Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Ekogroszek - Problem Z Ustawieniem


lordolas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kupiłem tydzień temu piec na ekogroszek. Ponieważ w temacie jestem zielony jak pietruszka całkowicie polegałem na opinii instalatora, którego polecano i chwalono w okolicy. Przyjechał popatrzył obejrzał, wymyślił co ma być powiedział ile +- i stało się :) Piec Jakiśtam z Pleszewa, który on poleca o mocy 19 kW. Powierzchnia mieszkania niecałe 60 m + bojler 100 litrów + pralnia w piwnicy 16 m. Pralnia nie jest ocieplona okno - drewniane stare. Okna w mieszkaniu "plastiki" + ocieplenie 10 cm. Mieszkanie na piętrze (pierwszym i ostatnim) - stropodach. Grzejniki aluminiowe w miarę nowe ale zasilane grubymi rurami (jedyna rzecz, której nie dało się wymienić). Kupiłem 100 kilo grochu i jazda. Instalator zakończył prace około 21, zaczekał aż piec przejdzie w tryb nadzoru i się zwinął. Na piecu ustawione 45 stopni, w mieszkaniu prawie 25. Skracałem czas podawania i wydłużałem przerwy między podawaniem, ale nic to nie dawało (później doszedłem ,że te parametry mają zastosowanie podczas regulacji i rozpalania) a że piec w stan regulacji wogóle nie wchodził (temp nie spadała poniżej 45) to i moje ustawienia nic nie dawały. Zwiększyłem odstępy między przedmuchami i pomogło - obecnie mam ustawioną temp zadaną na 41 stopni, przedmuchy na 8 minut, czas podawania 20 sekund odstępy między podawaniem 120 sekund, przedmuch 10 sekund, dmuchawa na 30%. No i moje pytanie: Ile orientacyjnie powinienem spalić, albo na ile to 100 kilo powinno wystarczyć (nie ogrzewam jeszcze pralnio-suszarni). Z tego co czytam to niektórzy swoje domki jednorodzinne ogrzewają prawie świeczką :) a tu małe mieszkanko jest. Zanim zakumałem co i jak to od wtorkowego wieczora do sobotniego wieczora spaliłem 100 kilo i wydaje mi się to trochę dużo. Może coś nie tak w parametrach mam. Dodam jeszcze ze za każdym przedmuchem mam podawanie a żar jest przesunięty w stronę podajnika bardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wydaje mi się Lordolas, że ustawiłeś za niską temp. na kotle. Zwykle producenci zalecają min. 55 st., a na powrocie powyżej 45 st. Podyktowane jest to dbałością o trwałość kotła. Żeby to osiągnąć należy zastosować w układzie zawór 4 drożny. Ty nic o nim nie wspominasz, więc domyślam się, że fachowiec nie zainstalował go u ciebie. Pozwala on na utrzymywaniu na piecu temp. 50-60 stopni, a podawanie na grzejniki dużo chłodniejszej wody. W mieszkaniu uzyskasz 20-22 stopnie, a piec nie będzie narażony na przedwczesne zużycie. Opału też przez to spalisz znacznie mniej.

U mnie, przy powierzchni 160 m kw. zużywam obecnie ok. 20 kg eko-groszku na dobę. W twoim przypadku uzyskasz pewnie lepszy wynik, ale gdy będziesz chciał wygrzewać się w 25 stopniach, to z pewnością spalisz opału więcej. Podobno obniżenie temp. w mieszkaniu o 1 stopień daje 7-8% oszczędności na opale. Na tym forum (jak będziesz miał trochę czasu) znajdziesz odpowiedzi i rady na każdy temat związany z ogrzewaniem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kupiłem tydzień temu piec na ekogroszek. Ponieważ w temacie jestem zielony jak pietruszka całkowicie polegałem na opinii instalatora, którego polecano i chwalono w okolicy. Przyjechał popatrzył obejrzał, wymyślił co ma być powiedział ile +- i stało się :) Piec Jakiśtam z Pleszewa, który on poleca o mocy 19 kW. Powierzchnia mieszkania niecałe 60 m + bojler 100 litrów + pralnia w piwnicy 16 m. Pralnia nie jest ocieplona okno - drewniane stare. Okna w mieszkaniu "plastiki" + ocieplenie 10 cm. Mieszkanie na piętrze (pierwszym i ostatnim) - stropodach. Grzejniki aluminiowe w miarę nowe ale zasilane grubymi rurami (jedyna rzecz, której nie dało się wymienić). Kupiłem 100 kilo grochu i jazda. Instalator zakończył prace około 21, zaczekał aż piec przejdzie w tryb nadzoru i się zwinął. Na piecu ustawione 45 stopni, w mieszkaniu prawie 25. Skracałem czas podawania i wydłużałem przerwy między podawaniem, ale nic to nie dawało (później doszedłem ,że te parametry mają zastosowanie podczas regulacji i rozpalania) a że piec w stan regulacji wogóle nie wchodził (temp nie spadała poniżej 45) to i moje ustawienia nic nie dawały. Zwiększyłem odstępy między przedmuchami i pomogło - obecnie mam ustawioną temp zadaną na 41 stopni, przedmuchy na 8 minut, czas podawania 20 sekund odstępy między podawaniem 120 sekund, przedmuch 10 sekund, dmuchawa na 30%. No i moje pytanie: Ile orientacyjnie powinienem spalić, albo na ile to 100 kilo powinno wystarczyć (nie ogrzewam jeszcze pralnio-suszarni). Z tego co czytam to niektórzy swoje domki jednorodzinne ogrzewają prawie świeczką :) a tu małe mieszkanko jest. Zanim zakumałem co i jak to od wtorkowego wieczora do sobotniego wieczora spaliłem 100 kilo i wydaje mi się to trochę dużo. Może coś nie tak w parametrach mam. Dodam jeszcze ze za każdym przedmuchem mam podawanie a żar jest przesunięty w stronę podajnika bardziej

 

Witam!

Kochani, ja ogrzewam 120 m2 i mam piec 19Kw- spalanie ok. 25 kg eko na dobę i również wydaje mi się, że pali bardzo dużo.Temp. na kotle to 38- 40 stopni a w domu ok. 23- 24 stopnie. Domek ocieplony 12. Nie wiem dlaczego tak dużo spala- może tak ma być. Może ktoś pomoże??? Czas podawania 10, czas między podawaniem 50, czas przedmuchu 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworu o którym pisze groszek niestety nie mam, więc pozostaje niska temp na kotle. Nie zamierzam sie wygrzewać, 21-20 w zupełności mi styka, powyżej nawet kiepsko się czuliśmy. Przy temp na kotle 39 w mieszkaniu jest 21 stopni z kawałkiem no i widzę, że powinienem zejść w okolice 20 kg na dobę. Jeszcze pytanie - czy ma sens ekonomiczny obnizanie temperatury na noc o jakies 3 stopnie na przyklad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie - czy ma sens ekonomiczny obnizanie temperatury na noc o jakies 3 stopnie na przyklad?

 

To zależy ile masz wody w instalacji. Jeżeli masz dużo, jak u mnie (ok. 350 l) to raczej nie warto obniżać aż o 3, bo dużo stracisz ciepła, by z powrotem podgrzać taką dużą ilość wody o te 3 st. Lecz, gdy masz cienkie rurki i mało wody, to warto sprawdzić czy będą jakieś oszczędności. Piszesz, że nie masz zaworu 4 dr., a zależy ci na ekonomicznym ogrzewaniu, sądzę, że warto wydać ok. 170-200 zł na taki zawór i polepszyć spalanie opału, bo utrzymywanie na kotle 39 st. to nie spalanie, ale duszenie i nie można uzyskać dobrej temp. c.w.u(chyba że podgrzewasz prądem). I właśnie mając taki zawór w układzie można sterując nim obniżać na noc temp. grzejników. A tak z ciekawości to w popielniku nie znajdujesz niedopalonego węgla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kochani, ja ogrzewam 120 m2 i mam piec 19Kw- spalanie ok. 25 kg eko na dobę i również wydaje mi się, że pali bardzo dużo.Temp. na kotle to 38- 40 stopni a w domu ok. 23- 24 stopnie. Domek ocieplony 12. Nie wiem dlaczego tak dużo spala- może tak ma być. Może ktoś pomoże??? Czas podawania 10, czas między podawaniem 50, czas przedmuchu 10.

 

Witam!

Jak na mój gust, to spalanie za duże, ale masz jednak 23-24 stopnie, a u mnie tylko 20, więc i duże spalanie. Warto też doinstalować zawór 4 dr., bo chyba nie masz. Nie powinno się utrzymywać na kotle tak niskich temperatur. Chyba, że producent twojego takie poleca. Jeżeli nie, to warto zainwestować w zawór, bo zaoszczędzisz później na opale. Jeżeli chodzi o ustawienia, to nie mogę ci wiele podpowiedzieć, bo mój kocioł ma podajnik tłokowy i ma inne ustawienia. Dmuchawę ustaw na 20-30%, żeby ci za bardzo nie wychładzała palnika, ale nie za nisko bo będzie się szybko osadzała sadza. Każdy nowy piec wymaga testowania różnych ustawień, ale czas spędzony w kotłowni nie będzie z pewnością zmarnowany. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że nie mam zaworu 4 dr ale na pewno jest 3 dr. Na moim piecu można nawet ustawić 35 stopni i będzie ciągnąć- mam ogrzewanie podłogowe w całym domu i kiedy na piecu mam ok. 40 stopni to w domu jest ok. 24- 26 st- przy tych temperaturach na zewnątrz. Ale wczoraj, kiedy poczytałem trochę to forum to przestawiłem parametry i już widzę zmianę- teraz mam przerwę w potrzmyaniu na 7, czas podawania 15, czas między podawaniem 55, przedmuch na 9, krotność w podawaniu na 4, stan przestoju na 7, dmuchawa na 4 z 10. I chyba będzie lepiej. Słusznie kolega wcześniej zuważył, że skracanie podawania i wydłużania czasu pomiędzy podawaniem, nic nie daje- to właśnie resztę parametrów należy zmienić. Wcześniej, przez cały czas mój piec pracował, bo właśnie miał krótki czas podawania a teraz prawie go nie słyszę- bardzo rzadko się odzywa- poprostu, mam nadzieję, że wreszcie ciepło nie ucieka mi w komin. Zobaczymy jak to będzie dalej szło.

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.