Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pytanie o instalację CO (zastosowanie zaworu 4-drożnego)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   janbofan

janbofan

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 01 luty 2008 - 16:36

Witam! Niedługo będę zmieniał kocioł CO na zasilany eko-groszkiem z podajnikiem. W związku z tym mam pytanie, czy schemat, który załączam, jest dobry. Chodzi głównie o zastosowanie zaworu 4-drożnego. Czy może on być montowany poniżej wyjścia zasilania z kotła? Musi tak być, bo rury wchodzą w ścianę poniżej owego wyjścia.

Chodzi mi też o to, czy montaż płytowego wymiennika ciepła nie zmienia nic w kwestii zastosowania zaworu 4-drożnego? W końcu pompa cały czas będzie z niego wypychała wodę, która ma ogrzać c.w.u.

No i czy pompa może być zainstalowana na powrocie?

Oznaczenia schematu (amatorszczyzna B) ):
W- Wymiennik płytowy
ZR - zawór różnicowy
P - pompa
Z4 - zawór 4-drożny

http://janbofan.repu.../instalacja.png
  • 0

#2 OFFLINE   piotrek automatyk

piotrek automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1112 postów
  • Zainteresowania: Automatyka procesów i systemów związanych z centralnym ogrzewaniem na opał stały, instalacje c.o., hydrauliczne i elektryczne. Pasja - automatyka i montaż kotłowni oraz systemów centralnego ogrzewania, sterowniki z algorytmem PID. Doradztwo techniczne. Piece kaflowe, prace zduńskie.

Napisano 01 luty 2008 - 16:48

Witam.

Ten wymiennik płytowy - do czego ma służyc w tym układzie?

Pozdrawiam.
  • 0

#3 OFFLINE   janbofan

janbofan

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 01 luty 2008 - 17:47

Do ogrzewania C.W.U. Da radę? Np. te 150 litrów do wanny jeśli będę lał przez jakieś 5-10 minut?
  • 0

#4 OFFLINE   piotrek automatyk

piotrek automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1112 postów
  • Zainteresowania: Automatyka procesów i systemów związanych z centralnym ogrzewaniem na opał stały, instalacje c.o., hydrauliczne i elektryczne. Pasja - automatyka i montaż kotłowni oraz systemów centralnego ogrzewania, sterowniki z algorytmem PID. Doradztwo techniczne. Piece kaflowe, prace zduńskie.

Napisano 01 luty 2008 - 20:24

Witam.

W takim razie nie jest to wymiennik płytowy. Wymiennik płytowy stosuje się w celu oddzielenia obiegu ciśnieniowego z bezciśnieniowym np. do współpracy kotła na opał stały lub kominka z kotłem gazowym. Tobie chodzi na pewno o zasobnik c.w.u.

Pozdrawiam.
  • 0

#5 OFFLINE   janbofan

janbofan

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 01 luty 2008 - 20:53

Witam! Miałem na myśli właśnie wymiennik płytowy. Myślałem, że jeśli będzie miał dużą powierzchnię wymiany, to może zastąpić bojler (w związku z tym, że większe zapotrzebowanie na wodę mamy rzadko, a w bojlerze jest wiele wody, która często niepotrzebnie się ogrzewa). Myślałem, że wymiennik płytowy będzie w stanie przy odpowiednim ciśnieniu poboru c.w.u. sobie poradzi. Czy jest to możliwe?

Poza tym chciałbym zapytać jak działają napędy zaworów 4-drożnych? Skąd "wiedzą", jak regulować stosunek?
  • 0

#6 OFFLINE   marcin

marcin

Doświadczony Forumowicz

• Administrator forum
  • PipPipPipPipPip
  • 1420 postów
  • Zainteresowania: Informatyka, Ogrzewanie (amatorsko), Sport (głównie biernie niestety)
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 01 luty 2008 - 21:14

Sam napęd tylko "kręci" zaworem w lewo lub w prawo do skrajnych pozycji. O to jak kręci dba już odpowiedni sterownik, który najczęściej kręci tak, aby czujnik temperatury zamontowany na wyjściu na instalację wskazywał zaprogramowaną temperaturę.
  • 0

Ciepło, cieplej, www.Info-Ogrzewanie.pl :)

10000 osób jest z nami co dnia - dołącz do grona naszych stałych czytelników!

#7 OFFLINE   janbofan

janbofan

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 01 luty 2008 - 21:22

Pod jakim hasłem szukać takich sterowników? B)

I powiedzcie jeszcze na temat zastosowania tego wymiennika. Czy ten wprowadzenie tego schematu to kompletny błąd, czy może wymiennik poradzi sobie?
  • 0

#8 OFFLINE   piotrek automatyk

piotrek automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1112 postów

Napisano 01 luty 2008 - 21:24

Witam.

Faktycznie takie rozwiązania zdobywają coraz większą popularność. W każdym razie Tobie wymiennik dwudziestopłytowy w zupełności wystarczy.

Napędy zaworów czterodrożnych, czyli siłowniki, są elementem jedynie poruszającym zawór w skali 0 - 10. Do ustawiania temperatury jest niezbędny sterownik zaworu, np. polecany przeze mnie TCZ 25. To on według zaprogramowania i potrzeb zarządza takie otwarcie lub przymknięcie zaworu, żeby odpowiadało właśnie zaprogramowanym potrzebom.

Pozdrawiam.
  • 0

#9 OFFLINE   piotrek automatyk

piotrek automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1112 postów

Napisano 01 luty 2008 - 21:33

Pod jakim hasłem szukać takich sterowników? B)

I powiedzcie jeszcze na temat zastosowania tego wymiennika. Czy ten wprowadzenie tego schematu to kompletny błąd, czy może wymiennik poradzi sobie?

Witam.

Wymiennik poradzi sobie spokojnie nawet w razie dużego przepływu. Jednak nie wiadomo, czy poradzi sobie w razie dużego przepływu kocioł. Jednak przy założeniu około 7 l / min będziesz miał spokój. Musisz zamontować pompę ładującą wymiennik z zaworem zwrotnym, żeby pompa c.o. nie powodowała niewłaściwego przepływu przez wymiennik.

Pozdrawiam.
  • 0

#10 OFFLINE   janbofan

janbofan

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 02 luty 2008 - 13:08

A w ten sposób obyłoby się bez drugiej pompy?

http://janbofan.repu...instalacja2.png
  • 0

#11 OFFLINE   piotrek automatyk

piotrek automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1112 postów

Napisano 02 luty 2008 - 14:54

Witam.

Kolego, to wszystko zależy od oporów hydraulicznych. Wszystko jest dobrze jeśli przepływ wymuszony przez pompe c.o. nastepuje w prawidłowym kierunku, tj. zasilanie do powrotu kotła. Jednak opory hydrauliczne mogą wymusic przepływ przez wymiennik odwrotny, czyli niewłaściwy. Wtedy grzanie wody bedzie marne i to bardzo. Nie proponuję pracy wymiennika w tym układzie bez pompy ładującej.

Zastosowanie wymiennika płytowego do ogrzewania c.w.u. przynosi więcej strat niż korzyści. Korzyści: prosty układ, mało miejsca zajmowanego przez wymiennik. Wady: ogrzewanie wody TYLKO wtedy, jak pali w kotle. Nie ma możliwości wykorzystania ogrzanej ilości wody ( objętosci ) jak w zasobniku c.w.u. Duże obciążenie cieplne kotła; dużo szybciej się wychładza, wieksze wahania temp na grzejnikach ( w przypadku braku sterownika zaworu ). Temperatura zależna od przepływu ogrzewanej wody. Nie mogę znalezć danych odnośnie zakamieniania się wymiennika płytowego, ale nie jest to maly problem.

Jednak i tak każdy wybierze to, co uważa.

Pozdrawiam.
  • 0

#12 OFFLINE   janbofan

janbofan

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 02 luty 2008 - 15:47

A czy ten sterownik rzeczywiście pozwoli na nieużywanie zaworu 4D, tak, jak piszą?

http://allegro.pl/it...prawdziwe_.html

A czy lepszy od płytowego byłby płaszczowo-rurowy wymiennik? Też nie jest w stanie magazynować ogrzanej wody, ale czy działa skuteczniej?
  • 0

#13 OFFLINE   piotrek automatyk

piotrek automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1112 postów

Napisano 02 luty 2008 - 15:59

Witam.

Jeśli tak piszą faktycznie JEST TO OCZYWISTE KŁAMSTWO I CELOWE WPROWADZANIE W BŁĄD POTENCJALNEGO NABTWCĘ I UŻYTKOWNIKA. Nie ma możliwości pominięcia układu z zaworem czterodrożnym z takim samym uzyskiem jak w przypadku jego zastosowania. Może skomplikowany układ elektrozaworów z wysokiej jakości sterowaniem. Kurczę, jak można pisać taki kit. Rozumiem reklamę, ale uczciwą, nie naciąganą jak w tym przypadku. Mniejsza o to, że cena ponad 700 zł jest porażająca.

Pozdrawiam.
  • 0

#14 OFFLINE   Amanda

Amanda

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 69 postów

Napisano 02 luty 2008 - 18:29

Nie ma możliwości pominięcia układu z zaworem czterodrożnym z takim samym uzyskiem jak w przypadku jego zastosowania.

Nie znam się na tyle by polemizować z tą wypowiedzią, ale... może faktycznie w piecach/kotłach z podajnikami (i atuomatyką je sterującą) nie ma takiej konieczności jeżeli sterownik jest w miarę "kumaty" - moc potrzebną w danej chwili można precyzyjnie wytworzyć i za kilka chwil ją zredukwać do minimum (podtrzymanie ognia). W końcu piec taki działa mniej więcej tak jak i kotły olejowe czy gazowe (choć bezwładność "węglowych" jest nieco większa), a w układach z takimi kotłami chyba nie potrzeby stosowania zaworów 4d (chyba B) ).
Co do pozostałych typów kotłów na paliwo stałe zgadzam się w 100%.
  • 0

#15 OFFLINE   marcin

marcin

Doświadczony Forumowicz

• Administrator forum
  • PipPipPipPipPip
  • 1420 postów
  • Zainteresowania: Informatyka, Ogrzewanie (amatorsko), Sport (głównie biernie niestety)

Napisano 02 luty 2008 - 19:53

Instalator montujący mi piec na eko-groszek nawet nie pytał czy chcę zawór czterodrożny tylko go założył B)

Brak konieczności zastosowania zaworu czterodrożnego wystąpiłby tylko w sytuacji gdyby np. temperatura 38 stopni była dobra dla przeprowadzenia procesów spalania. Czy jest - autorytatywnie się nie wypowiem, ale śledzący nasze forum nie mają wątpliwości, że to temperatura w większości przypadków zbyt niska.

Co do ognika - jak rozumiem jego działanie polega na tym, że utrzymanie zadanej temperatury jest realizowane nie w "logice binarnej" - czyli praca nadmuchu, brak pracy nadmuchu, a poprzez zmianę siły nadmuch (i innych parametrów podawania) - natomiast nadmuch jest przeprowadzany ciągle. Moim zdaniem ta część "reklamówki" tego sterownika jest jak najbardziej ok i uważam, że to bardzo dobry sposób (nie wiem jak to działa w praktyce). Jednak wydaje mi się (głównie ze względu na konieczność czasowej pracy pieca przy niskiej temperaturze mediów), że wyeliminowanie zaworu czterodrożnego nie będzie dobrym rozwiązaniem i jest tylko chwytem marketingowym - sam sterownik jest dość drogi - perspektywa "zaoszczędzenia" na 4-drożnym zachęci potencjalnych klientów.

Podsumowując jako pasjonat nowych technologii jestem zainteresowany opisem praktycznego działania sterownika tego typu - jednak nawet zakładając, że działa on zgodnie z założeniami, wyeliminowanie zaworu 4-drożnego nie wydaje się dobrym ruchem.

Przypuszczam, że dość dobrze działałoby rozwiązanie wykorzystujące dwa sterowniki z algorytmami PiD - sterownik pieca i zaworu czterodrożnego. Dodanie do tego "analogowego" a nie "binarnego" sterowania temperaturą zadaną pieca przy pomocy sterownika pokojowego mogłoby pretendować do miana rozwiązania idealnego.

Dodam jeszcze, że nie wydaje mi się prawdziwa informacja o tym, że piec może z tym sterownikiem pracować już od 1% mocy. A nawet jeżeli to dmuchawa musiałaby chyba zupełnie się wyłączyć a co tym udzie utracony zostanie efekt nie wychładzania wnętrza pieca, co wg reklamówki ma zapobiegać osadzaniu się wody na ściance pieca przy pracy z niską temperaturą medium. Nawet żar zawarty na palenisku wytwarza dość sporo ciepła. Mój piec posiada standardowy sterownik i o ile dobrze pamiętam otrzymałem informację, że może pracować ze średnią (bo tylko o takiej można w tym wypadku mówić) mocą od 30-100% mocy nominalnej. W praktyce tutaj efekt uzyskiwany jest poprzez odpowiednie proporcję czasu pracy pieca z mocą 100 lub 0% (oczywiście uwzględniając bezwładność pieca) - sterownik PiD umożliwia pracę ze stałą mocą mniejszą niż nominalna.
  • 0

Ciepło, cieplej, www.Info-Ogrzewanie.pl :)

10000 osób jest z nami co dnia - dołącz do grona naszych stałych czytelników!

#16 OFFLINE   piotrek automatyk

piotrek automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1112 postów

Napisano 02 luty 2008 - 20:17

Witam.

To bardzo dobrze, że instalator Twojego kotła zalożył Ci zawor czterodrozny bez pytania o zdanie. Bo dobry instalator wie, że ten element jest niezbędny do prawidlowej pracy instalacji a przede wszystkim kotła i że nie ma sensu pytać inwestora czy chce go miec czy nie. Montaż zaworu 4-d to standard.

Wyeliminowenie zaworu z instalacji pod pozorem zastąpienia go przez sterownik kotła to chwyt marketingowy ocierający się o kłamstwo. A właściwie nie ocierający się tylko nim będący. Ciesze się, że tyle osób czyta to Forum i że wyciaga prawidłowe wnioski nie z reklam a z praktyki innych i ich doswiadczenia.

Pozdrawiam.
  • 0

#17 OFFLINE   janbofan

janbofan

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 02 luty 2008 - 21:45

Mam jeszcze kilka pytań.

1. Czym właściwie różni się w praktyce zawór 3D i 4D?

2. Jakie są skutki stałej nastawy zaworu 4D?

3. Ile średnio kosztuje zawór 4D, siłownik i sterownik razem?

4. Czy schemat http://janbofan.repu.../instalacja.png z uwzględnieniem jednak dodatkowej pompy przed wymiennikiem (potrzebny zawór zwrotny? nie wiem nawet jaka jest jego funkcja - bo chyba kolejny różnicowy nie będzie potrzebny?) byłby dobry?

Proszę o odpowiedzi! Nie lubię czegoś nie rozumieć, a to wszystko wydaje mi sie dość skomplikowane.

Pozdrawiam!
  • 0

#18 OFFLINE   Amanda

Amanda

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 69 postów

Napisano 02 luty 2008 - 22:07

Ciesze się, że tyle osób czyta to Forum i że wyciaga prawidłowe wnioski nie z reklam a z praktyki innych i ich doswiadczenia.

:)
Nie wyciągam wniosków z reklam (bo czuję się wywołany do tablicy B) ), tylko staram się wywołać ew dyskusję w tym temacie (też jestem zwolennikiem 4D).
Powtarzam i podkreślam w TYLKO kotłach z PRECYZYJNYM PODAJNIKIEM i STEROWNIKIEM opału, teoretycznie (wg mojej terorii :) ), możnaby pominąć zastosowanie zaworu 4d zachowując pozytywne cechy układu z zaworem 4D.

Proszę odwieść mnie od tego kierunku myślenia najlepiej tłumacząc dlaczego, a nie że "tak się nie robi".
Nie chodzi mi tylko aby mnie "nawrócić", ale także przy okazji "oświecić" mniej kumatych w te klocki :)
  • 0

#19 OFFLINE   Adam77

Adam77

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 02 luty 2008 - 22:17

Witam a czy to jest dobry sterownik ?
http://allegro.pl/it...osc_tanio_.html
  • 0

#20 OFFLINE   Amanda

Amanda

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 69 postów

Napisano 02 luty 2008 - 22:28

Zależy do czego i do jakiego pieca B)
Ale z tym "zatem minimalna moc kotła to 1% a maksymalna 100%" to przegięli :)
  • 0