Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat C.o. I C.w.u. Czy To Takie Proste?


sztoff

Rekomendowane odpowiedzi

Temat pewnie wiecznie się powtarzający, no ale cóż. Moja instalacja jest tylko jedna :)

Czy jakiś ekspert może się wypowiedzieć czy instalacja według schematu będzie pracować bezproblemowo. Wybaczcie te bazgroły ale tylko tyle mogłem zrobić w PP :)

 

Kotłownia na parterze, zasobnik ciepłej wody tuż przy piecu. Zasilanie C.O. - parter rozdzielacz następnie pion do góry i rozdzielacz na piętrze.

Przy każdym grzejniku zawór termoregulacyjny. Drabinki w łazience i pralni ( szt 4 )bez zaworów.

 

Moje pytania:

1- czy zawór nadmiarowo-upustowy jest w dobrym miejscu, czy jest konieczny? Liczę na jakieś przekonujące argumenty za czy przeciw.

2- podłączenie obiegu C.W.U. - czasami kiedy przeglądam inne schematy, wydaje mi się że zadziałanie pompy C.W.U. będzie "odcinać" obieg C.O. Czy dobrze myślę że jest to nie możliwe z uwagi na to że do kotła trafia teraz woda z dwóch pomp, więc na zasilaniu będzie dwa razy więcej wody która zmieści się i w zasilaniu C.O. i C.W.U. ( mam nadzieje że nie zakręciłem za bardzo ) :)

3- czy na zasilaniu warto zakładać termo-manometr? Chodzi o manometr właśnie, jak może wzrosnąć ciśnienie skoro jest to obieg otwarty a rura bezpieczeństwa idzie bezpośrednio z kotła nad lustro wody w zbiorniku. A jeśli już dawać manometr to czy nie lepiej na rurze wznośnej?

4- kolejność wejść na powrocie nie przypadkowa, tak więc patrząc od kotła pierwsza rura wznośna, następnie powrót z zaworu 4D i ostatnia powrót z zasobnika.

Czy taki układ może rodzić jakieś problemy? Na mój rozum jest dobrze ale może się mylę.

Brałem pod uwagę jeszcze wpięcie powrotu C.W.U do powrotu z mieszacza, albo do rury wznośnej, z uwagi na to że poleciałbym prostą rurą od zasobnika do którejś z tych rurek. Ale jakoś układ który jest na schemacie wydaje mi się bardziej prawidłowy.

 

Będę wdzięczny za jakiekolwiek zabranie głosu, uwagi, sugestie, podpowiedzi.

Pozdrawiam

post-13724-1262630417_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do pierwszego punktu.

Czy montując jakąś pompę która sama dostosowuje wydajność względem oporów instalacji mogę zrezygnować z zaworu nadmiarowo-upustowego? Pompy te są drogie i zapewne taka pompa wyjdzie drożej niż zawór ale czy może wypowiedzieć sie ktoś kto używa takiej "mądrej" pompy czy jest warte zachodu wydawanie pięniędzy na pompę skoro to samo można uzyskać za pomocą zaworu U-N. ( tak sądzę )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeden expert na forum ale ostatnio sie nie udziela :)

to tak na marginesie

ale zachceciło mnie do zabrania głosu co zobaczyłem

schemat namalowany elegancko az miło spojrzec , niechaj inni biorą przykład !

a co wazniejsze całkiem poprawny , jedyne co bym zmienił to usunąc zawór za pompą cwu bo kawałek dalej jest przy zasobniku

pompa bojlera zasilana jako priorytet cwu ( tak jest optymalnie )

zawór zwrotny za pompa co nie potrzebny jesli juz to przez zawór 4-d pompa cwu moze pociagnac wode powrotną z bojlera i tu trzeba poustawiac przekroje i kolejnosc podłączen

zawór upustowy jak masz 4 grzejniki bez termostatów bedzie zbedny

natomiast zastosowanie pompy o zmiennej wydajnosci niesie tego rodzaju korzysci ze zuzywa mniej energi i sa mniejsze szumy jak pozamykaja sie termostaty

manometr w inst otwartej rzecz gustu jak kto lubi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czyli jest nadzieja że to będzie działać :) Co do zaworu to racja, po co pakować drugi zawór skoro jest. Nie pomyślałem o tym.

 

Marek, co daje priorytet cwu? Czemu nie c.o? Tak na marginesie się zapytam.

 

I nie bardzo rozumiem kwestii : "zawór zwrotny za pompa co nie potrzebny jesli juz to przez zawór 4-d pompa cwu moze pociagnac wode powrotną z bojlera i tu trzeba poustawiac przekroje i kolejnosc podłączen "

 

Co do zaworów zwrotnych to chyba nic takiego wpiąć ustrojstwo za parę groszy i mieć pewność że woda popłynie tylko tak gdzie powinna.

Nie rozumiem tylko jak przez zawór 4d pompa cwu może pociągnąć wodę powrotną z bojlera?

 

Chyba chodziło Ci o pompe C.O? Ale to i tak gapię się w ten mój schemat i nie potrafię zrozumiec jak to się może stać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do pierwszego punktu.

Czy montując jakąś pompę która sama dostosowuje wydajność względem oporów instalacji mogę zrezygnować z zaworu nadmiarowo-upustowego? Pompy te są drogie i zapewne taka pompa wyjdzie drożej niż zawór ale czy może wypowiedzieć sie ktoś kto używa takiej "mądrej" pompy czy jest warte zachodu wydawanie pięniędzy na pompę skoro to samo można uzyskać za pomocą zaworu U-N. ( tak sądzę )

 

 

Jeśli chcesz zabezpieczyć pompę przed mieleniem wody wystarczy dołączyć równolegle zwykły zawór grzejnikowy ustawiony na stały przepływ (w miejsce nadmiarowo- upustowego) Zabezpieczy wtedy stały przepływ przez pompę. Może to być zawór z nastawą wstępną masz wtedy naturalną regulowana kryzę co pozwoli ci na ustawienie przepływu ( Zazwyczaj zawór 1/2" z nastawiona na 2 lub 3 bez głowicy, może być zwykłe pokrętło) Jest to najtańsze rozwiązanie ale bardzo skuteczne. Podnosi też w niewielkim stopniu temperaturę powrotu ( co też można wykorzystać). Termometro - manometr to dobra rzecz. Widać jaka jest temperatura zasilania na rozdzielaczu, a manometr wskaże różnice cisnienia przed pompą, np. na kotle i za pompą , na instalację. zastosowanie pompy elektronicznej, np. Grundfos alpha 2 pozwoli na oszczędności energii - zwykła pompa zużywa od 25 do 60 i więcej W, przedstawiona pompa od 5 do 20 W i pozwala dopasować się do instalacji (funkcja auto adapt.).zawór upustowy powinien zostać. Reszta o.k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem proponujesz umieścić dwa manometry? jeden przy kotle drugi w skrzynce rozdzielacza? :) Czy obserwowanie różnicy ciśnień jest jest w jakiś stopniu ważne dla instalacji i co może dla mnie, czyli użytkownika dawać taki odczyt? Czegoś objawy,skutki, etc, ??

 

i jeszcze jedno, piec Lazar Eko-Perfekt automat, więc oklejony czujnikami temperatury na wszystkich rurkach. Czy nie przesadze jeśli dam jeszcze termometr tarczowy na zasilaniu? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki termometr daje możliwość natychmiastowego odczytu bez zaglądania do sterownika. Ale jest to sprawa indywidualna. Mając termometr na zasilaniu (jeden ) i wszystkich powrotach można sprawdzić jak pracują poszczególne nitki, spadki temperatur mówią jak jest wyregulowana instalacja. ale generalnie nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, co daje priorytet cwu? Czemu nie c.o?

wiekszosc nowszych sterowników kotłów ma funkcje -priorytet CWU

daje to korzysci tego rodzaju

po wychłodzeniu zasobnka cała moc kotła skierowana jest na grzanie wody i zdecydowanie szybciej sie taki zasobnki nagrzeje naogół nie dłuzej niz 1/2 godz ,(przy małej histerezie moze byc krótszy ) wazne dla posiadaczy duzej wanny i małego zasobnika cwu

przy takim grzaniu powrót kotła ma wyzszą temp niz przy grzaniu c.o.

przerwa dla grzania c.o. nie powinna byc odczuczuwalna-- spadki temp. w pomieszczeniach ogrzewanych pomijam przypadek duzego wychłodzenia pomieszczen

natomiast grzanie równoczesne cwu i c.o. powoduje długi czas nagrzewania zasobnkia

duze spadki temp. na kotle ( duze obciazenie kotła )

kocioł długi czas pracuje z max ustawiona moca przez co wieksze sa straty kominowe ( wys temp spalin )

 

 

I nie bardzo rozumiem kwestii : "zawór zwrotny za pompa co.nie potrzebny

niczego nie poprawi jedynie wprowadza dodatkowe opory

poniważ zawór 4-d rozdziela układ na 2 obwody grzejnikowy i kotłowy

zobacz na rys

post-195-1262720341_thumb.jpg

 

wstaw ten rys do schematu i łatwiej bedzie to przeanalizowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niczego nie poprawi jedynie wprowadza dodatkowe opory

poniważ zawór 4-d rozdziela układ na 2 obwody grzejnikowy i kotłowy

zobacz na rys

post-195-1262720341_thumb.jpg

 

wstaw ten rys do schematu i łatwiej bedzie to przeanalizowac

 

Znam działanie mieszacza więc ciągle zastanawiam się jak na moim schemacie pompa c.w.u. może pociągnąć wodę porwotną z bojlera, jak wcześniej napisałeś. Tego ciągle nie rozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam działanie mieszacza więc ciągle zastanawiam się jak na moim schemacie pompa c.w.u. może pociągnąć wodę powrotną z bojlera,

namaluj sobie schemat uproszczony kocioł i jego króćce w góre i w dół

po lewj stronie bojler po prawej zawór 4-d w tej wersji z obrazka i obwód kotłowy

szczególny przypadek zachodzi przy zamknietym zaworze 4-d na c.o. ( zasil kotła połączone z powrotem )teraz masz dwa obwody połaczone równolegle o zblizonych oporach przepływu i pompa ma mozliwosc ciągnąć wode z kotła i z bojlera ( powrót ) przez zawór , pompa c.o. wyłączona

dlatego z zaworem 4-d jest tyle problemów jak sie nie wie co sie namiesza w połaczeniach

przy tego rodzaju schematach trzeba zawsze szukac innych mozliwych dróg przepłyu niz to co sie nam wydaje, ze tylko w jednym kierunku woda połynie

znajomosc działania obwodów elektrycznych jest bardzo pomocna bo woda jak i prad lubia płynąć w podobny sposób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś sposób żeby się przed tym ustrzec? Zawór zwrotny itp?

A może podpięcie powrotu z kotła tak jak na dołączonym schemacie z naniesionymi poprawkami?

Domyślam się że woda znajdzie zawsze łatwiejszą drogę.

Na poniższym przykładzie powrót wchodzi w rurę wznośną więc krótszy obieg jest przy piecu.

No chyba ze mi jeszcze napiszesz że woda może krążyć przez cyrkulację zbiornika wyrównawczego :)

 

Jakieś sugestie?

Będę wdzięczny

post-13724-1262787810_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najskutecznieszym lekarstem na to jest podłaczenie bojlera na osobnych króccach do pieca takie rozwiazania stosuje juz kilku producentów kotłów

a jesli jest jedno wyj to podłączac bojler na duzym przekroju tuz przy wyjsciu

wiele zalezy od konkretnego rozwiazania połaczen

 

jeszcze dodam , obejrzyj sobie zdjecia w poscie #5

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;#entry39344

 

to przykład nad czym dyskutujemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy ktoś z was dysponuje może sprawdzonym w miarę prostym schematem instalacji co z:

- na paliwo stałe(z podajnikiem)

- bojlerem CWU

-zaworem 3D

- kaloryfery + podłogówkana 3 obwody max 40m^2 (bez drogiego układu mieszającego) może na zaworach RTL

-układ na rurach alu pex z rozdzielaczami

od wiosny do jesieni planuję wykożystywać piec od podgrzewania CWU, czy warto założyć dwie oddzielne pompy obiegowe jedną do bojlera drugą na kaloryfery?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.