Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka Bez Mieszacza


marcinw124

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Mam pytanie do instalatorów Mam zamiar w całości swojego domu 160m2 zrobić ogrzewanie podłogowe i kocioł kondensacyjny Czy w takim układzie muszę montować mieszacz ? Dodam jeszcze że chce to podzielić na dwa obiegi parter/piętro Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie na dwa proste pytania i będziesz sam wiedział. Oto pytania:

- Jaką temperaturę wody grzeczej będziesz miał na wyjściu z kotła (na zasilaniu instlacji) ?

- Jaką najwyższą temperaturę może mieć woda grzewcza, zasilająca ogrzewanie podłogowe ?

 

 

Podpowiem: +70 stopni i max +40-45 stopni.

Wniosek: mieszacz jest konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nie widzę konieczności montażu mieszacza, chyba że kocioł będzie też ładował zasobnik c.w.u. i po przejściu na c.o. będzie miał chwilowo wyższą temperature - właśnie te ok. 70st. Sprzęgło zapewne wyjdzie z powodu dużych przepływów w instalacji c.o.

Ale czy podłogowe w sypialni? Raczej nie, można tam zastosować oddzielny obieg grzejnikowy, lecz wtedy mieszacze niezbędne, albo ogrzewanie ścienne w tym samym obiegu co podłogowe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie na dwa proste pytania i będziesz sam wiedział. Oto pytania:

- Jaką temperaturę wody grzeczej będziesz miał na wyjściu z kotła (na zasilaniu instlacji) ?

- Jaką najwyższą temperaturę może mieć woda grzewcza, zasilająca ogrzewanie podłogowe ?

 

 

Podpowiem: +70 stopni i max +40-45 stopni.

Wniosek: mieszacz jest konieczny.

 

 

Ja sobie to zaplanowałem w ten sposób Kocioł ma palnik modulacyjny i największa sprawność przy 40 stopniach na wyjściu więc pomyślałem że mógł bym tak ustawić automatykę żeby nie przekraczała 40 Niestety myśląc o tym zapomniałem o CWU więc nic z tego ale dziękuje za wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nie widzę konieczności montażu mieszacza, chyba że kocioł będzie też ładował zasobnik c.w.u. i po przejściu na c.o. będzie miał chwilowo wyższą temperature - właśnie te ok. 70st. Sprzęgło zapewne wyjdzie z powodu dużych przepływów w instalacji c.o.

Ale czy podłogowe w sypialni? Raczej nie, można tam zastosować oddzielny obieg grzejnikowy, lecz wtedy mieszacze niezbędne, albo ogrzewanie ścienne w tym samym obiegu co podłogowe.

Pozdrawiam

 

 

Co do podłogowego w sypialni to już postanowiłem wiem że opinie na ten temat są bardzo podzielone ale gdy zima ubiegłego roku byłem odwiedzić brata który mieszka we Francji zauważyłem że w jego domu niema ani jednego grzejnika wszędzie podłogówka nawet w sypialni a on sam bardzo sobie chwali ten system Ja będąc tam dwa tygodnie nie odczułem jakiegoś dyskomfortu To samo u dwóch jego znajomych Po za tym dam siłowniki i termostaty pokojowe Dziękuje za wskazówki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podgrzewanie CW w zasobniku nawet wysoką temperaturą np 70 st ,nie ma wpływu na temp wyjściową na CO ,te kilka litrów gorącej wody w kotle ,pozostałej po podgrzewaniu CW ,wtłoczone do instalacji o pojemności ponad 100 litrów ,w żaden sposób nie przegrzeje ci posadzki, możesz planować instalację bez mieszacza i będziesz spał spokojnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeśli to piec jednofunkcyjny to polecam jednak mieszacz , jest też ważne czy ta pompa w piecu jest w stanie poradzić sobie z oporami jakie stawia ogrzewanie podłogowe dlatego nawet gdy masz piec dwufunkcyjny i ustawisz sobie temperaturę niższą na OP. to ta pompa może nie wystarczyć i nie przy każdym piecu będzie to działać jak mieszacz . pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie które postawiłeś. Wydaje się że jeżeli zastosował byś kocioł ze sterownikiem pogodowym a na sterowniku ustawił krzywą grzewczą dla ogrzewania podłogowego (od 0,2 - 0,6) to układ powinien pracować bez mieszacza. Przy sterownikach stałotemperaturowych wskazane wydaje się stosowanie mieszaczy. Poważniejszym problemem od mieszaczy wydaje się wydajność pomp i ich właściwy dobór, oraz dobór właściwej średnicy rur do ogrzewania podłogowego i rozdzielaczy. Jeżeli liczysz sam to otrzymane wyniki skonsultuj z projektantem lub zleć wykonanie projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po dłuższej przerwie Wracając do tematu postanowiłem zamontować mieszacz, tak jak napisał kolega 2old kocioł będzie ładował zasobnik CWU i będą momenty w których podczas pracy pompy CWU włączy się któraś z pomp OP. Poza tym pomyślałem że warto by było dołożyć jeszcze jeden obieg grzejników, jeden do piwnicy, jeden do wiatrołapu i po jednym drabinkowym do łazienek. Ale wracając do mieszacza mam jeszcze jedno pytanie.

Czy można zastąpić mieszacz Modular - Divicon np. takim zestawem ESBE ?

 

 

 

post-12682-1265403304_thumb.jpg

 

Bo po dodaniu pompy i termometrów do zaworu 3drożnego to jest to samo no chyba że coś przeoczyłem, z góry dziękuje za pomoc w tym temacie i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.