Skocz do zawartości
IGNOROWANY

? Schemat Instalacji C.o. + C.w.u + Solar ?


irys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum "info-ogrzewanie" !

 

Nie wiem czy tak można, ale ponawiam mój temat, gdyż wcześniej umieściłem go chyba nie wtym dziale !?

 

Jestem aktualnie na etapie "konstruowania" kotłowni w moim domu i gdy już "wszysko wiedziałem" przejrzałem internet i okazało się, że nie wiem nic.

 

Zwracam się wiec z prośbą do kolegów forumowiczów o ocenę i wniesienie ewentualnych propozycji zmian do moich wypocin.

 

( rys )post-13159-1262627946_thumb.jpg

 

 

Krótki opis tego co stworzyłem.

 

Sercem całego układu będzie piec: HKS Lazar - EKO PERFEKT AUTOMAT 23 kW lub jego bliźniaczy model: Klimosz - LING COMBI S 23,3 kW. Oczywiście oba ze sterowaniem pogodowym i czujnikiem pokojowym. Układ C.O. zasilany będzie przez zawór czterodrogowy z siłownikiem elektrycznym sterowanym przez piec. Wszystkie pętle ogrzewania podłogowego oraz obwody grzejników schodzą do kotłowni umieszczonej na parterze a dokładniej 30 cm poniżej poziomu parteru. Z zaworu czterodrogowego oddzielnie będzie zasilany rozdzielacz 8 obwodowy na grzejniki ( łącznie 85 żeberek aluminiowych o rozstawie 50cm i 20 żeberek o rozstawie 80 cm oraz trzy grzejniki drabinkowe) z pompą GRUNDFOS ALPHA 2 25-60.

Ogrzewanie podłogowe zasilane będzie przez drugi rozdzielacz 5 obwodowy (łącznie ok. 70 m2 w rozstawie rur co 20 cm ) z zaworem trójdrogowym sterowanym głowicą regulującą z kapilarą oraz pompą obiegową GRUNDFOS ALPHA 2 25-40.

Dwuwężownicowy wymiennik C.W.U. o pojemności 300l ładowany będzie przez pompę GRUNDFOS UPS 25-40. W układzie cyrkulacji zamierzam wpiąć GRUNDFOS UP 15-14 lub coś takiego UPH 15-15 ( dużo niższe zużycie energii). Chwilowo druga wężownica będzie również podpięta pod piec (szeregowo), ale w drugim etapie mam zamiar zainstalować kolektory rurowe.

 

Zdecydowałem się na takie drogie pompy obiegowe, gyż na grzejnikach zamontowane będą zawory termostatyczne z głowicami, a w lato "chodzić" będzie tylko podłogówka w łazienkach i ewentualnie grzejniki drabinkowe, a te pompy dostosowują się do konkretnego obciążenia układu ( zapotrzebowania na przepływ )

 

W pierwszym zamyśle chciałem założyć także wymiennik płytowy, ale nie wiedziałem zabardzo czy wpiąć go za lub przed zaworem 4D, oraz czy nie będzie potrzebna kolejna pompa w pierwotnym układzie wymiennika. Jeżeli możecie to podpowiedzcie coś w tym temacie, gdyż chciałbym wyeliminować zbiornik na poddaszu, obawiam się, że mimo izolacji może zamarznąć, a i układ pod ciśnieniem z tego co się orientuje pracuje lepiej.

 

A to moje inne wątpliwości:

1. Czy na obwody C.O. wystarczyła by jedna pompa np. GRUNDFOS ALPHA 2 25-60 ( co w takim przypadku z zaworem 3D ; jak zadziała) ?

2. Czy zawory zwrotne umieszczone są w dobrych miejscach ?

3. Poprawność podłączenia zbiornika wyrównawczego (doprowadziłem tam tylko 2 rurki)?

4. No i na który piec się zdecydować? Na pewno interesuje mnie żeliwo i obrotowa retorta która umożliwia spalanie gorszej jakości paliwa i ew. miał, oraz sterownik pogodowy. Może macie jakieś inne ciekawe propozycje?

 

Z góry dziękuje za zainteresowanie i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor słoneczny oczywiście łączysz z większą ("solarną") wężownicą. Policz dobrze moc kolektor / odbiór ciepła w zasobniku cwu (kłopot z nadmiarem ciepła). Może warto przeliczyć koszty i korzyści i pomyśleć o uzupełnieniu instalacji c.o. o zbiornik buforowy z wężownicą, również zasilaną z kolektora? Latem grzanie podłogowe łazienek masz wtedy z kolektora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dwarf za poruszenie tego tematu. Faktycznie rozmawiałem ze znajomym który ma koletory i nadmiar ciepła u niego był dużym problemem, zwłaszcza gdy wyjechali na urlop (teściowie przychodzili i wypuszczali gorącą wodę). Taki bufor może być rozwiązaniem. Ma ktoś może jakiś rysunek jak to zrobić albo jakiś inny pomysł?

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze odpowiedz sobie na takie pytania

- czy zalezy ci na max wykorzystaniu energii z sloara i to nie koniecznie w lecie ?

- dlaczego podłogówka zasilana jest za zaworem 4-d a nie przed

- czy zawór 3-d z głowica to optymalne rozwiazanie

- czemu ma słuzyc zawór róznicowy w połaczeniu z rozdzielaczem c.o.

- czy jestes swiadomy jakie problemy niesie połączenie równoległe bojlera do obwodu kotłowego przy zastosowaniu zaworu 4-d

 

narazie to by było na tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie teraz Marek zastrzeliłeś :o tymi pytaniami!

Wrzuciłem ten temat na forum, bo chciałem się dowiedzieć coś na temat mojej koncepcji instalacji.

Niestety nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i nie na wszystkie pytania mam odpowiedzi :huh: .

 

Tak jak pisałem, kolektory planuje założyć dopiero w drugim etapie, gdyby była możliwość aby coś dogrzały zime to też by było super.

Pozostałą część instalacji obmyśliłem w oparciu o różne schematy zamieszczone na forach i w necie i jeżeli coś jest nie tak, to chciałbym aby ktoś mi to wskazał i zaproponował poprawne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zabrałem głos w tym temacie bo twoje zmierznia sa niemal identyczne jak maja instalacja

kocioł weglowy i zasobnik cwu w układzie otwarym, wyminnik płytowy i w układzie zamknietym :grzejniki w osobnym obwodzie z regulacja temp na zaworze 3-d , podłogówka 7 obwodów ok 100m2 z mieszaczem termostatycznym

do tego kolektory płaskie zasilające osobny zasobnik cwu i dodatkowo podłogówke

jak bedzie nadmiar energii w 2 zasobnikach cwu i potrzeba zagrzania podłogi nie wykluczam ze w lecie a napewno jesienia i wiosna

 

nie musisz sie tłumaczyc ze prototyp nie jest doskonały

ja tez zmieniałem projekt kilka razy az sie wyklarowało rozwiazanie które mi odpowiada

gdybym chciał tutaj wyjasniac wszystko czego nie zrozumiałes zajełoby mi godz i kilka krotne pisanie odp.

jak jestes zainteresowany mozemy porozmawiac tel w wolnym czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i faktycznie nieco podobny układ. Masz może gdzieś narysowany schemat swojej instalacji? Jestem bardziej wzrokowcem i wolę "to" widzieć na własne oczy, opis nie do końca mi to obrazuje.

 

Wracam jeszcze do zbiorników buforowych. Orientuje się ktoś w koszcie takiej instalacji, na ile jest to skuteczne i efektywne, no i może macie gdzieś pod ręką jakiś mały schemcik :huh: i ewenualnie zaproponujecie jak TO u mnie wiąć :o .

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schemat sam sobie namalujesz , zamiast zaworu 4-d wstaw wymiennik tez ma 4 króćce

w obwodzie pierwotnym (kotłowym )dochodzi pompa , usun zawór róznicowy domaluj na c.o. mieszacz 3-d tak jak na podłogówke , dodaj naczynie przeponowe i grupe bezpieczenstwa

i bedzie tak jak u mnie

a buforem radze nie zawracaj sobie głowy chyba ze koniecznie chcesz wiedziec wiecej to poczytaj a potem i tak z tego zrezygnujesz przy tych załozeniach jakie masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.