Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Obliczyc Zapotrzebawanie Domu Na Kw


Rekomendowane odpowiedzi

witam. sprawa jest proszta ...potrzebuje tylko pomcy w doborze pieca tzn. dompostawiony w tym roku i piec juz mam i chodzi dom mam około 140m2 uzytkowych do tego dochodzi garaz 40m2

 

takie są dane w projekcie i fachowcy tego sie trzymali kupujac piec wybrali 15KW na ecogroszek

...kolega na taki sam dom wstawił piec 25KW . tak czuje ze moj piec sie męczy bo ociągle chodzi jednyne przestoje ma na 12minut. co sie z tym wiąze sporo spala przy tej tem jak dzisiaj to około 25-30kilo na dobe.. instalacje mam wykonaną dobrze przy piecu zawór 4d cały dół ogrzewanie podłogowe około 80m2 góra 6 grzejników i podlogówka w łazience troche sporo tego jak na taki mały piecyk....

 

niektozy mowią ze dane sie bierze z projektu a niektózy liczą powierzchnie podłóg w całym domu a jeszcze inni kubature. prosze o pomoc wiem tylko ze na 1m2 jest około 70-100w ale czego mam sie trzymac...projektu czy zmierzyc podłoge bo w tym przypadku mam ponad 240m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom mam około 140m2 uzytkowych do tego dochodzi garaz 40m2

..................

zmierzyc podłoge bo w tym przypadku mam ponad 240m2

 

Zdecyduj się ile masz metrów2.

 

Jeżeli masz 140 m2+ 40 m2 garażu a w garażu ma być tak samo ciepło jak w domu to 18 kW.

 

Jak masz całą powierzchnię 240 m2 (w piwnicy (?) i garażu tak samo ciepło jak w domu) to 24 kW.

 

Piszesz że 15kW jest wzięte z projektu. Jestem pewien że jest to dobrze obliczone.

 

1. Nie wyrabia się przy obecnych -18 stopniach czy też przy +5 stopniach?

2. Co to znaczy nie wyrabia? Sprawdź w projekcie jaką temperaturę w domu założył projektant, a jaką masz w chwili obecnej.

3. Czy dom wybudowany zgodnie z projektem? Czy tez "zaoszczędziłeś" na ociepleniu oknach itp, może w projekcie garaż był nie ogrzewany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom wybudowany zgodnie z projektem na niczym nie oszczędzałem ... co do projektu C.O to takiego nie posiadam. obliczali mi to w sklepie jak brałem towar.dałem im projekt i odeprałem kosztorys i materiał... jesli chodzi o nie wyrabianie sie to : przy tych mrozach piec ma małe przestoje tzn okolo 10 minut a tak ciągle chodzi. sporo pali! zawór 4D mam ustawiony na 1zakrec wiec kaloryfery nie sa gorace tylko ciepłe...jak ustawie wiecej to piec prawie cały czas chodzi ...dodam iz nawet nie śmie odkrecic kaloryfera w garazu i na gorze 2 pokoje mam zamkniete tez bo nie uzywam...a piec nadal sie męczy. co dopiero jakbym to wsio odpalił... tragedia. w domu mam temp około 20C na dole 22 przy podłogówce... jak było troche cieplej to piec miał o pare minut dłuzsze przestoje ale ogólnie tez nie rewelka

przy -2 spalal około 20kilo na dobe... kumpel ma 25 kw wsio odpalone w domu goraco a pali mu duzo mniej od mojego pieca..wiec moim zdaniem wniosek jest prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet nie śmie odkrecic kaloryfera w garazu i na gorze 2 pokoje mam zamkniete tez bo nie uzywam...a piec nadal sie męczy.

No to nie jest brak kilowata czy tez trzech kilowatów. Najwyraźniej brakuje mocy.

230 m2 to kocioł 22 - 24 kW, skosy nie skosy ale grzane jest. Panowie ze sklepu nie zastanawiali się nad skosami tylko jak zobaczyli napisane 139 m2 powierzchni użytkowej, jeszcze klient coś mówił ogrzaniu garażu to do takiej powierzchni dobrali kocioł zgodnie ze sztuką dobierania około 10% mniejszy.

 

Napisz jeszcze jaki masz komin (przekrój, wysokość), jakie paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekrój to 160

Jeżeli 160 to średnica w mm to bardzo mało. Kumpel też tak ma?

Jeżeli 160 to cm2 to jeszcze gorzej. Kumpel też tak ma?

 

Komin to jest dobry do kotła gazowego.

Dla paliw stałych to najlepiej przekrój minimum 400 cm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piec 38KW na 270m2 i szczerze mówiąc po ostatnich mrozach cieszę się, że nie mniejszy. Standardowo (około 0st.) spala 35-40 kg/dobę, przy -15st. nawet do 60kg (rodzinka lubi ciepło).

Myślę, że 58KW średnio spalać będzie około 50kg. groszku (czeskiego pewnie z 60-70kg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po drugie komin o średnicy 400

 

Nie średnica 400 mm tylko przekrój (pole powierzchni) 400 cm2, czyli średnica około 230 mm lub kwadrat o boku 200 mm.

Minimalny przekrój (pole powierzchni) 400 cm2 takie są zalecenia dla kotłów na paliwo stałe. Są firmy produkujące kotły które kusząc klienta podają wymiary komina np 14 cm x 14 cm czyli przekrój (pole powierzchni) 196 cm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm a zkąd takie dane??? 25kw 100kilo na dobe!!!! cholerka to jak moj 15KW pali 30 kilo na dobe rzy tych mrozach to nie jest tak źle....

a co to znaczy :MOC ZNAMIONOWA??? mam w opisie ze piec spala 3.2 k\h przy mocy znamionowej.... czy to maximum?

przeprasza!!!!! faktycznie obliczenia jak najbardziej prawdopodobne. mam właśnie instrukcje pieca przed sobą i mam max spalanie 2.3kg\h X 24h to jakies 55kilo na dobe... piec mi pali przy tych mrozach około 30kilo wiec nie wykozystuje całej mocy fakt ze kolega ma taki sam metraz a piec 25kw i idzie mu mniej opału niż mi... no chyba ze ostro ściemnia a ja potem panikuje ze mam zbyt mały piec

 

co do obliczen KW na dom to zaczerpnąłem info ze najlepiej jest dane brać z kubatóry na 1m3 jest 45w i z moich obliczen wychodzi 20KW plus zapas na 300l zasobnik.. więc tak czy siak mam za mały piec te 15KW sie zamęczy na moim metrażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm a zkąd takie dane??? 25kw 100kilo na dobe!!!! cholerka to jak moj 15KW pali 30 kilo na dobe rzy tych mrozach to nie jest tak źle....

a co to znaczy :MOC ZNAMIONOWA??? mam w opisie ze piec spala 3.2 k\h przy mocy znamionowej.... czy to maximum?

 

Z kaloryczności węgla. Skoro 1kg ma 25MJ to w 3600s (godzina) spali się oddając średnią moc 6950W. Jeśli tylko 20% z tego pójdzie "w komin" to zostaje 5,5kW w ogrzewanie. Zatem by pędzić kocioł na 25kW potrzeba niestety 100kg węgla na dobę. To powinno uświadomić jak bardzo przewymiarowane są często nasze kotły. Skoro palisz tylko 30kg to znak, że wystarczyłby ci kociołek góra 10kW na -20 mróz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kaloryczności węgla. Skoro 1kg ma 25MJ to w 3600s (godzina) spali się oddając średnią moc 6950W. Jeśli tylko 20% z tego pójdzie "w komin" to zostaje 5,5kW w ogrzewanie. Zatem by pędzić kocioł na 25kW potrzeba niestety 100kg węgla na dobę. To powinno uświadomić jak bardzo przewymiarowane są często nasze kotły. Skoro palisz tylko 30kg to znak, że wystarczyłby ci kociołek góra 10kW na -20 mróz. Teraz ty powiedz ile te 10kW rzeczywistego maksymalnego zapotrzebowania na ciepło daje ci zapotrzebowania "na m2".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo szokujące co piszesz..... wiec piec mam w pożadku... to teraz z innej paki ... kolega ma ten sam metraż dom stawiany w tym samymm czasie tak samo ocieplony itd... na tym sie nie oszczedza.. to gdy ja mam 15KW a on 25KW to u niego utrzymujac więkrzą temp w domu idzie mniej opału jak u mnie.... jego piec dłuzej ma przestoje bo wiadomo wiekrzy kołniez i wolniej tem spada ale jak juz pisałem moze mnie wkręca i nie mowi prawdy co do spalania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa poboru CWU u Ciebie? I dodatkowo ustawienia pieca - bo te, jak się okazuje, bardzo często powodują nadmierne zużycie.....

 

Pozdrawiam,

jesli chodzi o CWU to mam 300L no i piec potrzebuje troche zeby go zagrzac i wtedy na około 1h nie grzeje mi domu, tylko dogrzewa ciapła wode ale po tym jest ok . zasobnik dobija ze 2 razy na dobe wiec bez stresowo owszem na 4osobową rodzine to 300l troche przesada połowe tego by starczyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.