualnie ile workwów eko-groszku spalasz tygodniowo.

Będę wdzięczny za odpowiedź - bo mam na razie problemy z poprawnym działaniem kotła.

 

pozdrawiam.

 

Napisałem Ci co nieco na priva.

Ale powtórzę co nieco, może komuś jeszcze się te informacje przydadzą.

 

Sterownik bardzo dużo funkcji i niektóre trzeba poustawiać.

U mnie z każdym paliwem Fuzzy Logic sobie radzi, obojętnie czy to polski groszek, czy czeski czy miał.

Jedyne co to czasem trzeba nadmuch zmienić na - lub +.

A przy miale czy gorszym groszku można dysze w podajniku trio zaślepić wtedy jest wyższy płomień i kocioł szybciej dochodzi do temp zadanej.

 

Co do spalania to u mnie było 30-60kg czeskiego groszku na dobę, ale to jeszcze bez zaworu 4drożnego, oraz bez zaworów termostatycznych na grzejnikach.

Teraz dopiero te zawory montuje wraz z zaworem 4d i siłownikiem.

 

 

noso Co tam u ciebie z tym Fuzzy Logic ? może coś masz źle ustawione - albo paliwo znacząco różne niż to na którym tworzyli program FL. Jestem ciekawy jakie u Ciebie były negatywne objawy. Ja jeszcze nie znalazłem mankamentów FL, a po zamontowaniu zaworu 4d - porobię testy w którym trybie jakie jest spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie podstaowywm mankamentem jest straszne spiekanie na FL i niedoplaanie groszku, ale moze to byc spowodowane oczywiscie slabym groszkiem i +- zabawa dolotem potwietrza, zauwazlem takze wczoraj ze retorka pali nierownmiernie tzn jak otiweram kociol to widze ze plomien kieruje sie bardziej w lewą strone i ogien wychodzi na prawo i o wiele mniejszy lub w ogole nie ma po prawej stronie, ale to chyba wina zlego wypoziomowania pieca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nosa ty chyba masz retortę nieobrotową bo z tego co wiem to 15kw z obrotową retortą występuje dopiero od 2010. Wada retorty nieobrotowej że pali się tylko częścią.

 

Rozmawiałem z właścicielem 15 kw reto duo podajnik nieobrotowy i faktycznie regulowanie spalania tam przez fuzy logic jest czasem trudne i przeszedł na manualne sterowanie przy gorszych groszkach. Wiele zależy od granulacji tu minimalne frakcje to według mnie 10mm

 

 

Pewnie dlatego WEBER już nie sprzedaje nieobrotowych hehe bo u kuzyna w 15 z obrotową retortą nie ma problemów. Udało nam się zrobić superspieki ale przegieliśmy z nadmuchem. Węgiel się nie spalał tylko topił !!!

 

 

Ja rozbudowałem podajnik do TRIO z dyszami powiem tylko że dysze zatykam albo daje na zewnątrz ładniej się pali.

 

Natomaist bardzi ciekawi mnie jak to możliwe że masz ecostera200 ja musiałem wysłać swój sterownik do przeprogramowania aby współpracował z ecosterem. No i dołożyli kilka fajnych funkcji :o

 

Bardzo ciekawe co piszesz o parametrach dla twojego węgla 19s podawanie przerwa 120 s czyli 1:6

 

Z firmowych nastaw dla retorty nieobrotowej to :

 

 

Czas podawania zawsze 12s

Moc około 20kW: przerwa podawania Praca 40s moc nadmuchu 38%-36%

Moc około 15kW: przerwa podawania Praca 57s moc nadmuchu 33%-32%

 

Wiele zależy od węgla ale retorta nieobrotowa to nie dla mnie.

 

 

 

Bo co do retorty obrotowej to już zupełne inna bajka :o

Jedziemy miał (suchutki), groszki ruskie ukrainskie z kazachstanu, czeskie ( różne sie trafiały) , super groszek z kazimierza juliusza, pellet, mieszanki owies z groszkiem owies z pelletem sam owies teraz szukam grubej trociny.

 

Mieszanka groszek owies w proporcjach jakie podał mi producent 1:2 lub 1:3 chodzi w FL dla groszku tylko trochę korekta powietrza w dół.

 

Co do czeskiego to faktycznie idzie go dużo więcej w porównaniu do dobrego groszku. Np przy temperaturach obecnych idzie ok 16-18 kg na dobę natomiast czeskiego prawie 2 razy więcej.

 

Z czeskiego jakoś mało jest energii i widać jak go zjada w oczach. Za to z kazimierza juliusza płomień fenomenalny spalanie na pyłek i odczuwalnie więcej energii. Popioły tyle co nic byłem w szoku bo prawie jak z pelletu.

 

Zawór 4d to podstawa ja mam na kotle 70 cały czas a na mieszkanie idzie 28 np za dnia a w nocy 35 z pogodówki.

 

Także bardzo proszę nie mylić podajników z nieobrotową retortą a super podajników z obrotową

:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się kocioł jest ogromny i ciężki.

 

Można zmienić siłę nadmuchu dla FL, ale w małym zakresie chyba 90-120% żeby nie zakłucić za bardzo pracy FL. Masz to ustawienie w menu głównym - domyślnie jest 100%.

 

Co do zaworu 4d to jest pytanie czy masz siłownik do tego zaworu, oraz sterownik ecomax800R, ecomax700R nie ma sterowania zaworem mieszającym.

 

Sterownik ecomax 800R ma bardzo dużo funkcji i aż 6czujników, także jest w stanie utrzymywać temp powrotu na zadanym poziomie oraz temp w obiegu na grzejniki. Ustawiasz w sterowniku a sterownik tak kręci zaworem żeby to osiągnąć.

Tylko żeby sterownik mógł tym sterować musisz mieć siłownik na zaworze 4d.

 

Jeśli nie masz siłownika to pozostaje ręczna nastawa którą uzyskasz obniżenie temp w obiegu na grzejniki względem temp na kotle, ale przy wahaniach temp na dworze już sam musisz ręcznie korygować ustawienie zaworu - w 800R jest sterowanie pogodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ,tez kupiłem weber reto duo 20kw ,ciezki jak diabli do piwnicy mniałem 6 ludzi ,sterownik ok czytelny mam pytanie czy mozna zmniejszyć nadmuch przy FL ,jak to sie robi ,to pierwsze pytanie ,czy zawór 4 d utrzymuje temperature w instalacji i na powrocie ,prosze o odpowiedz pozdrawiam

 

 

Korygowanie nadmuchu w dół jest możliwe przez przysłonięcie przesłony na dmuchawie np. 1/3 2/3 ja tak robiłem dla mieszanki z owsem program dla eko groszku przysłona 2/3.

 

Chyba że masz korektę nadmuchu FL 100% wyjściowo. Bardzo ważne są dysze jeżeli masz trio

daj je poza palenisko. zaślepienie według mnie tylko do maiłu.

 

 

Sam zawór 4d nie zapewni ochrony sam z siebie ważne jest jaka jest temp na kotle i ile ma iść na mieszkanie a co najważniejsze ile z tego mieszkania wraca.

 

Np na wyjściu z kotła masz 60, na wyjściu na mieszkanie 45, na powrocie z mieszkania 30 to woda na powrocie do kotła ma 45. Mieszkanie zjadło 15 stopni.

 

 

Ja mam na kotle 70 stopni i nie ma ryzyka że mieszkanie zje za dużo. Pamiętaj że jak ustawiasz krzywe pogodowe dla kotła i mieszacza aby nie były za blisko siebie np ja dla kotła mam 1,8 a dla mieszkania 1,1.

 

 

Regulowanie pogodówki wszystkie grzejniki otwarte na maksa nie wolno dławić grzejników.

Dopiero po tygodniu jak krzywa dobrana można wpinać termostat i ewentualne dodławianie na grzejnikach.

 

Pogodówkę radzę podłączyć oszczędzasz i masz równą temperaturę w mieszkaniu. Dodaj do tego termostat dla miszacza bo pogodówka jest tempa na ciepło z kuchni od gotowania, ciepło od 10 ludzi co wpadli na imprezę , czy kominek.

 

W zeszłym tygodniu ustawialiśmy 35 kw w piwnicy do dziś czuje to w plecach prawie 600kg we czterech sporo strachu i potu hehe ale udało się. Kabli całkiem sporo 3 mieszacze ,pompa cyrkulacyjna i ecoster 200. Niestety trochę obiliśmy panel boczny ups.

 

Czy ktoś z was testował trociny lyb zrębki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was testował trociny lyb zrębki ?

 

Testowałem zrębki ze zwykłych gałęzi oraz z wierzby energetycznej, zrębkowane na rozdrabniaczu ogrodowym na plasterki grubości ok 2 mm, oraz takie pocięte na korki dł 2,5cm, grubość zależnie od tego jaka była gałązka (0,5-2cm).

Wysuszone że bardziej już się nie da wysuszyć w warunkach domowych,a zrębki aż pyliły i kurzyły przy nasypywaniu.

 

Moje spostrzeżenia:

Zrębki z wierzby:

- nie klinują się w zasobniku i ślimak sobie radzi z transportem do retorty

- ogień i ciepło jest - lecz ogień niższy niż w przypadku groszku

- podajnik nie nadąża z podawaniem nowych zrębków, bo za szybko się one palą i żar zagłębia się w retorcie

- ponieważ podajnik pracuje bez przerwy jest ciągłe duże zużycie prądu (u mnie 300W - sterownik+dmuchawa +podajnik+pompa) normalnie bez podajnika wynosi to ok 80W

{Stwierdzam że samymi zrębkami nie da się palić, bo za szybko się spalają mimo ciągłej pracy podajnika - tak jak by on za wolno podawał.

 

Zrębki ze zwykłych gałęzi:

- ogień bardzo mały lub w ogóle zanika i jest tylko żar i sporo dymu.

- kocioł się nie nagrzewa

- żar bardzo szybko znika, podajnik nie nadąża z podawaniem

{Zrębki z gałęzi znacząco odbiegają od tych z wierzby- nie ma mowy o paleniu samymi zrębkami z gałęzi.

 

tzw. Korki z wierzby coś ala pelety :

- klinują się w zasobniku, zdarza się że nie spadają na ślimak, tylko korkują się w leju - może to przez to ze są zbyt długie - muszę testować jeszcze pocięte na długość 1-2 cm, może wtedy będzie już dobrze

- ogień wysoki, czuć gorąc od ognia

- podajnik nadąża już z podawaniem, lecz i tak załącza się dość często - nie wiem jak to jest z prawdziwymi peletami bo jeszcze nimi nie paliłem

{Stwierdzam że wierzbą pociętą na kawałeczki da się palić, jednak musi być ona pocięta na krótsze kawałki niż 2,5 cm - lecz nie wiem czy z racji częstego załączania podajnika i jego zużycia prądu jest to opłacalne.

 

Zrębki również paliłem jako mieszanka z miałem lub groszkiem i pali się to bez zażutu.

Jednak jeszcze nie robiłem testów jaka jest oszczędność na groszku lub miale przy mieszaniu ze zrębkami.

Na pewno będe to testował, bo mam poletko wierzby i jestem tego bardzo ciekawy.

Muszę tylko pomyśleć czym tu pociąć wierzbę na takie regularne koreczki o długości ok 1-1,5cm

 

Mam jeszcze kilak worów grubych trocin od piły spalinowej, ale jeszcze nie testowałem czy same będą się paliły, ale pewnie będzie bardzo podobnie jak ze zrębkami z gałęzi - czyli sporo dymu i żaru, a mało ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.