Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wstawienie Zaworu 4 D


jacgoj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów, na wstępie składam najlepsze życzenia z okazji świąt i zbliżającego się nowego roku.

Dzięki forum już w znaczny sposób ulepszyłem swoją instalację, która śmiga jak należy nawet na grawitacji. Posiadam jedną pompę na co i cwu.

Piec wszystkopalny opalany węglem bez dmuchawy - tylko miarkownik ciągu i sterownik pompy. Otóż problem tkwi w tym że chciałbym dołożyć do swojego układu zawór 4D, ze względu na temperaturę w pomieszczeniach (palę na 65 st.).

Pozwoliłem sobie zamieścić schemat jak bym to widział.

Z pieca wychdzi rura 1,5 cala do zaworu 4 D o tej samej średnicy, pion zasilający kaloryfery za 4 D tak samo, boiler wpięty przed 4D 1,1/4 cala. Moje obawy budzi problem dwóch powrotów (powrót z parteru i piętra) i ich położenie, otóż powrót z parteru musiałbym podnieść ok 1m. żeby wpiąć się w zawór 4 D ( powrót też 1,5 cala). Czy w takiej konfiguracji jest szansa na działanie takiego układu. Oczywiście za zaworem 4D pompa zawory filtr i bajpas (zawór różnicowy).

post-6851-1261759331_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Również składam najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.

Twój schemat jacgoj jest prawie identyczny z moim układem z tą tylko różnicą, że u mnie zastosowali instalatorzy drugą pompę na układzie C.W.U (twierdząc, że muszą być dwie pompy, bo przy jednej bojler nie będzie wygrzewany). Nie wiem, czy mieli rację. Z dwoma pompami wszystko działa poprawnie, ale może wystarczyłaby tylko jedna. Spróbuj z jedną, a gdy faktycznie bojler będzie Ci słabo grzał zastosujesz drugą. Wydaje mi się, że warto sprawdzić samemu szczególnie wtedy gdy jak się domyślam sam będziesz montował zawór 4 dr. Nie zawsze instalatorzy są nieomylni. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek, a mógłbyś zamieścić jakieś zdjęcia swojej kotłowni, lub schemat z rozmieszczoną armaturą (odpowietrzniki, zawory zwrotne). Do boilera napewno klapowy 1,1/4 cala raczej nie dostanę nie wiem czy calowy nie będzie za bardzo przewężał. Odnośnie jednej pompy za 4D na co to czytałem w postach tomka krakersa , że to się sprawdza. Pozdrawiam jacgoj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zaworów zwrotnych w mojej instalacji nie ma, dlatego chyba, że są 2 pompy. Przy jednej trzeba by zastosować taki zawór. Sterownik mojego kotła steruje załączaniem obu pomp, ma także możliwość zastosowania regulatora pokojowego (nie posiadam). Zawór 4 dr. reguluję ręcznie, tylko wówczas gdy następuje nagłe ochłodzenie lub ocieplenie. Porównując obsługę tego kotła z obsługą starego to jestem mile zaskoczony. Praca przy nim to tylko uzupełnianie zasobnika i raz w tygodniu czyszczenie kanałów wewnętrznych. Nie wiem czy moje zdjęcia będą czytelne, ale moja kotłownia jest b. wąska więc trudno jest pokazać wszystko należycie. Pozdrawiam.post-9863-1261827545_thumb.jpg

post-9863-1261827806_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nie jestem fachowcem w tej dziedzinie ale mi się wydaję że zawory zwrotne powinny być przy zastosowaniu dwóch pomp druga sprawa to jakie zadanie spełnia zawór różnicowy na zasilaniu do zbiorniczka wyrównawczego tam go nie powinno być chyba sie fachowcy nie popisali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

 

Układy najmniej skomplikowane i najprostsze działają najlepiej. Potrzeba zastosowania zaworów zwrotnych wynika nie z ilości zainstalowanych pomp, ale z potrzeb technicznych.

 

Zawór różnicowy w mojej instalacji spełnia oczywistą rolę jak się spojrzy na schemat. Ciasna kotłownia nie pozwoliła na prawidłowe pokazanie układu na zdjęciach. Dołączony schemat to wyjaśnia. Pozdrawiam.

schemat.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi jak uważa ja bym tak nie zrobił i dalej twierdzę że ta instalacja nie jest zrobiona zgodnie ze sztuką .Zawory zwrotne wstawia się przy układzie gdzie są dwie pompy .Jeżeli chodzi o podłączenie do wyrównawczego to powinna iść oddzielna rura min 25mm i nic się na niej nie montuje .Ale tu na tym forum są naprawdę dobrzy fachowcy i niech oni się wypowiedzą na ten temat.Widziałem kilka instalacji które są podobnie zrobione jak twoja instalacja działają i niech będzie tak jak najdłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Moje obawy budzi problem dwóch powrotów (powrót z parteru i piętra) i ich położenie, otóż powrót z parteru musiałbym podnieść ok 1m. żeby wpiąć się w zawór 4 D ( powrót też 1,5 cala). Czy w takiej konfiguracji jest szansa na działanie takiego układu. Oczywiście za zaworem 4D pompa zawory filtr i bajpas (zawór różnicowy).

 

Śmiało możesz podnieść ten powrót do zaworu - będzie działało przy tej średnicy zaworu i powrotu. U siebie musiałem podnieść na 1.5 m i też działa. Fotki w moim wątku. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.