Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł żeliwny Na Paliwo Stałe


panikaz

Rekomendowane odpowiedzi

tez jestem w trakcie zakupów tego typu pieca żeliwnego z podajnikiem, wiele producentów pieców odradza kotły z żeliwa podobnież maja duże straty mocy , twierdza iż masę energii ucieka w komin,

czego nie ma w kotłach stalowych, poniewaz kocioł jest tak zbudowany aby odbierał całość energii w siebie a nie w komin

dzwoniłem do kilku producentów kotłów żeliwnych z podajnikiem wszyscy wykorzystują wkłady żeliwne znanych firm z 10 letnia gwarancja,

za to maja rożne oprzyrządowanie i dolna budowę przystawki kotła

jak na razie sam nie mam pojęcia do końca co wybrać, z jednej strony cena kotła ważna sprawa z drugiej czasami oszczędności nie wskazane i dalej jestem w kropce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o propozycje sprawdzonych kotłów (wartych polecenia) na paliwo stałe żeliwnych moc ok 15 do 20 kw.

Jest ich bardzo dużo na rynku i nie chciałbym zakupić jakiegoś badziewia.

Może ktoś używa lub zamontował już jakieś dobre sprawdzone kociołki.

 

Napisz jaki kocioł Cię interesuje, z górnym czy dolnym spalaniem?

Czym chcesz w nim palić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki kocioł Cię interesuje, z górnym czy dolnym spalaniem?

Czym chcesz w nim palić?

Najbardziej interesuje mnie palenie drzewem dodatkowo węglem (może nawet równolegle).

Nie chciałbym przesady jeżeli chodzi o wymagania co do wilgotność drzewa.

Po prostu mam swój las który sprzątam regularnie i zawsze na zimę w kotłowni troszkę węgla.

Z tego co się orientuje to najlepszy do takiego palenia (czyli prawie wszystkim piec "śmieciuch")

byłby z dolnym spalaniem jeżeli nie to poprawcie Mnie. Nie interesuje mnie podajnik ale stałocieplność tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajomi na wsi mieli kupę lat zabudowanego Kielara, palili w nim wszystkim jak to na wsi, został zdjęty tylko z tego powodu ze zamontowali sobie z podajnikiem retortowym z czego nie za bardzo są zadowoleni niestety koszty opalenia wzrosły, a staruszek Kielar dalej grzeje tylko teraz warsztat u sąsiada sprzęt nie do zdarcia

http://www.kielar-eco.pl/12,kociol-kielar-...2-zasypowy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Viadrus i nic więcej nie kombinuj !!!!!!!!!!!!!! Ja zrobiłem błąd, sprzedałem swojego U22 17kW i wstawiłem wynalazek z podajnikiem. W starym kociołku nasypałem podpaliłem i papa a przy tym ustawianie, sprawdzanie eeeeee przerost formy nad treścią. A drewnem też napalisz. Ps. co do kotłów z podajnikiem to fajna sprawa ale trzeba trafić naprawdę na dobrą konstrukcje i na dobry opał a z tym to wiadomo jak jest !!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś się wypowie na temat Hercules U26.

A jeżeli chodzi o podajnik to ten LING Combi w cale nie wygląda źle, ale popieram cytat po wyżej.

Dochodzę do wniosku że niem dobrego pieca żeliwnego do spalania głównie drzewa.

Po pierwsze spalanie górne ,a jak nie to małe komory do spalania.

Może ktoś ma jeszcze jakąś konstrukcję żeliwną bo chyba zrezygnuje i kupię coś stalowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś kombinujesz za bardzo albo. . .już głowa boli od ciągłego porównywania-ten, a może ten?

Rozważ:

-Camino 3/7 - 18.1kW na koksie--na drewnie okolice 15kW;komora 41cm głębokości,30szer.;

-Viadrus U22 3 człony - 17,5kW na koksie--drewno około 15kW ;komora 26cm gł. i 34 szer.;

-Viadrus U26 4 czł. - 22,5kW koks i około 18kW drewno;komora 30cm gł. szer.~35cm;

Decyzja żeliwna rozsądna jeśli chodzi o trwałość JEDNAK kotły żeliwne są naturalnie koksowe,zastępczo węglowe a okazjonalnie drewniane(czasami także oponowo-papowe itp.).Wymiennik niewielki gabarytami zewnętrznymi jest jednak wewnątrz mocno rozbudowany-odbiór ciepła-DLATEGO wypaćkanie go dziegciem mokrego drewna będzie skutkować znacznym ograniczeniem sprawności a wyczyszczenie przy użyciu środków typu 'Sadpal' należy wrzucić między bajki.

Stal to gładkie powierzchnie które możesz potraktować nawet szpachelką na kijku,wymiennik jest prostszy ale dłuższy-stąd płomień z drewna ma trochę większą szansę oddać ciepło wodzie kotłowej.

DLATEGO-w takim skrótowym kondesacie-kotły żeliwne,moim zdaniem z wyższej półki wśród kotłów,wymagają lepszego paliwa odwdzięczając się za to czystym kominem,komorą spalania i komfortem użytkowania(jeśli tak to można nazwać pisząc o kotłach zasypowych).

Nie twierdzę,że kocioł żeliwny zakupiony ew. przez Ciebie po przyswojeniu sobie obsługi jego użytkowania będzie znacząco gorszy w codziennej eksploatacji od kotła stalowego.

Jeżeli jednak łudzisz się nadzieją,że żywotność kotła żeliwnego opalanego mokrym drewnem zrekompensuje Ci trudy jego obsługi to . . UWAŻAJ, bo może to być przysłowiowy gwóźdź do trumny.

On wytrzyma dłużej z Tobą niż Ty z nim.Serio.

Moim zdaniem tym się powinieneś kierować - tzn. rozsądkiem przyszłego użytkownika takiego kotła.

Możliwe, że to będzie strzał w 10-gdy go 'rozgryziesz' i palić będziesz od góry-pa załadowaniu kotła po drzwiczki zapalając górną częśc paliwa-jak papieros postawiony na sztorc.

Pewne jest jednak to, że stal będzie łaatwiejsza przy delikatnie rzecz ujmując, nie do końca odpowiednim paliwie(mokre drewno)-takie priorytety podałeś na początku.

To jednak tylko moje zdanie.Nie chcę przesądzać i dlatego: Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłem żeliwnym do spalania drewna jest kocioł 3Wood firmy Biasi.

 

"The 3WOOD is a new generation of wood boiler that challenges our oil dependency. It is efficient, easy to use, and produces low emissions. Unlike wood boilers from the past, the 3WOOD dispels the notion that wood boilers are labor intensive, inefficient and polluting. 3WOOD offers consistent high efficiency with a large heat exchange surface and secondary combustion chamber. THE 3WOOD’s water-cooled grates, large finned firebox and secondary combustion chamber maximize the burn time and minimize wood consumption. Easy adjustments to the automatic temperature control, secondary air regulator, and flue gas damper enhance fire maintenance" http://yaunco.com/pdfs/biasi_3wood_spec.pdf

 

Mały szkopuł: kocioł taki kosztuje około 3000 USD. Ale jeśli chcesz być królikiem doświadczalnym, to kup sobie kocioł Vimar EVO. Kocioł ten z wyglądu przypomina kocioł Biasi. Producent wprawdzie nie reklamuje go jako kocioł na drewno, ale dopuszcza drewno jako paliwo zastępcze. Będziesz się mógł potem wyżyć w wątku: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2524 i zyskasz sobię sławę na forum jak a-w. :)

 

A tak na poważnie, posłuchałbym Kazika, bo on pali drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.