Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak ogrzać 105 m domek ??? gazu brak


centur

Rekomendowane odpowiedzi

witam, jestem tu świeżakiem i potrzebuję rady branzowców, na wiosnę startujemy w budową 105 m domu (z uzytkowym poddaszem, kubatura 440 m3 z kominkiem i kotłowiną 8 m2), Dom bedze raczej dobrze ocieplony (poroterm 30 + 12 cm styropian, na poddaszu wełna) na pewno będzie kominek w salonie. Niektórzy nas zachęcają aby kominek zrobić z płaszczem wodnym ale wiemy (takze z opinii innych) że jesli zamierzamy palić w kominku tylko w weekend to czy to nie bedzie niepotrzebna inwestycja ???. Szukamy w miarę bezobsługowego i taniego w utrzymaniu pieca. NIe wiemy na co sie zdecydować gdyż opinie są przrózne, jedni proponuję drogie piece na pelets lub groszek, inni 2x tańsze, takie co to spalą wszystko (np ceramik z kostrzewy 14Kw). Dla nas najwazniejsze jest aby piec był w miarę bezobsługowy i aby potrafiła go obsłużyc moja filigranowa żona, tani w eksploatacji i taki coby mozna było rzadko (powiedzmy 2x na dobe) dodawać opał. Wiem że dobry byłby na pelets lub groszek ale zastanawiam sie czy to paliwo nie zdrozeje w przyszłości skoro jest na nie taki popyt a nie chcemy wtopić w tak drogi piec. Zastanawiamy sie takze jak rozwiązać problem latem z ciepłą wodą, doradźcie proszę ..................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Dodano później: Pisząc wypowiedź nie doczytałem, że nie masz gazu. Ale nie kasowałem tej treści z wypowiedzi bo może będziesz kiedyś miał.

 

Jeżeli chodzi o pellets lub groszek to obsługa jest zdecydowanie rzadziej niż 2x na dobę. Przy takim domu raz w tygodniu.

 

Ja ostatnio (w związku z cenami eko-groszku i jego marną jakością) polecam ten piec tylko ze względu na to, że obsługa jest raz na 5-7 dni. Dla mnie to duża zaleta. Ale jeżeli dopuszczasz obsługę 2x dziennie raczej taki piec będzie na wyrost (no i jest dużo droższy). Z drugiej strony chyba jest nieco prostszy w codziennej obsłudze - wybierasz popiół i sypiesz groszek i się pali.

 

Obsługa pieca "standardowego" nie jest fizycznie zbyt wymagająca (podobny poziom trudności), ale wymaga moim zdaniem większego doświadczenia - częste rozpalanie, musisz uważać kiedy sypiesz. Ale relację niektórych użytkowników forum wskazują, że takie palenie może być sporo oszczędniejsze - no i palisz czym chcesz.

 

Zaletą pieca na eko-groszek jest z kolei możliwość dość łatwego i ciągłego ogrzewania CWU (to polecam). W piecach bez podajników jest to raczej utrudnione.

 

A czy zastanawiałeś się nad gazem?? Być może kalkulacja przy tak dobrze ocieplonym i niewielkim domku nie byłaby taka zła. A tutaj masz już komfort zupełny. No bo np. w przypadku mojego domu (200m - nieocieplony) to dyskusja czy będę ogrzewał węglem za powiedzmy 400 zł miesięcznie czy gazem za 800 albo więcej (trochę strzelam). Nie wiem czy Ty nie będziesz np. wybierał między kosztem 100 a 200 zł (również strzelam). Ja po doświadczeniach z piecami CO teraz (mając taki domek) wybrałbym chyba gaz. Ale to sprawa do przekalkulowania.

 

A płaszcz wodny tak czy inaczej jest dobrym pomysłem, bo po co tracić ciepło nawet uzyskiwane tylko w weekendy. Możesz tak zbudować instalację aby była możliwość korzystania z dwóch źródeł ciepła.

 

Podsumowując w Twoim przypadku:

 

Opcja super komfortowa: Gaz (wiadomo najdroższy - pytanie o jaką kwotę idzie gra - CWU bez problemu - zarówno bojler (polecam) jak i przepływowo)

Opcja oszczędna: Piec tradycyjny (obsługa akceptowalna dla Ciebie, konieczność raczej osobnego ogrzewania CWU)

Opcja pośrednia: Piec na ekogroszek (droższy zakup - koszty eksploatacji podobne jak pieca tradycyjnego - CWU bez problemu (także latem) - tylko bojler)

Płaszcz wodny: ja bym założył.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam dośc krótkie doświadczenie z węglem (groszkiem) ale już wiem, że jeżeli jest możliwosc przejścia na gaz to ja w to wchodzę z czystego lenistwa. Mam Stalmarka z szufladą, czyszczę raz w tygodniu i ładuję ale wolałbym nic nie robic (brak czasu)

natomiast co do płaszcza wodnego to na pewno warto, ja sam mam kominek i palę w nim praktycznie tylko w wekendy i widzę, że jest to spora oszczędnosc na paliwie węglowym.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Proponuję urządzenie do odzysku spalin w kominku ( z płaszczem wodnym lub bez) ,Grzewczy Łącznik Kominkowy potrafi odzyskać tyle ciepła ze spalin wychodzących do komina,że można ogrzać tym cały dom. (ogrzewam tym dom od kilku lat i jestem zadowolony),znakomicie współpracuje z innymi źródłami ciepła .Wystarczy wpisać nazwę Grzewczy Łącznik Kominkowy w wyszukiwarkę -warto zajrzeć

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam.

Mam dośc krótkie doświadczenie z węglem (groszkiem) ale już wiem, że jeżeli jest możliwosc przejścia na gaz to ja w to wchodzę z czystego lenistwa. Mam Stalmarka z szufladą, czyszczę raz w tygodniu i ładuję ale wolałbym nic nie robic (brak czasu)

natomiast co do płaszcza wodnego to na pewno warto, ja sam mam kominek i palę w nim praktycznie tylko w wekendy i widzę, że jest to spora oszczędnosc na paliwie węglowym.

Pozdrawiam

no więc moze warto wmontować w ziemie butle z gazem i stworzyć tandem gaz z butli + kominek z płaszczem, hmmm ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja widzę jeszcze jedną zaletę kominka tym bardziej z płaszczem wodnym. Jest to alternatywne urządzenie (awaryjne) ogrzewania domu. Poważniejsza awaria pieca lub jak zauważyłeś coraz częściej nawiedzają nas huragany, które wiążą się z brakiem energii elektrycznej w domu do tego -15 stC na dworze i problem gotowy.

Myślę, że kominek jest godny uwagi w takich sytuacjach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja widzę jeszcze jedną zaletę kominka tym bardziej z płaszczem wodnym. Jest to alternatywne urządzenie (awaryjne) ogrzewania domu. Poważniejsza awaria pieca lub jak zauważyłeś coraz częściej nawiedzają nas huragany, które wiążą się z brakiem energii elektrycznej w domu do tego -15 stC na dworze i problem gotowy.

Myślę, że kominek jest godny uwagi w takich sytuacjach.

Pozdrawiam.

kominek to rzecz pewna, będzie na pewno, problem tylko mamy z wyborem podstawowego systemu ogrzewania, czy piec na paliwo stałe czy gaz z duzej butli w ziemi bądź na podwórku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

jak pisałem gaz ziemny nie wchodzi w rachubę, a przynajmniej nie w tym roku, tez sie zastanawiam czy jest sens inwestować jednoczesnie w kominek i piec na drewno, dwie nietanie inwestycje a 1 rodzaj paliwa, wolałbym mieć alternatywę.... a moze kocioł na groszek + pellets i do tego kominek na drewno, 3rodzaje paliwa wiec mam wybór i mogę wybierać, widze ze na koly.com w bestselleach jest kocioł termo-tech 19 kW (2006) własnie na eko + pellets i dodatkowo do tego kominek 14 kW, co myślicie o takiej kombinacji ??? czy spełni moje wymagania ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja widzę jeszcze jedną zaletę kominka tym bardziej z płaszczem wodnym. Jest to alternatywne urządzenie (awaryjne) ogrzewania domu. Poważniejsza awaria pieca lub jak zauważyłeś coraz częściej nawiedzają nas huragany, które wiążą się z brakiem energii elektrycznej w domu do tego -15 stC na dworze i problem gotowy.

Myślę, że kominek jest godny uwagi w takich sytuacjach.

Pozdrawiam.

 

Myslę, że w przypadku braku prądu instalacja wodna kominka też nie będzie działać, bo i czym zasilić pompę obiegową? Oczywiście można zastosować coś w rodzaju UPSa, który daje na swoim wyjściu przebieg sinusoidalny a nie jak standardowy UPS do kmpa prostokątny.

Natomiast zawsze kominkiem można ogrzewać za pomocą gorącego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.