Skocz do zawartości

Zdjęcie

Piec z podajnikiem tłokowym czy slimakowym ???

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   zibi1976

zibi1976

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 styczeń 2008 - 04:33

Proszę o opinie na temat pieców z podajnikiem tłokowym. (moc 25 35 kW) W moim regionie (warmińsko-mazurskie) to rzadkość, wszyscy montują piece z podajnikiem ślimakowym na eko-groszek, nawet znani mi hydraulicy nie montowali tłokowych. Z tego co wiem ślimakowe mogą być zasilanie tylko groszkiem - ten wiadomo drożeje (tak na marginesie podobno sprawują sie super). Z opisów wynika że w tłokowym można spalać miał i nawet węgiel do średnicy 40mm. Podobno już istnieją ślimakowe podajniki które można zasilać miałem baź mieszanką groszku z miałem ???. Bardzo proszę urzytkowników kotłów z podajnikiem tłokowym (np firmy STALMARK) o szczere wyrażenie opinii na temat działania takiego kotła, problemy jakie stwarza sam piec, wpływ jakosci paliwa itd... Wdzięczny byłbym gdyby nie wypowiadali się sprzedawcy i handlowcy - tylko urzytkownicy. Z góry serdecznie dziękuję.
  • 0

#2 OFFLINE   alz

alz

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 181 postów

Napisano 21 styczeń 2008 - 10:35

80% wydobycia węgla to właśnie miał i na kopalniach następnym sortem jest groszek(-40mm) a więc wydaje się że tłokowy jest bardziej uniwersalny. Ekogroszek to sort węgla który jest specjalnie przygotowywany dla kotłów retortowych i cena jego jest adekwatna.
  • 0

#3 OFFLINE   marcin

marcin

Doświadczony Forumowicz

• Administrator forum
  • PipPipPipPipPip
  • 1429 postów
  • Zainteresowania: Informatyka, Ogrzewanie (amatorsko), Sport (głównie biernie niestety)
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 21 styczeń 2008 - 11:36

Polecam przeszukać forum - już bardzo wiele zostało na ten temat tutaj powiedziane. Mogę potwierdzić, że kotły z podajnikiem ślimakowym (o ile pracują na dobrym ekogroszku) sprawują się świetnie.

http://forum.info-og...amp;hl=stalmark
  • 0

Ciepło, cieplej, www.Info-Ogrzewanie.pl :)

10000 osób jest z nami co dnia - dołącz do grona naszych stałych czytelników!

#4 OFFLINE   Flame

Flame

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 21 styczeń 2008 - 23:49

Patrząc pod kątem budowy pieca z podajnikiem tłokowym nazleżałoby zwrócić uwagę na sposób posuwania szuflady (niektóre kotły posiadają posów jednostronny, niektóre centralny, wiąże się to z tym że w kotłach z posuwem jednostronnym szuflada niejeste precyzyjnie posuwana, klinuje się) oraz to czy kocioł posiada jedną bądź dwie szuflady (pierwsza podaje paliwo z zasobnika na druga szufladę, a gdy ta wraca druga szuflada podaje paliwo na palenisko w ten sposób odgraniczony zostaje ogień od zasobnika). Oświadczam iż są to moje prywatne obserwacje i mogę się mylić tak więc proszę ekspertów z dziedziny o ewentualne poprawki pozdrawiam Piotr.
  • 0

#5 OFFLINE   lonell

lonell

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 10 luty 2009 - 14:02

Proszę o opinie na temat pieców z podajnikiem tłokowym. (moc 25 35 kW) W moim regionie (warmińsko-mazurskie) to rzadkość, wszyscy montują piece z podajnikiem ślimakowym na eko-groszek, nawet znani mi hydraulicy nie montowali tłokowych. Z tego co wiem ślimakowe mogą być zasilanie tylko groszkiem - ten wiadomo drożeje (tak na marginesie podobno sprawują sie super). Z opisów wynika że w tłokowym można spalać miał i nawet węgiel do średnicy 40mm. Podobno już istnieją ślimakowe podajniki które można zasilać miałem baź mieszanką groszku z miałem ???. Bardzo proszę urzytkowników kotłów z podajnikiem tłokowym (np firmy STALMARK) o szczere wyrażenie opinii na temat działania takiego kotła, problemy jakie stwarza sam piec, wpływ jakosci paliwa itd... Wdzięczny byłbym gdyby nie wypowiadali się sprzedawcy i handlowcy - tylko urzytkownicy. Z góry serdecznie dziękuję.

witam ja mam piec stalmarka i jestem bardzo niezadowolony z komina leci bardzo dużo sadzy.Dom mam od 2 lat i jest już cały czarny.Fachowców było z 10 i nic z tego nie wyszło. Wcale nie wierze że firma Stalmark ma atest ekologiczny, bo z komina cały czas leci czarny dym i sadza.
  • 0

#6 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5482 postów
  • GaduGadu: 1514991

Napisano 10 luty 2009 - 14:09

jak leci dym i sadza to amsz nieumiejtnosc palenia czyli mało powietrza duzo za mało
  • -1

#7 OFFLINE   lonell

lonell

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 10 luty 2009 - 14:19

powietrza jest dużo dwa kanały wentylacyjne i okno 60cm na 60 cm
  • 0

#8 OFFLINE   Neo

Neo

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1137 postów

Napisano 10 luty 2009 - 14:30

Dlatego też mówi się na nie kopciuchy. Nie jesteś sam. Za to możesz palić miałem.
  • 0

#9 OFFLINE   lonell

lonell

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 10 luty 2009 - 14:49

no to gdzie ten atest ekologiczny nigdy więcej nie kupię stalmarka. Dom nowy a wygląda jak 20 lat cały carny
  • 0

#10 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5482 postów

Napisano 10 luty 2009 - 14:50

powietrza jest dużo dwa kanały wentylacyjne i okno 60cm na 60 cm

ale do samego pieca za mało albo ciąg komina zamały trzeba dmuchawe na wyzszy bieg
  • -1

#11 OFFLINE   lonell

lonell

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 10 luty 2009 - 14:53

komin ma 11 metrów dmuchawa na 10 bieg groszek Borek czas podania 3min
  • 0

#12 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5482 postów

Napisano 10 luty 2009 - 16:37

no z efektów o ktorych piszesz widac ze jest mało powietrza albo za duza dawka jednorazowa wegla ale to juz trzeba widziec bo tak to tylko wrózka potrafi powiedziec
  • 0

#13 OFFLINE   baca350

baca350

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 598 postów

Napisano 10 luty 2009 - 20:07

Mam Stalmark 17 kW i zero problemów. Dym z komina jasno szary . Czyszscze wymiennik co 2 dni i sadze zawijam do zasobnika i to jest kłopotliwe. Palę ekogroszkiem bo mial to było 50% piasku. Pytajcie jak coś przegapiłem. Hej!
  • 0
tłoczek Stalmark 17 miałowiec + Viadrus U 22

#14 OFFLINE   arthek

arthek

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 224 postów

Napisano 11 luty 2009 - 10:13

Sadzę do zasobnika ?
Palisz sadzą ?
  • 0

#15 OFFLINE   tomek krakerss

tomek krakerss

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 885 postów

Napisano 11 luty 2009 - 10:44

Witam
SADZA=WĘGIEL ( prawie czysty pierwiastek)
  • 0

#16 OFFLINE   arthek

arthek

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 224 postów

Napisano 11 luty 2009 - 11:47

Tomasz ,
To oczywiste , tylko pierwsze słyszę o zasypywaniu sadzy "vel węgla" do zasobnika...
W sumie czemu nie tylko , czy nie powoduje to w dłuższym czasie problemów z pracą samego podajnika ? Zacieranie itp ...tak gdybam.
  • 0

#17 OFFLINE   slaw

slaw

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 11 luty 2009 - 21:27

Mam Stalmark 17 kW i zero problemów. Dym z komina jasno szary . ...

Witam
...a ja mam Skam-P z Sekom-u, też 17 kW, obrotowa retorta i sterownik Ognik z PID i dymu z komina nie widzę...
pozdr
Sławek
  • 0

#18 OFFLINE   Radko

Radko

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 13 luty 2009 - 15:52

Widze nie jestem sam.
Ja mam Opal 25 z SEKOM czyli tłok. Dyma z komina jest przez 2min zaraz po podaniu nowej dawki. Podem dymu nie ma. A kocioł czyszcze co 2 tygodnie bo nie ma dużo sadzy. Dodam tylko że pale miałem
  • 0

#19 Gość_ADIAS

Gość_ADIAS
  • Gość

Napisano 13 luty 2009 - 18:32

Witam moim zdaniem tlokowy ze wzgledu na stosowanie grochu mialu . Walcze ze swoim zmijkowym i; do zmijkowego mus okreslona granulacja no i cena wysoka . Bylo by super aby zmijka pchnela i mial i groch np. 35 bo jest wysokoenergetyczny i czysty i tanszy ze wzgledu na to ze nieprzjdzie przez zmijke . no ale jeszcze troche czasu i polacze te cechy do kupy ;groch 35 i zmijka musze troche zmian w moim kociolku dokonac wszystko na dobrej drodze <_<
  • 0

#20 OFFLINE   ofik

ofik

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 18 luty 2009 - 09:44

Polecam piece z retortą obrotową, sam mam taki, palę miałem i przez 4 miesiące nie było żadnych problemów, zawleczka nie zerwała się ani razu, w domu o pow. 200 m2 na miesiąc zużywam około 1-1.2 tony miału. W porównaniu z paleniem ekogroszkiem jest tylko 3 razy więcej popiołu. Mój palnik to AZP-MR.
  • 0