Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Do Sprawdzenia


stanleyy

Rekomendowane odpowiedzi

Po co Ci wymiennik, skoro połączyłeś układy z obu stron do bojlera CWU?

Jesteś pewien, że zawsze będziesz pamiętać, które zawory zamknąć, a które otworzyć, żeby między kotłem na paliwo stałe i gazowym nie zrobić połączenia?

Jak pomylisz to wszystko zrobi fru przez naczynie wzbiorcze, heheh :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ten zawór kulowy na dole między kotłem paliw stałych i bojlerem trzeba by wymazać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kocioł gazowy jedno czy dwu funkcyjny?

 

Pytanie do wiedzących:

Skąd gazowy bierze info o temp. CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł gazowy informację z zasobnika zbiera przez czujnik teperatury zatopiony w zasobniku. Przerzuca wtedy obieg z c.o. na ładowanie zasobnika. W ostatnim proponowanym schemacie należałoby dodać niezależne włączenie obiegu ładowania zasobnika do gazowego kotła c.o. Oczywiście stosowne zawory zwrotne, odcinające , filtry, etc.

A może lepiej zasobnik dwuwężownicowy - górna z kotła gazowego; dolna - z kotła węglowego przed wymiennikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kocioł gazowy jedno czy dwu funkcyjny?

Kocioł gazowy jest jednofunkcyjny, typu Junkers.

 

W ostatnim proponowanym schemacie należałoby dodać niezależne włączenie obiegu ładowania zasobnika do gazowego kotła c.o. Oczywiście stosowne zawory zwrotne, odcinające , filtry, etc.

A może lepiej zasobnik dwuwężownicowy - górna z kotła gazowego; dolna - z kotła węglowego przed wymiennikiem ?

 

Oczywiście, że lepszy byłby zasobnik dwuwężownicowy :) Ale to byłby kolejny spory wydatek - może w przyszłości? :)

Zasobnik, który mam to Junkers o pojemności 160 l.

 

Myślałem też o drugim wymienniku płaszczowym, 80-100 l, i wpiąć go w obieg otwarty pieca CO, a włączyć w szereg CWU. Czy to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też o drugim wymienniku płaszczowym, 80-100 l, i wpiąć go w obieg otwarty pieca CO, a włączyć w szereg CWU. Czy to dobry pomysł?

 

Jeśli korzysta z ciepłej wody więcej niż 5 osób, to tak; przy mniejszym odbiorze ciepłej wody, 260 litrów dość długo będzie stało w zasobniku i woda będzie nieświeża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też o drugim wymienniku płaszczowym, 80-100 l, i wpiąć go w obieg otwarty pieca CO, a włączyć w szereg CWU. Czy to dobry pomysł?

to jest najlepszy pomysł w tym przypadku

ale ja bym cwu połączył równolegle , zasobnik i tak ma zawory na zimnej wodzie i odcinasz ten który nie grzeje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam prośbę aby ktoś zorientowany zerknął na poniższy schemat i powiedział dlaczego bardzo słabo grzeją mi grzejniki. (na chwilę obecną podłogówka jest zamkniętą na rozdzielaczu). Generalnie zawór trójdrożny jest zamknięty tzn. nie dopuszcza ciepłej wody do powrotu gdyż jak się okazało (po odpaleniu pieca) z powrotu bojlera wraca bardzo ciepła woda (nie idzie utrzymać jej w ręku). I generalnie powrót jak pracuje pompa co jest gorący. Pompa c.o. włącza się przy 55 st. Piec chodzi na okrągło próbując dogrzać wodę do temperatury zadanej czyli 60 st. Jak osiąga temperaturę 55 st. i załączą się pompa to temperatura spada do 47 st. (w międzyczasie wyłącza się pompa). Nie dopala przez to węgla i ile węgla wrzucę tyle popiołu i szlaki wyjmę.

 

Zastanawiam się czy powrotu wody z bojlera nie podłączyć do zaworu 3d zamiast zasilania tak aby można było regulować (kryzować) ile gorącej wody powracającej z bojlera dopuszczać do powrotu.

 

Nadmieniam, że jak miałem otwarty zawór 3d na połowę to piec dochodził do temperatury zadane przez 11 minut i 12 min pozostawał w stanie czuwania

 

http://wgrajfoto.pl/pokaz/img1209/schematogrzewaniae06b.gif

 

Grzejniki z głowicami termostatycznymi

Dom 160 m2 keramzytobeton 24 cm + 12 cm styropianu (nie zamieszkany i nie umeblowany) pierwsza zima z ogrzewaniem wykonane tynki i posadzki na wiosnę

Poddasze 25 cm wełny (współczynnik 0039)

 

Może mam za mały piec??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z układu wynika, że pompa przepompowuje czynnik przez wymiennik płaszczowy, który ma niewielkie opory w porównaniu z oporami instalacji c.o. - dlatego na c.o. idzie niewiele ciepła.

Ze schematu i relacji wynika że jest 1 pompa na co i na bojler. Dlatego nie rozumiem wyjaśnień:

 

".... gdyż jak się okazało (po odpaleniu pieca) z powrotu bojlera wraca bardzo ciepła woda (nie idzie utrzymać jej w ręku). I generalnie powrót jak pracuje pompa co jest gorący"

w połączeniu z:

"Pompa c.o. włącza się przy 55 st. Piec chodzi na okrągło próbując dogrzać wodę do temperatury zadanej czyli 60 st. Jak osiąga temperaturę 55 st. i załączą się pompa to temperatura spada do 47 st. "

To powrót jest gorący, czy zimny?

 

Kocioł 19kW na ten domek jest aż nadto wystarczający.

 

Moim zdaniem, sytuację poprawić można stosując na zasilaniu bojlera zawór odcinający, sterowany temperasturą ciepłej wody ( gdy się nagrzeje - zawór odcina dopływ) -można stestować poprawność tego pomysłu odcinając czasowo bojler - instalacja c.o. powinna zagrzać.

 

Inne możliwe przyczyny wadliwej pracy instalacji:

1. zastosowano zawory termostatyczne przeznaczone do instalacji zamkniętych

2. zapowietrzanie instalacji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedz 2old.

Powrót jest bardzo gorący ale tylko wtedy jak pracuje pompa c.o.

Po przeanalizowaniu obwodu doszliśmy z ojcem do takich samych jak Ty wniosków tzn, że wymiennik dwupłaszcowy "robi" krótki obieg i dlatego centralne nie grzeje.

 

Stworzylismy poprawiony schemat instalacji z drugą osobną pompą na cwu. Pompa c.o. pracuje tylko na grzejnikach.

 

Zastanawia mnie jedno w którym miejscu podpiąc gorącą wodę która zasila zawor 3d. opcje są 2:

1. w obwodzie zasilania za pompą c.o. (większe ciśnienie)

2. podłączoną bezpośrednio do pieca ( ma on specjalny krcieć przyłączeniowy na takie rozwiazanie)

 

Ponizej poprawiony schemat

post-13235-1261513666_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót jest bardzo gorący ale tylko wtedy jak pracuje pompa c.o.

Po przeanalizowaniu obwodu doszliśmy z ojcem do takich samych jak Ty wniosków tzn, że wymiennik dwupłaszcowy "robi" krótki obieg i dlatego centralne nie grzeje

Zastanawia mnie jedno w którym miejscu podpiąc gorącą wodę która zasila zawor 3d. opcje są 2:

1. w obwodzie zasilania za pompą c.o. (większe ciśnienie)

2. podłączoną bezpośrednio do pieca ( ma on specjalny krcieć przyłączeniowy na takie rozwiazanie)

z opisu nie wynika gdzie jest bojler , jesli blisko pieca i masz dodatkowy króciec -jak piszesz -

to mozna włączyc bojler na grawitacji z tego własnie krócca

masz przy tym 3 korzysci

- praca bojlera bez pompy

- zabezpiecza piec przed zagotowaniem przy braku zasilania pompy c.o.

- ciepły powrót pieca bez kombinacji z zaworem 4-d

druga sprawa - piszesz ze pompa włacza sie przy 55 st- tą funkcje stworzono aby pompa nie pracowała przy nie rozgrznym piecu

i najszczesciej temp załaczania pompy ustawia sie w granicach 40-50 st

i normalnym jest ze przy takim ustawieniu jak masz 55st temp na piecu szybko spada i piec długo dodochodzi do temp zadanej a grzejniki są zasilane z przerwami co powoduje ze powrót jest zimny i dalszy spadek temp na piecu

mieszacz 3-d zamontuj na zsilaniu grzejników do reg temp zasil c.o.

moze byc na powrocie ale zasilanie MUSI byc brane z rury przed pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.