Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stuki W Ogrzewaniu Podłogowym


Rafał1964

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...jestem tu nowy i proszę o pomoc.

Z pół roku temu kupiłem 3 letni,dość duży dom.Jak wraz z nastaniem chłodnych dni włączyłem ogrzewanie podłogowe zaczęły pojawiać się stuki w podłodze...efekt jakby jakiś wąż metalowy skakał pod podłogą.Po szeregu próbach stwierdziłem,że stuki te wydobywają się w momencie jak serwomotor otwiera się w lokalnej rozdzielni.

Gdy czujnik temperatury stwierdzi,że jest za chłodno daje impuls do serwomotoru który to następnie w ciągu kilku minut się zamyka otwierając w ten sposób pojedyńczy obwód podłogowy.W momencie puszczania wody w dany obwód grzewczy następuje ten stukot....(wierzcie mi,wkurza mnie to strasznie i jest bardzo hałaśliwe).Wykręciłem serwomotor i powoli sam zacząłem wciskać grzybek i efekt wydał mi się podobny.Pompa która pompuje wodę w te obwody na manometrze pokazuje ponad 2 bary (gdzieś 2,2 bara).Nadmienię,że mam ogromny dom i że tych instalacji podłogowych jest b. dużo.Poszczególne obwody nie są dłuższe niż 130metrów.Dzwoniłem po różnych fachowcach lecz nie dostałem dobrej porady może ktoś z Was może mi pomóc????

pozdrawiam rr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , prawdo podobnie masz odwrotnie założone zawory woda ma zawsze wpływać pod grzybek zaworu ,ale aby to stwierdzić ostatecznie tak jak kolega powiedział potrzebne jest foto.pozdrawiam

 

witam dość rozbudowany układ podłogowy pompa dość dużej mocy z zaworem mieszającym i duże opory na rozdzielaczach skoro ciśnienie wzrasta podczas pracy pompy , rozdzielacze nie mają przepływomierzy wiec nie można prawidłowo wyregulować sekcji ,zastanawiam się czy za pompą jest zamontowany zawór zwrotny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zrobiłem dodatkową fotkę (bardziej poglądową) gdzie nad sufitem znajduje się odpowietrznik.

Nie widzę aby za pompą był zawór zwrotny.Problem dodatkowy o którym nie pisałem to to,że na pompie występują stuki (tak jakby łożysko się w niej sypało).Ta pompa posiada 3 biegi i nie znalazłem zależności...logiki (gdyż raz terkocze na wolnym biegu a na wysokim nie lub odwrotnie,a potem terkocze jak chce).Ten mój fachowiec mówił,że może jest zapowietrzona więc :

- wykręciłem do połowy odpowietrznik,ten nad sufitem (jest na fotce) (bo chyba nie działa) i poczekałem aż będzie się z niego lała woda.

- dodatkowo fachowiec poradził mi abym poluzował śrubę w pompie (ma kolor srebrny jest frontalnie na fotce z pompą) ...poluzowałem ,poczekałem aż zacznie się z niej wylewać woda...i dalej terkocze.

Ten fachowiec mówił mi coś o inteligentnych pompach które wyczuwają ciśnienie w instalacji i w zależności od tego same dobierają prędkość...jednak uważał,że niesie to więcej problemów niż korzyści.

Zauważyłem,że pompa przestaje terkotać jeśli wiele obwodów się pootwiera.Tu muszę zaznaczyć,że dom ma ponad 1.000metrów a samo ogrzewanie podłogowe obejmuje blisko z 700 metrów kwadratowych!!!!

Wymyśliłem sam :) że może na czas pracy serwomotorów automat niech wyłącza pompę (mam dom inteligentny w sterowaniu EiB)...i wówczas ciśnienie spada...bo pompa nie pracuje i niech serwomotor zrobi swoje a jak skończy to pompa znów się włączy.

Elektryk zrobił ....jednak dalej jest źle gdyż tych serwomotorów jest bardzo dużo i niektóre otwierają się 7-10 minut....może jeszcze wydłużyć czas zatrzymania pompy...co myślisz?????

Rozumiem,że po obejrzeniu fotek "prawdo podobnie masz odwrotnie założone zawory " nie stwierdzasz tego????

Dodatkowo zamieściłem Ci jeszcze fotkę (zdjęcie monitora) całego sterowania domu przez komputer.

Czy masz jakiś pomysł????

pozdrawiam rr

post-13620-1262505907_thumb.jpg

post-13620-1262506089_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam moim zdaniem coś trzyma pompę jeżeli obwody są zamknięte pompa powinna stanąć w tym układzie nie ma pompa bajpasa który zmniejsza opory w zamknientych sekcji .Sam napisałeś jeżeli otoży się więcej sekcji

opory się zmniejszają jest wtedy więcej pęntli obiegu i pompa przestaje stukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , po pierwsze kotłownia bardzo estetyczna i tu gratulacje , ale do rzeczy z tą pompą co wspomniał fachowiec to trochę miał racji są to pompy z elektroniczną regulacją obrotów ale moim zdaniem przyczyna tkwi w tym że

- pompa nie posiada bajpasu lub wyłącznika który by wyłączył pompę gdy ostatni siłownik zostanie zamknięty. U Ciebie jak pompa nie ma w co już pchać to po prostu mieli wodę i stąd te stuki w pompie , drugą rzeczą jest to czy prawidłowo sa wyregulowane pętle przy takiej liczbie pętli prosiły by się przepływomierze ,ale można to też zrobić na tych zaworach które są na dolnych belkach , następną rzeczą która jest przyczyną stuków na serwomotorach (siłownikach elektromagnetycznych ) jest to że konstrukcja tych zaworów na których są one nakręcone jest taka że lepiej pracowały by na dolnej belce przy małych podłogówkach może nie wystąpić taki objaw przy większych zdarza się, powiem więcej zdarza się że się same zamykają.

 

Dlatego zanim coś zaczniesz przerabiać ,coś kupować zrób takie doświadczenie , przełóż zawór górny na dół a dolny na górę najlepiej było by z nyplem który jest pod spodem belki czasem jest to komplet choć wyglądają tak samo (nypel i zawór tworzą zawór ) w którym jest grzybek i woda powinna wpływać pod niego w twoim przypadku naciera na niego gdy serwomotor kończy zamykanie ciśnienie potrafi go raz łapać i puszczać i z stąd ten stuk , przy najmniej tak mi się wydaje z tego co mi opisałeś .Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam moim zdaniem coś trzyma pompę jeżeli obwody są zamknięte pompa powinna stanąć w tym układzie nie ma pompa bajpasa który zmniejsza opory w zamknientych sekcji .Sam napisałeś jeżeli otoży się więcej sekcji

opory się zmniejszają jest wtedy więcej pęntli obiegu i pompa przestaje stukać

rzeczywiście pompa pracuje cały czas i aby jej ulżyć w kilku rozdzielniach wykręciłem po jednym serwomotorze aby obwód był otwarty cały czas....jednak to nic nie daje.

Ten hydraulik (wykonawca) twierdzi,ze w czasie budowy inwestor odstąpił od projektu i poniekąt pompa została dobrana na oko...czy te stuki to problem zbyt wysokiego ciśnienia w instalacji???

pozdr rr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , po pierwsze kotłownia bardzo estetyczna i tu gratulacje , ale do rzeczy z tą pompą co wspomniał fachowiec to trochę miał racji są to pompy z elektroniczną regulacją obrotów ale moim zdaniem przyczyna tkwi w tym że

- pompa nie posiada bajpasu lub wyłącznika który by wyłączył pompę gdy ostatni siłownik zostanie zamknięty. U Ciebie jak pompa nie ma w co już pchać to po prostu mieli wodę i stąd te stuki w pompie , drugą rzeczą jest to czy prawidłowo sa wyregulowane pętle przy takiej liczbie pętli prosiły by się przepływomierze ,ale można to też zrobić na tych zaworach które są na dolnych belkach , następną rzeczą która jest przyczyną stuków na serwomotorach (siłownikach elektromagnetycznych ) jest to że konstrukcja tych zaworów na których są one nakręcone jest taka że lepiej pracowały by na dolnej belce przy małych podłogówkach może nie wystąpić taki objaw przy większych zdarza się, powiem więcej zdarza się że się same zamykają.

 

Dlatego zanim coś zaczniesz przerabiać ,coś kupować zrób takie doświadczenie , przełóż zawór górny na dół a dolny na górę najlepiej było by z nyplem który jest pod spodem belki czasem jest to komplet choć wyglądają tak samo (nypel i zawór tworzą zawór ) w którym jest grzybek i woda powinna wpływać pod niego w twoim przypadku naciera na niego gdy serwomotor kończy zamykanie ciśnienie potrafi go raz łapać i puszczać i z stąd ten stuk , przy najmniej tak mi się wydaje z tego co mi opisałeś .Pozdrawiam Tomek

Witaj

- rzeczywiści pompa nie ma bajpasu ani wyłącznika...jednak mam sterowanie całej elektryki w domu przez system EiB i ten system wie kiedy każdy czujnik temperatury daje impuls do serwomotoru.Mój elektryk może to wykorzystać i może wyłączyć pompę w czasie kiedy serwomotor pracuje (i tak zrobił....jednak chyba dał za krótki czas bo niektóre serwomotory zamykają się po 7 minutach!!!) Czy te stuki w podłodze to efekt zbyt wysokiego ciśnienia????Tak sobie myślę,że co jest źle zrobione???...po co wynajdować coś co ludzie już dawno wymyślili!!!

 

- piszesz "czy prawidłowo są wyregulowane pętle"...nie wiem,zauważyłem jednak,że niektóre dolne kryzy/zawory (w tej dolnej belce każdej rozdzielni) są różnie powkręcane...przypuszczam,że jest to efekt regulacji przez wykonawce....może jak kończył robotę to zrobił regulacje??? (możesz zobaczyć to na fotce z rozdzielnią gdzie jest 7 pętli)

 

- piszesz " przełóż zawór górny na dół a dolny na górę najlepiej było by z nyplem który jest pod spodem belki "....jak to zrobić???Czy jak zacznę to rozkręcać to nie tryśnie mi woda????A może spróbować ograniczyć ilość wody do poszczególnych rozdzielni poprzez skręcenie do połowy zaworów zasilających rozdzielnie????

Czy te trzaski to efekt za dużego ciśnienia w instalacji??? Jaki powinno być to ciśnienie????

Pozdrawiam rr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,zamknij po prostu zawory kulowe na rozdzielaczu następnie zamknij obwody na rozdzielaczu na górnej belce jak odłaczysz napięcie od siłowników to powinny być zamknięte ,na dolnej belce kluczem imbusowym (licz sobie obroty być może była zrobiona regulacja ,następnie wykręć któryś siłownik potem zawór (to takie z dziobkiem )powinno być na oringach także nie musisz uszczelniać ponownie ,przygotuj sobie jakiś korek 1/2 cala na czas akcji jak masz rozdzielacz powyżej podłogi to wyleci tylko trochę wody jak masz poniżej to trzeba się spieszyć , ewentualnie spuścić ile się wyleje a potem dolać masz tam taki zawór do napełniania z końcówką na węża , tak samo z dolnym zaworem , potem odkręć nakrętki od rur pex i powinno się dać wyjąć z nypla rurę i końcówkę na której jest ona nałożona ,rurę z nakrętką i końcówką nie ruszamy tylko przekręcamy nypelka z dołu do góry może się okazać taki sam ale różnie bywa czasem jest to komplet i gotowe . Przychodzi mi jeszcze jedna myśl do głowy jak tak patrzę na ten rozdzielacz czy te dolne nyple nie są wcale kompletem do tych zaworów i to też może być przyczyną , tylko ktoś wkręcił same złączki do pexa 16x1/2 dlatego jak będziesz przekręcał to zrób zdjęcie tych rzeczy to ci powiem czy to komplet , jeśli się oczywiście zdecydujesz na to doświadczenie .pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,zamknij po prostu zawory kulowe na rozdzielaczu następnie zamknij obwody na rozdzielaczu na górnej belce jak odłaczysz napięcie od siłowników to powinny być zamknięte ,na dolnej belce kluczem imbusowym (licz sobie obroty być może była zrobiona regulacja ,następnie wykręć któryś siłownik potem zawór (to takie z dziobkiem )powinno być na oringach także nie musisz uszczelniać ponownie ,przygotuj sobie jakiś korek 1/2 cala na czas akcji jak masz rozdzielacz powyżej podłogi to wyleci tylko trochę wody jak masz poniżej to trzeba się spieszyć , ewentualnie spuścić ile się wyleje a potem dolać masz tam taki zawór do napełniania z końcówką na węża , tak samo z dolnym zaworem , potem odkręć nakrętki od rur pex i powinno się dać wyjąć z nypla rurę i końcówkę na której jest ona nałożona ,rurę z nakrętką i końcówką nie ruszamy tylko przekręcamy nypelka z dołu do góry może się okazać taki sam ale różnie bywa czasem jest to komplet i gotowe . Przychodzi mi jeszcze jedna myśl do głowy jak tak patrzę na ten rozdzielacz czy te dolne nyple nie są wcale kompletem do tych zaworów i to też może być przyczyną , tylko ktoś wkręcił same złączki do pexa 16x1/2 dlatego jak będziesz przekręcał to zrób zdjęcie tych rzeczy to ci powiem czy to komplet , jeśli się oczywiście zdecydujesz na to doświadczenie .pozdr.

Wielkie dzięki za wskazówki.....zostawię to na wariant ostateczny....jednak przedtem pomyślałem sobie ,że jeśli obniżę ciśnienie w samej instalacji to może stuki ustąpią same...poszedłem do rozdzielni i zlałem blisko 2 wiadra wody i spadło ciśnienie w instalacji na podłogówce przy pracującej pompie 1,4 bara na pozostałych 1,1 bara.I muszę przyznać,że póki co stuków nie ma.Zrobiłem wcześniej eksperyment tzn. odkręciłem 1 serwomotor i ręcznie wciskałem grzybek....stuki były następnie zlałem te 2 wiaderka wody i przy mniejszym ciśnieniu ponowiłem ręczną próbę i stuków nie ma!!!!!

Poczekam z 2 dni i zobaczę...może to jest wyjście??? Tylko nie wiem czy na pozostałych instalacjach ten 1 bar czy to nie za mało???

Poczekam te 2 dni a potem napiszę czy jest poprawa,jeśli nie to pewnie zrobię to co mi radzisz.

Mój elektryk mówi,że może mam zapowietrzoną instalację podłogową i może to jest przyczyna...co sądzisz?

pozdr rr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,no to jeszcze sprawdź co się stanie jak prawie wszystkie obwody będą zamknięte i zamknij recznie ten ostatni jakie wtedy będzie ciśnienie ? może też stukać , ale to zobaczysz, oczywiście podłogówka może pracować na takim ciśnieniu 1bara , dla potwierdzenia swojej teori spytaj swojego instalatora dlaczego zawory termostatyczne takie zwykłe nawet grzejnikowe mają wybitą strzałkę z nadanym kierunkiem przepływu ,te zawory w belkach działają na podobnej zasadzie i w twoich belkach są odwrotnie założone , przy małych instalacjach nie ma to znaczenia tak wielkiego jak przy wiekszych . pozdr i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...jestem tu nowy i proszę o pomoc.

Z pół roku temu kupiłem 3 letni,dość duży dom.Jak wraz z nastaniem chłodnych dni włączyłem ogrzewanie podłogowe zaczęły pojawiać się stuki w podłodze...efekt jakby jakiś wąż metalowy skakał pod podłogą.Po szeregu próbach stwierdziłem,że stuki te wydobywają się w momencie jak serwomotor otwiera się w lokalnej rozdzielni.

Gdy czujnik temperatury stwierdzi,że jest za chłodno daje impuls do serwomotoru który to następnie w ciągu kilku minut się zamyka otwierając w ten sposób pojedyńczy obwód podłogowy.W momencie puszczania wody w dany obwód grzewczy następuje ten stukot....(wierzcie mi,wkurza mnie to strasznie i jest bardzo hałaśliwe).Wykręciłem serwomotor i powoli sam zacząłem wciskać grzybek i efekt wydał mi się podobny.Pompa która pompuje wodę w te obwody na manometrze pokazuje ponad 2 bary (gdzieś 2,2 bara).Nadmienię,że mam ogromny dom i że tych instalacji podłogowych jest b. dużo.Poszczególne obwody nie są dłuższe niż 130metrów.Dzwoniłem po różnych fachowcach lecz nie dostałem dobrej porady może ktoś z Was może mi pomóc????

pozdrawiam rr

Pompa założona jest na zasilaniu, zawory z siłownikami też na zasilaniu podłóg. Stukot następuje w momencie zamykania siłownikiem zaworu, pod koniec zamykania gdy szczelina między grzybkiem a gniazdem zaworowym jest mała, strumień przepływającej wody zamyka go gwałtownie i następuje stukot. To co masz na belce zasilającej rozdzielacza, powinno być na powrocie a to co na powrotnej, powinno być na zasileniu. Uderzenia hydrauliczne świadczą o zbyt gwałtownym zamykaniu przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,no to jeszcze sprawdź co się stanie jak prawie wszystkie obwody będą zamknięte i zamknij recznie ten ostatni jakie wtedy będzie ciśnienie ? może też stukać , ale to zobaczysz, oczywiście podłogówka może pracować na takim ciśnieniu 1bara , dla potwierdzenia swojej teori spytaj swojego instalatora dlaczego zawory termostatyczne takie zwykłe nawet grzejnikowe mają wybitą strzałkę z nadanym kierunkiem przepływu ,te zawory w belkach działają na podobnej zasadzie i w twoich belkach są odwrotnie założone , przy małych instalacjach nie ma to znaczenia tak wielkiego jak przy wiekszych . pozdr i powodzenia

Cześć

tak w ogóle to wielkie dzięki,że mi podpowiadasz...teraz jestem prawie pewien,że masz rację...potwierdza to drugi komentarz po Tobie.

Generalnie teraz jest znacznie lepiej jak zlałem te 2 wiaderka z instalacji.Ciśnienie spadło na pracującej pompie do 1,5 bara a przy wyłączonej pompie 1,1 bar.

Pozostałe instalacje chodzą na tym niższym ciśnieniu (tj. 1,1 bar) i jest ok.Podłogówka na razie nie stuka przy tym niższym ciśnieniu....jednak wiem,że nie jest to "wyleczone" tylko zaleczone.Wczoraj próbowałem dobrać się do jednej rozdzielni i przełożyć zawory....jednak trochę się boję gdyż mocno ciągnąłem kluczem i ani drgnęło...boję się,że coś urwę.Wezmę do tego fachowca....wolę zapłacić niż potem biegać z wiadrami :)

Zgodnie z Twoją radą zamknąłem wszystkie instalacje tylko,że głównym zaworem nad pompą i ciśnienie skoczyło do 2 barów i pompa mocno zaczęła terkotać (nie wiem czy o to Ci chodziło?)

Jutro zacznę molestować tego wykonawce który to robił aby zamienił zawory....tylko On ciągle nie ma czasu!!!! i pewnie będzie chciał mnie zbyć.

A tak generalnie to szukam stałego opiekuna ,konserwatora całej tej mojej kotłowni wraz z pompami ciepła (mam 2 pompy które podpięte są do 11 obwodów z których każdy mam rozwiert w dół na 110metrów!!!!) + na dachu ma 7 solarów....gdzie z miesiąc temu na jednym kolanku znalazłem wyciek i sporo glikolu mi wyciekło....kolejny temat do zrobienia przed wiosną nie wiem jak za to się zabrać.Dodatkowo mam do stałych przeglądów 2 centrale wentylacyjne (jedna na basen druga na dom).

Miałem już jednego gościa który chciał wziąć ten temat....tylko jak zobaczył te rury to się wystraszył i już się nie odezwał.

Gotów jestem dobrze zapłacić aby nie martwić się samemu tylko aby ktoś mi to przynajmniej 2 razy do roku konserwował i robił przeglądy i na wypadek awarii naprawiał usterki.....jakbyś miał kogoś takiego to daj znać....ja mieszkam w Gdańsku.

Niemniej dzięki za pomoc...i jak okaże się,że po przełożeniu zaworów stuki ustaną to masz u mnie dobrą whisky.....tylko,że to trochę potrwa zanim ktoś mi to przełoży....niemniej będę pamiętać i napewno odezwę się

pozdr rr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa założona jest na zasilaniu, zawory z siłownikami też na zasilaniu podłóg. Stukot następuje w momencie zamykania siłownikiem zaworu, pod koniec zamykania gdy szczelina między grzybkiem a gniazdem zaworowym jest mała, strumień przepływającej wody zamyka go gwałtownie i następuje stukot. To co masz na belce zasilającej rozdzielacza, powinno być na powrocie a to co na powrotnej, powinno być na zasileniu. Uderzenia hydrauliczne świadczą o zbyt gwałtownym zamykaniu przepływu.

Dzięki to już druga podobna interpretacja....spróbuje się za to zabrać tak jak mówicie

pozdr rr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , Jak już będziesz zamieniał te zawory i będziesz miał instalatora na miejscu zamontuj sobie bajpas za tą pompą a na bajpasie dobrze by było jakiś zawór różnicy ciśnień jest ich bardzo dużo na rynku wyeleminujesz wtedy stukot w pompie gdy wszystkie obwody zostaną zamknięte przez elektro zawory,

A jeśli chodzi o fachowców w tamtych stronach to niestety nie znam za wyjątkiem hurtowni którym dostarczamy takie właśnie

rozdzielacze , jak by było bliżej to bym wpadł na tego whiskacza ja jestem z okolic Wadowic ,więc ciężko będzie .pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , Jak już będziesz zamieniał te zawory i będziesz miał instalatora na miejscu zamontuj sobie bajpas za tą pompą a na bajpasie dobrze by było jakiś zawór różnicy ciśnień jest ich bardzo dużo na rynku wyeleminujesz wtedy stukot w pompie gdy wszystkie obwody zostaną zamknięte przez elektro zawory,

A jeśli chodzi o fachowców w tamtych stronach to niestety nie znam za wyjątkiem hurtowni którym dostarczamy takie właśnie

rozdzielacze , jak by było bliżej to bym wpadł na tego whiskacza ja jestem z okolic Wadowic ,więc ciężko będzie .pozdrawiam

Witam

wstępnie umówiłem się z instalatorem na czwartek...chce zamienić listwy (góra z dołem)....jak to się stanie to dam znać

pozdr rr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.