Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie A Koszty Ogrzewania


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Nie. Trzeba wentylować tyle samo. Ściany nie mają istotnego wpływu na wymianę powietrza. Chyba że miały fugi "na przestrzał".

 

Skąd więc tak częste przypadki pojawiania się pleśni na ścianach wewnętrznych po ociepleniu styropianem, chociaż wcześniej produkowało się w domu podobne ilości pary wodnej i podobnie wietrzyło dom ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy moi znajomi mieszkający w domach ocieplonych przy budowie czy też docieplonych nie mają pleśni czy grzybów. Ci znajomi którym przed dociepleniem przemarzały ściany w rogach przy stropach po dociepleniu stwierdzili że nie ma u nich zjawiska przemarzania.

U mnie przed dociepleniem przemarzała ściana w rogu przy podłodze. Róg był zastawiony szafą, czyli wymiana powietrza była tam bardzo utrudniona. Odsunięcie szafy od rogu tak na około 15 cm z każdej strony zlikwidowało problem jeszcze przed dociepleniem.

 

W starych domach mogą być problemy przeważnie z izolacją poziomą fundamentów. Mury mogą ciągnąć wilgoć od fundamentów i stąd pleśń a później grzyb. W takim przypadku trzeba wentylować pomieszczenia (tracić zyski z docieplenia) i przygotowywać się na wydatek finansowy związany z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym fundamentów, czyli odwodnieniem terenu wokół fundamentów i izolacje pionowe i poziome fundamentów. Ja mieszkam na terenie zagrożonym szkodami górniczymi to chyba już wszyscy w okolicy mają to wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie a wentylacja. Problem pozostaje. Aby ograniczyć straty wentylacji należałoby zastosować rekuperatory do odzysku ciepła, ale trzeba w to zangażować wentylatory, rekuperatory ( ok. 60 % sprawności) i wyliczyć rzeczywiste efekty. Jeśli nie ma potrzeby usuwania wilgoci to trzeba wentylować pomieszczenia ze względu na wydychany i produkowany przez urządzenia gazowe dwutlenek węgla. Całość wilgoci ze ścian odparowuje poprzez mieszkanie. Spotkałem się też z przykładami pleśni i zagrzybienia pod izolacją termiczną budynku (przy złym jej montażu) pomiędzy styropianem a ścianą (zewnętrzna elewacja), widoczne po zdjęciu izolacji. Dlatego mam mieszane uczucia co do izolowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ociepliłem strop 30 cm -styropian. Komfort cieplny. W mrozy palę tylko 10-12 godz. Ściany 40 cm gazobeton, pozostawię bez docieplenia, tylko tynk i farba lub struktura. Znajomy ogacił się grubo styropianem i w domu charakterystyczny mikroklimat.

Docieplenie stropów tak, ściany ostrożnie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik, zaręczam Ci, że grubość ocieplenia styropianem nie ma specjalnie znaczenia. Pomijając to, że nie jest to najlepszy wybór, równie skutecznie wystarczyłoby np. 3 cm. Wiem co piszę, robiłem pomiary.

 

Na moim strychu Niemcy przed wojną położyli na stropie gliniane nie wypalane cegły ułożone ciasno jedna przy drugiej. Całymi latami zastanawiałem sie nad ich funkcją, bo wydawały mi się słabym izolatorem. Dopiero niedawno dotarłem do danych, które udowadniają, że skuteczną barierą ciepła są materiały o dużej gęstości. Chodzi o ich zdolność odbijania lub zatrzymywania ciepła w postaci promieniowania (podczerwieni), bo tak głównie ciepło ucieka z domu. Styropian pod tym względem ma niewielką zdolność odbijania i pochłaniania podczerwieni. Jest tylko niezłym izolatorem dla przewodzenia ciepła, ale to nie wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Śledzę temat od pewnego czasu dość uważnie bo stoję przed wyborem sposobu ocieplenia, zaizolowania dachu. Mam na tą chwilę krokwy, folię strotex, kontrłaty, łaty i blachodachówkę. Muszę chyba ocieplić na początek właśnie tą cześć dachu tu hula wiatr jak chce. Ocieplenie stropu nie wchodzi na dziś w grę ponieważ mam nie gotowe drewno na zalegarowanie podłogi. Chcę zrobić kratę wysoką na 20 cm, 10cm po długości 10 po szerokości. Nie wiem tylko czy to dobry plan jeśli zamierzam w 80 % ogrzewać tą powierzchnię nad stropem. Czy nie lepiej odpuścić sobie strop całe to legarowani i docieplanie na rzecz porządnego docieplenia więźby? Co o tym myślicie. Ja ogrzewam się bardzo tanio co nie stanowi o tym ze może być jeszcze taniej. Pozdrawiam i liczę na sugestię.

PS: Jakie folie. A może jakiś cały system. np Knaufa czy Isovera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, prawdę mówiąc, mamy w rodzinie podobny problem, trzeba dobrze

zaizolować poddasze niedawno postawionego domu córki. Na razie główkujemy. Raczej na pewno nie będziemy stosowali wełny czy styropianu. Chcę oczywiście wymyślić coś naprawdę skutecznego, taniego i łatwego do realizacji. Na razie mamy kupioną rolkę paru km folii metalizowanej, ale to tylko skromny początek.

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aż tak nowatorski to chyba nie będę. Po prostu nie stać mnie na takie doświadczenia na własnym podwórku. Muszę optować w czymś sprawdzonym. I tu pytanie do praktyków. Lepiej w ilość tzn grubość wełny czy jej jakość tzn. współczynniki przenikalności i inne cuda. Ja na tym się nie znam. Co prawda to forum o ogrzewaniu ale mam nadzieję że wspólnie znajdziemy odpowiedź. Ma to w sumie służyć oszczędnością na opale a te mają się znacznie wobec ogrzewania o którym stanowi forum. Może ktoś docieplał nie używany do tych pór strych ? Bo poddaszem tego nazwać się nie da ( nie pełnowymiarowe wysokości pomieszczeń). Dach dwu spadowy, orynnowany z odwodnieniem. Mam zamiar zaaranżować dwie sypialnie i pokój dzienny mam do dyspozycji około 95 mK. Na tą chwilę tradycyjny strop "gierka" tzn tregra uzupełniona na sztorc ustawioną cegłą dziurawką przysypana jest trociną z wapnem około 5- 8 cm i na to lekki na dziś ostro sfatygowany beton. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

 

PS Może do nowego tematu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ociepliłem strop 30 cm -styropian. Komfort cieplny. W mrozy palę tylko 10-12 godz. Ściany 40 cm gazobeton, pozostawię bez docieplenia, tylko tynk i farba lub struktura. Znajomy ogacił się grubo styropianem i w domu charakterystyczny mikroklimat.

Docieplenie stropów tak, ściany ostrożnie.

Pozdrawiam

Witaj,

 

Ja z kolei niedawno dałem na strop 30cm wełny mineralnej. Automatycznie w górnej części domu zrobiło się nie tyle cieplej (termometr generalnie wciąż pokazuje 21-22 stopnie) co przyjemniej - po prostu odczuwalnie jest jakoś cieplej i to raczej nie autosugestia, bo potwierdziło to kilka osób :)

 

Efekty ekonomiczne w trakcie oceniania - ale po ostatnim zasobniku spalonym w 6,5 dnia widzę pozytywne zmiany.

 

Ocieplenie dachu jest o tyle "fajne", że można to zrobić szybciej i łatwiej i taniej niż ściany - wykonaliśmy sami a koszt 100m kwadratowych 30cm wełny + folia paroizolacyjna nie przekroczył 3 tys zł. + kilkanaście godzin roboty (a nie było łatwo bo mamy dach kopertowy i strop w najwyższym punkcie ma jakieś 80cm, tak więc robota była "czołgająca" :) )

 

Mam nadzieję, że technologia wykonania zagwarantuje bezpieczeństwo wełnie, która jest dość wrażliwa np. na wilgoć (stąd generalnie radzono, aby pod wełnę a nad strop położyć folię paraizolacyjną).

 

Nad ociepleniem ścian myślę - ale chyba o ile przy stropie można myśleć o rozsądnym okresie zwrotu inwestycji to przy ścianach może to być dużo dłuższy okres - tym bardziej, że nawet gdybym się dowiedział jak to wykonać samemu od strony technicznej najprawdopodobniej z braku czasu i tak zlecałbym to firmie - a wtedy koszt jest już liczony w dziesiątkach tysięcy zł.

 

Odpowiedź dla Tomka - generalnie ja mam wełnę o współczynniku 0,039 - można kupić taką o współczynniku 0,033 - oczywiście drożej - zysk taki, że można położyć cieńszą warstwę i w teorii będzie to samo - jednak koszt generalnie porównywalny - ma to znaczenie tylko przy ograniczeniu tej grubości przez warunki (np. przy ocieplaniu wiąźby możesz brać pod uwagę).

 

P.S. Myślałem czy podzielić temat, ale jakoś się tematy zazębiają i trudno znaleźć odpowiedni "punkt" podziału - ew. możesz założyć nowy temat w którym się powtórzysz.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik, zaręczam Ci, że grubość ocieplenia styropianem nie ma specjalnie znaczenia. Pomijając to, że nie jest to najlepszy wybór, równie skutecznie wystarczyłoby np. 3 cm. Wiem co piszę, robiłem pomiary.

 

Na moim strychu Niemcy przed wojną położyli na stropie gliniane nie wypalane cegły ułożone ciasno jedna przy drugiej. Całymi latami zastanawiałem sie nad ich funkcją, bo wydawały mi się słabym izolatorem. Dopiero niedawno dotarłem do danych, które udowadniają, że skuteczną barierą ciepła są materiały o dużej gęstości. Chodzi o ich zdolność odbijania lub zatrzymywania ciepła w postaci promieniowania (podczerwieni), bo tak głównie ciepło ucieka z domu. Styropian pod tym względem ma niewielką zdolność odbijania i pochłaniania podczerwieni. Jest tylko niezłym izolatorem dla przewodzenia ciepła, ale to nie wystarcza.

 

Jak pisałem fizykiem i chemikiem jestem kiepskim, ale logikiem niezłym tak więc Heso Twoja teoria jest nie do przyjęcia.

Dowód logiczny. Śnieg z dachu mojego sąsiada bardzo szybko topnieje, bo ma słabo ocieplony strop.

Przyczyną tego jest przenikanie ciepła z pomieszceń mieszkalnych. U mnie na dachu leży 20 cm.

Jeżeli więc cieplo nie przenika przez mój strop to co się z nim dzieje?. Oczywiście stosowanie foli odblaskowych ma sens, ale stanowi tylko pewien element ocieplenia, mający na celu odbicie promieniowania cieplego. Jeżeli folia byłaby na tyle skuteczna i zatrzymywała całóść energii cieplnej to byłoby git. Ale tak nie jest. Heso poddaj się :)

Filozofia to królowa nauk, a fizyka i chemia to tylko nauki szczegółowe.

http://www.republika.pl/filozofia_moja/anzenbacher.htm

 

Pozdrawiam serdecznie

Kazik - filozof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie dachu jest o tyle "fajne", że można to zrobić szybciej i łatwiej i taniej niż ściany - wykonaliśmy sami a koszt 100m kwadratowych 30cm wełny + folia paroizolacyjna nie przekroczył 3 tys zł. + kilkanaście godzin roboty (a nie było łatwo bo mamy dach kopertowy i strop w najwyższym punkcie ma jakieś 80cm, tak więc robota była "czołgająca" :) )

Co do kosztów ocieplenia wełną to mgę tylko powiedzieć, że my kupiliśmy za jakieś śmieszne pieniądze skrawki (właściwie całkiem spore), które były odpadami po docieplaniu - nawet nie wiem czego. Tym ocieplilismy sobie strop ukłądając warstwowo i zostało nam sporo na ocieplenie dachu. Na pewno będzie to żmudna praca ze względu na konieczność równoczesnego zabudowywania regipsem, ale i tak się opłaca. Takie skrawki jednak zupełnie się nie nadają do ocieplania ścian zewnętrznych :)

Natomiast po ociepleniu stropu jest istotna różnica w utrzymywaniu się temperatury na parterze. Niestety nie mam porównania jak to się przekłada na ilość zużywanego opału.

 

Filozofia to królowa nauk, a fizyka i chemia to tylko nauki szczegółowe.

Kazik, a ja myślałam (jako "matematyk" z życiowej konieczności), że królowa nauk to matematyka. Widać każdy ciągnie w swoją stronę... :) :)

Pozdrawiam, gagula

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik, a ja myślałam (jako "matematyk" z życiowej konieczności), że królowa nauk to matematyka. Widać każdy ciągnie w swoją stronę... :) :)

Pozdrawiam, gagula

 

Ja sądzę, że w tej materii to dyskusji nie ma. Co prawda teraz jest tendencja do deprecjponowania znaczenia filozoofii, ale skutkiem tego jest pozbawienie ludzi umiejętności logicznego myślenia.

Bajerują nas świńską grypą, ociepleniem klimatu, wiedząc, że przeciętny" ludź" nie jest zdolny do analizowania podawanych informacji, choćby najbardziej absurdalnych

A matematyki nie znszę brrrrrrr! :)

Nie wiem czy wiesz, że matematyka należy do nauk humanistycznych.

Pozdrawiam

Kazik- wieśniak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Może trochę nie na temat.

 

Mamy przez ostatnie dwa dni fajną pogodę na obserwacje i wyszukanie przynajmniej niektórych błędów przy ocieplaniu elewacji.

Same korzyści, kamera termowizyjna za darmo a dodatkowo spacer na świeżym powietrzu.

Szczególnie polecam przyszłym inwestorom.

 

Pozdrawiam

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Skoro Tomek odpowiada na pytania związane z palnikiem na owies wypada podzielić się wiedzą adaptacji strychu, mój stryszek o wymiarach 6m x 12m adaptowałem po 15 latach i powiem że jestem dumny z tego co wyszło. Dach spadzisty, krokwie 7x 15 cm rozstaw 90 cm pierwotnie obite były z zewnątrz dechami + lepik + tania papa + łaty i eternit. Po zamontowaniu 3 okien dachowych od środka zakleszczyłem pomiędzy krokwiami starą wełnę mineralną z Trzemeszna prasowaną / już mnie swędzą dłonie i i wszystko mnie gryzie/ gr 4 cm która leżała na podłodze strychu, na na tą wełnę wciskałem twardy styropian i uszczelniałem pakując na całym obwodzie piankę / krokwi już nie było widać. Na krokwie biłem frezowaną płytę osb 12 czy 13mm i wszystko oklejałem korkiem w różnych wzorach. kominy i szczyty / 24 cm gazobetonu/ ociepliłem od środka 20cm wełny mineralnej tej starej z wełną z beli, na to karton i imitacja z goldbanu kamieni i bloków skalnych / szpachelka, szmata i na koniec przecierka z bejcy/ Pomiarów na przenikanie ciepła nie robiłem bo po co miałem tylko 15 cm na ocieplenie, ale jest ok bo na dachu /założyłem blachę / śnieg się trzyma i nie topnieje. Latem jest trochę cieplej no ale to tylko poddasze. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom piętrowy blisko 200 m^2 powierzchni, mury na półtorej cegły, przy czym wewnętrzne na parterze też są grube na cegłę lub półtora. Częściowo podpiwniczony. Okna plastikowe z połowy lat 90, do bardzo szczelnych nie należą ( i dobrze,wentylacja dzięki temu jeszcze działa). Latem 1998r dom został obłożony 8cm styropianu + założono rolety zewnętrzne na okna. Po paru latach fundament też ostał ocieplony 5cm styropianu przy okazji robienia drenażu.

Na stropie strychu leżało 4cm wełny szklanej, w 2006r poprawiono na 25cm. Izolacji cieplnych od podłoża i piwnic -brak.

 

Efekty: przed ociepleniem 7-8t węgla typu orzech lub groszek na sezon.

Po ociepleniu ścian zużycie opału zeszło na 5-5,5t na sezon , a po poprawieniu warstwy stropu stropu do 4-4,5t na sezon.

Komfort mieszkania zarówno zimą jak i w letnie upały, szczególnie na piętrze, wielce się poprawił.

Mieszkam na północnych krańcach Górnego Śląska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a też swoje trzy grosze wsadzę a co mi tam. Wypowiem się tak: mam nowy dom (mieszkam już ok 3 lata), dom jest wybudowany z : od środka cegła ceramiczna 22x19x24 (mniej więcej) ale istotna w tym przypadku grubość to 19cm, później jest styropian 2x4cm na przemian, później przerwa ok3-4cm , później klinkier 6,5cm (połówka) , i powiem Wam ,że nic więcej nie potrzeba, w domu mikroklimat super, o jakiejkolwiek wilgoci można zapomnieć. Wnioskuję, że istotna jest przerwa między ścianami, wg karty od cegły to klinkier ma o% przesiąkliwości, tak więc wilgoć jedynie z wnętrza domu, ale to jest raczej mało prawdopodobne bo cegła ceramiczna pochłania wszystko i oddaje w lukę między ścianami, bo styropian nie jest szczelnie przyklejony do tej cegły , tylko przyłożony i tam jest luk ok 0,5-1cm. Myślę,że jeżeli komuś wychodzi wilgoć w domu z powodu docieplenia np styropianem to z powodu braku wentylacji między styropianem a docieploną ścianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam.

Właśnie takich lub podobnych zmian w ilości spalanego opału oczekuję. Właśnie jakieś 2 miesiące temu skończyłem kompleksowe docieplenie domu ,,kostki,, z lat 70 z dachem kopertowym i około 220m2+ piwnica nie ogrzewana kolejne 110m2. Ściany to od wewnątrz: pustak pianowy 24cm przerwa 3cm cegła pełna 25cm i na tym był tynk wapienny popularny baranek. Do tego dołożyłem 12 cm styropianu + fundamenty 10 cm styrodór i na strop położyłem 8cm styropian i 2 razy 15 cm wełny na krzyż na to folia z ekranem aluminiowym. okna były wymienione rok wcześniej na nowe drewniane z 3 szybami do tego went z odzyskiem ciepła i kociołek na ekogroszek ( wcześniej był stary wysłużony zębiec przez którego płytki na kominie w łazience odpadały) Efekt jaki bedzie się okaże po tym sezonie ale na samej wymianie pieca okien i rekuperacji 1,5t w kieszeni zostało. Co pokaże ocieplenie napewno napiszę ale to dopiero po zakończeniu sezonu 2010/2011. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo ocieplenie kosztowało mnie 14000 PLN Koszt materiałów gdyż wykonanie we własnym zakresie zajmuję się tym sam osobiście.

wentylacja jakieś 12000 okna musiałem zmienić więc nie liczę ich a piec to 8000 wraz z całym oprzyrządowaniem zawory mieszające sterowniki siłowniki itd

 

Wiem że to dużo ale lepiej tak zainwestować bo na pewno się na tym nie straci(za wiele)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Tomku, prawdę mówiąc, mamy w rodzinie podobny problem, trzeba dobrze

zaizolować poddasze niedawno postawionego domu córki. Na razie główkujemy. Raczej na pewno nie będziemy stosowali wełny czy styropianu. Chcę oczywiście wymyślić coś naprawdę skutecznego, taniego i łatwego do realizacji. Na razie mamy kupioną rolkę paru km folii metalizowanej, ale to tylko skromny początek.

Pozdrawiam.

 

I jak tam co ciekawego wymyśliliście :)

 

Chciałem osobiście sobie posiać konopie siewna na 1ha by mi akurat wystarczyło na ocieplenie poddasza ale niestety nie jest tak łatwo dostać na to pozwolenie a szczególnie na własne zapotrzebowanie jako materiał budowlany :( z 1ha można uzyskać ok 4-8t włókna konopi, zależy jak urośnie. Jak na razie szukam w Polsce jakieś firmy gdzie by to można było kupić bo nikt o takim czymś przeważnie nie słyszał. Austrii się dowiedziałem po bylem w rożnych firmach importują to z Niemiec. I w sumie a EU to Francja i Niemcy są największym producentem konopi siewnej. W PL nikt tego nie miał lub nie słyszał.

 

A co ciekawe to np 1t konopi ma porównywalna wartość kaloryczności jak 1t dobrego węgla.

Edytowane przez Remi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

trzeba tylko pamiętać by nie zrobić termosu z budynku ocieplając go np zbyt dużą grubością styropianu. fakt w zimę będzie trzymać temperaturę lecz na wiosnę słońce może mieć problem z dogrzaniem budynku i okazać się może że na dworze będzie cieplej niż w samym budynku

Większych bredni nie można ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam,

w 2012 roku postanowile ocieplic swoj dom o pom 190m2 głównie z powowdu checi poprawie estetyki. Jakoże sciany domu to konstrukcja 3 warstwowa z 5cm styropianu wewnatrz cegły doradzono mi tylko 10cm sytropianu. Nie oszczedzajac na materialach wyszlo ok 16 tys zl.

Dom wyglada super, ale zuzycie ekogroszku wcel nie uleglo zmniejszeniu. W pwinicy stoi kociol na ekogroszek Elektormet 25kW, ogrzewanie podłogowe plus grzejnik na pietrze. Gdyby nie chec poprawienia wygladu domu z zewnatrz lepiej bloby zainwestowac w piec gazowy ktory zapewnilby pelen komfort uzytkowania ( Ci co maja piece na wegiel, ekogrszoek wiedza o czym pisze ;).

Byc moze warto byloby docpielic poddasze, ale znowu nie ma pewnosci, ze efektem tego bada mniejsze koszty ogrzewania???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami oglądam na satelicie niemieckie kanały TV. Na jednym z nich leciały dość często filmiki propagujące termomodernizację domów. Konkretnie pokazywano docieplenie przy użyciu 15 cm styropianu. Ściany wcale nie wyglądały na zbyt zimne (grubość pewnie z 40 cm )tylko nie wiem z jakiego materiału, pewnie z czerwonej cegły ;) . Podsumowując, autorzy reklamówki twierdzili, że taki zabieg przyniesie oszczędności w ogrzewaniu rzędu 15-20 %. Zważając, że był to materiał propagandowy to z procentami nie zaszaleli Gdyby ten film puszczono u nas oszczędności pewnie byłyby rzędu 50% ^_^

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.