Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji c.o.


macil

Rekomendowane odpowiedzi

... ale zaczęło sie chyba od tego że napisałem , że połączyć pompę szeregowo z wymiennikiem CWU.

Tomi chyba trochę opacznie zrozumiał, że chodzi o połączenie pomiędzy pompami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kolega tomi w poście 18. tego tematu domaga się "ruwnoległego" połączenia pompy z wymiennikiem. I dalsza część korespondencji została napisana na podstawie tego ewidentnego błędu lub nieporozumienia, jak kto woli.

 

Zawsze w układzie szeregowym: kocioł-pompa-wymiennik lub zasobnik i spowrotem do kotła. To do c.w.u. Do układu c.o.: Zawsze : Kocioł-zawór czterodrożny-pompa-grzejniki i spowrotem przez zawór mieszający do kotła.. Te dwa obwody są w stosunku do siebie równoległe. Natomiast sam układ grzewczy z grzejnikami jest w układzie dokładnie szeregowym w pozycji zaworu mieszającego na 10 ( pełen przepływ ): kocioł-zawór-pompa-grzejniki-zawór-kocioł. Układ tego samego dokładnie równoległy w pozycji zaworu mieszającego na 0: kocioł-zawór-kocioł/zawór-pompa-grzejniki-zawór. Każda nastawa pośrednia zaworu mieszającego inna od 0 i 10 tworzy z tych obwodów układ szeregowo - równoległy o proporcjach zależnych od nastawy tego zaworu.

 

Jednak nieporozumienie lub błąd polegał na tym, że jestem przekonany, iż zawsze pompa czy z zasobnikiem, wymiennikiem, grzejnikami ma być zamontowana szeregowo, natomiast taki układ równoległy jest ewidentnym błędem instalatorskim.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w poscie 18 napisałem że pompa powinna być zamontowana przed wymiennikiem równolegle (równolegle miało znaczyć do pompy c.o.).a twoja pompa macil ta na powrocie podłączona szeregowo z pompą c.o a równolegle z podgrzewaczem powinna być zamontowana szeregowo przed i z podgrzewaczem a równolegle z pompą c.o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc dalej nic nie kapuję. Może dla tego, że jestem cienki w te klocki.

Jeżeli możesz, to pokaż mi jak to ma wyglądać na podstawie mojego schematu.

Pompę dałem celowo na powrocie.

Na schemacie tego nie ma. ale planuję na wejściu na wymiennik założyć zawór termostatyczny z czujnikiem kapilarnym.

Zakres temperaturowy to 40-70st i po osiągnięciu zadanej temperatury zawór przymknie dolot rury zasilającej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 9 miesięcy temu...
Witam

Narysowałem schemat instalacji co i proszę o "konsultację" fachowców.

Głównie chodzi mi o to, czy układ jest poprawny, gdzie i jakie wstawić dodatkowe elementy (zawory, może pompy itp).

Zawór czterodrogowy zastosowałem do ochrony kotła i zabezpieczeniu rur pex/al/pex przed nadmierną temperaturą.

 

Z góry dziękuję

Pozdrawiam

Maciek

witam

 

czyli jak nie mam tego zaworu to nie mozna stosować tych rur pex/al/pex ?

aa rury PP moza?

 

pytam bo nie wiem:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.