Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Ekogroszek Z Dodatkowym Rusztem


panikaz

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym w imieniu mojego znajomego zapytać jaki kocioł polecicie na ekogroszek z rusztem awaryjnym w którym można spalić węgiel i drzewo.

 

Rozważa On konstrukcje z ślimakiem albo tłokową (z tego co wiem bardziej uniwersalną) napiszcie która lepsza.

 

Czy warto dopłacić do kotła żeliwnego z skoro posiada on stalowa podstawę. (poprawcie jak coś po chrzaniłem nie znam się na tym w ogóle).

 

Może już ktoś ma jakąś sprawdzoną przetestowaną konstrukcję , przypomnę że piec jest do nowego domu chciałby by służył jak najdłużej.

 

Nowy dom ściana 25cm styropian 14cm dach 20cm ciepłe okna. Powierzchnia użytkowa to 150m2 wysokość 2,5m max.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek warto rozdzielić pojęcia:

 

- kocioł z dodatkowym (awaryjnym) rusztem

- kocioł z dodatkową komorą spalania

 

W pierwszym przypadku jest to tak jak nazwa wskazuje - przydatny gadżet w sytuacji awaryjnej (np awaria ślimaka).

 

W drugim przypadku można sobie palić w kotle w sposób zbliżony do tradycyjnego spalania. Oczywiście ciągle głównym przeznaczeniem kotła będzie praca automatyczna. Tutaj najlepszym kociołkiem jest Klimosz Ling Duo.

 

Nad automatycznym kotłem żeliwnym (np. Ling Combi) warto się zastanowić jeżeli udział spalania tradycyjnego ma być spory.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Linga Combi i odnośnie dodatkowego rusztu to mogę powiedzieć że jest to duży PLUS tego kotła. Praktycznie większą część jesieni paliłem na tym ruszcie, pali sią tak samo jak w tradycyjnych kotłach. Obecnie dla oczyszczenia kotła z sadzy również dodatkowo używam tego rusztu -rozpalając drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wtrącę swoje 3-grosze......

Ten dodatkowy ruszt..............to w zasadzie po to aby spalić jakieś odpady drewna ;węgla itp. A najlepiej podarować je komuś, kto ma kocioł "zwykły" Nie on się męczy........................................

W zasadzie nie palić, bo o 1/3 więcej paliwa niż w samej retorcie.......

Kupic piec jak najtańszy '"z retortą"

Żeliwny podobno dłużej wytrzyma............ a stalowy tylko 30 lat??? Ale po 10 będą nowe technologie, albo podatki i trzeba będzie i tak wyrzucić !!!

 

 

 

ADAMMONIKA...............Skąd macie w piecu sadze że trzeba go z niej czyścić??? Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ADAMMONIKA...............Skąd macie w piecu sadze że trzeba go z niej czyścić??? Pozdro

Może z kosmosu? Nie wiem!!!

 

A tak serio to sadza to produkt powstający w trakcie niepełnego spalania paliw i innych materiałów zawierających w swoim składzie chemicznym znaczne ilości pierwiastka węgiel. Głównym, choć nie jedynym składnikiem sadzy jest amorficzna postać węgla. Oprócz tego sadza zawiera zwykle drobne struktury grafitopodobne, niewielkie ilości fulerenów i struktur fulerenopodobnych oraz resztki spalanych substancji organicznych, np: tłuszcze i popiół

 

Czyli podsumowując coś mam źle ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dodatkowy ruszt..............to w zasadzie po to aby spalić jakieś odpady drewna ;węgla itp. A najlepiej podarować je komuś, kto ma kocioł "zwykły"

Akurat Ling Combi po odłączeniu podajnika to "zwykły" kocioł VIADRUS, więc można podarować samemu sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też mogę pozwolić sobie na palenie drewnem (jak jescze nie ma za wielkich mrozów) gdyż mam je za darmo. Z takim też założeniem kupowałem ten kocioł żeby nie być zależnym od jednego rodzaju paliwa.

I nie przechwalając owego kotła mogę powiedzieć że da siępalić zwykłymi paliwami takimi jak gruby węgiel, drewno i nie sprawia to żadnych problemów czy trudności. A także ekogroszkiem, peletem - ostatnio eksperymentowałem z owsem - myślę że też bedzie ok jak zmieni się kołnierz palnika, no i miał - ale tego jeszcze nie sprawdzałem. Myśle że są na rynku kotły o podobnych właściwościach zapewne też lepsze od tego którego używam. Ale nie miałem szansy porównać więc chwalę to co znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że są na rynku kotły o podobnych właściwościach zapewne też lepsze od tego którego używam. Ale nie miałem szansy porównać więc chwalę to co znam.

Jak ja kupowałem swojego Linga Combi to takich nie było. Też jestem zadowolony ze swojego, tylko znudziło mi się już chwalenie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem efekt ciągłego palenia drewnem w piecu na eko-groszek.Było to jeszcze podczas budowy,palono resztki desek i stempli,tak ze popękał wkład ceramiczny w kominie.Palenisko do drewna było wyżej niż to do palenia węgla i płomień walił do komina.Warto zwrócić uwagę gdzie znajdują se dodatkowe ruszta,a palenie drewnem to ostateczność i powinno być robione z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądałeś Cichewicza Futura Econo? ten sam producent robi (w innych barwach) dla Buderusa.

Masz żeliwny podajnik i palnik (dobra rzecz, mam polecam tylko innego producenta kociołek, bo Cichewicz i do kotłowni się nie zmieścił :) ) + awaryjny ruszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.