Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Dolnego Palenia Z Nadmuchem I Elektroniką


benderag

Rekomendowane odpowiedzi

Mam informacje od jednego z producentów kotłów, że kotły z dolnym spalaniem nie sprawdzają się po zastosowaniu nadmuchu. Podobno nadmuch powoduje szybkie wypalenie opału i wygaśnięcie kotła, ponieważ nowa porcja węgla nie jest w stanie się obsunąć na ruszta. Czy ktoś mi jest w stanie potwierdzić tą informację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak w takich kotłach nie warto stosować wentylatorów a co do elektroniki ona cudów nie zdziała i jakieś magiczne zmniejszenie spalania nie nastąpi.Najlepiej sprawdza się palenie ciągiem naturalnym wspomagane miarkownikiem ciągu ewentualnie elektronicznym miarkownikiem (unister).Przez jakiś czas użytkowałem taki kocioł z zwykłym miarkownikiem i paliło się dobrze (pomijając że był za duży na metraż) i napewno nie wymagał żadnej dmuchawy.A stałopalność przy pełnym zasypie to od 12-16 godz a kocioł to dolnego spalania hef 14kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba900 czy możesz odpowiedzieć na pytania dotyczące kotła Hef 14 kW?

 

1. Czy to jest ten kocioł

http://www.hef.com.pl/?p=pl/menu/2/4/index

1a. Czy przekrój kotła na stronie www jest zgodny z rzeczywistym kotłem?

2. Czy między popielnikiem a wyczystką jest jakieś zamknięcie? Czy ono ma uszczelnienie?

3. Czy klapa do przełączania z palenia górnego (kocioł górny) na dolne (kocioł dolny) jest w 100% szczelna? A może ona jest do czegos innego?

4. Gdzie są otwory dla powietrza wtórnego? Na stronie www takich otworów nie widać.

5. Czy ten kocioł można kupić z dmuchawą i regulatorem temperatury?

6. Czy możesz zamieścić kilka zdjęć rzeczywistego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba900 czy możesz odpowiedzieć na pytania dotyczące kotła Hef 14 kW?

 

1. Czy to jest ten kocioł

http://www.hef.com.pl/?p=pl/menu/2/4/index

1a. Czy przekrój kotła na stronie www jest zgodny z rzeczywistym kotłem?

2. Czy między popielnikiem a wyczystką jest jakieś zamknięcie? Czy ono ma uszczelnienie?

3. Czy klapa do przełączania z palenia górnego (kocioł górny) na dolne (kocioł dolny) jest w 100% szczelna? A może ona jest do czegos innego?

4. Gdzie są otwory dla powietrza wtórnego? Na stronie www takich otworów nie widać.

5. Czy ten kocioł można kupić z dmuchawą i regulatorem temperatury?

6. Czy możesz zamieścić kilka zdjęć rzeczywistego kotła?

 

Ad1 Tak to dokładnie ten kocioł

Ad2 Oczywiście że jest zamknięcie między popielnikiem a wyczystką inaczej kocioł cały czas ciągnołby lewe powietrze i palenie byłoby niemożliwe, uszczelnienia tam nie ma ale według mnie nie jest potrzebne ta blaszka z takim żebrem która tam jest dość szczelnie zamyka tam dopływ powietrza

Ad3 Tak ta klapka jest do przełączania z górnego palenia (przy rozpalaniu) na dolne (już podczas normalnej pracy) i też według mnie jest dobrze wykonana że po jej zamknięciu spaliny przez nią nie przechodzą

Ad4 Też na to zwróciłem uwagę dlatego przed zakupem pojechałem obejrzeć ten kocioł u producenta i otwory są po obu stronach paleniska o średnicy ok4-5cm zabezpieczone takimi blaszkami że patrząc na te otwory bezpośrednio nie widać ognia tylko pod kątem trzeba zerknąć A te otwory są tak mniej więcej na wysokości góry z drzwiczek popielnikowych po obu stronach komory spalania czyli za 1 częścią wymiennika wodnego.

Ad5 Z dmuchawą raczej nie występuje a regulatorem temperatury jest miarkownik ciągu i dobrze się sprawuje u mnie wahania temp to było max 5 stopni więc można przeżyć

Ad6 Zdjęcia podeślę wieczorem bo w domu je mam zrobione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gdzie są otwory dla powietrza wtórnego? Na stronie www takich otworów nie widać"

 

do czego służą te otwory u mnie są cały czas zamknięte ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam informacje od jednego z producentów kotłów, że kotły z dolnym spalaniem nie sprawdzają się po zastosowaniu nadmuchu. Podobno nadmuch powoduje szybkie wypalenie opału i wygaśnięcie kotła, ponieważ nowa porcja węgla nie jest w stanie się obsunąć na ruszta. Czy ktoś mi jest w stanie potwierdzić tą informację?

 

Proponuje Logica II firmy Cichewicz jak dla mnie piec jest rewelacyjny. Już nie wspomnę o ekonomice pracy. W życiu bym go nie zamienił na inny kocioł. W piecu możesz palić zarówno od dołu jak i od góry. Jeżeli chcesz palić od dołu wystarczy odsłonić dolne zasuwy natomiast jeżeli gorą to zasłonić i tyle :D. O stałopalności pisać nie będę bo zaraz mnie zjedzą co niektórzy forumowicze ale pisałem o tym w innych wątkach :D jedynie co mogę powiedzieć że w kategorii samochodów to ekonomika na poziomie VW LUPO 1.2TDI :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna wada tego kotła to jak sądzę ta wyczystka w popielniku.

Dziękuję za zdjęcia.

 

Jeżeli możesz to zrób i załącz jeszcze dwa zdjęcia.

1. Wyczystki zamkniętej.

2. Wyczystki otwartej.

 

Jeżeli możesz to odpowiedz na pytania:

1.Czy nie ma problemów z otwarciem i zamknięciem wyczystki? (chyba nie trzeba leżeć na podłodze)

2. Czy wszystkie segmenty rusztu są ruchome?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ją czyściłem to nie trzeba było się kłaść dało się ręką dosięgniąć do tej blaszki zamykającej, ruszt jest żeliwny ruchomy i składa się z 6 pojedyńczych segmentów które tworzą ruszt. Są solidne i w razie pęknięcia czy przepalenia można wymienić pojedyńczy element a nie cały ruszt.Co do zdjęć to już nie mam możliwości ich zrobić bo jak pisałem wcześniej przez jakiś czas używałem ten kocioł ale obecnie już nie gdyż był za duży na nasze mieszkanie.Czyszczenie też nie było kłopotliwe wystarczała dołączana przez producenta szczotka na giętkim pręcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do pytań. Jaka wielkość ma komora zasypowa? W litrach albo kilogramach węgla - obojętne.

A może ktoś się wypowie w konfrontacji HEF vs Taurus Tur 13,5 kW? Moce podobne, obydwa dolne, ale konstrukcje zupełnie inne. Ze schematów wygląda, że Tur ma mniejszą komorę załadowczą (producent podaje 19 litrów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos czyszczenia Hef-a: w środku blachy zamykajacej dolną wyczystkę znajduje się uszko, można założyć pogrzebacz i pociągnąc jak któs nie lubi się mocno schylać.

Warto tam zaglądać minimum raz na miesiąc, a już koniecznie po wielokrotnym czyszczeniu kanałów, gdyż tam zbiera się sporo popiołu.

Po dokładnym wymieceniu powierzczhni można znowu pomóc sobie pogrzebaczem przy mocowaniu blachy.

Jeśli chodzi o pojemność komory załadowczej : mam kocioł 18kW i mogę załadować naraz nieco ponad 2 wiadra groszku I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę załadować naraz nieco ponad 2 wiadra groszku I.

Z jakiej kopalni masz groszek 1? Jaki to jest typ węgla?

Czy groszek 1 spada z komory zasypowej bez problemów na palenisko?

Czy palisz z zamkniętą klapą, czyli w kotle dolnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z jakiej kopalini to przyjechało- juz nie pamiętam czy to Piekary czy Bobrek :angry:

W zeszłym sezonie częśc węgla była z asortymentu orzech 2 i samym orzechem tak dobrze się nie paliło (większe bryły gorzej się wypalały)

Nie ma problemów z zawieszniem się opału. Dla upartego nie ma jednak nic trudnego. Jak się ktoś "postara" i naładuje coś zbyt dużego, to co najwyżej ta część opału się nie spali.

Spali sie i drewienko sosnowe, i drzewa owocowe.

 

Zawsze palę z "zamkniętą klapą". Istotne jest dokładne przymknięcie tej klapy. Ze względu na niedoskonałę przyleganie, komora załadowcza lubi się smolić. Przy niedomkniętej klapie- smoli się na potęgę. Ale tylko komora załadowcza, reszta pieca jest znacznie czystsza. Komorę najlepiej wyczyścić podczas rozpalania drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.