Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skoki Temperatury Na Piecu Co


Loxia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam instalace CO składającą się z pieca EkoCentr Funke-KW o mocy 25 KW ze sterownikiem Compit R510 pracującego w układzie otwartym połaczony przez wymiennik ciepła z układem zaknietym ciśnieniowym do którego podłączone są grzejniki i podłogówka. Do ogrzania jest ok. 200 m2 w tym 1/4 to podłogówka. Zawrówno w obwodzie otwartym jak i zamknietym umieszcone są pompy wymuszające obieg wody. Problem polega na tym że przy ustawionej temperaturze 60 stopni na piecu oraz przy minimalnym przpływie w połogówce w okresie gdy temperatura zewnętrzna oscyluje w w granicach zera lub jest wyższa to w domu jest zbyt ciepło (zawory termostatyczne na grzejnikach są ustawione tak aby utzrymywać temp. 21-22 st). Grzejniki są przez większośc czasu zimne a całe ciepło idzie przez podłogę. Niebyło by źle gdyby nie spalanie ok 30 kg wegla na dobę no i za ciepła podłoga. W końcu wymyśliłem żeby na noc wyłączać ręcznie na strowniku pompe w układzie otwartym. Polepszyło się - spadło splanie do ok. 18 kg na dobie - a temperatura przez większoś doby jest odpowiedia - w nocy chłoniej a popołudni i wieczorem cieplutko. Żeby jednak nie biegać do kotłowni i wyłączać wieczorem a rano włączać pompę podłączyłem do sterownika termostat pokojowy który to robi teraz automatycznie. Niestety w okresie w którym wyłaczona jest pompa w układzie otwartym temperatura na piecu podnosi się czasami do 80 - 85 stopni (piec pracuje wtedy tylko na podtrzymaniu) a następnie kiedy pompa zostanie uruchomiona temperatura spada do ok 50 stopni (czyli wraca woda z wychłodzonego układu). Martwią mnie te skoki temperatury - bo to raczej nie wpływa dobrze na żywotnośc pieca. moje pytanie jest następujęce - czy mozna się jakś zabespieczyć przed tymi skokami temperatury ?

Z góry dziękuje za zainteresowanie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśłem że mam wyłączyć piec. Zresztą mój problem dotyczy skoków temperatury na piecu - jak je zminimalizować. Bo jak słusznie zauważyłeś sterowaniem temperaturą zajął się już i to z powodzeniem termostat pokojowy. Czyli moje pytanie - czy da się coś zrobić żeby temperatura na piecu była w miarę stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśłem że mam wyłączyć piec. Zresztą mój problem dotyczy skoków temperatury na piecu - jak je zminimalizować. Bo jak słusznie zauważyłeś sterowaniem temperaturą zajął się już i to z powodzeniem termostat pokojowy. Czyli moje pytanie - czy da się coś zrobić żeby temperatura na piecu była w miarę stała.

 

Witam.

 

Podczas kiedy nie pracuje pompa obiegowa działa tylko obejście grawitacyjne stąd te skoki temperatur czyli zjawisko normalne.W takim cyklu pracy nie będzie stałej temperatury na kotle.

Pozdrawiam - M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.