Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie A Koszty Ogrzewania


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam z gory zaznacze ze nie oczekuje konkretnych danych w złotówkach ile moge zaoszczedzic ocieplajac dom.

Zastanawia mnie bo pewnie sa tu ludzie co maja podobna sytuacje jak ja.Ile zaoszczedzili procentowo w skali roku kalendarzowego na ogrzewaniu po ociepleniu domu.

Moj dom ma 220 metrow powierzchnio uzytkowej do tego ok 100 piwnica nie ogrzewana alw bede ociepleł strop 4 cm styropianu.

Do tego 15cm steropianu na elewacje (327m) i ocieplam dach płaski (150m) 15 cm styropapa.

Na obecna chwile dom to sciany na 40cm klinkierowe, mam dowe okna 6 kom decco, 3 pomieszczenia w sumi ok 30m jest nad brama wjazdowa gdzie wieje i bardzo ochladza mieszkanie.Problem jest tylko taki ze strop na brama wjazdowa to łuki Kleina i za bardzo nie wiem jak to ocieplic weła strasznie drogo wychodzi.

Obecnie mam piec 20kW Zgoda Wieprz i pale w sposób ciagly (spalam ok 1 tony wegla kamiennego)(do tego bojler 80l) i jest ciepło mam 22-23 stopie przy -20 stopiach.Ale jak tylko zgasnie w nocy to tem spaqda z 23 do 15-14:/ do rana wiec tylko palenie non stop cos daje.

Nie ukrywam ze chciał bym piec na eko groszek z palnikiem brucera bo wtedy mysle bedzie to jakos finansowo do przełkniecia.

Ciekawi mnie fakt jaka wtedy moc kotła powinna byc jesli ocieple budynek i wymienie bojler na 120-150l i biorac aktualne warunki temp do spalania i czego moge oczekiwac pozniej.

Moze ktos z Was przerabiał podobna sytuacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem ale uważam że ocieplenie to droga do sukcesu jeśli chce sie mieszkać w ciepłym i w miarę tanim w utrzymaniu domu. Można na tan przykład wziąć 2 butelki nalać do nich gorącej wody. Jedną z nich zaizolować np. 15 cm wełną drugą pozoztawić bez ocieplenia . Potem wystawić je na zewnątrz. Myślę że i bez doświadczenia każdy domyśli się jaki będzie efekt końcowy.

Gdzięś na tym forum jest wzór do obliczenia zapotrzebowania na moc:

(Ilość metrów kwadratowych x 70 W) / 1000 + 30% mocy na CW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba tylko pamiętać by nie zrobić termosu z budynku ocieplając go np zbyt dużą grubością styropianu. fakt w zimę będzie trzymać temperaturę lecz na wiosnę słońce może mieć problem z dogrzaniem budynku i okazać się może że na dworze będzie cieplej niż w samym budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam o wentylacje sie nie boje mam 2 kominy wentylacyjne i bedzie rozdprowadzona wentylacja nad sufitem podwieszanym do kazdego pomieszczenia.

Połowa domu jest na południe i na wiosne w domu jest bardzo ciepło.Tak grupy styropian latem powoduje mniejszcze koszty wydane na klimatyzacje wiec podwójny zysk.

A tak na marginesie 15 czy to aby tak duzo?? wydaje mi sie ze nie wiem wiem ludzi daja nawet 5 ale wydaje mi sie ze w naszej sttrefie klimatycznej 15 jest w sam raz.

Pozddrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli walory estetyczne nie przeszkadzają to moześz nawet 20cm izolacji ale jesli styropianu to bez wentylacji mechanicznej zniszczysz dom ,a przy wełnie o odpowiedniej strukturze (odychającej )mozesz wentylacje mechaniczna sobie odpuscic ,koszt jednego i drugiego roziazania jest taki sam ,ale przy wentylacji mechaniczne masz 100% pewnosci ze dom jest prawidłowo wentylowany ale dochodza koszty eksploatacji ok 2kW na dobe i jakis serwis przynajmniej raz w roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplać przede wszystkim stropy i to bardzo grubo. Wszystko jednak kosztuje i amortyzacja może trwać dziesiątki lat.

A do tego człowiekowi do codziennego funkcjonowania niezbędny jest TLEN. Bez tego grzyby, pleśnie i inne chorobowe wirusy. Żyjmy chłodniej!!!!!, 20 stopni i poniżej.

Marzy mi się chatka z picem kaflowym, palonym z osobnej kotłowni.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jednak kosztuje i amortyzacja może trwać dziesiątki lat.

Działa psychologia: znowu muszę wydać 2 200 zł na węgiel, a możne jak bym docieplił to bym wydał tylko 1800 zł.

 

Około 10-u lat temu policzyłem. Okres zwrotu w moim przypadku był równy 18 lat. Podobnie jest z energooszczędnymi lodówkami, żarówkami itp.

4 lata temu dociepliłem dom, ponieważ uważałem że jest to, w tamtych czasach, jedyny sensowny sposób na wydanie pieniędzy.

 

Wniosek: nie wiesz co zrobić z pieniędzmi docieplaj, kupuj energooszczędne urządzenia. Rządzący i producenci na pewno się ucieszą.

 

Ps. Jak ktoś mieszka w "szałasie" to okres zwrotu jest bardzo szybki. Gdzieś trzeba mieszkać a bardzo mało ludzi stać na przeprowadzenie się z "szałasu" do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 10-u lat temu policzyłem. Okres zwrotu w moim przypadku był równy 18 lat. Podobnie jest z energooszczędnymi lodówkami, żarówkami itp.4 lata temu dociepliłem dom, ponieważ uważałem że jest to, w tamtych czasach, jedyny sensowny sposób na wydanie pieniędzy.

 

10 lat temu węgiel kosztował 300zł/t a styropian 150zł/m3. Dziś styropian kosztuje 100zł/m3 a węgiel 800zł/t. Okres zwrotu ocieplenia nie przekracza 3-4 sezonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za bzdury! Ocieplenie domu ok. 200m2 kosztuje ok.20tyś zł

 

Dla sprostowania: cena węgla średnio 650zł tona.

 

Nawet jak spalę 2t, węgla więcej na sezon, to zwrot nastąpi po 15 latach.

 

Przy temp. do -10st C, to ocieplenie za wiele nie daje, a na przełomach wiosenno-jesiennych, gdy słońce mocniej już grzeje, bez ocieplenia mam już ciepło a w termosie trzeba grzać.

Ocieplenie zdaje egzamin ale przy temp. -15 i więcej, takie jest moje zdanie.

Mogę to porównać, bo część domu mam ocieploną, druga część dom z lat 70, pustak suporeks 24cm, szczelina powietrzna, cegła 12cm i tynk cementowo-wapienny, nie ocieplone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pale w sposób ciagly (spalam ok 1 tony wegla kamiennego)(do tego bojler 80l) i jest ciepło mam 22-23 stopie przy -20 stopiach.Ale jak tylko zgasnie w nocy to tem spaqda z 23 do 15-14:/ do rana wiec tylko palenie non stop cos daje.

Mam stary, poniemiecki dom i jak palę to jest 20-21 stopni, ale jak tylko wygasi się kocioł na noc, to przy obecnych temperaturach (około 0 st.), rano mam ok. 15-17 stopni w domu. A gdy są mrozy, to rano na piętrze spada temp. nawet do 12-13 stopni :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przeciwnikiem docieplania budynków, jeśli jest taka sytuacja jak u Ciebie, to jedyna rada ocieplić budynek.

Nie wiem z czego zbudowany jest ten budynek, ale takie spadki temp. świadczą o złej izolacyjności.

U mnie, aby temp. spadła do 12st to musiał bym nie palić kilka dni.

Każdy musi sam ocenić co jest dla niego dobre i co się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za bzdury! Ocieplenie domu ok. 200m2 kosztuje ok.20tyś zł. Dla sprostowania: cena węgla średnio 650zł tona. Nawet jak spalę 2t, węgla więcej na sezon, to zwrot nastąpi po 15 latach.

 

Pewnie liczysz bez przywozu i workowania. U mnie to dodatkowe 100zł/t. W twoim kosztorysie uwzględniłeś ocieplenie i elewację. Dom i tak musisz otynkować, więc na samo ocieplenie wydasz 10000. Dom mojego teścia o tej powierzchni ścian potrzebował przed ociepleniem 12t/sezon, po 6 ton. Czyli w sezonie oszczędza ponad 4000zł. Ocieplenie zwróciło mu się w 3 sezonie. Każdy dom i przypadek jest inny i trzeba je traktować indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie liczysz bez przywozu i workowania. U mnie to dodatkowe 100zł/t. W twoim kosztorysie uwzględniłeś ocieplenie i elewację. Dom i tak musisz otynkować, więc na samo ocieplenie wydasz 10000. Dom mojego teścia o tej powierzchni ścian potrzebował przed ociepleniem 12t/sezon, po 6 ton. Czyli w sezonie oszczędza ponad 4000zł. Ocieplenie zwróciło mu się w 3 sezonie. Każdy dom i przypadek jest inny i trzeba je traktować indywidualnie.

 

Według cennika docieplenie m2 ściany kosztuje ok 80zł, bez elewacji.

Przykleić sam styropian i tak zostawić się nie da, musisz przynajmniej zatopić siatkę, otynkować samym klejem i pomalować.Wiążą się z tym inne koszty jak np. wymiana parapetów.

Dom mam w tej chwili otynkowany, więc nie potrzebuję tego robić.

Mam większą powierzchnię domu jak 200m2, ale jeszcze nigdy nie spaliłem więcej węgla jak 6t, przeważnie mniej.

Co to za dom w którym na 200m2 potrzeba spalić 12t węgla, aby go ogrzać?

Zapewniam, że w domu mam ciepło, bo zaraz odezwą się głosy, że siedzę w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem tą samą sytuacje temp spadała rano jak nie paliłem do 12st ociepliłem w tym roku i już widze efekt jest dużo cieplej ,dom zachowuje dłuzej ciepło a opału mniej idzie ,dom 70letni nie mam problemu z wentylacja.Warto zainwestowac po kilku latach sie to zwróci

 

Pochwal się po sezonie, ile zaoszczędziłeś opału i czy wróci się ocieplenie po 4 sezonach grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie sie to czyta :( Skrajni zwolennicy vs skrajni przeciwnicyi :(

 

Niestety ocieplanie nie jest takie "czarno-białe".

100metrowy domek z 30cm ścianami z cegły warto ocieplić. Ocieplenie niewiele kosztuje (zwłaszcza gdy właściciel nie jest estetą), a oszczędności będą duże, więc inwestycja szybko sie zwróci.

Dla odmiany ocieplenie przedwojennego, 250metrowego domu z grubymi ścianami i zachowanie jego oryginalnego wyglądu (czyli wykończenie elewacji klinkierem) może spłacać się dużo dłużej niż kilkanaście lat.

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "Czy sie opłaca...?". Każdy musi sam to przekalkulować.

 

Z własnego podwórka. Jeżeli moje ocieplenia miałoby się zwrócić po 10 latach (fundamenty, posadzka pod niepodpiwniczoną częścią domu, ściany, strop i jako tako wyglądajaca elewacja) musiałbym przez 10 lat nie rozpalać w piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie liczysz bez przywozu i workowania. U mnie to dodatkowe 100zł/t.

Workowanie węgla? Przecież węgiel ładuje się ładowarką na wywrotkę. Do mnie węgiel jest przywożony luzem i potem taczkami zwożę go do piwnicy.

 

Mnie w tym roku przywóz kosztował 180 zł od wywrotki.

Koszt przywozu jest stały nie zależy od ilości przywiezionego węgla zależny tylko od ilości przejechanych kilometrów. Wywrotka która przywozi mi węgiel może go zabrać maksymalnie 6400 kg. Skład mieści się 18 km od miejsca w którym mieszkam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Workowanie węgla? Przecież węgiel ładuje się ładowarką na wywrotkę. Do mnie węgiel jest przywożony luzem i potem taczkami zwożę go do piwnicy.

 

Mnie w tym roku przywóz kosztował 180 zł od wywrotki.

 

U mnie jest podobnie, z tym że, jak kupuję powyżej 2t to transport jest gratis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Workowanie węgla? Przecież węgiel ładuje się ładowarką na wywrotkę. Do mnie węgiel jest przywożony luzem i potem taczkami zwożę go do piwnicy.

 

Mnie w tym roku przywóz kosztował 180 zł od wywrotki.

Koszt przywozu jest stały nie zależy od ilości przywiezionego węgla zależny tylko od ilości przejechanych kilometrów. Wywrotka która przywozi mi węgiel może go zabrać maksymalnie 6400 kg. Skład mieści się 18 km od miejsca w którym mieszkam.

 

 

10 zl za kilometr od samochodu ktory zabiera tylko 6400 kg to stawka z kosmosu !!! heheh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przeciwnikiem docieplania budynków, jeśli jest taka sytuacja jak u Ciebie, to jedyna rada ocieplić budynek.

Nie wiem z czego zbudowany jest ten budynek, ale takie spadki temp. świadczą o złej izolacyjności.

U mnie, aby temp. spadła do 12st to musiał bym nie palić kilka dni.

Każdy musi sam ocenić co jest dla niego dobre i co się opłaca.

Budynek jest z cegły pełnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem tą samą sytuacje temp spadała rano jak nie paliłem do 12st ociepliłem w tym roku i już widze efekt jest dużo cieplej ,dom zachowuje dłuzej ciepło a opału mniej idzie ,dom 70letni nie mam problemu z wentylacja.Warto zainwestowac po kilku latach sie to zwróci

Napisz czym docieplałeś (wełna, styropian) i jaka grubość warstwy? O ile wzrosła teraz temp. z tych 12 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 zl za kilometr od samochodu ktory zabiera tylko 6400 kg to stawka z kosmosu !!! heheh

Ja policzyłem że 5 zł/km. No ale ja zdawałem komunistyczną maturę z matematyki także mój wynik może być niepoprawny politycznie.

 

 

No i najważniejsze: O ile MNIEJ opału ?

Palić może tyle samo tylko komfort cieplny może mieć większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według cennika docieplenie m2 ściany kosztuje ok 80zł, bez elewacji.

Mam większą powierzchnię domu jak 200m2, ale jeszcze nigdy nie spaliłem więcej węgla jak 6t, przeważnie mniej.

Co to za dom w którym na 200m2 potrzeba spalić 12t węgla, aby go ogrzać?

 

1) U mnie za ocieplenie 15cm płaci się 45zł brutto 7% VAt (materiał i robocizna).

2) Wierzę, ale pewnie twój dom ma ściany z pustaka itp.

3) Np. dom mojego teścia (cegła pełna 36cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tez ciekawi o ile Mniej opału spaliłbym ocieplając 300 metrową chałupę 200m2 mieszkalnego 100m2 w piwnicach.

 

Piwnice trzymane na 12-15 stopni więcej nie potrzeba.

 

Mieszkalne około 20 stopni w dodatku intensywnie wietrzone bez skręcania grzejników etc .(nie lubię zaduchu w domu)

 

Bez ocieplenia w poprzednim sezonie spaliłem 7 ton węgla O parametrach 28/10/08.

 

Chodząc po forach różnych przeróżnistych palę tyle samo co osoby mające ocieplone domy i paleniska z podajnikiem.

 

Jak bym nie liczył ocieplenie tej "galery " mi się nie opłaca.

 

Średnie zużycie opału najtańszego węgla typu groszek, dzienne to około 30 kg na dobę włącznie z ciepłą wodą dla 4 osób. Średnia moc uzyskiwana z spalania 10 kw, pomijam sprawność kotła.

 

Do ocieplenia się nie garnę :D

 

Pozdrawiam Serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.