Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Miarkownik Ciągu Czy Dmuchawa


Maras

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się czy nie przerobić swojego pieca z miarkownikiem ciągu na dmuchawę sterowaną Auratonem 1111.

Czy warto inwestować w dmuchawę , palę drewnem lub węglem - piec Per-Eco bez dmuchawy.

Moje pytanie jest dlatego ponieważ mój obecny miarkownik Komstal Olsztyn zbytnio nie radzi sobie z unoszeniem klapki i jak kocioł ustawiony jest na 65 stopni to klapka unosi się dopiero prz spadku do 45-50 stopni.

Dziekuje z góry za opinię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania:

 

- czy masz prawidlowo wyskalowany miarkownik?

- jak mozesz to zalacz zdjecia?

 

Jestem przekonany, ze bardzo nie wielu uzytkownikow tego forum jest zwolenjnikiem dmuchaw i tym podobnych.

Nawet jest paru takich, ktorzy ''gardza'' miarkownikami - ale ''oni'' to inna szkola jazdy.

 

Przeczytaj chocby moje posty i wypowiedzi tam zawarte, to szybko odwidzi sie Tobie dmuchawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długość łańcucha jest prawidłowa? Zdjęcie najlepiej ukazujące miarkownik z klapą i łańcuchem. Niektóre miarkowniki lubią się zacinać. Można wtedy w miejsce gdzie znajduje się mimośród wlać trochę ojeju i pokręcić pokrętłem, wtedy miarkownik będzie chodził bez zacięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli na miarkowniku ustawiles 60st i po rozpaleniu do 60st zostawiles napiety lancuch i szparke (na zapalke) oraz jezeli klapka nie jest za ciezka, to powinno chodzic bez problemu.

 

Sprobuj ze smarem, jak radzi quitar.

Jezeli nie pomoze, to mozliwe ze termostat sie popsul.

 

A czy kiedykolwiek dzialalo prawidlowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ta śruba o którą pytałeś jest dokręcona? No i spróbuj nasmarować. Ja używam miarkownika po rezygnacji swego czasu z wentylatora. Też przed posmarowaniem działał skokowo. Gdyby był uszkodzony to nie działał by wcale. Sprawdź też klapkę od powietrza czy nie zacina się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku dobrze przymykał natomiast późno unosił.

Może kupic Regulusa.

Dlatego myślałem o dmuchawie którą może obsługiwać mój auraton 1111.

 

Czy masz dostep do newtonometra? Nasuwa sie jedyny wniosek, ze klapka jest za ciezka.

Z tego co sie orientuje to Twoj miarkownik uniesie mase 0,8kg, - regulus podobnie.

 

Wg mnie pierwszym krokiem powinnobyc wyliczenie ile tak na prawde podnosi miarkownik teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać jakieś zdjęcie z boku.Może kąt pomiedzy ramieniem miarkownika a zamknietymi drzwiczkami jest zły.Jeżeli tak jest to prawdopodobnie miarkownik zamiast uchylac drzwiczka próbuje je podnieść całe,dopiero jak temperatura spadnie dosc mocno drzwiczki odbijają i uchylaja się. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Maras,

 

Mam nadzieję, że twoja desperacja nie sięgnęła jeszcze zenitu i nie pobiegłeś do sklepu po dmuchawę. Osobiście jestem jak wielu na tym forum przeciwnikiem dmuchania w kocioł.

Jeśli komin dobrze pracuje, jest szczelny, miejsce połączenia czopucha kotła z kominem szczelne, wyczystki uszczelnione, kocioł czysty a palisz drewnem lub węglem to zupełnie nie widzę potrzeby sztucznego dmuchania. To tylko dodatkowy koszt, (prąd) oraz większe straty kominowe.

Korzystając z dmuchawy z reguły podajemy do kotła więcej powietrza niż on potrzebuje do efektywnego spalenia paliwa, a to strata.

Miałem identyczny przypadek w swoim kotle, którego uzbroiłem w miarkownik Honeywell.

Słusznie zauważył problem kolega Artur i Tomek krakerss.

Problem w niewłaściwym kącie (zbyt ostrym), pod jakim miarkownik w tej chwili musi unosić klapkę, normalnie nie daje rady, a gdy temperatura spadnie grubo poniżej zadanej, to w końcu klapka zostanie uniesiona, ale wtedy miałbyś duże skoki temperatury, nawet o 15 stopni poniżej zadanej na miarkowniku, a przecież nie o to nam chodzi.

Jest na to rada, właśnie ta dodatkowa dźwignia zamontowana na klapce, o której pisze Tomek.

 

W Twoim przypadku proponuję wykonać następujące czynności:

 

1. Wymontuj dźwignię na miarkowniku (mocowana zdaje się tą śrubą z tyłu miarkownika, bo innej tam nie widzę) i zamontuj ją ponownie z drugiej strony miarkownika, tak aby była po jego prawej stronie. Dzięki temu będzie można otwierać drzwiczki górne i środkowe bez konieczności każdorazowego rozpinania łańcuszka w sytuacji np. gdy dokładasz paliwko do kotła.

W tej chwili łańcuszek jest w świetle drzwiczek i przeszkadza.

 

2. Kup małą śrubę rzymską i przymocuj np. w dolnej części łańcuszka, jedna strona śruby ma haczyk, dzięki niemu będzie można szybko rozpinać i ponownie spinać łańcuszek z klapką, jak zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo dzięki śrubie rzymskiej będzie można precyzyjnie wyregulować długość łańcuszka, samym łańcuszkiem regulacja wypada skokowo (długość ogniwa) i może sprawić mały problem.

 

3. Z kawałka lekkiego płaskownika (najlepiej aluminium), ostatecznie może być pasek stalowej blachy gr. 2mm i długości ok. 25 cm zrób dźwignię w kształcie litery L. Krótsze ramię długości ok. 8 - 10 cm (ta część będzie zamocowana do klapki). Do dłuższej części dźwigni będziesz mocował łańcuszek. W dłuższej części dźwigni zrób kilka otworków, co np 1,5 cm. Do któregoś z nich założysz kółeczko, takie jak do kluczy, a do kółeczka można łatwo zaczepiać haczyk śruby rzymskiej.

 

4. Dźwignię przymocuj do klapki tak, aby jej krótsze ramię leżało płasko na klapce, im wyżej (bliżej zawiasu klapki, tym lepiej), a dłuższe, to z otworkami ma być ustawione prostopadle do powierzchni klapki, lub lekko odchylone w prawo patrząc od przodu kotła. Nie przeszkadza to w poprawnym działaniu. Do przymocowania, jeśli nie chcesz wiercić i przykręcać lub spawać możesz użyć kleju do metalu (DISTAL, POXIPOL itp.) Ja tak zrobiłem i trzyma.

Oczywiście dźwignię można zrobić i przymocować w inny sposób, ważne, aby to był element odstający od klapki, co spowoduje złagodzenie kąta działania łańcuszka i tym samym ułatwi pracę miarkownikowi.

 

5. Po złożeniu wszystkiego do kupy rozpal w kotle i spokojnie doprowadź temp. kotła do np.60*, po czym nastaw pokrętło na miarkowniku na 60 i wyreguluj długość łańcuszka tak, aby klapka była zamknięta, uwzględniając jednak pozostawienie malutkiej szczeliny między klapką a powierzchnią drzwiczek i zablokuj w tej pozycji śrubą regulacyjną na klapce.

 

6. Pamiętaj o zasadzie, że im punkt mocowania łańcuszka na dźwigni miarkownika jest położony bliżej miarkownika (krótsza dźwignia), to miarkownik ma lżej. To samo dotyczy punktu zamocowania łańcuszka na dźwigni klapki, z tym, że tam jest odwrotnie. Im łańcuszek zamocowany dalej od punktu podparcia klapki (zawiasu), miarkownik ma lżej. Dzięki kilku otworom do mocowania można to szybko zmieniać.

 

U mnie po takim montażu miarkownik działa bardzo precyzyjnie.

Nastawiam mu np. 60* i taką temperaturę trzyma na kotle, aż do wypalenia się paliwa, po czym w miarę stygnięcia kotła i obniżania się temperatury klapka jest coraz mocniej otwierana, i tak ma być. Jestem nawet zaskoczony tym, że w czasie pracy, gdy w kotle jest zapas paliwa klapka jest tak delikatnie uchylna, że nawet trudno to gołym okiem zauważyć.

Czasem, gdy jest wiatr i silny ciąg w kominie, to daje się zauważyć delikatne drgania klapki, która jest podsysana siłą ciągu kotła.

 

Dodatkowa rada. Jak będziesz rozpalał zimny kocioł, to nie spinaj od razu klapki z miarkownikiem. Nastaw ręcznie mniejszą szczelinę klapki, tak aby paliło się spokojnie, a gdy kocioł osiągnie temp. zbliżoną do żądanej dopiero podłącz miarkownik. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych strat kominowych. Gdy kocioł ma temp. 30, a Ty nastawisz miarkownik na 60, to klapka jest za mocno otwarta i kotle za mocno huczy. Oczywiście nie przesadzaj z dławieniem kotła przy jego starcie, zimny komin musi się też w miarę szybko zagrzać, aby kocioł dobrze potem pracował.

 

To by było na tyle. To musi działać.

Po wykonaniu poprawek koniecznie podziel się z nami efektami.

 

Życzę sukcesu i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja doradzę ci inny i chyba prostszy sposób. Zastosowałem go u siebie.

 

Zamiast zmieniać przełożenie miarkownik/klapka, tak by miarkownik miał łatwiej podnieść klapkę, zrobiłem "wspomaganie" miarkownika. Na drugim końcu pręta miarkownika założyłem dźwignię skierowana w przeciwna stronę niż dźwignia z łańcuszkiem. Na jej końcu założyłem ciężarek. Dzięki temu miarkownik zyskał przeciwwagę która unosi klapkę. Miarkownik używa minimalnej siły do podnoszenia klapki bo większość pracy przejęła przeciwwaga.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopnę się do tematu.

 

Jakiej wielkości powinien być otwór/klapka, żeby skutecznie podawać powietrze do utrzymywania stałej temp. w kotle ok 24kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.