Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejnik Zimny Do Połowy Pomocy!


endriu331

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Mam problem z jednym grzejnikiem panelowym długości 120 wys 80

1 Grzeje od góry jakies 20cm dół zimny odpływ zimny,pompka na 1 biegu

2 pompka grudfos na 3ce grzejnik cały zimny Zasilanie i powrót gorące

3 pompka na 1 ce wszystkie grzejniki zakrecone grzejnik grzeje tylko u góry

4 Pompka na 1 ce podłaczyłem grzejnik krzyżowo zasilanie u góry z prawej strony .powrót u dołu z lewej ,grzeje góra i jeden lewy bok od góry

5 Próbowałem kręcic na kryzach górnych i dolnych i bez zmian

6 Odpowietrzałem i nic

7 zdjełem grzejnik założyłem inny panelowy 80 /80 góra grzeje mocno i trochę ciepleszy jest i dół

Zabrakło mi juz opcji co mam dalej zrobić?????

Instalację mam 1.5 cala od pieca do rozgałezień

W mieszkaniu 3/4 i 1/2cal Domek jednorodzinny parterowy 5szt grzejników panelowych i jeden łazienkowy.Piec w pomieszceniu osobnym poza domem 5m od mieszkania.Prosze o jakies porady z góry dziekuje. Co robic gzdie jest problem

piec nowy pierwszy sezon ........

 

5_1260907416_thumb.jpg

post-12901-1260909885_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje zdjęcia pokazują jak nie powinno się wykonywać instalacji CO. Kocioł na paliwo stałe w układzie zamkniętym!!!,z naczyniem przeponowym!, bez wężownicy schładzającej!, instalatorowi niestety wydawało się że wszystkie rozumy zjadł. Masz raczej małą "bombę" a nie kotłownię! Poza tym tak wykonanej instalacji nie da się odpowietrzyć (grupa bezpieczeństwa z odpowietrznikiem poniżej rury zasilającej CO. Najprostrza rada brzmi: Wezwij instalatora aby wykonał instalację zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami producenta kotła!!! Na stronie producenta znajdziesz schemat prawidłowo wykonanej instalacji. Pamiętaj że eksploatacja twojej instalacji może być niebezpieczna!!!

 

http://per-eko.pl/?schemat-ideowy-instalac...rzewacza-cwu,62

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Groteskowo wygląda zawór różnicowy w takim układzie instalacji... Parę lat temu w "Rynku instalacyjnym" opublikowano zdjęcie takiej kotłowni po eksplozji kotła. Jedynym całym fragmentem była wisząca na ścianie, podobnie jak tu, nienaruszona grupa bezpieczeństwa... Radzę jak najszybciej doprowadzić kotłownię do porządku. Jak mawiał mój profesor: "instalacja ma prawo nie działać, ale nie ma prawa wybuchnąć". To nie są żarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Z tym, że przy takim umiejscowieniu zaworu bezpieczeństwa, mieszanka parowo - wodna najpierw "otworzy" kocioł, a do zaworu w ogóle nie zdąży dotrzeć....

Załączam zdjęcia z takiej kotłowni po eksplozji - zmieszczone w artykule p. Drążkiewicza w "Rynek Instalacyjny" 12/2004. Mimo marnej jakości skanu można się zorientować w skutkach takiego wykonawstwa...

post-12585-1260959656_thumb.jpg

post-12585-1260959689_thumb.jpg

post-12585-1260959764_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne kwiatki :D

 

Mam problem z jednym grzejnikiem panelowym długości 120 wys 80

...

2 pompka grudfos na 3ce grzejnik cały zimny Zasilanie i powrót gorące...

Jeżeli zasilanie i powrót grzejnika są gorące, a grzejnik zimny to nie może być nic innego jak zapowietrzenie. To że z odpowietrznika wylatuje tylko woda nie świadczy o tym, że wewnątrz grzejnika nie ma powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec w pomieszceniu osobnym poza domem 5m od mieszkania.Prosze o jakies porady z góry dziekuje. Co robic gzdie jest problem

piec nowy pierwszy sezon ........

To, że instalacja w tym osobnym domku może spowodować, że ten domek przestanie istnieć to już wiesz...

 

A co do grzejnika, to spróbuj go odpowietrzyć przy zakręconym zaworze na zasilaniu przez odpowietrznik... jak powietrza nie będzie to spróbuj jeszcze przez śrubunek przy zasilaniu grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez odpowietrzenia ani rusz. Poza tym bezpieczeństwo.

 

czyli tak

1 naczynie wzbiorcze zamkniete zamienic na otwrte

2 to naczynie i zawór bezpieczeństwa ma byc wyżej od rury zasilajacej która wychodzi zpieca

prosze o jeszce jakies rady ponieważ jak już wezwę eksperta to chciałbym miac jakaś wiedze żeby mi nie wciskał kitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tak

1 naczynie wzbiorcze zamkniete zamienic na otwrte

2 to naczynie i zawór bezpieczeństwa ma byc wyżej od rury zasilajacej która wychodzi zpieca

prosze o jeszce jakies rady ponieważ jak już wezwę eksperta to chciałbym miac jakaś wiedze żeby mi nie wciskał kitu.

Jeżeli zostanie prawidłowo zamontowane otwarte naczynie wzbiorcze (na forum znajdziesz wszystkie informacje jak prawidłowo powinno być zamontowane) całą grupe bezpieczeństwa możesz wyrzucić, otwarte naczynie odpowietrzy układ i zabezpieczy kocioł. Pokazałeś tylko zdjęcia kotłowni być może na samej instalacji grzewczej też potrzebne będą dodatkowe odpowietrzniki, ale tego nikt ci bez obejrzenia instalacji nie powie. Powinieneś uważnie przeczytać gwarancję producenta kotła, i załączony do instrukcji sposób montażu. Aby zachować gwarancję na kocioł zamontowany musi być zgodnie z zawartymi tam wymogami (ochrona przed niską temperaturą powrotu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym widział tak:

post-7913-1261066026_thumb.jpg

Tylko trzeba sobie dodać ew. jeszcze zawór do tankowania układu.

No i dorysować te wkoło pompy...

Jak coś to ludzie poprawcie jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Mam problem z jednym grzejnikiem panelowym długości 120 wys 80

1 Grzeje od góry jakies 20cm dół zimny odpływ zimny,pompka na 1 biegu

2 pompka grudfos na 3ce grzejnik cały zimny Zasilanie i powrót gorące

3 pompka na 1 ce wszystkie grzejniki zakrecone grzejnik grzeje tylko u góry

4 Pompka na 1 ce podłaczyłem grzejnik krzyżowo zasilanie u góry z prawej strony .powrót u dołu z lewej ,grzeje góra i jeden lewy bok od góry

5 Próbowałem kręcic na kryzach górnych i dolnych i bez zmian

6 Odpowietrzałem i nic

7 zdjełem grzejnik założyłem inny panelowy 80 /80 góra grzeje mocno i trochę ciepleszy jest i dół

Zabrakło mi juz opcji co mam dalej zrobić?????

Instalację mam 1.5 cala od pieca do rozgałezień

W mieszkaniu 3/4 i 1/2cal Domek jednorodzinny parterowy 5szt grzejników panelowych i jeden łazienkowy.Piec w pomieszceniu osobnym poza domem 5m od mieszkania.Prosze o jakies porady z góry dziekuje. Co robic gzdie jest problem

piec nowy pierwszy sezon ........

 

5_1260907416_thumb.jpg

A jak by tak zrobić czy to by było ok

post-12901-1261122746_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym widział tak:

post-7913-1261066026_thumb.jpg

Tylko trzeba sobie dodać ew. jeszcze zawór do tankowania układu.

No i dorysować te wkoło pompy...

Jak coś to ludzie poprawcie jeszcze :)

 

Z uwagi na wspomniane na początku problemy z zapowietrzaniem, radzę na poziomym odcinku zasilania nad kotłem dołożyć separator powietrza. Będzie to z korzyścią dla grzejników stalowych , które w otwartej instalacji nie powinny pracować. Naczynko wzbiorcze jak najwyżej, a i to może się okazać za mało na poprawną pracę układu c.o. .

Rozważyć można też zostawienie układu zamkniętego, uzupełnionego o system schładzający kotła, zawór bezpieczeństwa 2 bary dn 3/4' BEZPOŚREDNIO na kotle. Właściwe odpowietrzenie i w tym wypadku niezbędne. Ale to chyba nie na możliwości tego majstra... Zawór kulowy (różnicowy) można spokojnie wyrzucić, a zastosować sugerowany przez LordFalcona zawór 4-ro drogowy. Tylko czy kocioł ma dopuszczenie na ma 2 bary? - wątpię .

Na wszelki wypadek załączam szkic kotłowni w układzie zamkniętym . Dodatkowoschemat zabezpieczenia termicznego kotła SYR 5067 też, bo na zdjęciu się nie zmieścił. Warunek: instalacja wodociągowa zasilana z wodociągu a nie z hydroforu. Pozostała armatura zgodnie ze zdrowym rozsądkiem...

Podsumowując: Albo należy układ przerobić na otwarty, ale problemy z zapowietrzaniem i poprawną pracą układu prawdopodobnie pozostaną - za to będzie bezpiecznie, choć grzejniki stalowe stracą gwarancję; albo modernizacja na układ zamknięty - drożej , bezpieczniej (jeśli jest zasilanie z wodociągu), grzejniki będą miały gwarancję, ale straci ją prawdopodobnie kocioł, bo nie ma dopuszczenia do 2 bar.

Optymalnym rozwiązaniem byłoby zostawienie kotła na układzie otwartym, wstawienie wymiennika ciepła i instalacja na układzie zamkniętym. I wilk syty i owca cała, ale kieszeń dziurawa....

Łączenie współczesnych instalacji c.o. z kotłami na paliwo stałe nie jest takie łatwe, tanie i bezpieczne....

Pozdrawiam

P.S gdyby była potrzeba wyjaśnienia trzeciego wariantu (wymiennik) proszę o hasło.

post-12585-1261124862_thumb.jpg

post-12585-1261124907_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Podłączę się do tematu.

 

Musiałem wymienić jeden grzejnik na panelowy i po zamontowaniu okazało się, że grzeje tylko od połowy w górę. Dokładnie wygląda to tak, że na samej górze jest gorący, a im dalej w dół, tym zimniejszy. Grzejnik był odpowietrzany, spuściłem nawet chyba z litr wody przez odpowietrznik, ale nic nie pomogło. Zawór termostatyczny ustawiony na 5. Rurka zasilająca gorąca, a powrót zaledwie letni. Nigdy nie miałem grzejników panelowych w domu, ale wydaje mi się, że powinien grzać równomiernie na górze i na dole <_< Instalacja ma pompę obiegową, próbowałem ustawiać wszystkie biegi, ale nic to nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz zawór na powrocie grzejnika i może nie jest odkręcony na pełne otwarcie, lub też miałem taki przypadek u klienta w zaworzę powrotnym było nazbierane resztki pakuł od uszczelniania gwintów, musiałbyś jednak odkręcić grzejnik i zdemontować zawory z rurek aby mieć pewność że nic nie blokuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak grzejnik jest letni na dole.

2. Reszta instalacji to bardzo stare grzejniki ze zwykłymi zaworami.

3. Nie bardzo. W innych pomieszczeniach 20-21 st., a tam gdzie nowy grzejnik ok. 18 stopni.

 

Zrobiłem mały eksperyment. Przed rozpaleniem w kotle zakręciłem nowy grzejnik i jeden stary. Po rozgrzaniu wody w instalacji, odkręciłem jednocześnie oba grzejniki i badałem organoleptycznie rurki od powrotu. W starym grzejniku po ok. dwóch minutach, powrót był już mocno ciepły, natomiast w nowym musiałem czekać na to jakieś 8-10 minut. Wygląda na to, że jest bardzo wolny przepływ wody w grzejniku panelowym.

 

Dodam, że zawór na powrocie też jest otwarty maksymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli resztę instalacji masz na zwykłych zaworach a tylko w tym masz zawór termostatyczny to będzie trudno ten problem wyeliminować. Albo poprzykręcaj wszystkie inne grzejniki albo zmień zawór termostatyczny na zwykły kulowy o pełnym przepływie. Jak mawia mój znajomy hydraulik "woda głupia nie jest i tam idzie gdzie ma lżej" a właśnie zawory z głowicami mają zmniejszony przepływ. Całość działa bez problemu jeżeli na wszystkich grzejnikach są zawory termostatyczne lub odpowiednie poprzyklęcane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wygląda na to, że jest bardzo wolny przepływ wody w grzejniku panelowym. . .

 

No i sam sobie odpowiedziałeś. Masz zbyt mały przepływ przez ten grzejnik. Zrób jak radzi ramzeus, pozakręcaj zawory na grzejnikach które grzeją bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.