Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Słaby Ciąg Kominowy Przedłużenie Czy Wentylator Spalin


Seba900

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam a właściwie moi rodzice mają problem z zbyt małym ciągiem kominowym.

W tym roku zamontowane zostało centralne ogrzewanie na piętrze domku i niestety podczas przykładania do piecokuchni wydobywa się dym a często również podczas palenia.

Kocioł to tzw piecokuchnia z hydrotermu (Ełk) o mocy 8-10kw i teoretyczne wymaga ona komina o przekroju 400cm2 i wysokości 8m a komin w domku ma tylko 14x14cm i wysokość ok 5m a co najgorsze nie tylko piecokuchnia jest do niego podpięta ale również zwykły piec kuchenny na parterze.Moje pytanie jest do użytkowników jak tą sytuację najlepiej rozwiązać czy próbować przedłużyć komin o powiedzmy 1,5 z dwupłaszczowej ocieplonej rury z nierdzewki a dodatkowo ocieplić 1,5m komina na nieogrzewanym strychu czy od razu zdecydować się na wentylator mechaniczny spalin? Moze ktoś używa taki i mógłby podzielić się uwagami na temat jego eksploatacji.

Oczywiście w kuchni jest nawiew powietrza a również ostatnio założony wentylator wyciągowy na kratce wywiewnej co poprawiło syt o tyle że mniej czuć dym w kuchni ale nie zlikwidowało oczywiście przyczyny dymienia piecokuchni przy przykładaniu i czasami troche przy paleniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karygodny błąd! Grozi zaczadzeniem! Trzeba wystawić nowy komin inaczej dojdzie do tragedii. Do tego pewnie jeszcze szczelne okna i drzwi. Wentylator w kominie może powodować przy braku dopływu świeżego powietrza wyciąganie spalin do mieszkania. Wysokość komina 5 m będzie wystarczająca, gdy będzie tylko dla tego urządzenia grzewczego, ale średnica będzie ok. 250mm.

http://www.bbtronik.com.pl/strona2a.html to strona z wentylatorem spalin ale w tym przypadku nie można ręczyć , że będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Akurat ani okna ani drzwi szczelne nie są.Okna drewniane i moge ręczyć że wieje przez nie mocno podobnie choć trochę mniej przez drzwi.Co do nowego komina to raczej ze względu na koszty i nakład praca ta opcja odpada w przedbiegach.Dokładnie myślałem właśnie o tym wentylatorze z linka który podałeś tylko chcę mieć pewność że wydanie 1000zł nie będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

A co do komina coż chyba kiedyś tak budowali bo dom ma ok 100lat a był czas że to tego jednego komina były podpięte 4 piece (2 kuchenne i 2 żary) i też takoś to działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

(....)

Oczywiście w kuchni jest nawiew powietrza a również ostatnio założony wentylator wyciągowy na kratce wywiewnej co poprawiło syt o tyle że mniej czuć dym w kuchni ale nie zlikwidowało oczywiście przyczyny dymienia piecokuchni przy przykładaniu i czasami troche przy paleniu

 

Witam.

Założenie wentytatorka na kratce wywiewnej spowodowało że zafundowałeś sobie komorę gazową.Tam gdzie jest ciąg grawitacyjny w piecu ZABRANIA SIĘ stosowania wentylacji mechanicznej.Spaliny zamiast iść w komin wysysane są do pomieszczenia.Dymu nie będziesz czuł ale czad jest bezwonny.

Co do komina - doskonale wiesz że jest za niski i ma zbyt mały przekrój.Jeżeli ma nadal obsługiwać dwa paleniska to pomoże tylko montaż wentylatora.

Pozdrawiam - M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wentylator na kratce wywiewnej już został zdemontowany.Chciałem po prostu przedobrzyć.Też skłaniam się ku opcji wentylatora spalin tylko może znajdzie się ktoś kto eksploatuje takie urządzonko i opisze z pierwszej ręki jak to wygląda w praktyce bo z opisu wynika że na 100% powinien pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przez dwa lata użytkowałem wentylator wyciągowy spalin kominowych (WWSK BBtronik). U mnie sytuacja wyglądała tak, że miałem podłączony kocioł SAS NWT 23KW do komina o przekroju 14x14cm z wkładem kominowym o średnicy 12cm (pozostałość po kotle olejowym). Komin miał 8m wysokości. Słaby ciąg uniemożliwiał praktycznie normalną pracę kotła, zwłaszcza że SAS NWT pracuje na nadmuchu. Podłączenie wentylatora wyciągowego rozwiązało większość problemów.

Z praktyki użytkownika to na plus wentylatora WWSK mogę zaliczyć:

-stabilną pracę mojego kotła o każdej porze roku i z każdym rodzajem opału (ja spalałem głównie flot)

-szybki rozruch kotła

-naprawdę dobrze się czyściło kocioł przy włączonym wentylatorze

-bezawaryjną pracę (przez 2 sezony grzewcze, teraz mam inny komin i inny kocioł :), a wentylator odpoczywa)

-można go podłączyć do sterownika od kotła

Do minusów to:

- ingeruje w przekrój komina

- wymaga czyszczenia (mój początkowo miał metaliczny kolor i ładnie błyszczał w słońcu, a po miesiącu był już czarny :) )

 

Pozdrawiam

pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.