Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nastaw na piecuu HEF 25 kW

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   chudy78

chudy78

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 15 styczeń 2008 - 21:24

Od niedawna mam piec Hef Eko Plus 25 kW wraz ze sterownikiem COMPIT R510 i sterownikiem pokojowym EUROSTER 2005 (bezwładność 0,25 oC, na którym nastaw temperatur jest: w dzień 20,5 oC, a w nocy 20 oC. W praktyce wygląda to tak, że o godzinie 5 tej rano zaczyna grzać, osiąga temp nastawioną na EUROSTER 2005 z salonu tj : 20,5 oC + 0,25 oC około 10 tej, i do godziny 16 jest w PODTRZYMANIU , po czym zaczyna grzać osiąga temp nastawioną z salonu tj : 20,5 oC + 0,25 oC. czyli w dzień praktycznie dwa razy jest w trybie PRACA. Nie liczę ile razy podgrzewa cwu i ile razy w nocy się załącza. Dom 236 m2, póki co ogrzewam tylko dół bo góra jeszcze nie wykończona zarazem częściowo nie ma ocieplenia dachu. Ta część co ogrzewam to około 140 m2, z czego połowa tej części to ogrzewanie podłogowe, a reszta grzejniki z głowicami termostatycznymi. Budynek z suporexu 24 cm i styropian 12 cm, okna plastyki OKNOPLAST KRAKÓW. Zasobnik 120 litrów, 4 – ro osobowa rodzina. Dwie pompki – co, a druga cwu. Zawór trójdrogowy ustawiony na 3 z kawałeczkiem. Palę ekogroszkiem EKORET (przynajmniej tak mówił sprzedawca), z jednego zasobnika ekogroszku mam cała szufladę popiołu. Przy temp zewnętrznej około 0 oC zasobnik wystarcza na około 4 doby, natomiast przy temp w nocy spadającej do -15 oC, a w dzień około -10 oC (mieszkam na wschodzie i mieliśmy takie temperatury w tym roku) – zasobnik wystarczał na około 2 doby.
Nastawy na COMPIT R510:
- temp zadana na kotle 65 oC, gdy były większe mrozy zwiększałem ją do 75 oC,
- prędkość wentylatora 64,
- czas pracy podajnika w trybie PRACA – 17,
- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PRACA – 50,
- czas pracy podajnika w trybie PODTRZYMANIE – 45,
- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PODTRZYMANIE – 60
- czas pracy wentylatora po zakończeniu podawania węgla – 70
- czas przedmuchu – czas pracy wentylatora pomiędzy trybem PRACA, a trybem PODTRZYMANIE -20
- przysłona wentylatora otwarta na około ½.
Czy może ktoś ma lepsze nastawy byłbym bardzo wdzięczny za wymianę doświadczeń. Pozdrawiam.
  • 0

#2 OFFLINE   LG1

LG1

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 16 styczeń 2008 - 21:37

mam piec z takim samym sterownikiem moje ustawienia to
- prędkość wentylatora 90
- czas pracy podajnika w trybie PRACA – 23
- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PRACA – 40
- czas pracy podajnika w trybie PODTRZYMANIE – 40
- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PODTRZYMANIE – 60
- czas pracy wentylatora po zakończeniu podawania węgla – 30
- czas przedmuchu – czas pracy wentylatora pomiędzy trybem PRACA, a trybem PODTRZYMANIE -20
- przysłona wentylatora otwarta na około 0,5 cm.
Niestety nie jestem zadowolony ze spalania ogrzewam nieocieplony dom ok.150m2 nowe okna, zasobnik wystarcza przy ujemnej temp. na 3 doby przy +5 na cztery kiedy podokręcam zawory na grzejnikach. Słyszałem od innych nawet z takimi piecami HEF że wyciągają nawet 6 dni przy podobnych domach. Ja już próbowałem wszystkiego zmieniałem wszystko i nic żadnego efektu. czy próbowałeś pracy bez regulatora pokojowego wg mnie działa to fatalnie, ponieważ panel wyłącza pompę CO woda w całym układzie tak się wychładza że potem kocioł musi bardzo gonć.
pozdrawiam
  • 0

#3 OFFLINE   chudy78

chudy78

Nowy Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 18 styczeń 2008 - 21:56

Powiem szczerze, że nie próbowałem odłączyć sterownika pokojowego, ale w sumie też zastanawiałem się nad tym, że po stanie PODTRZYMANIE woda strasznie się wychładza i piec później musi strasznie długo ją od początku nagrzewać. Tak na marginesie nie wiem czy wystarczy tylko odłączyć sterownik pokojowy czy coś jeszcze w piecu trzeba przestawić no i jakie nastawy w COMPIT 510???
  • 0

#4 OFFLINE   magick

magick

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 28 styczeń 2008 - 16:50

Kolego mam pytanie jak podłączyłeś termostat do pieca bo mam ten sam piec i nie pokazuje na termostacie ze podłączyłem go do pieca ??? Proszę o szybką odpowiedz !!! xD
  • 0

#5 OFFLINE   marcin

marcin

Doświadczony Forumowicz

• Administrator forum
  • PipPipPipPipPip
  • 1431 postów
  • Zainteresowania: Informatyka, Ogrzewanie (amatorsko), Sport (głównie biernie niestety)
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 28 styczeń 2008 - 20:11

Też posiadam EUROSTERA - nie podaje on informacji, czy jest podłączony do pieca. Posiadam przy piecu inny sterownik (GECO), ale jedynym efektem działania termostatu jest wyświetlenie na wyświetlaczu sterownika GECO informacji o "blokadzie" pieca. Odłączenie EUROSTERA powoduje jedynie brak tego komunikatu.

Może przydać się informacja, że EUROSTER może sterować urządzeniami na 2 sposoby (zwierać lub rozwierać styki) w zależności od podłączenia kabli do jego zacisków. Odpowiednia informacja jest na obudowie.

Pozdrawiam
  • 0

Ciepło, cieplej, www.Info-Ogrzewanie.pl :)

10000 osób jest z nami co dnia - dołącz do grona naszych stałych czytelników!

#6 OFFLINE   magick

magick

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 28 styczeń 2008 - 21:42

A jaki jest kod serwisowy do tego pieca ???

Już kod znam Kod serwisowy: 199
  • 0

#7 OFFLINE   chudy78

chudy78

Nowy Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 30 styczeń 2008 - 17:38

Witaj
Muszę sprawdzić jak jest podłączony ponieważ spece mi to robili. W domku nie mam netu a w pracy będę dopiero we wtorek, więc napiszę. Mój ster działa na zasadzie pomiaru temp w pomieszczeniu w którym przebywa się najczęściej i przy spadku nastawionej temperatury poniżej 0,25*C załącza pompę od co i piec wtedy działa w stanie praca, po uzyskaniu nastawionej temp + 0,25 wyłącza pompę i piec przechodzi w stan PODTRZYMANIE, ale to chyba wiesz. Pozdrawiam
  • 0

#8 OFFLINE   zaq

zaq

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 03 luty 2008 - 00:19

Witam!

Mam taki sam piec, tylko ze sterownikiem GECO. Ostatnio dla eksperymentu odłączyłem Auratona a temperaturę w pokojach utrzymuję tylko za pomocą głowic termostatycznych. Efekt? Różnicy w spalaniu NIE ZAUWAŻYŁEM, woda w kotle się nie wychładza (piec nie jest w blokadzie), pompa CO chodzi cały czas na 2 biegu. Dodam, że mam nową instalację i rury w koszulkach. Piec po osiągnięciu 60 stopni przechodzi w stan podtrzymania i potrafi w nim być nawet ponad godzinę, w zależności od temperatury na zewnątrz.
  • 0

#9 OFFLINE   janusz.m

janusz.m

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 03 luty 2008 - 18:53

witam
też posiadam piec hefa 25kw ze sterownikiem compit 501.jest to mój pierwszy sezon i pierwsze próby opanowania tajników ustawienia tego pieca, a raczej sterownika. pewną trudność sprawia fakt,że czas pracy podajnika jest podawany w procentach czasu pracy (wentylatora).Też wydaje mi się, że trochę spala nie tak jak powinien i to nie jest prawdą,że raz ustawiony ciągle pracuje dobrze.Obserwuję spalanie i kontroluję popielnik przynajmniej dwa razy dziennie bo zdarza się,że eko-groszek spieka się i spada niedopalony.Oczywiście zbieram co się da aby spalić może wiosną na ruszcie.am też spore ilości sadzy i muszę co dwa tyg. czyścić cały wymiennik. moje ustawienia to:
temp. zadana- 60
podajnik - 26%
czas pracy - 46sek.
czas podtrzymania 25min
wentyl. - 40%
przesłna 90% zamknęta
ale chyba trzeba by coś poregulować. B)
  • 0

#10 OFFLINE   krzysiekpli

krzysiekpli

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 03 luty 2008 - 20:08

"Obserwuję spalanie i kontroluję popielnik przynajmniej dwa razy dziennie bo zdarza się,że eko-groszek spieka się i spada niedopalony.Oczywiście zbieram co się da aby spalić może wiosną na ruszcie."

Ale te kotły z podajnikiem są naprawdę mało obsługowe buhaha , kupiłem TUR 22kW Taurus z miarkownikiem ciągu i nie chodzę nic częściej do kotłowni niz kolega,
  • 0

#11 OFFLINE   zaq

zaq

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 04 luty 2008 - 20:41

Wszystko kwestia prawidłowych nastaw kolego... Ja do kotłowni mogę sobie chodzić raz na trzy dni by wynieść popiół. Chociaż dotarcie do optymalnych ustawień trwało ponad miesiąc B) .
  • 0

#12 OFFLINE   LG1

LG1

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 08 grudzień 2008 - 12:38

Witam
pomimo faktu że jestem zadowolony z osiągów mojego HEF-a, nie udało mi się nigdy osiągnąć tzw popiołu jak z papierosa. W zał zdjęcia może ktoś coś podpowie. Nie ma tam nic niedopalonego węgla

Załączone pliki

• 0

#13 OFFLINE   janusz.m

janusz.m

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 08 grudzień 2008 - 15:32

witam
miałem tak samo w ubiegłym sezonie. Zmieniłem dostawcę eko-groszku i dzisiaj jestem zadowolony ze spalania.
Ze zdjęć wynika,że wentylator za dużo dmucha i za krótko , albo podawanie węgla za długie. ja mam sterownik R501, wetylator 20% przysłonięty dość mocno, podajnik 30%,cykl pracy 38s.
pozdrawiam
janusz
  • 0

#14 OFFLINE   LG1

LG1

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 08 grudzień 2008 - 16:43

ja mam też Compit ale 510. Groszek mam prosto z kopalin Julian Piekary Śl. - podobno nie najgorszy.
Napisz proszę coś więcej bo nie do końca wszystko zrozumiałem. Jakie masz ustawienia może popróbuję. ja mam
podawanie -23
przerwa-37
wentylator na 70% przysłoniety na 90-95% podaje pow przez całe podawanie węgla i jeszcze 10-15 s po.
Jak zmniejszę moc wentylatora to będzie mi niedopalony groszek wypadać do popielnika. Jak zmniejszę to do 20% tak jak Ty to bedę musiał chyba otworzyć prawie całą przesłonę.
Jeśli masz faktycznie drobny popioł to proszę Pomóż.
  • 0

#15 OFFLINE   janusz.m

janusz.m

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 08 grudzień 2008 - 20:19

witam
jeżeli masz dobre spalanie i zostaje sam popiół-szlaka to jest raczej wina jakości groszku i niewiele można zrobić. Ja tak miałem w ubiegłym sezonie, żeby spalić w miare dobrze węgiel(eko-groszek) musiałem wydłużyć szas pracy wentylatora nawet do 80s w tym 40% pracy podajnika. Obecnie jak pisałem wyżej:czas pracy w jednym cyklu parametr o-38sek.(wentylator);podajnik d-30% parametru o-czyli jakieś 12sek.;wentylator(u) 20 (przysłonę na wentylatorze podzieliłem pisakiem na 10, więc mam ustawione na 3);na czopuchu lekko przymknięte.Takie ustawienie gwarantuje przy tym węglu dobre spalanie.
jeżeli chodzi o zeszły sezon kiedy miałem kiepskiej jakości groszek to co 3 dni wywalałem węglarkę szlaki i głowiłem się co jest nie tak z piecem,dziś węglarka na tydzień. Ani wtedy ani teraz nie osiągam popiołu jak z papierosa, to tylko chyba najlepsze eko-groszki mogą się tak spalać-ja na takowy nie trafiłem, mam z Katowickiego Holdingu luzem.
Masz chyba sterownik gdzie można sporo parametrów ustawić (więcej niż na moim) i zawsze korci żeby coś podregulować,bo anuż może będzie lepiej. Też tak mam.
pozdrawiam
janusz
na zdjęciach masz krzywo kołnierz od retoty- u mnie jest prosto w poziomie.
  • 0

#16 OFFLINE   LG1

LG1

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 12 grudzień 2008 - 12:08

A jak mam wyregulować kołnierz retorty?
  • 0

#17 OFFLINE   janusz.m

janusz.m

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 12 grudzień 2008 - 12:21

witam
z przodu i z tyłu masz śruby na klucz 17lub 19(jedną widać na zdjęciu) trzeba to poluzować,opuścić kołnierz i dokręcić ostrożnie.Oczywiście na zimnym palniku. U mnie kołnerz jest włożony maksymalnie. Tak było od początku,więc myślę, że tak powinno być.Chyba ,że masz inny palnik, ale jest podobny na zdjęciu do mojego.
pozdrawiam
janusz
  • 0

#18 OFFLINE   MAVERIC

MAVERIC

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 09 grudzień 2009 - 08:26

witam
też posiadam piec hefa 25kw ze sterownikiem compit 501.jest to mój pierwszy sezon i pierwsze próby opanowania tajników ustawienia tego pieca, a raczej sterownika. pewną trudność sprawia fakt,że czas pracy podajnika jest podawany w procentach czasu pracy (wentylatora).Też wydaje mi się, że trochę spala nie tak jak powinien i to nie jest prawdą,że raz ustawiony ciągle pracuje dobrze.Obserwuję spalanie i kontroluję popielnik przynajmniej dwa razy dziennie bo zdarza się,że eko-groszek spieka się i spada niedopalony.Oczywiście zbieram co się da aby spalić może wiosną na ruszcie.am też spore ilości sadzy i muszę co dwa tyg. czyścić cały wymiennik. moje ustawienia to:
temp. zadana- 60
podajnik - 26%
czas pracy - 46sek.
czas podtrzymania 25min
wentyl. - 40%
przesłna 90% zamknęta
ale chyba trzeba by coś poregulować. :D

Witam. Interesuje mnie ten fragment postu o czasie pracy podjanika. Jest napisane że w procentach. Też mam sterownik Compit 501 i jak mam ustawione F7 na 15 to podajnik podaje 15 sekund. Czemu macie w procentach?
  • 0

#19 OFFLINE   janusz.m

janusz.m

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 09 grudzień 2009 - 15:51

Witam
W instrukcji sterownika jest napisane,że parametr b-czas podawania jest w procentach parametru o - czasu pracy wentylatora.Piszę o swoim sterowniku Compit 501 przy kotle HEF 25 plus U.
Może masz inną wersję oprogramowania sterownika.
pozdrawiam
janusz
  • 0

#20 OFFLINE   MAVERIC

MAVERIC

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 09 grudzień 2009 - 20:56

No i namieszałem. Mój sterownik to Compit ale nie 501 a R510. Przepraszam za pomyłkę.
  • 0