Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o instalację CO (zastosowanie zaworu 4-drożnego)


janbofan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Oczywiście, że taki element istnieje. Co prawda nie kojarzy mi się coś sensownego jako element instalacji jako takiej, ale jako element np. dowolnego kotła czy ogrzewacza gazowego. Ruch wody spowodowany właśnie odkręceniem kranu czu uruchomieniem pompy w piecu powoduje różnicę ciśnień w tzw. zespole wodnym kotła i metalowy trzpień wysuwa się z tego zespołu powodując w zespole gazowym kotła otwarcie zaworu gazowego i zapalenie się gazu celem oczywiście ogrzania wody w wymienniku ogniowym. Możesz zaadoptować ten zespół wodny w celu załączenia pompy ładującej wymiennik w tem sposób, że trzpień wysuwający się z niego po odkręceniu kranu załącza jakieś styki prądowe załączając pompę. Jednak w trakcie doświadczeń należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej wykonywać je w towarzystwie drugiej osoby - grozi porażeniem prądem !!!!!!!

 

Można spróbować też zaadoptować wyłącznik ciśnieniowy, tylko jakiś w miarę czuły - np. z hydroforu. Instalacja wody jest pod ciśnieniem. Montując najpierw zawór regulacyjny grzybkowy ( proponuję zawór mosiężny grzejnikowy 3/4 " ) a nastepnie wyłącznik ciśnieniowy regulowany można uzyskac spodziewane rezultaty. Załóżmy, że zakręcasz na 50 % przepływu ten zawór mosiężny. Krany zakręcone, ciśnienie jest jednakowe zarówno za i przed zaworem. Po odkręceniu kranu następuje przepływ wody i powstaje różnica ciśnień pomiędzy stanem gdzie krany są zakręcone a chwilą, gdy są odkręcone. Przepływ dławiony na zaworze mosiężnym powoduje różnicę ciśnień. Jeśli prawidłowo wyregulujesz zarówno dławienie na zaworze jak i różnicę ciśnień załączenia i wyłączenia wyłącznika ciśnieniowego to przy okreslonym odkręceniu kranów ( przepływ jest wprost proporcjonalny do różnicy ciśnień - różnica ciśnień ( i załączenie wył. ciśn. jest odwrotnie proporcjonalna do ustawionego dławienia i stopnia odkrecenia kranu ) możesz uzyskać spodziewane rezultaty.

 

Prościej nie umiem. Chyba.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jasne, Kolego, że byłoby dobre. Tylko sam jestem ciekawy, ile to kosztuje. Przekalkuluj: wymiennik to kwota dla odbiorcy hurtowego 480 - 710 zł w zależności od firmy i mocy. Do tego ten czujnik przeplywu ( jutro zadzwonie i sie zapytam o cenę ) o podłączenie. Natomiast ceny zasobników c.w.u. zaczynają się od prawie 500 zł a 80 l przy pracy kotła na 70 st C zagrzejesz spokojnie w 2 - 3 godz do 55 stopni. Wybór jest Twój.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zwykle zabijają stwierdzenia pt "Inteligentna elektronika" B)

 

Płomyk i Ognik to wg mnie to samo tylko w innej otoczce. Świadczą o tym zresztą także opisy aukcji.

Zaawansowane systemy komputerowe są też wg ich twórców "inteligentne". Tylko bez oprogramowania to kupa bezużytecznego złomu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast ceny zasobników c.w.u. zaczynają się od prawie 500 zł a 80 l przy pracy kotła na 70 st C zagrzejesz spokojnie w 2 - 3 godz do 55 stopni. Wybór jest Twój.

 

Mam zamiar montażu wanny z hydromasażem, więc jednorazowo to będzie pewnie jakieś minimum 150l. A z zastosowaniem wymiennika chyba łatwiej taką ilość nalać?

 

Zimą, tak, czy owak, się pali, a latem ciepłą wodę wykorzystujemy raczej tylko do kąpieli (palimy powiedzmy 2 razy w tygodniu). Więc ta wada zastosowania wymiennika mnie akurat nie przeszkadza.

 

jutro zadzwonie i sie zapytam o cenę

 

Daj znać, ile B)

 

 

 

Tak w ogóle nie mogę za bardzo zrozumieć jak wygląda praca sterownika, pokojowego termostatu oraz siłownika zaworu ze sterownikiem. Proszę, wytłumaczcie mi w kilku słowach, jak działa ten mechanizm.

Co znaczy nastawa x st.C na sterowniku.

Czy nastawa ta gra nadal jakąś rolę przy zastosowaniu termostatu pokojowego.

Czy czujnik sterownika zaworu zakłada się na zasilaniu, czy na powrocie. Właściwie niewiele z tego rozumiem... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania prywatne proszę wysyłać na "Prywatną wiadomość".

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - może byłoby dobrze założyć dział Kupie/Sprzedam/Polecam (itp) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka pytań.

 

1. Czym właściwie różni się w praktyce zawór 3D i 4D?

 

2. Jakie są skutki stałej nastawy zaworu 4D?

 

3. Ile średnio kosztuje zawór 4D, siłownik i sterownik razem?

 

4. Czy schemat http://janbofan.republika.pl/instalacja.png z uwzględnieniem jednak dodatkowej pompy przed wymiennikiem (potrzebny zawór zwrotny? nie wiem nawet jaka jest jego funkcja - bo chyba kolejny różnicowy nie będzie potrzebny?) byłby dobry?

 

Proszę o odpowiedzi! Nie lubię czegoś nie rozumieć, a to wszystko wydaje mi sie dość skomplikowane.

 

Pozdrawiam!

 

zawór 4d podmiesza nam zarazem instalację jak i powrót kotła a 3d albo albo

skutki:w zależności od temp kotła temperatury za zaworem na instalacji i na powrocie rozłożą nam sie proporcjonalnie do ustawienia zaworu

4d około 200 zł siłownik 300-400 sterownik dobry 500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Kilka fotografii instalacji na Pex, rozdzielaczu, zaworze różnicowym, 4d z pompą na zasilaniu listwy zasilającej i zbiornikiem CWU 120l. Przepraszam za jakość fotografii ( remont mieszkania). Owocnych doświadczeń w kotłowni życzę.

 

 

PS ( do Administratora - Marcina) : Jeśli nie trafiłem w temat przenieś to w odpowiednie ku temu miejsce.

post-758-1205789317_thumb.jpg

post-758-1205789421_thumb.jpg

post-758-1205789602_thumb.jpg

post-758-1205789682_thumb.jpg

post-758-1205789824_thumb.jpg

post-758-1205789972_thumb.jpg

post-758-1205790254_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ocynk ocynk i jeszcze raz ocynk ( tak powiedział znajomy fachman jak to zobaczył). Było pod ręką to wykorzystałem skręcając. Część instalacji CO jest ( jak widać na załączonym obrazku ) w części użytkowej mieszkania pomyślałem a niech wygląda. Miedz bo taki materiał był brany pod uwagę na rozdzielacz nie przemawiał do mnie ze względu na średnice. Mój układ działa na grawitacji w razie zaniku zasilania ( pompa stop). Takie było założenie projektu i sprawdza się przy każdym braku energii.

Pozdrawiam.

 

PS: Czekam na wszelkie uwagi (zwłaszcza trafne i krytyczne) na temat tych fotografii. Na wiosnę nowa modernizacja w kotłowni.

 

PS1: Grunt to eksperyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kilka fotografii instalacji na Pex, rozdzielaczu, zaworze różnicowym, 4d z pompą na zasilaniu listwy zasilającej i zbiornikiem CWU 120l. Przepraszam za jakość fotografii ( remont mieszkania). Owocnych doświadczeń w kotłowni życzę.

 

 

PS ( do Administratora - Marcina) : Jeśli nie trafiłem w temat przenieś to w odpowiednie ku temu miejsce.

 

Czy ten układ z zaworem różnicowym za zaworem czterodrogowym spełnia swoją rolę. Jeżeli chodzi o ogrzewanie grawitacyjne. Bo chyba po to jest tam ten różnicowy...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chodzi o zawór różnicowy zdaje to egzamin należy jednak pamiętać o przestawieniu 4d na odpowiednie ustawienie ( daję z 2,5 na 6 ) i działa prawidłowo. Mój pomysł na dalszą modernizacje to wspomniana przez p. Piotra podłogówka. Część trójników po prawej stronie górnej listwy zostanie poprzedzona pompą która ma zasilać dwie spirale na pex 16 po 30 mb każda. Nie wiem jak to zostanie rozwiązane. Z pewnością potrzebna będzie druga pompa ładująca na podłogówkę i jakieś zawory regulujące tem. wypuszczana na „wężownice” (nieznacznie bo na kaloryferach mam ok. 50 - 55 stopni ) Dlatego tez podrzuciłem fotografie czekają na sugestie i krytyczno motywujące uwagi. Czy podłogówka na RTL? Jeśli chodzi o rozdzielacz to 60 % kaloryferów pracuje na pojedynczych „odpływach”. Występują tylko trzy odejścia które są rozgałęziane za pomocą trójników PEX. Wiąże się to z rozmieszczeniem – architekturą mieszkania. Wyszło niemalże w tych samych kosztach ( a połączeń na mieszkaniu mniej )

 

Pozdrawiam

Tomasz.

 

PS: Czekam na sugestie modernizacje na wiosnę będę wykonywał sam chcę to zrobić możliwie jak najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z tym ocynkiem chyba nie jest tak do końca. Mój instalator a właściwie dostawca u którego zaopatrywałem się w niektóre elementy układu nie poleca ocynku do c.o. - wyłącznie czarne złączki i rury. Tylko z czarnymi jest problem, bo nie występują w sklepach w szerokim asortymencie. No i z tego powodu ja też mam sporo ocynku.

Mam pytanie do zdjęcia nr 6. Czy to odejście na zasilaniu przed zaworem 4 dr. jest na podgrzewacz c.w.u. a jeśli tak, to czy podgrzewacz chodzi na grawitacji? Na powrocie też jest trzecia rura - na zdjęciu nie widać jak one są połączone( przydała by się jeszcze jedna fotka)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuje serdecznie za zainteresowanie moimi fotografiami. Kolego Marzab podgrzewanie CWU odbywa się z przed zaworu 4d z wiadomych względów ( zasilanie z kotła około 65- 70 stopni co daje nam 120L gorącej wody której fizycznie nie da się „wylać” do użytku) Jeśli chodzi o ładowanie zasobnika ciepłej wody użytkowej odbywa się to na zasadzie wykorzystanie jednej pompy zasilającej. Układ CWU działa na zasadzie zasysanej wody nie tłoczonej. Przetłaczanie ciepłej wody użytkowej przebiega w docelowym CO zaś w instalacji CWU wykorzystuje się „zasysanie” pompy. Obraca wodę na zasadzie tworzenia obiegu wtórnego wobec zaworu 4d. Dzieje się tak gdyż zawór 4d jest zaworem mieszającym. Stanowi to o oddziaływaniu na inne odbiory ciepła w CO. ( np. na CWU) Jest to główna zaleta 4 d jak dla mnie gdyż nie przewęża średnic tym samy nie stanowi o oporach. hydraulicznych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Układ jest otwarty. A naczynie zbiorcze jest na listwie zasilającej CO. Jest to podłączenie uznawane za niepoprawne. Ale moja instalacja jest na tyle zabezpieczona że nie stanowi to o niebezpieczeństwie dla użytkowników i CO. Było po prostu łatwiej podłączyć się na listwie tak też zrobiłem. W moim mieszkaniu ściana nośna ma 60 cm litego kamienia ( nie polecam przekuwania) stąd wytłumaczenie dlaczego poszedłem na łatwiznę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję ślicznie za zaoferowaną pomoc. Mój powyższy post był z serii pół serio pół żartem. Jeśli w mieszkaniu jest jeden kotłowy to można sobie pozwolić na małe przymkniecie oka w niektórych rozwiązaniach. Nigdy nie polecił bym takiego rozwiązania komuś kto buduje CO od podstaw. Jednak niejednokrotnie ciężko przy modernizacji kotłowni udać się do takiego rozwiązania. Dzieje się też tak za przyczyną tego że większość odbiorców – usługi ( PŁACĄCYCH WYKONAWCY ZA CO) hydraulicznej nie ma bladego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. Najlepiej było by tylko dokładać najchętniej raz na tydzień i zapomnieć o tym że ma się kotłownie w mieszkaniu. Realia są inne. Moje CO zostanie jeszcze pewnie kilkanaście razy modernizowane ze względu na to że instalacje CO stały się moją pasją. Przeczytałem masę ciekawych książek i z dnia na dzień coraz więcej odpowiedzi na pytanie; jak to działa. Na dziś w głowie mam pomysł na spalanie trociny ( przedpalenisko) i zastosowanie bufora do istniejącej kotłowni. Chciałbym bufor podłączyć do wymiennika który miałby odzyskiwać energię ze spali za kotłem. Ale to długa droga i jeszcze wiecej pytań na tej drodze. Najpierw spróbuję wydusić coś z mojego Zębca stosując kolejne przewężenia w części wymmienikowej. Nie wiem na dziś jaką tem mają spaliny dziś i jaką by musiały mieć aby paliło się efektywnie ( odpowiedni ciąg). Zastosowanie takiego wymiennika za kotłem spowoduje zmniejszenie tem spalin nie wiem na ile można tą tem zmniejszyć. Czy da się zautomatyzować proces przełączania pomiędzy buforem a CO. Myślę że z czasem odnajdę odpowiedzi na forum a na dobrą sprawę pomysł będzie mój opracowanie Wasze wykonanie moje ustawienie Wasze.

 

Pozdrawiam.

 

Pasjonat myśli techniczno kotłowej. Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.