Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o instalację CO (zastosowanie zaworu 4-drożnego)


janbofan

Rekomendowane odpowiedzi

Teoretycznie wymiennik powinien sobie poradzić z takim przepływem, w piecach gazowych wymienniki są dużo mniejsze i dają radę pytanie tylko czy kocioł węglowy da radę.

Różnica polega na tym że kotły gazowe mają modulację płomienia a zarazem i mocy, a co zmusi twój kocioł węglowy do pracy na ful przy zwiększonym poborze wody poza tym kotły gazowe mają tzw priorytet ciepłej wody w momencie poboru wody użytkowej kocioł przełącza się z co na grzanie wody dając całą moc na ten właśnie cel.

W przypadku zastosowania pieca węglowego i wymiennika płytowego jako ogrzewacza przepływowego bo tak to trzeba nazwać musi się zastosować jakąś automatykę która będzie działała podobnie jak w piecu gazowym, nie będzie to łatwe a poza tym palnik w piecu z podajnikiem działa zawsze na 100% a regulacja mocy to albo krótszy albo dłuższy okres pracy.

Nawet zmiana prędkości obrotowej wentylatora nadmuchu nie wpływa aż tak na proces spalania aby można było powiedzieć że piec pracuje na np 30 czy 100% a już 1% to sensefiction.

Spotkałem się już z przypadkami gdzie włączenie nadmuchu na ful powodowało samoistne wygaszanie pieca, powód siła nadmuchu wypycha cały ogień do góry a niestety paliwo podawane jest od dołu.

 

Witam

Dziękuje serdecznie za zainteresowanie moimi fotografiami. Kolego Marzab podgrzewanie CWU odbywa się z przed zaworu 4d z wiadomych względów ( zasilanie z kotła około 65- 70 stopni co daje nam 120L gorącej wody której fizycznie nie da się „wylać” do użytku) Jeśli chodzi o ładowanie zasobnika ciepłej wody użytkowej odbywa się to na zasadzie wykorzystanie jednej pompy zasilającej. Układ CWU działa na zasadzie zasysanej wody nie tłoczonej. Przetłaczanie ciepłej wody użytkowej przebiega w docelowym CO zaś w instalacji CWU wykorzystuje się „zasysanie” pompy. Obraca wodę na zasadzie tworzenia obiegu wtórnego wobec zaworu 4d. Dzieje się tak gdyż zawór 4d jest zaworem mieszającym. Stanowi to o oddziaływaniu na inne odbiory ciepła w CO. ( np. na CWU) Jest to główna zaleta 4 d jak dla mnie gdyż nie przewęża średnic tym samy nie stanowi o oporach. hydraulicznych.

 

Pozdrawiam

 

Twierdzisz że 120l wody nie da się wylać, a ja ci powiem że się da i to spokojnie wystarczy duża wanna z hydromasażem do której wchodzi ok150l.

Pecyk masz jak widzę zwykły jeśli więc przed kąpielą nie zajrzysz do kotłowni ciepłej wody zabraknie ci wcześniej niż przypuszczasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
...................... Układ CWU działa na zasadzie zasysanej wody nie tłoczonej. Przetłaczanie ciepłej wody użytkowej przebiega w docelowym CO zaś w instalacji CWU wykorzystuje się ?zasysanie? pompy. Obraca wodę na zasadzie tworzenia obiegu wtórnego wobec zaworu 4d. Dzieje się tak gdyż zawór 4d jest zaworem mieszającym. Stanowi to o oddziaływaniu na inne odbiory ciepła w CO. ( np. na CWU) .................................

Mogę prosić o schemat lub objaśnienie tego? Na zdjęciach nie widać. Czy woda z przed zaworu 4d płynie do zasobnika i z zasobnika do zaworu 4d i dalej do pompy? Która rura na zdjęciach jest powrotną z zasobnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witaj.

 

Co prawda jestem nowy na forum, jednakże z zaciekawieniem przeczytałem cały temat i od razu nasunęły mi się pierwsze wnioski.

 

Zakładam, że masz jakąś ilość opału którego ileś tam zużywasz, palisz sobie w piecyku i masz cieplutko.

Spójrz z łaski swojej na rury i powiedz, co Ci się na nich nie podoba?

Rozumiem, że to Twoje rury i możesz je sobie pomalować nawet na różowo.

Rozumiem również, że jesteś osobą z zamiłowania udoskonalającą swoją instalkę c.o., jak również spraktykowałeś wiele rzeczy, jednakże:

- po pierwsze: czy materiał, którym zaizolowałeś rury jest odpowiedni do maksymalnej temperatury mogącej zagościć w rurach;

- po drugie: czy tak wykonany montaż ocieplenia jest właściwy, prawidłowy i nie jest (nie bójmy się użyć tego słowa) niechlujny;

- po trzecie: czy wiesz, ile masz mostków termicznych przy tak wykonanej izolacji instalacji (vide np. kolanka)?

 

Ciepło ucieka, a za chwilę okaże się, że mogłeś zaoszczędzić np. 1/10 zużytego w sezonie opału...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre dobre..

pisz mi jeszcze.... napisz lepiej i pokaż co Ty masz w domu

 

Mieszkam w wynajętym mieszkaniu z własnym ogrzewaniem c.o. z piecem "wszystkożernym",

postawionym przez właściciela i zrobionym przez niego. Piec stoi w kuchni, nad nim wisi zbiornik wyrównawczy,

ciepełko na dom (55m2) leci na 4 blaszane grzejniki panelowe...

Planuję przeniesienie pieca do piwnicy, gdyż zamieniłem się z sąsiadem i mam ją teraz pod kuchnią.

Chcę jeszcze wpiąć do obiegu zbiornik na 150 litrów dla c.w.u.

 

Jeszcze nie jest to zrobione, więc wybacz, ale dzisiaj nie pochwalę się niczym. Wkrótce się to zmieni.

 

taka 1/10 to w żaden sposób do mnie nie przemawia bo i tak sezon mam za 1,5 tyś zł a to dla mnie nic

 

Z prostego rachunku matematycznego wynika, że 1/10 tej kwoty to 150 PLN, co w ciągu roku pozwala zaoszczędzić na ponad miesiąc palenia.

Jak najbardziej Ty masz rację, bo to Twoja kasa/piec/opał/kotłownia bla bla bla, jednakże trafia mnie coś, jak widzę niegospodarność i marnotrawstwo w różnej formie (nie piję teraz do ciebie...), a później się słyszy "jak mi ciężko, jak mi źle... bo ustrój, bo władza, bo nie mam nic za darmo..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego nie rozumiem....

 

Naucz się czytać ze zrozumieniem.

 

Albo na temat instalacji w tym przypadku ( mojego starego CO) albo.... zmień forum bo niczemu Twe posty nie służą

 

Niczemu nie służą? Kto za przeproszeniem napisał:

PS: Czekam na wszelkie uwagi (zwłaszcza trafne i krytyczne)/

 

Napisałem swoją uwagę jakże i krytyczną, a Ty zachowujesz się jak zmanierowana baba strzelając fochy.

Swoją drogą - dla mnie EOD w niniejszym temacie, gdyż na forum nie czyni się osobistych wycieczek.

Nie mam zamiaru być uznanym przez admina za trolla...

 

Pozdrawiam mimo wszystko

Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.