Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat C.o + C.u.w Połączenie Pieca Na Paliwo Stałe Z 2-funkcyjnym Proszę O Opinie.


Maras

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Czy moglibyście cos powiedzieć na temat mojego schematy.

Interesuje mnie czy na powrocie powinny być zawory zwrotne oraz co mozna zrobić aby zlikwidować zawory kulowe którymi zmienia się pracę kotła na paliwo stałe na kocioł 2-funkcyjny do ogrzewania c.o. żeby połaczenie tych kotłów było bardziej automatyczne.

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuję.

Schemat_instalacji_CO_CWU.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za schemat.

Głownie chodzi mi o to , czy ta instalacja jest poprawna oraz czy na powrocie CO powinny być te zawory zwrotne.

Ta instalacja juz pracuje lecz wydaje mi się , że jak załozyłem zawór zwrotny na powrocie CO z kaloryferów to słabo działa zawór 4d, ,a jak go nie było zaworu zwrotnego to wydawało mi się że gorąca woda podgrzewająca zasobnik jest wpychana do kotła i powrotu CO z kaloryferów. Każda pompa pracuje osobno priorytet CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie wydaje się że pompa powinna być zamontowana na zasilaniu za zaworem 4D. przy zamkniętym układzie pompowym zbędny wydaje się również zawór różnicowy, w grawitacji nie będzie działać. Zastosowałeś 2 zawory bezpieczeństwa, wystarczył by jeden przy kotle, przy naczyniu wzbiorczym jest zbędny. Po stronie zasilania w zimną wodę zasobnika cwu powinno być naszynie przeponowe za zaworem bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy ,że w moim przypadku pompa nie może pracować na powrocie ?

Widzę ,że będę musiał trochę rozebrać moją instalacje dobrze ,że działa piec gazowy.

Zrobię poprwki według waszych podpowiedzi i wrzucę do tematu czy teraz jest OK.

Nadal mnie interesują te zawory zwrotne na powrotach z CO i CWU !!!! A może je zastapić klapowymi skoro dają jakiś opór ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mezik0 czy uwazasz ,że pompa mogłaby pójść na powrót jak na załączonym wcześniej zdjęciu.

Zawór zwrotny z CWU mam załozony na powrocie też pokazałem na zdjęciu wcześniej.

Bardzo wszystkim dziękuję za rady które przydadzą mi sie w poprawieniu funkcjonowania co i cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dałbyś pompę na tą rurę którą zaznaczyłeś to miałbyś super wyrównaną temp. w obrębie pieca ale z kolei miałbyś mocno niedopompowany obieg CO czyli mniejsze przepływy na grzejnikach i słabsze ich grzanie. Pompę najlepiej byłoby dać na rurze która wychodzi pionowo z zaworu 4-D ale tam jest za ciasno więc niech będzie tam gdzie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za te podpowiedzi , juz wiem co musze porawić - sumując:

- pompa CO zostaje na miejscu lub przeniesiona na rure zasilającą

- zdejmuję zawór zwrotny z powrotu CO

- proponujesz zmniejszyć prędkość pompy CWU na 1 ( lecz nie moge tego zrobić ponieważ nie mam regulacji jest

to pompa salmson wykorzystana z piega gazowego 2-funkcyjnego.)

 

Pociągne wątek dalej - dotyczy on CWU

Czy połaczenie wyjcia cwu z zasobnika podgrzewanego piecem węglowym z wejsciem zasilania z sieci w piecu 2-funkcyjnym to dobry pomysł.

- czy piec gazowy będzie grzał tylko wtedy gdy teperatura wody spadnie ponizej temperatury ustawionej na piecu

2-funkcyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak zrobione i mleko wylane. ale jeżeli decydowałeś się na układ kocioł na paliwo stałe z zasobikiem cwu to wogóle po co decydowałeś się na gazowy kocioł dwufunkcyjny? Przecież dużo lepszym rozwiązaniem był by kocioł gazowy jednofunkcyjny a do kompletu zasobnik cwu z dwoma węzownicami, co byłoby łatwiejsze do wykonania i regulacji, choć zasobnik jest trochę droższy. Chcesz żeby podgrzana woda w zasobniku przechodziła przez kocioł gazowy i gdy jej temperatura będzie zbyt niska to zostanie w nim podgrzana a gdy jej temperatura będzie odpowiednia to kocioł gazowy się nie załączy. Mówiąc szczerze to takiego układu nigdy nie wykonywałem i nie potrafię przewidzieć jak zachowa się kocioł gazowy. Pomiar temperatury cwu jest za węzownicą a nie przed i być może zadziała tak jak chcesz. Możesz jeszcze pomyśleć o termostacie który wyłączy kocioł gazowy w momencie gdy temperatura wody w zasobniku osiągnie zadaną, co jest napewno do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ostatni wątek mojej intalacji.

Obecnie moje kaloryfery zasilają 2 piece.

Jeden na paliwo stałe ( w którym palę doraźnie ) drugi na gaz - priorytet.

Na dzień dzisiejszy zmiany ustawienia zasilania i powrotu kaloryferów przestawiam recznie za pomoca zaworów kulowych pokazałem to na rysunku nr.1

Natomiast zastanawiam się czy zakładając na zasilaniu zamiast zaworów kulowych zawory zwrotne klapowe taki system zadziała poprawnie ( chodzi mi o jakąś automatykę ) rysunek nr.2

Jeżeli taki układ zasilania by zadziałał to czy ktoś ma pomysł na układ powrotu CO co według mnie taki układ z zaworami klapowymi na powrocie napewno nie zadziała.

post-1118-1259861842_thumb.jpg

post-1118-1259861871_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęci widzę że masz piec pt. "CIEPŁO JEST ŻÓŁTE" czy on nie ma żadnego sterownika? bo widzę że sterowanie masz zrobione na AUR-1111. Napisz ile sond masz podpiętych pod ten sterownik.Układ z rysunku 2 jest dobry i będzie działał. Jeżeli chodzi o zautomatyzowanie tej instalacji po stronie sterowania to trzeba zastosować stycznik ( przekaźnik ) z cewką na 230V podłączony równolegle do pompy CO tej przy zaworze 4-D i ze stykami NC ( normal conect- czyli bez prądu zwarte, np: R-15 ) włączonymi w szereg z termostatem pokojowym lub do pieca gazowego do styków termostatu kok. Zadziała to w ten sposób że jak rozpalisz w żółtym to gazowy wyłączy się a jak w żółtym wygaśnie to gazowy przejmuje ogrzewanie. Podłączenie wejścia bojlera na wejście "zimne " gazowego to też bardzo dobre rozwiązanie bo masz gwarancję stałej dostawy CWU kwestia tylko czy to nie przeszkodzi poprawnie działać gazowemu ( napisz jaki typ ). Na schemacie widziałem że AUR-1111 steruje pompą CO i ładującą bojler napisz jak masz to rozwiązane i gdzie masz czujniki od AUR-1111 może coś da się tu polepszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie moim problemem.

Piec gazowy to Termet MiniMax Dynamic 13/24. Piec węglowy to Per-Eco bez sterowania i dmuchawy tylko na miarkowniku ciągu.Sondy podłączone są 1 do pompy CO przy wyjściu z kotła, 2 do pompy CWU na otworze przeznaczonym do cyrkulacji. Mam wolne miejsce na jeden czujnik i podpięcie do drugiej pompy lub zaworu trójdrożnego oraz wolne miejsce do podpięcia dmuchawy.

Piszesz ,że schemat na rysunku 2 zadziała.Na zasilaniu są zawory zwrotne klapowe które uniemożliwiają wejście wody z pieca na węgiel do pieca gazowego i odwrotnie , a problem jest z powrotem bo nie ma tam co założyć aby spełniało taką funkcje jak na zasilaniu.

Czyż byś sugerował ,że zawory między dwoma piecami mogą być cały czas otwarte w tym przypadku na powrocie ( bo zasilanie zabezpieczam zaworami klapowymi ) i woda podgrzewana piecem gazowym nie będzie wpływać do pieca węglowego.

I jeszcze jedna sprawa jak juz pisałem przerobiłem instalacje i pompę CO dałem na zasilanie za zaworem 4-D. działa super.Wspominałeś ,że można było dać powrót zasobnika do spustu z pieca i tu moje pytanie czy do tego wystarczy otwór 3/4 cala bo zasilanie to 1 cal rury na powrocie też 1 cal a wejcie do pieca 3/4 cala.

Za rady z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie odseparowanie obiegów pieca gazowego i węglowego zupełnie wystarczy bo cóż może więcej zdziałać dołożenie kolejnych zaworów zwr.- przeanalizuj sobie na spokojnie przepływy. Co do podłączenia rury powrotnej z bojlera 1" do króćca 3/4 to nie ma żadnych przeszkód bo przepływ w tym obiegu będzie na tyle mały że wystarczy 1/2"( nie wiem jaki masz bojler i jaką ma moc być może że zbyt duży obieg bojlera będzie za bardzo obciążał piec ). Jeśli chodzi o sondy AUR-1111 to przydała by się jeszcze trzecia do WE 2 przymocowana razem z sondą WE 1 wtedy można by pompę CO podłączyć do wyj. pompy "kominka" ten stycznik o którym pisałem do wyj. zaworu trójdrożnego i ustawić ze 3st. niżej od pompy żeby gazowy wcześniej się zdążył wyłączyć. Przy takim połączeniu można skorzystać z funkcji priorytetu CWU bez wyłączania pompy CO ( dobra sprawa bo pompa lądująca włącza się tylko wtedy gdy temp. pieca jest wyższa niż bojlera i nie wychładza go ). Ja osobiście to do takich układów przerabiam ten sterownik żeby podłączyć jedną sondę do WE 1 i WE 2 taki rodzaj mostka. Przy tym piecu gazowym możesz wyjście z bojlera podłączyć do "zimnego" wejścia w gazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.