Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nastaw na piecuu HEF 25 kW


chudy78

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna mam piec Hef Eko Plus 25 kW wraz ze sterownikiem COMPIT R510 i sterownikiem pokojowym EUROSTER 2005 (bezwładność 0,25 oC, na którym nastaw temperatur jest: w dzień 20,5 oC, a w nocy 20 oC. W praktyce wygląda to tak, że o godzinie 5 tej rano zaczyna grzać, osiąga temp nastawioną na EUROSTER 2005 z salonu tj : 20,5 oC + 0,25 oC około 10 tej, i do godziny 16 jest w PODTRZYMANIU , po czym zaczyna grzać osiąga temp nastawioną z salonu tj : 20,5 oC + 0,25 oC. czyli w dzień praktycznie dwa razy jest w trybie PRACA. Nie liczę ile razy podgrzewa cwu i ile razy w nocy się załącza. Dom 236 m2, póki co ogrzewam tylko dół bo góra jeszcze nie wykończona zarazem częściowo nie ma ocieplenia dachu. Ta część co ogrzewam to około 140 m2, z czego połowa tej części to ogrzewanie podłogowe, a reszta grzejniki z głowicami termostatycznymi. Budynek z suporexu 24 cm i styropian 12 cm, okna plastyki OKNOPLAST KRAKÓW. Zasobnik 120 litrów, 4 – ro osobowa rodzina. Dwie pompki – co, a druga cwu. Zawór trójdrogowy ustawiony na 3 z kawałeczkiem. Palę ekogroszkiem EKORET (przynajmniej tak mówił sprzedawca), z jednego zasobnika ekogroszku mam cała szufladę popiołu. Przy temp zewnętrznej około 0 oC zasobnik wystarcza na około 4 doby, natomiast przy temp w nocy spadającej do -15 oC, a w dzień około -10 oC (mieszkam na wschodzie i mieliśmy takie temperatury w tym roku) – zasobnik wystarczał na około 2 doby.

Nastawy na COMPIT R510:

- temp zadana na kotle 65 oC, gdy były większe mrozy zwiększałem ją do 75 oC,

- prędkość wentylatora 64,

- czas pracy podajnika w trybie PRACA – 17,

- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PRACA – 50,

- czas pracy podajnika w trybie PODTRZYMANIE – 45,

- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PODTRZYMANIE – 60

- czas pracy wentylatora po zakończeniu podawania węgla – 70

- czas przedmuchu – czas pracy wentylatora pomiędzy trybem PRACA, a trybem PODTRZYMANIE -20

- przysłona wentylatora otwarta na około ½.

Czy może ktoś ma lepsze nastawy byłbym bardzo wdzięczny za wymianę doświadczeń. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam piec z takim samym sterownikiem moje ustawienia to

- prędkość wentylatora 90

- czas pracy podajnika w trybie PRACA – 23

- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PRACA – 40

- czas pracy podajnika w trybie PODTRZYMANIE – 40

- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PODTRZYMANIE – 60

- czas pracy wentylatora po zakończeniu podawania węgla – 30

- czas przedmuchu – czas pracy wentylatora pomiędzy trybem PRACA, a trybem PODTRZYMANIE -20

- przysłona wentylatora otwarta na około 0,5 cm.

Niestety nie jestem zadowolony ze spalania ogrzewam nieocieplony dom ok.150m2 nowe okna, zasobnik wystarcza przy ujemnej temp. na 3 doby przy +5 na cztery kiedy podokręcam zawory na grzejnikach. Słyszałem od innych nawet z takimi piecami HEF że wyciągają nawet 6 dni przy podobnych domach. Ja już próbowałem wszystkiego zmieniałem wszystko i nic żadnego efektu. czy próbowałeś pracy bez regulatora pokojowego wg mnie działa to fatalnie, ponieważ panel wyłącza pompę CO woda w całym układzie tak się wychładza że potem kocioł musi bardzo gonć.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że nie próbowałem odłączyć sterownika pokojowego, ale w sumie też zastanawiałem się nad tym, że po stanie PODTRZYMANIE woda strasznie się wychładza i piec później musi strasznie długo ją od początku nagrzewać. Tak na marginesie nie wiem czy wystarczy tylko odłączyć sterownik pokojowy czy coś jeszcze w piecu trzeba przestawić no i jakie nastawy w COMPIT 510???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Też posiadam EUROSTERA - nie podaje on informacji, czy jest podłączony do pieca. Posiadam przy piecu inny sterownik (GECO), ale jedynym efektem działania termostatu jest wyświetlenie na wyświetlaczu sterownika GECO informacji o "blokadzie" pieca. Odłączenie EUROSTERA powoduje jedynie brak tego komunikatu.

 

Może przydać się informacja, że EUROSTER może sterować urządzeniami na 2 sposoby (zwierać lub rozwierać styki) w zależności od podłączenia kabli do jego zacisków. Odpowiednia informacja jest na obudowie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Muszę sprawdzić jak jest podłączony ponieważ spece mi to robili. W domku nie mam netu a w pracy będę dopiero we wtorek, więc napiszę. Mój ster działa na zasadzie pomiaru temp w pomieszczeniu w którym przebywa się najczęściej i przy spadku nastawionej temperatury poniżej 0,25*C załącza pompę od co i piec wtedy działa w stanie praca, po uzyskaniu nastawionej temp + 0,25 wyłącza pompę i piec przechodzi w stan PODTRZYMANIE, ale to chyba wiesz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam taki sam piec, tylko ze sterownikiem GECO. Ostatnio dla eksperymentu odłączyłem Auratona a temperaturę w pokojach utrzymuję tylko za pomocą głowic termostatycznych. Efekt? Różnicy w spalaniu NIE ZAUWAŻYŁEM, woda w kotle się nie wychładza (piec nie jest w blokadzie), pompa CO chodzi cały czas na 2 biegu. Dodam, że mam nową instalację i rury w koszulkach. Piec po osiągnięciu 60 stopni przechodzi w stan podtrzymania i potrafi w nim być nawet ponad godzinę, w zależności od temperatury na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

też posiadam piec hefa 25kw ze sterownikiem compit 501.jest to mój pierwszy sezon i pierwsze próby opanowania tajników ustawienia tego pieca, a raczej sterownika. pewną trudność sprawia fakt,że czas pracy podajnika jest podawany w procentach czasu pracy (wentylatora).Też wydaje mi się, że trochę spala nie tak jak powinien i to nie jest prawdą,że raz ustawiony ciągle pracuje dobrze.Obserwuję spalanie i kontroluję popielnik przynajmniej dwa razy dziennie bo zdarza się,że eko-groszek spieka się i spada niedopalony.Oczywiście zbieram co się da aby spalić może wiosną na ruszcie.am też spore ilości sadzy i muszę co dwa tyg. czyścić cały wymiennik. moje ustawienia to:

temp. zadana- 60

podajnik - 26%

czas pracy - 46sek.

czas podtrzymania 25min

wentyl. - 40%

przesłna 90% zamknęta

ale chyba trzeba by coś poregulować. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Obserwuję spalanie i kontroluję popielnik przynajmniej dwa razy dziennie bo zdarza się,że eko-groszek spieka się i spada niedopalony.Oczywiście zbieram co się da aby spalić może wiosną na ruszcie."

 

 

 

 

 

 

 

Ale te kotły z podajnikiem są naprawdę mało obsługowe buhaha , kupiłem TUR 22kW Taurus z miarkownikiem ciągu i nie chodzę nic częściej do kotłowni niz kolega,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

witam

miałem tak samo w ubiegłym sezonie. Zmieniłem dostawcę eko-groszku i dzisiaj jestem zadowolony ze spalania.

Ze zdjęć wynika,że wentylator za dużo dmucha i za krótko , albo podawanie węgla za długie. ja mam sterownik R501, wetylator 20% przysłonięty dość mocno, podajnik 30%,cykl pracy 38s.

pozdrawiam

janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam też Compit ale 510. Groszek mam prosto z kopalin Julian Piekary Śl. - podobno nie najgorszy.

Napisz proszę coś więcej bo nie do końca wszystko zrozumiałem. Jakie masz ustawienia może popróbuję. ja mam

podawanie -23

przerwa-37

wentylator na 70% przysłoniety na 90-95% podaje pow przez całe podawanie węgla i jeszcze 10-15 s po.

Jak zmniejszę moc wentylatora to będzie mi niedopalony groszek wypadać do popielnika. Jak zmniejszę to do 20% tak jak Ty to bedę musiał chyba otworzyć prawie całą przesłonę.

Jeśli masz faktycznie drobny popioł to proszę Pomóż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jeżeli masz dobre spalanie i zostaje sam popiół-szlaka to jest raczej wina jakości groszku i niewiele można zrobić. Ja tak miałem w ubiegłym sezonie, żeby spalić w miare dobrze węgiel(eko-groszek) musiałem wydłużyć szas pracy wentylatora nawet do 80s w tym 40% pracy podajnika. Obecnie jak pisałem wyżej:czas pracy w jednym cyklu parametr o-38sek.(wentylator);podajnik d-30% parametru o-czyli jakieś 12sek.;wentylator(u) 20 (przysłonę na wentylatorze podzieliłem pisakiem na 10, więc mam ustawione na 3);na czopuchu lekko przymknięte.Takie ustawienie gwarantuje przy tym węglu dobre spalanie.

jeżeli chodzi o zeszły sezon kiedy miałem kiepskiej jakości groszek to co 3 dni wywalałem węglarkę szlaki i głowiłem się co jest nie tak z piecem,dziś węglarka na tydzień. Ani wtedy ani teraz nie osiągam popiołu jak z papierosa, to tylko chyba najlepsze eko-groszki mogą się tak spalać-ja na takowy nie trafiłem, mam z Katowickiego Holdingu luzem.

Masz chyba sterownik gdzie można sporo parametrów ustawić (więcej niż na moim) i zawsze korci żeby coś podregulować,bo anuż może będzie lepiej. Też tak mam.

pozdrawiam

janusz

na zdjęciach masz krzywo kołnierz od retoty- u mnie jest prosto w poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

z przodu i z tyłu masz śruby na klucz 17lub 19(jedną widać na zdjęciu) trzeba to poluzować,opuścić kołnierz i dokręcić ostrożnie.Oczywiście na zimnym palniku. U mnie kołnerz jest włożony maksymalnie. Tak było od początku,więc myślę, że tak powinno być.Chyba ,że masz inny palnik, ale jest podobny na zdjęciu do mojego.

pozdrawiam

janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
witam

też posiadam piec hefa 25kw ze sterownikiem compit 501.jest to mój pierwszy sezon i pierwsze próby opanowania tajników ustawienia tego pieca, a raczej sterownika. pewną trudność sprawia fakt,że czas pracy podajnika jest podawany w procentach czasu pracy (wentylatora).Też wydaje mi się, że trochę spala nie tak jak powinien i to nie jest prawdą,że raz ustawiony ciągle pracuje dobrze.Obserwuję spalanie i kontroluję popielnik przynajmniej dwa razy dziennie bo zdarza się,że eko-groszek spieka się i spada niedopalony.Oczywiście zbieram co się da aby spalić może wiosną na ruszcie.am też spore ilości sadzy i muszę co dwa tyg. czyścić cały wymiennik. moje ustawienia to:

temp. zadana- 60

podajnik - 26%

czas pracy - 46sek.

czas podtrzymania 25min

wentyl. - 40%

przesłna 90% zamknęta

ale chyba trzeba by coś poregulować. :D

Witam. Interesuje mnie ten fragment postu o czasie pracy podjanika. Jest napisane że w procentach. Też mam sterownik Compit 501 i jak mam ustawione F7 na 15 to podajnik podaje 15 sekund. Czemu macie w procentach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam!!!

Mam problem z moim piecem HEF 25kW i sterownikiem COMPIT R510. Wydaje mi sie że bardzo dużo spala eko-groszku. Mam dom o powierzchni 140 m2 a spalałem ok 1500 kg/miesiąc. Muszę codziennie wyrzucac popiół, który jest zlany. W tamtym roku było podobnie.

 

Parametry jakie są na moim sterowniku:

F5 40

F7 20

F8 80

F9 40

F10 60

F11 80

F12 15

 

Czy mógłby mi ktoś pomóc w ustawieniu tego pieca, aby spalanie spadło ? Najlepiej jeśli ktoś mógłby mi podac odpowiednie parametry na sterownik

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam !!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.