Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła


kasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mieszkam w domu jednorodzinnym na południu Polski. Domowe ognisko stanowi Zębiec KWK 16 KW z miarkownikiem ciągu. Współpracuje on z instalacją miedzianą i 125 szt aluminiowych żeberek. Dom to PRLowska kostka, okna PCV, brak ocieplenia. Powierzchnia do grzania to ok 120 m2. Taki zestaw funkcjonuje od 2 lat. Tamta zima była w miarę ciepła więc te 16 KW jakoś sobie radziło z ogrzewaniem. Kilka ostatnich dni to w moich okolicach temp. ok 20 poniżej zera i zębiec dostaje zadyszki. Pomału dojrzewam do wymiany kotła na większy. Jako, że mieszkam niedaleko Biecza biorę pod uwagę piec ogniwo s6wc o mocy 24 KW. Podoba mi się jeszcze wyrób Defro, ale raczej zdecyduje się na ogniwo. Interesuje mnie piec górnego spalania z jego wszystkimi zaletami i wadami. Zębca palę od góry od samego początku i mimo pewnych uciążliwości jestem z takiego sposobu palenia bardzo zadowolony. Do takiego palenia przekonałem również moich sąsiadów dzięki czemu powietrze mamy czystsze. Byłem wczoraj u przedstawiciela Ogniwo i jak powiedziałem jakiej wielkości chce piec to najpierw próbował mnie wyśmiać, potem był zdziwiony a na końcu zachowywał się tak jakby mu nie zależało na sprzedaży droższego produktu. Jak Panowie myślą, czy taka moc pieca będzie właściwa(nie wiem czy na forum piszą Panie)? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 kW na Twój dom powinno wystarczyć. Sam widziałeś jak zareagował sprzedawca.

 

Masz w sezonie grzewczym kilkanaście dni(nocy) po -20 i niżej stopni.

 

Może twój kocioł nie osiąga pełnej mocy.

1. Jaki komin?

2. Jakie paliwo?

3. Kiedy czyszczony komin i kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Komin ma jakieś 8-9 m, wymiary wew. to jakieś 20x 20 cm, bez wkładu.

2. Palę tylko węglem, sortyment Orzech II, kopalnia Piast.

3. Piec czyszczę 2x w tygodniu, komin raz na miesiąc. Generalnie po czyszczeniu z pieca zbieram tak na oko ok szklanki sadzy. Z komina trochę wiecej.

 

W komorze zasypowej mieści się ok 15 kg węgla, ta ilość przy zadanej tem na kotle 55 - 65 stopni wystarcza na 7 - 8 godz przy temp na zewnatrz -15. Temp w domu to 16 - 19 stopni. Dziennie robię 2 załadunki węgla czyli spalam ok 30 kg węgla dziennie. Przy temp oscylujących ok 0 czas palenia przy tej samej ilości węgla wystarcza na 10 - 12 godz.

 

Wykombinowałem sobie, że jeżeli kupię większy piec to dobę opalę jednym załadunkiem całą dobę i uzyskam lepsza temp w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie jestem fachowcem ale jako laikow iwydaje mi sie że twój kocioł wystarcza w 100% na twój dom. Nie piszesz jaką masz temperaturę na grzejnikach czy są gorące czy nie jaka temp. na powrocie. Może być tak że kupując większy kocioł będziesz miał to samo. Poprostu może być za mało grzejników w domu. Przy nieocieplonym budynku ciepło idzie w świat. Jedynie przy wymianie kotła na większy zyskasz to że więcej węgla załadujesz do komory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki (przy 60 stopniach na piecu) są gorące, a temp na powrocie nie mierzyłem. Być może niska temp wewnątrz wynika z zbyt małych grzejników. Liczba żeberek była była obliczana w opraciu o metraż, dodaktkowo dodano 1-2 żeberka dla lepszego komfortu cieplnego. Biorę też możliwość taką pod uwagę, że budynek ma zbyt duże straty ciepła, co by tłumaczyło bardzo szybkie wyziębianie się wnętrza po wygaszeniu pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Komin ma jakieś 8-9 m, wymiary wew. to jakieś 20x 20 cm, bez wkładu.

2. Palę tylko węglem, sortyment Orzech II, kopalnia Piast.

3. Piec czyszczę 2x w tygodniu, komin raz na miesiąc. Generalnie po czyszczeniu z pieca zbieram tak na oko ok szklanki sadzy. Z komina trochę wiecej.

ad1. Komin bardzo dobry.

ad2. Węgiel dobry.

ad3. Taki bardzo dobry komin to czyści się raz na sezon grzewczy. Szkoda pieniędzy na kominiarza,chyba że sam czyścisz w ramach walki z nudą.

 

Wykombinowałem sobie, że jeżeli kupię większy piec to dobę opalę jednym załadunkiem całą dobę i uzyskam lepsza temp w domu.

Ja widzę tylko jedno działanie docieplenie domu. Zamiast wydawać pieniądze na kocioł, grzejniki, węgiel wydaj je na docieplenie domu. Może tych pieniędzy wystarczy na docieplenie stropu i jednej ściany.

 

 

Jak już będziesz miał docieplony cały dom to kupisz kocioł o mocy 10 kW bo ten obecny będzie zbyt duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom to PRLowska kostka, okna PCV, brak ocieplenia. Powierzchnia do grzania to ok 120 m2.

 

Takie domy były budowane zarówno z cegły pełnej jak i z żuzlowego pustaka. A opór termiczny obu tych materiałów jest dwukrotnie różny. Niemniej jednaj w takim domku 100[W/m2] grzejników to na pewno za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na budynek składają się:

- sutereny wykonane z pustaka betonowego, h=2m

- piętro wykonane z 2 rzędów pustaka żużlowego, h=2.8m

 

Strop to płyta betonowa i kilkucentymetrowa warstwa żużlu.

 

Palę węglem sortymentu Orzech II bo taki opał zaleca producent kotła. Co do wyboru źródła opału, to ten węgiel jest jednym z lepszych w mojej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, jak powiedzieli przedmowcy. Czyli, jakwymienisz kociol na wiekszy, to dopiero zaczna sie klopoty. Nie jest prawda, ze wieksza komora, to wieksza stalopalnosc. Po prostu palic sie bedzie wiecej wsadu na raz, kociol po jakims czasie nie bedzie nadazal z oddawaniem ciepla i zacznie sie dusic (smolic) albo puszczac cieplo w komin.

 

Stalopalnosc 8h to chyba super wynik przy takich mrozach.

 

Doadam, ze mam kociol przewymiarowany i 15kg wegla starcza na 5-6h. Ogrzewam 90m2 kotlem 25kW, czyli gorzej sie juz nie da :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- sutereny wykonane z pustaka betonowego, h=2m

- piętro wykonane z 2 rzędów pustaka żużlowego, h=2.8m

 

Strop to płyta betonowa i kilkucentymetrowa warstwa żużlu.

 

Nic nie piszesz o stropie między piętrem a dachem.

Czy jest to stropodach? Bo jak tak to będą duże koszty aby to docieplić.

 

Jeżeli masz strych i strop między piętrem a strychem jest źle ocieplony to już możesz kupić wełnę i rozwinąć ją na strychu grubość warstwy wełny 20 - 25 cm. Ja mam dobrze ocieplony ten strop ale każdy zbędny w domu dywan czy chodnik rozkładam na strychu jako dodatkowe docieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam strych, strop między piętrem a strychem jest "ocieplony" właśnie tym kilkucentymetrową warstwą żużlu. Strych mam użytkowy, więc często po nim chodzę, pełni funkcje składzika itp, musiałbym jaką podłogę zmontować. Inna inszość jest taka, że dach to stara, cementowa dachówka, nieocieplona niczym. W planie na ten rok mam położenie blachy/blachodachówki więc to da jakiąś tam większą izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to ocieplenie stropu, proponuję 30 cm styropianu, lub wełny. Pozwoli to podnieść temperaturę pomieszczeń minimum o 2-3 stopnie, to pewne.

Posiadane przez Ciebie ocieplenie to praktycznie 0. Z decyzją o wymianie kotła poczekaj, po ociepleniu stropu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna inszość jest taka, że dach to stara, cementowa dachówka, nieocieplona niczym. W planie na ten rok mam położenie blachy/blachodachówki więc to da jakiąś tam większą izolację.

Blachodachówka zwiększy izolację o ułamek procenta.

 

Przy wymianie dachówki będzie dobra okazja docieplić strop. Musisz docieplić strop!!!!

To oczywiście początek, najważniejszy krok w docieplaniu domu.

 

P.s. Ja też miałem dachówkę cementową i kilka lat temu wymieniłem na dachówkę ceramiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.