Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Temperaturą Wody Na Powrocie


Marusz75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, temat rzeka, ale ile będzie użytkowników tyle będzie sytuacji trudnych.

Otóż mam piec Defro Eko 19KW, zawór 4-drogowy, pompa CO, Pompa CWU, i pompa cyrkulacyjna. Na kotle ustawiona temp. 66 stopni. zawór czterodrogowy bez siłownika ustawiany ręcznie. Wg instalatora ustawiony na 5 ( czyli miesza zasilanie i powrót pół na pół).

Zamontowałem termometry opaskowe, aby wiedzieć mniej więcej jakie są temp. wody w instalacji( zakładam margines błędu ok. 2-3 stopnie). Jak wspomniałem na piecu 66 stopni, temperatura na grzejniki za zaworem 4-drogowym ok. 38-40 stopni wg termometru, powrót z grzejników przed zaworem 4-drogowym ok. 28-30 stopni. Powrót wody do kotła temp. ok. 28-30 stopni. W instalcji wody powrotnej wpięty jest także powrót wody, która ogrzewa bojler 140 L ( temp. zadana CWU 44 stopnie).

Proszę szanownych specjalistów w jaki sposób osiągnąć na powrocie temp. 55 stopni ???

Wczoraj przestawiłem zawór na 7, temp. na grzejniki ok 50 stopni na powrocie do kotła i powrocie z grzejników ta sama czyli 38-40 stopni.

 

Dom jest dobrze ocieplony , ogrzewany drugi sezon. Nie wiem gdzie jest problem, dlaczego jest tak niska temp. powrotu??

 

Proszę o pomoc

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a jak zbudowany jest obieg kotłowy ( wyjście z kotła - zawór 4d - powrót do kotła)? Podejrzewam że nie działa on prawidłowo. Jest to obieg grawitacyjny i instalacja w tym obiegu musi spełniać szereg wymogów. Daj zdjęcie, albo opisz dokładnie, tzn: średnice rur i zaworu, długości rurek i ich nachylenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

instalacja C.O. wykonana jest z miedzi fi 22, instalacja doprowadzająca wodę do CWU z PP fi 20. Przy pompie C.O. znajduje sie zawór różnicowy, przy wyjściu na CWU również znajduje się zawór różnicowy. Zamieszczam zdjęcia, może one pomogą znaleźć odpowiedź na moje pytania.

 

Mariusz

post-3787-1261513553_thumb.jpg

post-3787-1261513636_thumb.jpg

post-3787-1261513750_thumb.jpg

post-3787-1261513827_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na załączonych zdjęciach, obwód kotła na długich i o małym przekroju rurach, wyjście z kotła na CO z niewłaściwym spadkiem (na kolanie przy trójniku) no i ten zawór 4D również "cienki" przekrój. Aby obwód kotłowy "chodził" w tym układzie potrzebna jest dodatkowa pompa.

 

Ja posiadam taki sam kocioł, ale obwód kotłowy mam "upakowany" możliwie jak najkrótszy (właściwe spadki) o średnicy rur i zaworu 4D 5/4", aczkolwiek gałązka powrotna z 4D do kotła (nie dopilnowałem instalatora) jest o średnicy 1".

 

Pomimo to, chodzi to bez dodatkowej pompy, mało tego, wykonywałem próby rozgrzewania kotła bez załączonej pompy CO i (może ktoś nie wierzyć) instalacja potrafi rozgrzewać się (nie wykonywałem próby pełnego grzania) grawitacyjnie pomimo rozdzielaczy i PEX 16 mm na podejściach do grzejników.

 

Wg mnie są dwa wyjścia:

- montaż dodatkowej pompy, lub

- przeróbka obiegu kotłowego na większą średnicę - najlepiej 6/4" a co najmniej na 5/4"

 

Dodatkowo, nie widzę sensu montażu zaworu różnicowego przy CWU. Przy takim umieszczeniu zasobnika CWU pokusiłbym się o rezygnację z pompy CWU, zakładając zawór zwrotny (np. klapkowy).

 

To tyle ode mnie (nie jestem instalatorem) ale z z zadowoleniem użytkuję instalację którą "projektowo" dzięki m. in. wnikliwemu czytaniu postów tego szacownego forum współtworzyłem.

Poczekajmy może na głosy doświadczonych forumowiczów (ekspertów) lub instalatorów.

 

Pozdrawiam serdecznie, Igor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał Igor, za cienkie rurki i zawór, za daleko od kotła, niewłaściwe spadki. Widzę że niektórzy użytkownicy są lepszymi fachowcami w tym względzie niż większość instalatorów ("fachowców"). Aby temperatura na powrocie do kotła była właściwa wyjścia są trzy:

1. Zamontować pompę na rurce między zaworem a powrotem do kotła ( w obiegu kotłowym)

2. Spowodować aby pompa od c.w.u pracowała nonstop i w ten sposób podgrzewała powrót do kotła ( wadą jest temperatura c.w.u taka jak na kotle)

3.Przerobić obieg kotłowy aby pracował grawitacyjnie - grube rury, zawór 6/4 lub większy, zawór jak najbliżej kotła, odpowiednie spadki tzn: do zaworu w górę, z zaworu na powrót kotła w dół.

wybór należy do Ciebie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tych błędów instalacyjnych, będę musiał poważnie porozmawiać z gościem, który to wszystko wykonał.

Jak zrozumiałem wszystkie rury miedziane należy wymienić na 6/4", tym samym zwiększyć srednice zaworu 4-drogowego. W obecnej sytuacji zawór 4-drogowy jest zbyt nisko w stosunku do wyjścia wody z kotła na instalację C.O ( należy go podnieść, aby woda płynęła pod górę ??). Co do odległości zaworu od kotła to nie wiem jak zrobić, co proponujecie ??

 

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę miał chwilę w domu (wiadomo, okres przedświąteczny i żona trochę mnie wciąga do zajęć domowych :( ) to wrzucę zdjęcia mojej instalacji, - może coś Ci pomoże.

 

Co prawda, kosz zasypowy mam po prawej stronie kotła i było mi to wygodnie "upakować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 7 lat później...

Witam,

 

W załączeniu obiecane przeze mnie zdjęcia mojej instalacji Defro Eko 19 kW

 

attachicon.gifObraz_010.jpg

attachicon.gifObraz_011.jpg

attachicon.gifObraz_012.jpg

attachicon.gifObraz_013.jpg

attachicon.gifObraz_014.jpg

attachicon.gifObraz_015.jpg

attachicon.gifObraz_016.jpg

attachicon.gifObraz_017.jpg

 

Fajnie, jeśli mogłem pomóc. huh.gif

 

Pozdrawiam

Witam,

mam taki sam kłopot jak pan Marusz,ze temperatura na powrocie do kotła ma okolo 30 stopni wg termometru.Widzę,ze jest pan doświadczonym forumowiczem i chcialaby, zapytać czy mógłby pan rzucić okiem na zdjęcia mojej instalacji żeby doradzić co może być nie tak.

pozdrawiam

Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba najpierw wrzucić te zdjęcia ;-)

Prawdopodobne przyczyny to zbyt małe średnice rur obiegu kotłowego i zaworu 4d, źle zbudowany obieg kotłowy. Nawet po spełnieniu tych warunków może nie być obiegu grawitacyjnego w obiegu kotłowym i może być konieczność dołożenia pompy kotłowej lub dogrzanie powrotu pompą CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież to jest zwykle wina klientów, więc częściowo nie ma nad czym ubolewać kolego mak. Miałem tak nie raz, nie dwa - pojechałem na oględziny, zrobiłem kosztorys, wytłumaczyłem co, jak i dlaczego trzeba zawór n-drogowy, dlaczego takie przekroje i dlaczego chcę puścić 3ci pion w miedzi 28 (PROSZĘ PANA, TA RURA JEST TAKA DROGA!1!1!) do zbiornika wyrównawczego.

 

Najczęściej niestety byłem za drogi, bo chłopaki zrobili taniej i prościej, bez jakichś fanaberii, które ja wymyślam. Jakie ochrony powrotu, jakie przekroje, jakie pompy przewałowe, jakie wymienniki ciepła, jakie sprzęgła, 'co Pan wymyśla'.

 

Nikt na zachód nie wyjechał. W większości wyjechali Ci, którzy nie potrafią sami się dyscyplinować i poszerzać wiedzy tylko walą metry rur w wieżowcach, z projektem, który co do metra pokazuje im co i jak ma być zrobione :-).

Edytowane przez Maciek92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nauczy się czytać rysunek, pozna zasady wykonania to na domu jednorodzinnym też sobie poradzi nawet bez projektu. Praca na budowie pod nadzorem to dobra droga, i dobra nauka. A tego co tu widać nie robił hydraulik może. jak to napisał jeden użytkownik na innym wątku, "chydraulik". To że ludzie chcą przede wszystkim "tanio" to święta prawda, ale "tanio" nie powinno być ponad "dobrze" i ponad .... "zdrowym rozsądkiem". A poza tym ludzie nie wierzą że instalacja CO - "bubel" może zrobić krzywdę, albo raczej nie chcą przyjąć tego do wiadomości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak nie raz, nie dwa - pojechałem na oględziny, zrobiłem kosztorys, wytłumaczyłem co, jak i dlaczego trzeba zawór n-drogowy, dlaczego takie przekroje i dlaczego chcę puścić 3ci pion w miedzi 28 (PROSZĘ PANA, TA RURA JEST TAKA DROGA!1!1!) do zbiornika wyrównawczego.

 

Najczęściej niestety byłem za drogi, bo chłopaki zrobili taniej i prościej, bez jakichś fanaberii, które ja wymyślam. Jakie ochrony powrotu, jakie przekroje, jakie pompy przewałowe, jakie wymienniki ciepła, jakie sprzęgła, 'co Pan wymyśla'.

 

Bo u nas jeszcze króluje "cena czyni cuda", a później jest trochę płaczu, bo instalator już dawno wziął pieniądze, a klient zostaje z problemem. Wystarczy poczytać forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak cena czyni cuda, ale nie zapewni poprawnego działania instalacji.

Najwyżej pełni funkcję mydlenia oczu..

 

Jak kiedyś miałem poprawiać taką "budżetową" instalację to nadal kryterium podstawowym była cena. i gadka, - Przecież to już tyle kosztowało!

 

Jak takie coś słyszę to bez słowa wychodzę i koniec z tą robotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam . Robie wlasnie instalacje tak jak iryd56. Na jednym zdjeciu jest powrot do kotla z zaworu 4D ale nie widzae gdzie jest wpiety powrot z bojlera?? Jedni pisza ,ze przed powrotem zaworu 4D a inni zas ze za zaworem 4D?? troche zglupialem. Zasilanie bojlera bede mial tak samo czyli przed zawore 4D...

Wiec jak powinno byc wg rysunkow kolegi iryd56??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.