Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosta Instalacja - Duży Problem .proszę O Pomoc.


MiastoTG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na poniższych zdjęciach przedstawiam instalację jaką wykonałem. Według mnie jest to bardzo prosta instalacja bez możliwości spieprzenia. A jednak udało się :D Nie wszystko działa tak jak powinno. Zainstalowałem kocioł z minimalnym pochyłem w kierunku komina. Wszystko poskręcałem, polutowałem , zalałem wodą i rozpaliłem.

A tu ku mojemu zdziwienia nie ma odbioru przez wymiennik. Okazało się , że problemem jest powietrze. Udało mi się to jakoś odpowietrzyć i wymiennik już grzeje , ale jak przy pracującej pompie dam zawór 4D na "0" i później szybko na "6" to do przelewu leci bańka powietrza. Instalacja pracuje już od soboty. Myślałem ,że do tego czasu powietrze się straci a tu dalej to samo. Przy rozgrzaniu kotła do temp. do 80 st C znowu się wszystko zapowietrzyło i nie było odbioru. Teraz jest odbiór na wymienniku , ale cały czas słychać latające powietrze w pompie i efekt bańki przy zabawie zaworem 4D.

Proszę o pomoc co mogłem źle zrobić.

Dziękuję za zainteresowanie.

Pozdrawiam.

post-5804-1260378392_thumb.jpg

post-5804-1260378409_thumb.jpg

post-5804-1260378435_thumb.jpg

post-5804-1260378450_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie po co dałeś zawór 4-d skoro temp. powrotu i zasilania CO można regulować dobierając biegi na pompach przy wymienniku. Proponowałbym otwarcie zaworu na maxa i ustawienie pierwszego biegu na pompie przed wym. Dobrze też byłoby dać jakiś lepszy odpowietrznik na pierwotnym obiegu albo nawet separator powietrza. Naczynie jest dość nisko więc ciśnienie jest małe czyli temp. wrzenia wody jest równa 100st co przy temp. pieca 80st. może prowadzić do miejscowych podgotowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prawej stronie kotła jest pompa na CWU.

Zawór 4D dałem po to aby można było płynnie regulować temperaturę podawaną na grzejniki. Teraz mając na kotle 60 st C na zasilaniu grzejników jest np 45 st C. Odpowietrzniki są z Afriso.

Pytanko czemu proponujesz ustawić bieg na niższy?? Ja ustawiam na najwyższy aby uzyskać wyższą moc wymiennika. Wiadomo jest im większy przepływ tym większa sprawność.

A co do separatora to gdzie byś proponował go dać i czy jest w ogóle sens dawać separator w takim układzie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że zawór 4-D daje możliwość płynnej regulacji temp. CO ale jak dasz np. 1 na pompie piecowej a 2 na pompie CO to wymiennik nie dogrzeje obiegu CO do temp. pieca czyli na piecu będzie wyższa temp. i grzanie CWU będzie lepsze- a oto przecież chodzi. Jeśli chodzi o to dlaczego pompa piecowa na 1 otóż przy mniejszej prędkości przepływu jest jakakolwiek szansa że powietrze trafi do odpowietrznika ( na zdjęciu wyglądają jakoś cienko ) a nie będzie ganiać w kółko. Co do separatora to może rzeczywiście trochę przesadziłem ( zwłaszcza cena ) ale koleś miał też kiedyś podobny problem aż wreszcie założył go i wszystko się unormowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są z soboty. Dzisiaj dałem przed tymi odpowietrznikami przedłużki ok 5cmm aby powietrze miało szanse się gdzieś zgromadzić i później wydostać przez odpowietrznik. Dziwi mnie to ze to jest tak mały układ i jest tam tyle powietrza. Dziwi mnie też to że gdy dam zawór 4d ustawię na 0 to jest cisza a gdy przekręcę na 6 to zaraz pompa głośniej pracuje i bańka powietrza idzie do przelewu. Chodzą mi po głowie różne myśli. Szczerze powiem że nie daje mi to spać . Już nawet myślałem czy czasem kocioł nie jest źle ustawiony i powietrze nie chce się z niego wydostać. Z pochyłem do komina był ustawiony według poziomicy na obudowie. Może być tak że sam wymiennik nie ma takiego spadu ??? Sam nie wiem . Zasięgam porad na tym forum gdyż jeżeli problem nie zniknie coś będę musiał z tym zrobić. :D Na początku myślałem że miną da dni i wszystko się u normuje.Niestety nie. Dzięki wszystkim za pomoc i czekam na dalsze pomysły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kocioł to w jakim celu pochyliłeś w stronę komina????-chyba po to żeby zbierało się w nim powietrze ! no i sprawdź odcinek inst. z odpowietrznikami , czy są w najwyższym punkcie bo ze zdjęcia wygląda jak by spadek był odwrotnie

 

Pochyliłem po to aby powietrze mogło wyjść do przelewu. Prawdopodobnie jest ok. Też już o tym myślałem czy czasem powietrze nie zbiera się w kolanku przed pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko czemu proponujesz ustawić bieg na niższy?? Ja ustawiam na najwyższy aby uzyskać wyższą moc wymiennika. Wiadomo jest im większy przepływ tym większa sprawność.

 

Im wyższy bieg tym pompa pracuje z większą mocą a przy dużym "poślizgu temperatur" duże przepływy przez wymiennik nie są ci potrzebne. Czyli warto najpierw zredukować temperaturę na grzejnikach zwalniając pompy a dopiero gdy i to będzie za mało redukować zaworem 3D. Pompę na wyższy bieg należy zaś przełączyć dopiero wtedy, gdy temperatura na grzejnikach jest zbyt mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po stronie kotła i instalacji są pompy 6 ustawione na najwyższym biegu. Ustawiłem to tak gdyż ciężko komuś tłumaczyć aby zmieniał biegi pomp , a później regulowali zaworem 4D jak co chwile do mnie dzwonią i się pytają co to jest ten zawór 4D i czy mogą go ruszyć.

Mniejsza z tymi pompami. Czemu tak się to zapowietrza?? Już myślałem aby trójnik który idzie od zasilania do zaworu 4D zamiast prostopadle to ustawić najpierw w dół aby utrudnić powietrzu dostania się do pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura + podciśnienie wytworzone przez pompę (w kotle) tym większe im bardziej otwarty zawór czterodrożny powoduje wydzielenie się z wody rozpuszczonego powietrza. taki proces może trwać długo (rzadko zawór jest mocno otwarty zwłaszcza w okresie jesiennym). Taki proces odgazowania termicznego jest zjawiskiem normalnym. Specyfika obecnie używanych kotłów jest inna niż kiedyś, pompy, układy podmieszania. Dlatego Poleca się separatory powietrza na wylocie z kotła, przed pompą. Bez tego powietrza które wydzieliło się przed pompą , za pompa w podwyższonym ciśnieniu i obniżonej temperaturze zostają ponownie rozpuszczone. Dlatego nie uchodzą przez odpowietrzniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochyliłem po to aby powietrze mogło wyjść do przelewu. Prawdopodobnie jest ok. Też już o tym myślałem czy czasem powietrze nie zbiera się w kolanku przed pompą.

nie rozumiem?.pochylając kocioł w kierunku komina na górze pieca z przodu robi ci się poducha powietrzna -przecież rura zasilająca przez którą możesz go odpowietrzyć jest z tyłu kotła .a jaki przelew masz ty na myśli.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm........ Pochylając kocioł w kierunku komina . Nie wiem czy tylko ja uważam ,iż dobrze napisałem ??

Jeżeli pochyliłem w kierunku komina to znaczy ze tył a co za tym idzie rura zasilająca jest trochę wyżej niż przód kotła. Jeżeli powietrze idzie do góry czyli w tym przypadku do przelewu przez rurę zasilającą to jak może się zrobić poduszka z przodu kotła??

 

I jeszcze jedno. Piec jest do pieczenia chleba ,a kocioł do centralnego ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy że piec jest przechylony delikadnie w tył, tak że przód jest wyżej? No to faktycznie spieprzyłeś :D

Powietrze stamtąd nie wyjdzie, nie jest istotne, że rura idzie w górę, powietrze musiałoby najpierw pójść w dół żeby móc nią wyjść.

 

Tam gdzie niebieskie jest "bańka" powietrzna i ona nie wyjdzie rurą zasilania

post-2375-1260896654_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehehe fajne forum zamiast pisać o konkretach czepiacie się problemu którego nie ma.

 

Napisałem :

"Hmmm........ Pochylając kocioł w kierunku komina . Nie wiem czy tylko ja uważam ,iż dobrze napisałem ??

Jeżeli pochyliłem w kierunku komina to znaczy ze tył a co za tym idzie rura zasilająca jest trochę wyżej niż przód kotła. Jeżeli powietrze idzie do góry czyli w tym przypadku do przelewu przez rurę zasilającą to jak może się zrobić poduszka z przodu kotła??"

 

 

 

Napisze jeszcze raz. Tył kotła jest wyżej niż przód !!!!! Więc mimo iż użyłem jednego złego słowa , a później załączyłem obszerne wyjaśnienie jak wygląda sytuacja w kotłowni proszę !! nie zamieszczajcie rysunków czegoś czego nie ma .

Jeżeli ktoś ma coś mądrego dodania na temat mojej kotłowni proszę o wypowiedzi.

Reszcie dziękuję.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Mniejsza z tymi pompami. Czemu tak się to zapowietrza?? Już myślałem aby trójnik który idzie od zasilania do zaworu 4D zamiast prostopadle to ustawić najpierw w dół aby utrudnić powietrzu dostania się do pompy.

chłopie gubisz się w tym co piszesz a jak ci odpisujemy to ty pyskujesz chociaż nie masz racji.jak jest pochył w kierunku komina to przód kotła jest wyżej! ,a piec nie jest tylko do pieczenia chleba ,można też ogrzewać.w tym akurat przypadku jest to kocioł.! odnośnie tego co napisałeś powyżej z tym utrudnieniem dostania się powietrza do pompy???-to przecież poducha powietrzna i to przed pompą -więc jak to odpowietrzyć? sory że znowu pewnie nic mądrego .no i nie odpowiedziałeś jaki przelew miałeś na myśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny kocioł na eko Hefa ustawiłem go na wypoziomowanej podłodze z płytek.

Sprawdziłem poziomicą sam wymiennik w środku jest wspawany pod minimalnym kontem tak

aby powietrze mogło ujść do wylotu z kotła.Producent zaleca by do nieużywanego wylotu zasilającego gdy nie podłączamy cwu zamontować odpowietrznik.Wiem że nie pomogłem ale to tak przy okazji.

Sam borykam się z powietrzem, które się zbiera w pewnej części mojej instalacji.

Też zastanawiam się nad separatorem powietrza,lecz muszę się więcej dowiedzieć o nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.