Skocz do zawartości

Zdjęcie

Miarkownik Ciągu Czy Dmuchawa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Maras

Maras

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 01 grudzień 2009 - 16:22

Witam
Zastanawiam się czy nie przerobić swojego pieca z miarkownikiem ciągu na dmuchawę sterowaną Auratonem 1111.
Czy warto inwestować w dmuchawę , palę drewnem lub węglem - piec Per-Eco bez dmuchawy.
Moje pytanie jest dlatego ponieważ mój obecny miarkownik Komstal Olsztyn zbytnio nie radzi sobie z unoszeniem klapki i jak kocioł ustawiony jest na 65 stopni to klapka unosi się dopiero prz spadku do 45-50 stopni.
Dziekuje z góry za opinię
  • 0

#2 OFFLINE   tqlis

tqlis

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 485 postów

Napisano 01 grudzień 2009 - 17:15

Dwa pytania:

- czy masz prawidlowo wyskalowany miarkownik?
- jak mozesz to zalacz zdjecia?

Jestem przekonany, ze bardzo nie wielu uzytkownikow tego forum jest zwolenjnikiem dmuchaw i tym podobnych.
Nawet jest paru takich, ktorzy ''gardza'' miarkownikami - ale ''oni'' to inna szkola jazdy.

Przeczytaj chocby moje posty i wypowiedzi tam zawarte, to szybko odwidzi sie Tobie dmuchawa.
  • 0

#3 OFFLINE   Maras

Maras

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 01 grudzień 2009 - 18:08

Co znaczy czy prawidłowo wyskalowany - czy dobrze ustawiony wg. instrukcji ?
Miarkownik ustawiłem wg.instrukcji przy piecu 60 stopni na grubość zapałki
Może sie popsuł i trzeba kupić nowy
Jakie ujęcie zdjecia mam zrobić
  • 0

#4 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4260 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 09:28

długość łańcucha jest prawidłowa? Zdjęcie najlepiej ukazujące miarkownik z klapą i łańcuchem. Niektóre miarkowniki lubią się zacinać. Można wtedy w miejsce gdzie znajduje się mimośród wlać trochę ojeju i pokręcić pokrętłem, wtedy miarkownik będzie chodził bez zacięć.
  • 0
Kierowanie i Nadzory Budowlane w Branży Sanitarnej
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#5 OFFLINE   Maras

Maras

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 10:22

Zdjęcie całego miarkownika prześlę pożniej.Długość łańcucha jak już pisałem była dobrana i ustawiona wg. instrukcji producenta. Nasmaruje miarkownik według zaleceń.
Do czego służy ta śrubka z tyłu miarkownika

Załączone pliki

• 0

#6 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4260 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 10:39

Ta śrubka unieruchamia ramię. Nie przykręcona może też powodować nieprawidłowe działanie miarkownika.
  • 0
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#7 OFFLINE   tqlis

tqlis

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 485 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 11:46

Jezeli na miarkowniku ustawiles 60st i po rozpaleniu do 60st zostawiles napiety lancuch i szparke (na zapalke) oraz jezeli klapka nie jest za ciezka, to powinno chodzic bez problemu.

Sprobuj ze smarem, jak radzi quitar.
Jezeli nie pomoze, to mozliwe ze termostat sie popsul.

A czy kiedykolwiek dzialalo prawidlowo?
  • 0

#8 OFFLINE   Maras

Maras

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 14:08

Od początku dobrze przymykał natomiast późno unosił.
Może kupic Regulusa.
Dlatego myślałem o dmuchawie którą może obsługiwać mój auraton 1111.
  • 0

#9 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4260 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 14:16

a czy ta śruba o którą pytałeś jest dokręcona? No i spróbuj nasmarować. Ja używam miarkownika po rezygnacji swego czasu z wentylatora. Też przed posmarowaniem działał skokowo. Gdyby był uszkodzony to nie działał by wcale. Sprawdź też klapkę od powietrza czy nie zacina się.
  • 0
adamzdro13@wp.pl

#10 OFFLINE   tqlis

tqlis

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 485 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 15:28

Od początku dobrze przymykał natomiast późno unosił.
Może kupic Regulusa.
Dlatego myślałem o dmuchawie którą może obsługiwać mój auraton 1111.

Czy masz dostep do newtonometra? Nasuwa sie jedyny wniosek, ze klapka jest za ciezka.
Z tego co sie orientuje to Twoj miarkownik uniesie mase 0,8kg, - regulus podobnie.

Wg mnie pierwszym krokiem powinnobyc wyliczenie ile tak na prawde podnosi miarkownik teraz.
  • 0

#11 OFFLINE   Maras

Maras

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 20:32

Jak pisałem przesyłam zdjęcie swojego miarkownika.

Załączone pliki

• 0

#12 OFFLINE   artur

artur

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 141 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 21:06

Możesz dać jakieś zdjęcie z boku.Może kąt pomiedzy ramieniem miarkownika a zamknietymi drzwiczkami jest zły.Jeżeli tak jest to prawdopodobnie miarkownik zamiast uchylac drzwiczka próbuje je podnieść całe,dopiero jak temperatura spadnie dosc mocno drzwiczki odbijają i uchylaja się. :)
  • 0
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

#13 OFFLINE   Maras

Maras

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 21:26

Może za krótkie jest ramię.

Załączone pliki

• 0

#14 OFFLINE   artur

artur

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 141 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 22:49

Wg.mnie trochę jest nie tak.Ramię powinno trochę bardziej wystawać za piec,wtedy bedzie lepiej.
  • 0
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

#15 OFFLINE   Maras

Maras

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 02 grudzień 2009 - 23:00

a mozna to ramie wydłużyc , jeżeli tak to czy jest jakaś granica
  • 0

#16 OFFLINE   zibi11

zibi11

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 141 postów

Napisano 03 grudzień 2009 - 07:42

Witam

A może o 90 stopni dokręcić albo odkręcić miarkownik wtedy ''ramie'' regulacyjne będzie
bardziej na zewnątrz kotła.

Pozdrawiam
  • 0

#17 OFFLINE   tomek krakerss

tomek krakerss

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 885 postów

Napisano 03 grudzień 2009 - 09:27

Witam
Miarkownik działa nieprawidłowo - ma za duży skok. Aby to zmienić a przede wszystkim "zmniejszyć jego masę" zastosuj drugą dzwignię ale przy dolnej klapce. Umożliwi mniejszy skok klapki a tym samy "zmniejszy" jej masę. Pozdrawiam
  • 0

#18 OFFLINE   JanoK

JanoK

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 03 grudzień 2009 - 11:25

Witaj Maras,

Mam nadzieję, że twoja desperacja nie sięgnęła jeszcze zenitu i nie pobiegłeś do sklepu po dmuchawę. Osobiście jestem jak wielu na tym forum przeciwnikiem dmuchania w kocioł.
Jeśli komin dobrze pracuje, jest szczelny, miejsce połączenia czopucha kotła z kominem szczelne, wyczystki uszczelnione, kocioł czysty a palisz drewnem lub węglem to zupełnie nie widzę potrzeby sztucznego dmuchania. To tylko dodatkowy koszt, (prąd) oraz większe straty kominowe.
Korzystając z dmuchawy z reguły podajemy do kotła więcej powietrza niż on potrzebuje do efektywnego spalenia paliwa, a to strata.
Miałem identyczny przypadek w swoim kotle, którego uzbroiłem w miarkownik Honeywell.
Słusznie zauważył problem kolega Artur i Tomek krakerss.
Problem w niewłaściwym kącie (zbyt ostrym), pod jakim miarkownik w tej chwili musi unosić klapkę, normalnie nie daje rady, a gdy temperatura spadnie grubo poniżej zadanej, to w końcu klapka zostanie uniesiona, ale wtedy miałbyś duże skoki temperatury, nawet o 15 stopni poniżej zadanej na miarkowniku, a przecież nie o to nam chodzi.
Jest na to rada, właśnie ta dodatkowa dźwignia zamontowana na klapce, o której pisze Tomek.

W Twoim przypadku proponuję wykonać następujące czynności:

1. Wymontuj dźwignię na miarkowniku (mocowana zdaje się tą śrubą z tyłu miarkownika, bo innej tam nie widzę) i zamontuj ją ponownie z drugiej strony miarkownika, tak aby była po jego prawej stronie. Dzięki temu będzie można otwierać drzwiczki górne i środkowe bez konieczności każdorazowego rozpinania łańcuszka w sytuacji np. gdy dokładasz paliwko do kotła.
W tej chwili łańcuszek jest w świetle drzwiczek i przeszkadza.

2. Kup małą śrubę rzymską i przymocuj np. w dolnej części łańcuszka, jedna strona śruby ma haczyk, dzięki niemu będzie można szybko rozpinać i ponownie spinać łańcuszek z klapką, jak zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo dzięki śrubie rzymskiej będzie można precyzyjnie wyregulować długość łańcuszka, samym łańcuszkiem regulacja wypada skokowo (długość ogniwa) i może sprawić mały problem.

3. Z kawałka lekkiego płaskownika (najlepiej aluminium), ostatecznie może być pasek stalowej blachy gr. 2mm i długości ok. 25 cm zrób dźwignię w kształcie litery L. Krótsze ramię długości ok. 8 - 10 cm (ta część będzie zamocowana do klapki). Do dłuższej części dźwigni będziesz mocował łańcuszek. W dłuższej części dźwigni zrób kilka otworków, co np 1,5 cm. Do któregoś z nich założysz kółeczko, takie jak do kluczy, a do kółeczka można łatwo zaczepiać haczyk śruby rzymskiej.

4. Dźwignię przymocuj do klapki tak, aby jej krótsze ramię leżało płasko na klapce, im wyżej (bliżej zawiasu klapki, tym lepiej), a dłuższe, to z otworkami ma być ustawione prostopadle do powierzchni klapki, lub lekko odchylone w prawo patrząc od przodu kotła. Nie przeszkadza to w poprawnym działaniu. Do przymocowania, jeśli nie chcesz wiercić i przykręcać lub spawać możesz użyć kleju do metalu (DISTAL, POXIPOL itp.) Ja tak zrobiłem i trzyma.
Oczywiście dźwignię można zrobić i przymocować w inny sposób, ważne, aby to był element odstający od klapki, co spowoduje złagodzenie kąta działania łańcuszka i tym samym ułatwi pracę miarkownikowi.

5. Po złożeniu wszystkiego do kupy rozpal w kotle i spokojnie doprowadź temp. kotła do np.60*, po czym nastaw pokrętło na miarkowniku na 60 i wyreguluj długość łańcuszka tak, aby klapka była zamknięta, uwzględniając jednak pozostawienie malutkiej szczeliny między klapką a powierzchnią drzwiczek i zablokuj w tej pozycji śrubą regulacyjną na klapce.

6. Pamiętaj o zasadzie, że im punkt mocowania łańcuszka na dźwigni miarkownika jest położony bliżej miarkownika (krótsza dźwignia), to miarkownik ma lżej. To samo dotyczy punktu zamocowania łańcuszka na dźwigni klapki, z tym, że tam jest odwrotnie. Im łańcuszek zamocowany dalej od punktu podparcia klapki (zawiasu), miarkownik ma lżej. Dzięki kilku otworom do mocowania można to szybko zmieniać.

U mnie po takim montażu miarkownik działa bardzo precyzyjnie.
Nastawiam mu np. 60* i taką temperaturę trzyma na kotle, aż do wypalenia się paliwa, po czym w miarę stygnięcia kotła i obniżania się temperatury klapka jest coraz mocniej otwierana, i tak ma być. Jestem nawet zaskoczony tym, że w czasie pracy, gdy w kotle jest zapas paliwa klapka jest tak delikatnie uchylna, że nawet trudno to gołym okiem zauważyć.
Czasem, gdy jest wiatr i silny ciąg w kominie, to daje się zauważyć delikatne drgania klapki, która jest podsysana siłą ciągu kotła.

Dodatkowa rada. Jak będziesz rozpalał zimny kocioł, to nie spinaj od razu klapki z miarkownikiem. Nastaw ręcznie mniejszą szczelinę klapki, tak aby paliło się spokojnie, a gdy kocioł osiągnie temp. zbliżoną do żądanej dopiero podłącz miarkownik. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych strat kominowych. Gdy kocioł ma temp. 30, a Ty nastawisz miarkownik na 60, to klapka jest za mocno otwarta i kotle za mocno huczy. Oczywiście nie przesadzaj z dławieniem kotła przy jego starcie, zimny komin musi się też w miarę szybko zagrzać, aby kocioł dobrze potem pracował.

To by było na tyle. To musi działać.
Po wykonaniu poprawek koniecznie podziel się z nami efektami.

Życzę sukcesu i pozdrawiam.
  • 0

#19 OFFLINE   Maras

Maras

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 03 grudzień 2009 - 12:13

< Janok > bardzo Ci dziękuję za dobrą radę.
Jak zrobię przeróbki to napewno się odezwę bo widzę ,że jest to główna przyczyna złego działania miarkownika.
  • 0

#20 OFFLINE   sorier

sorier

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 260 postów

Napisano 03 grudzień 2009 - 13:12

Ja doradzę ci inny i chyba prostszy sposób. Zastosowałem go u siebie.

Zamiast zmieniać przełożenie miarkownik/klapka, tak by miarkownik miał łatwiej podnieść klapkę, zrobiłem "wspomaganie" miarkownika. Na drugim końcu pręta miarkownika założyłem dźwignię skierowana w przeciwna stronę niż dźwignia z łańcuszkiem. Na jej końcu założyłem ciężarek. Dzięki temu miarkownik zyskał przeciwwagę która unosi klapkę. Miarkownik używa minimalnej siły do podnoszenia klapki bo większość pracy przejęła przeciwwaga.
  • -1
Dołączona grafika