Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Ogrzewanie W Babskim Mieszkanku? Panowie, Pomocy :)


manga25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Własnie kupiłam mieszkanie - 47 mkw, 2 pokoje, kuchnia, łazienka, w domku, który jest oficyną kamienicy. Domek jest parterowy, mieszkanie ma 3,5 m wysokości. Obecnie znajdują się w nim piece kaflowe, które chcę wyrzucić i zaistalować ogrzewanie gazowe. Ponieważ jako kobieta zawsze bylam z dala od praktycznych rozwiązań technicznych nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Z jakimi kosztami musze się liczyć ? wymianę ogrzewania chcę zrobić jak najniższym kosztem, zalezy mi na piecu dwufunkcyjnym, tyle wiem. Nie mam na miejscu nikogo znajomego, kto mógłby mi w tej kwestii doradzić, a nie chcę iść do przypadkowej osoby, bo boję się naciagania kosztów. Ogrzewania trzeba wykonać oczywiście od zera, więc kupic muszę każdy zaworek i rurkę. Jaki najnizszy koszt jest mozliwy? no i jaki jest koszt instalacji tego ustrojstwa? w tej chwili ogladam kazdy grosz dookoła i nie chciałabym nikomu przepłacać tylko dlatego, że jestem słabo zorientowaną kobietką :D

Acha, nie chce kupowac pieca ani sprzetu uzywanego, zalezy mi tylko na nowym oprzyrządowaniu, chyba bym w nocy nie spała, gdybym miała cien watpliwości w jakość ogrzewania :D

 

Z góry dziekuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy w mieszkaniu jest już gaz ? Jeśli tak to czy jest obecnie zainstalowany ogrzewacz przepływowy ?

2) Jakie masz przewody kominowe, ile metrów do dachu ?

3) Czy chcesz instalację CO robić legalnie czy z samowolą budowlaną ? Jeśli to pierwsze to dodaj 2-3 tys. zł na projekt wyburzenia pieców kaflowych oraz budowy instalacji CO.

4) Chcesz sama zmontować instalację CO czy wynająć hydraulika ? Jeśli to drugie to taniej wyjdzie cię jeśli to on kupi części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. w mieszkaniu jest gaz, ogrzewacza brakuje

2. co do przewodów - nie mam pojecia, mówiłam, baba, ale to jest do sprawdzenia

3. chcę to robic legalnie ( nie miałam pojecia, że mozna nielegalnie) - za tą część płaci miasto - poprzedni własciciel załatwil dla mieszkania dofinansowanie tej części wydatków, wiec skoro i tak nie ja za to płace, a rachunek musze przedstawić to chyba bez sensu robic to nielegalnie?

4. Broń Boże :D wynajmę hydraulika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. chcę to robic legalnie ( nie miałam pojecia, że mozna nielegalnie)

 

Można. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że na wyburzenie pieców i budowę CO potrzeba pozwolenia na budowę. Niezależnie od pozwolenia na przebudowę wewnętrznej instalacji gazowej (dołożenie kotła). Tak więc zacznij spokojnie od znalezienia projektanta i uzyskania pozwoleń na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

3. chcę to robic legalnie ( nie miałam pojecia, że mozna nielegalnie) - za tą część płaci miasto - poprzedni własciciel załatwil dla mieszkania dofinansowanie tej części wydatków, wiec skoro i tak nie ja za to płace, a rachunek musze przedstawić to chyba bez sensu robic to nielegalnie?

4. Broń Boże :D wynajmę hydraulika

 

Witam.

 

Jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnych kosztów możesz pewne sprawy załatwić sama.

1.Wystąp do dostawcy gazu o wydanie "warunków technicznych".Jeżeli dostawca gazu odmówi dostaw na cele grzewcze dalsze kroki są zbędne.

 

2.Uzyskaj opinię kominiarzy co do możliwości wykonania prawidłowej wentylacji i odprowaczenia spalin.Jeżeli takich możliwości nie ma dalsze kroki są zbędne.

 

3.Jeżeli mieszkanie jest administrowane przez Wspólnotę Mieszkaniową zorientuj się czy na takie roboty potrzebna jest zgoda Wspólnoty i w jakim trybie ją uzyskać.Jeżeli taka zgoda jest wymagana a jej nie będzie to dalsze kroki są zbędne.

 

4.Zatrudnij uprawnionego projektanta,który wykona dokumentację na instalację CO i gazową oraz załatwi wszelkie uzgodnienia.Najlepiej jeżeli będzie sprawował nadzór autorski nad wykonywanymi robotami oraz pokieruje dalszymi formalnościami.

 

5.Znajdź wykonawcę na te roboty.Wszelkie roboty na instalacji gazowej musi wykonywać rzemieślnik z odpowiednimi uprawnieniami według procedur dostawcy gazu.Do wykonania instalacji CO możesz zatrudnić kogoś innego - byle nie domorosłego majsterklepkę.

 

6.Roboty te nie wymagają zezwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia na 30 dni przed ich rozpoczęciem.

 

Pozdrawiam - M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6.Roboty te nie wymagają zezwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia na 30 dni przed ich rozpoczęciem.

 

Możesz podać podstawę prawną ? Zmieniono prawo budowlane ? Żaden administrator budynku czy wspólnota nie jest organem który wydaje Pozwolenie na Budowę. Ich zgoda (jako właściciela części wspólnej) będzie oczywiście też potrzebna, ale jako załącznik do wniosku o PnB w starostwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać podstawę prawną ? Zmieniono prawo budowlane ? (....)

 

Wykonywanie robót remontowych nie rodzi obowiązku uzyskania "zezwolenia na budowę" poza kilkoma ściśle opisanymi przypadkami.Trzeba dokonać "zgłoszenia" ale wizyta w starostwie czy gminie to ostatni etap załatwiania formalności.

Jeżeli jest inaczej podaj konkretny przepis NAKAZUJĄCY uzyskanie "pozwolenia na budowę" dla wykonania takich robót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

8) remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;

 

Czyli łopatologicznie - jest remontem (który podlega tylko zgłoszeniu) wymiana CO np. ze stali na miedź / plastik, wymiana kotła ale nie jest remontem wyburzenie pieców kaflowych i budowa instalacji CO której w tym lokalu jeszcze nie było.

 

Takie prace są natomiast w świetle ustawy przebudową:

 

7a) przebudowie ? należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego

 

Gdybyś zaś miał wątpliwości co do tego czy pojęcie "obiektu budowlanego" odnosi się do instalacji, to masz:

 

Ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) obiekcie budowlanym ? należy przez to rozumieć: a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi

 

Na koniec zaś ustawa enumeratywnie wymienia instalacje których budowa nie wymaga PnB:

 

19) instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych

27) instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu.

 

Każdą inną instalację (woda, gaz, CO, kanalizacja) legalnie wykonuje się na PnB. Niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

(....)

Na koniec zaś ustawa enumeratywnie wymienia instalacje których budowa nie wymaga PnB:

 

19) instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych

27) instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu.

 

Każdą inną instalację (woda, gaz, CO, kanalizacja) legalnie wykonuje się na PnB. Niestety.

 

Cały ten wywód to tylko Twoja nadinterpretacja przepisów.Procedury określają i decyzje administracyjne wydają uprawnione urzędy a nie fora dyskusyjne.

Wyłączenie wskazanych przez Ciebie instalacji z procedur PnB wcale nie dowodzi że wszystkie pozostałe instalacje muszą takie pozwolenie posiadać.Np. instalacje i zbiorniki na gaz płynny są nadzorowane przez Urząd Dozoru Technicznego i dlatego nie podlegają zgłoszeniu.

Niezależnie od wszystkiego zawiadomienie w starostwie lub gminie to OSTATNI a nie PIERWSZY etap załatwiania niezbędnych formalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mecenas ma racje budowa instalacji c.o., kotłowni wymaga pozwolenia na budowę. Należy dodać, że z gazem płynnym jest małe ale inny sposób wentylacji pomieszczeń oraz mieszania instalacji gazu ziemnego z gazem płynnym. Najlepiej uzyskać zgodę właściciela budynku, kominiarza, dostawcy gazu a resztą obciążyć projektanta. Legalność da pewność, że instalacja będzie dobrze zaprojektowana i będą wymagane dokumenty i pozwolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedury określają i decyzje administracyjne wydają uprawnione urzędy a nie fora dyskusyjne.

 

Dlatego jeśli masz wątpliwości zadzwoń / przejdź się do PINB i zapytaj czy budowa instalacji CO i wyburzenie pieców wymaga pozwolenia na budowę czy nie. Ja mam opinię dwóch starostw, że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracam do pytania wiodacego - z jakim kosztem muszę się liczyć?

Ja bym ci zaproponował:

- wyburzenie pieców (robocizna i wywóz gruzu) ~3000zł

- projekt, pozwolenie na budowę, kierownik budowy ~2000zł

- kocioł z zamkniętą komorą spalania ~4000zł

- 4 grzejniki z armaturą ~ 3000zł

- rurki i robocizna ~ 4000zł

 

W sumie 16 000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podepnę się do tematu bo też całkiem niedawno montowałem centralne u mnie w mieszkaniu wiec co nieco o kosztach mogę powiedzieć.Też na początku przyszedł do mnie gość z firmy montującej żeby mi to wstępnie wycenić i jak mi zaczął sypać kwotami to pokazałem mu drzwi ale przejdzmy do konkretów.

1 mieszkanie mam podobne metrażowo wiec i koszty bedą porównywalne

2.U mnie za 3 grzejniki plus łazienkowy razem z głowicami termostatycznymi zaśpiewał mi 3000zł a mnie zakupione 3 grzejniki z dolnym zasilaniem 600x1400 plus łazienkowa drabinka oczywiście wszystko z zaworami i głowicami termostatycznymi i wieszakami do zamocowania kaloryferów wyszło 1200zł

3. Koszt rurek miedzianych,kształtek i zaworów to mniej wiecej podobna kwota czyli też 1200zł

4 ceny pieca nie będe porównywał wprost bo ja mam kocioł węglowy a właściwie piecokuchnię ale kocioł np junkersa z zamkniętą komorą spalania można dostać za ok 2500zł

5. co do kosztu rozbiorki pieców kaflowych to skąd te 3000??? główny koszt to podstawienie kontenera na gruz a napewno jeden wystarczy i wynajęcie kogoś do tej roboty i jestem pewien że zamknie się to w 1000zł.u mnie ojciec rozbierał taki piec kaflowy i zajeło to 5h nie licząc czasu na wyniesienie cegieł i kafli.

6. warto zastanowić się nad piecem jednofunkcyjnym z zasobnikiem ciepłej wody daje on o wiele większy komfort korzystania z cwu a do tego kocioł nie musi mieć 20kw a wystarczy 6-7kw co też przekłada się na cenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Sądzę, że mecenas zdrowo przesadził z kosztami centralnego ogrzewania w 47 metrowym mieszkaniu. Rozebranie kaflowych pieców zajmie panu Józkowi, lub Kaziowi kilka godzin za z pewnością niższą kwotę. Instalację radziłbym zlecić firmie, która sama dostarczy potrzebne elementy instalacji, a nawet załatwi pozwolenia, projekt itp. Gdybyś manga25 mieszkała w zachodniopomorskim, poleciłbym Ci firmę ze Szczecina. Wymieniali instalację u kolegi przed kilkoma laty i on mi ich polecił. Fachowcy w dobrym tego słowa znaczeniu. I co jeszcze ważne, nie wciskają dziadostwa i cenę ustaloną przed wykonaniem nie windują po. Pozdrawiam i życzę udanego remontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Własnie kupiłam mieszkanie - 47 mkw, 2 pokoje, kuchnia, łazienka, w domku, który jest oficyną kamienicy. Domek jest parterowy, mieszkanie ma 3,5 m wysokości. Obecnie znajdują się w nim piece kaflowe, które chcę wyrzucić i zaistalować ogrzewanie gazowe. Ponieważ jako kobieta zawsze bylam z dala od praktycznych rozwiązań technicznych nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Z jakimi kosztami musze się liczyć ? wymianę ogrzewania chcę zrobić jak najniższym kosztem, zalezy mi na piecu dwufunkcyjnym, tyle wiem. Nie mam na miejscu nikogo znajomego, kto mógłby mi w tej kwestii doradzić, a nie chcę iść do przypadkowej osoby, bo boję się naciagania kosztów. Ogrzewania trzeba wykonać oczywiście od zera, więc kupic muszę każdy zaworek i rurkę. Jaki najnizszy koszt jest mozliwy? no i jaki jest koszt instalacji tego ustrojstwa? w tej chwili ogladam kazdy grosz dookoła i nie chciałabym nikomu przepłacać tylko dlatego, że jestem słabo zorientowaną kobietką :D

Acha, nie chce kupowac pieca ani sprzetu uzywanego, zalezy mi tylko na nowym oprzyrządowaniu, chyba bym w nocy nie spała, gdybym miała cien watpliwości w jakość ogrzewania :D

 

Z góry dziekuję ;)

Witam Cię miła lokatorko nie wiem ile Zrobiłaś już w domku Swoim ale ja zacząl bym od izolacji tj. pomniejszyć domek o 7- 9 cm wysokości zależnie od systemy [ ja gustuję w keramzycie drobnym w tej wys. ] i wtedy wstawić kominek lub piecyk zależy to od możliwości z opałem i chwalić się kolegom i dla mnie .pozdrawiam pa ojzbyszko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.