Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wilgotność Węgla A Kaloryczność


gagula

Rekomendowane odpowiedzi

19,5% wilgotności to bardzo wysoki wskaźnik! Nie wiadomo co oznacza 26,5 kJ/kg, czy jest to ciepło spalania czy wartość opałowa (polskie kopalnie podają zawsze wartość opałową a ekogroszek jest sprzedawany w gatunkach do 25kJ/kg i powyżej 26kJ/kg jaki parametr jest dla ekogroszku czeskiego niestety nie wiem). Jeżeli ciepło spalania to należy obniżyć tą wartość o zawartość wilgoci czyli wartość opałowa będzie na poziomie ok 22kJ/kg. Ważnym wskaźnikiem jest również zawartość popiołu która dla ekogroszku nie powinna przekraczać 12% i siarki która powinna być na poziomie 0,4-0,6%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19,5% wilgotności to bardzo wysoki wskaźnik!

A w jakich granicach powinna się zawierać ta wilgotność?

 

Nie wiadomo co oznacza 26,5 kJ/kg(...) Jeżeli ciepło spalania to należy obniżyć tą wartość o zawartość wilgoci czyli wartość opałowa będzie na poziomie ok 22kJ/kg.

Czy to się oblicza w taki sposób?: 26,5 - 19% = 21,465 kJ/kg

A co dzieje się z wartością opałową gdy taki wilgotny węgiel "przeschnie". Czy wzrośnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie i Wasze odpowiedzi!

Gdyby ktoś jednak mógł dodać:

- w jakich granicach powinna być wilgotność węgla (czy w ogóle zwracać na to uwagę) ?

- co dzieje się z wartością opałową wilgotnego węgla gdy przeschnie ?

Pewnie to są jakieś oczywiste rzeczy, ale nigdy nie musiałam się tym interesować, więc nie mam o nich pojęcia.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla użytkownika węgla najważniejszy jest parametr oznaczający wartość opałową.

Spadek wilgoci całkowitej o 3 % skutkuje wzrostem wartości opałowej o 1000 KJ/kg - szacunkowo i oczywiście odwrotnie zwiększenie wilgoci całkowitej powoduje obniżenie wartości opałowej (kaloryczności węgla).

Renomowane ekogroszki mają wilgoci do 14 %, czeskie między 20 a 30 %.

Nie istnieją czeskie ekogroszki, które mają wartość opałową na poziomie 26,5 KJ/kg. Faktycznie czeskie kopalnie dają gwarancję na 18.000 KJ/kg - czyli tyle ile najgorszej jakości miał węglowy produkowane przez nasze kopalnie. Potocznie zwany czeski ekogroszek z prawdziwym ekogroszkiem ma wspólne jedynie granulacje - wszystkie inne parametry to k a t a s t r o f a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

trojan - bardzo dziękuję za Twoją odpowiedź i szkoda, że dopiero teraz ją zobaczyłam.

Utwierdziła mnie ona w przekonaniu, że dobrze zrozumiałam informacje, które udało mi się znaleźć w internecie:

 

Ciepło pobierane przez odparowującą wodę akumuluje się w postaci tzw. ciepła utajonego pary wodnej, które może zostać od niej odebrane w procesie jej skroplenia.

W ciagu dalszym, spaliny powstałe ze spalenia paliwa trafiają na wymiennik ciepła, w którym schładzające się spaliny oddają ciepło najczęściej: do ogrzewającej się wody – czynnika grzewczego, lub do wytwarzajacej się pary wodnej – czynnika grzewczego lub czynnika roboczego w elektrowni parowej.

W konwencjonalnym wymienniku ciepła nie odzyskuje się ciepła utajonego pary wodnej, co wiązałoby się ze skropleniem jej na powierzchni wymiennika ciepła. Nie można dopuscić do wykroplenia się wody, ze względu na niebezpieczeństwo reakcji wody ciekłej z tlenkami siarki zawartymi w spalinach, co z kolei skutkowałoby utworzeniem silnie korozyjnych kwasów siarkowych.

 

Zatem, jak piszesz, żeby zwiększyć wartość opałową mokrego węgla trzeba go wysuszyć bo inaczej ciepło pójdzie z parą wodną w komin.

Podajesz też, że czeskie ekogroszki mają wartość opałową na poziomie 18000 KJ/kg - ale to wygląda jak dla węgla brunatnego... Czy istnieje ekogroszek z węgla brunatnego?

Zastanawiam się tu nad odpowiedzialnością sprzedawcy, który sprzedając ekogroszek pakowany w worki z nadrukowanymi parametrami 26,5 KJ/KG ryzykuje, że ktoś się poświęci, odda jeden worek do analizy i w razie niezgodnych wyników pozostałą część zwróci i obciąży sprzedawcę kosztami i jeszcze zrobi odpowiednią "reklamę".

Swoją drogą, czytając inny wątek, trochę wyleczyłam się z pomysłu na czeski węgiel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Podajesz też, że czeskie ekogroszki mają wartość opałową na poziomie 18000 KJ/kg - ale to wygląda jak dla węgla brunatnego... Czy istnieje ekogroszek z węgla brunatnego?

 

Z moich informacji wynika, że właśnie czeski eko groszek dostępny u nas na rynku jest z węgla brunatnego. Też go miałem u siebie i również nie polecam. Ewentualnie można spróbować jesienią i wiosną, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze. A popiołu z niego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trojan - bardzo dziękuję za Twoją odpowiedź i szkoda, że dopiero teraz ją zobaczyłam.

Utwierdziła mnie ona w przekonaniu, że dobrze zrozumiałam informacje, które udało mi się znaleźć w internecie:

 

Ciepło pobierane przez odparowującą wodę akumuluje się w postaci tzw. ciepła utajonego pary wodnej, które może zostać od niej odebrane w procesie jej skroplenia.

W ciagu dalszym, spaliny powstałe ze spalenia paliwa trafiają na wymiennik ciepła, w którym schładzające się spaliny oddają ciepło najczęściej: do ogrzewającej się wody – czynnika grzewczego, lub do wytwarzajacej się pary wodnej – czynnika grzewczego lub czynnika roboczego w elektrowni parowej.

W konwencjonalnym wymienniku ciepła nie odzyskuje się ciepła utajonego pary wodnej, co wiązałoby się ze skropleniem jej na powierzchni wymiennika ciepła. Nie można dopuscić do wykroplenia się wody, ze względu na niebezpieczeństwo reakcji wody ciekłej z tlenkami siarki zawartymi w spalinach, co z kolei skutkowałoby utworzeniem silnie korozyjnych kwasów siarkowych.

 

Zatem, jak piszesz, żeby zwiększyć wartość opałową mokrego węgla trzeba go wysuszyć bo inaczej ciepło pójdzie z parą wodną w komin.

Podajesz też, że czeskie ekogroszki mają wartość opałową na poziomie 18000 KJ/kg - ale to wygląda jak dla węgla brunatnego... Czy istnieje ekogroszek z węgla brunatnego?

Zastanawiam się tu nad odpowiedzialnością sprzedawcy, który sprzedając ekogroszek pakowany w worki z nadrukowanymi parametrami 26,5 KJ/KG ryzykuje, że ktoś się poświęci, odda jeden worek do analizy i w razie niezgodnych wyników pozostałą część zwróci i obciąży sprzedawcę kosztami i jeszcze zrobi odpowiednią "reklamę".

Swoją drogą, czytając inny wątek, trochę wyleczyłam się z pomysłu na czeski węgiel...

 

Jeżeli ktoś ma tłokowca to zamiast zawracać sobie głowę czeskim pseudoekogrozkiem lepiej kupić miał klasy 19 np z kopalni PIAST , cena obecnie 217,78 +VAT lub lepiej niskopopiołowy z ZG JANINA w cenie 226,10 +VAT. Oczywiście trzeba doliczyć transport czy marżę lokalnego składu lecz myślę, iż cena brutto w najdalszych zakątkach kraju nie powinna przekroczyć 400 zł. W retorcie miał oczywiście nie pójdzie. Osobiście jestem za paleniem bardziej energetycznym paliwem - mniej wywalania popiołu, rzadziej zasypywanie, czyszczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.