Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odpowietrzenie Instalacji Co Typu Otwartego


pisofszit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów. W tym roku na prośbę mieszkańców mojego bloku zrobiłem kurs palacza uprawniający mnie do palenia w przyblokowej kotłowni. Moje doświadczenie w tej materii jest zatem niewielkie. Przedstawiam dręczący mnie problem. Problemem tym jest krążące w pionach powrotnych powietrze powodujące dudnienie i szum w rurach co doprowadza mieszkańców do furii zwłaszcza nocą. W budynku (4 piętra) jest instalacja typu otwartego ze zbiornikiem wyrównawczym na dachu. Ponadto na 4 piętrze pod samym sufitem znajduje się zbiornik, który wydaje mi się ma pełnić rolę magazynu powietrza. Z tego zbiornika do zlewu w kotłowni poprowadzona jest rurka zakończona zaworem. W kotłowni tuż nad zlewem umieszczone są 3 rury: rura sygnalizacyjna ( leci z niej woda po przepełnieniu instalacji wodą) rura zakończona zaworem z manometrem ( pokazuje poziom wody w zbiorniku wyrównawczym ) oraz wspomniana rurka biegnąca od zbiornika z powietrzem. Kiedy słyszę w rurach wspomniane bulgotanie schodzę do kotłowni, wyłączam pompę cyrkulacyjną, odkręcam zawór na rurce odpowietrzenia. Przez pierwsze 15 sekund leci z niej tylko sama woda ale to woda będąca w rurze biegnącej aż na 4 piętro. Potem zaś z rury zaczyna wydobywać się samo powietrze ( zbiornik się opróżnia) a po jego wydaleniu znowu zaczyna z rurki lecieć woda. Zamykam więc zawór, włączam pompę, instalacja została odpowietrzona. Wchodzę do domu i delektuję się ciszą w rurach:-)) Niestety mój spokój trwa 2 GODZINY. Po czym znowu słychać z początku słabe bulgotanie tak że po około 8 godzinach sytuacja wraca do stanu sprzed odpowietrzania. Teraz mam pytanie do Was drodzy forumowicze. Czy w prawidłowy sposób odpowietrzam moją instalację? Może robię to niewłaściwie? A jeśli robię wszystko dobrze to dlaczego powietrze wraca do instalacji? Skąd się bierze? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....)

... Kiedy słyszę w rurach wspomniane bulgotanie schodzę do kotłowni, wyłączam pompę cyrkulacyjną, odkręcam zawór na rurce odpowietrzenia. Przez pierwsze 15 sekund leci z niej tylko sama woda ale to woda będąca w rurze biegnącej aż na 4 piętro. Potem zaś z rury zaczyna wydobywać się samo powietrze ( zbiornik się opróżnia) a po jego wydaleniu znowu zaczyna z rurki lecieć woda. Zamykam więc zawór, włączam pompę, instalacja została odpowietrzona. Wchodzę do domu i delektuję się ciszą w rurach:-)) Niestety mój spokój trwa 2 GODZINY. Po czym znowu słychać z początku słabe bulgotanie tak że po około 8 godzinach sytuacja wraca do stanu sprzed odpowietrzania. Teraz mam pytanie do Was drodzy forumowicze. Czy w prawidłowy sposób odpowietrzam moją instalację? Może robię to niewłaściwie? A jeśli robię wszystko dobrze to dlaczego powietrze wraca do instalacji? Skąd się bierze? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 

Witam.

 

Żle odpowietrzasz instalację.Po każdym odpowietrzeniu trzeba uzupełnić poziom wody w naczyniu wzbiorczym aż do przelewu.

 

Pozdrawiam - M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozrysować schemat instalacji?

Nawet się nie podejmę tego trudnego zadania:-((

Poprzedni palacz nie zostawił mi żadnej dokumentacji a ja sam błądzę po omacku. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania to postaram Ci się na nie odpowiedzieć ale żeby narysować schemat to musiałbym mieć jakieś papiery na których mógłbym się opierać a ja nie mam nic więc rysując coś samemu mógłbym tylko wprowadzić Cię w błąd. Skontaktuję się jeszcze z poprzednikiem może mi coś jeszcze przekaże ale z tego co wiem to został zwolniony dyscyplinarnie więc pewnie nie będzie skory do współpracy..:-(( Jutro postaram się coś więcej powiedzieć.Dziękuję za zainteresowanie wątkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Żle odpowietrzasz instalację.Po każdym odpowietrzeniu trzeba uzupełnić poziom wody w naczyniu wzbiorczym aż do przelewu.

 

Pozdrawiam - M.

Nie jestem doświadczony w tej materii ale czy nie jest tak że jak spuszczam wodę z rury biegnącej od zbiornika z powietrzem to po zakręceniu zaworu ubytek wody który wypuściłem z instalacji nie uzupełnia się automatycznie ze zbiornika wyrównawczego i nie potrzeba uzupełniać go aż po same brzegi aż się przeleje? Zastosuję się jednak do Twojej sugestii i zobaczymy czy coś pomoże:-)) Opiszę Ci efekty.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem doświadczony w tej materii ale czy nie jest tak że jak spuszczam wodę z rury biegnącej od zbiornika z powietrzem to po zakręceniu zaworu ubytek wody który wypuściłem z instalacji nie uzupełnia się automatycznie ze zbiornika wyrównawczego i nie potrzeba uzupełniać go aż po same brzegi aż się przeleje? Zastosuję się jednak do Twojej sugestii i zobaczymy czy coś pomoże:-)) Opiszę Ci efekty.Pozdrawiam.

Stary, jeśli spuszczasz wodę i powietrze z układu to logiczne, że musisz uzupełnić wodę w układzie! A w zbiorniku wyrównawczym koniecznie. Przed każdym rozpaleniem kotła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniac trzeba bo jak nie to zapowietrzysz instalację.Dopuszczaj wodę powolutku przy wyłączonej pompie.

Pozdrawiam - M.

Zrobiłem jak radziłeś czyli: Wchodzę wyłączam pompę, odpowietrzam instalację, dolewam wody do instalacji bardzo powoli do momentu przelania się wody ( woda leci z rury przelewowej), włączam pompę. Efekt bardzo słaby :-(((( Wcześniej już po 2 godzinach po odpowietrzeniu bulgotało z powrotem po Twoich wskazówkach bulgocze znacznie później po około 6 godzinach:-(( Czy masz jeszcze jakieś inne sugestie? Dziękuje za pomoc ale to jeszcze nie jest rozwiązanie problemu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.