Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Dolny, Kocioł Górny.


emus

Rekomendowane odpowiedzi

Hehe,

No widzę Kazik, że nie tylko ja czuwam :)

 

A pomysł tak jak mówiłem - widziany w telewizji...

Ale myśle, że do tego trzeba że tak powiem "dojrzeć" (tak jak np. do wyrzucenia dmuchawy). W każdym razie kierunek dobry.

Więcej nie piszę, bo to trochę nie na temat.

Chociaż myślę, że mozna to podciągnąć pod spalanie dolne. :D

 

Pozdrawiam nie tylko czuwających!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Patent na super palenie. Sam tego nie wymyśliłem, tylko widziałem w telewizji.

Bierze się 3 pnie drzewne, im dłuższe tym lepsze. Kladzie się je czołem do siebie (w koło) oddalone o 120 stopni.

Palenie wstępne: rozpalić małe ognisko w miejscu gdzie się łączą.

Palenie właściwe: przybliżamy do siebie pnie w miarę jak się wypalają.

Wystarczy skonstuować proste palenisko i można tym grzać kociołki.

 

Witam.

Sposób stary jak świat. Nie nasz oczywiście, bo my jak zwykle parę lat za murzynami... Prawie w każdym programie Wojtka C. można to zobaczyć, jak pokazuje ichnie indiańskie ogniska. Tak, można to nazwać dolnym spalaniem. Widziałem kiedyś rysunek pieca z pionową gardzielą paleniska, do którego wkładano długie żerdzie. W miarę wypalania się, powoli osuwały się ku dołowi. Jako że mam podobne palenisko, także robiłem z powodzeniem taką próbę palenia. Robię to sporadycznie, np. dla spalenia długich polan, których z różnych powodów nie tnę. Ale na co dzień wolę wrzucić do komory załadunkowej pocięte kawałki drewna i zamknąć pokrywę, mając pełną kontrolę nad szybkością spalania. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zainteresowanych.

Może dzisiaj mi się powiedzie.

Ja tam wolę "po bożemu" a panowie wolicie nowinki? Mam internet, komórkę, samochód.... i nie

jestem przeciw nowoczesności ale zestawieniu elektroniki z kurzem, łopatą, smołą. Czy w polonezie ktoś zainstaluje ABS, komputer i inne automobilowe nowinki ? Założę się, że każdy mały ekologiczny kocioł na węgiel, niezależnie od ilości i technologicznego zaawansowania elektroniki, w dzielnicy niemieckich domków zostanie w ciągu 48 godzin policyjnie wyeliminowany z pracy !!!

Już w tym sezonie grzewczym niektóre samorządy polskich miast zabraniają sprzedaży i stosowania węgla. Za rok pod karą grzywny, za dwa lata- karą więzienia.

Każdy górniak jest górniakiem jeśli pali się w nim od góry. Nie potrafię zgodnie z tym kryterium uzupełniać paliwa. Uciekałem się do zgarniania odpowiednio przyciętymi grabiami, całego żaru na kratkę rusztów. Wolne 2/3 komory wypełniałem nowym opałem. Paliło się krocząco. Mój kocioł posiadał dwie zwrotnice ciągu (wewnętrzne klapki) i mogłem bez dymienia obserwować spalanie na każdym jego etapie. W kotłowni spędziłem pewnie nieco mniej czasu niż HESO ?

Aby zastosować (podobny do odpopielacza) krzyżowy podnośnik (piętrowo zespolone "XX") należy usytuować górną krawędź drzwiczek zasypowych na wysokości podwojonej głębokości kotła. Wszystkie drzwiczki kotła muszą być tej samej szerokości co jego wnętrze. Drzwiczki zasypowe powinny mieć blokadę utrzymującą kuwetę z żarem aby podnośnik można było złożyć przed uzupełnieniem opału, do popielnika. Powyżej tej krawędzi powinna być przestrzeń (25 cm) na żar. Po oczyszczonych wodnych rusztach wsunąć pod żar blaszaną kuwetę i dźwignią unieść ją powyżej zasypu, zablokować kuwetę, opuścić podnośnik do popielnika, uzupełnić paliwo, wysunąć kuwetę z równoczesnym zgarnięciem żaru na szczyt opału.

Rewelacja to nie jest, a pomysł powstał jeszcze przed kotłami z podajnikiem o których też wtedy już myślałem (1987 r) jako o kotle z boczną kieszenią. Prostackie ?... a może proste ? Kogoś, kto docenia spalanie górne ta bajka nie śmieszy. Palę dolniakiem wiodącej firmy i mam takie samo zużycie opału, więcej kłopotów i nieco ale chłodniej.

Wiem z czym walczy HESO i jeśli to wdroży na rynek, to zrezygnuję ze swoich mrzonek.

Wczoraj opis był chyba lepszy. Za stary jestem na wypracowania.

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

????? Nie rozumiem Twojej wypowiedzi i jak mi się wydaje nieuzasadnionej pewności siebie. Weźmy każdego prezydenta afrykańskiego kraju i porównajmy z dotychczasowymi prezydentami naszego kraju, którzy nie potrafią swobodnie mówić po angielsku ?? Nasz status w Europie w kategorii ; uznanie i sympatia jest właśnie za wszelkimi egzotycznymi nacjami, w korupcji i w piłce nożnej jesteśmy w takim samym, odległym rankingu. Nie spotkałem inżyniera jak i absolwenta szkoły wyższej, który byłby stosownie ubrany, potrafił się zachować i ... był kompetentny w uprawianej dziedzinie. Przykładów na przynależność do światowych wyżyn techniki i technologi brak. Jakieś wycinkowe osiągnięcia są BEZUMOWNIE I BEZINTERESOWNIE upupiane. Więcej pokory, bo za dużo nam brakuje do tego, żeby być dumnymi; ja nie jestem, Heso również się nie chełpi.

Jako dyplomowany służący wiem co piszę.

Co do elektroniki w kotłach węglowych, dlaczego nikt jeszcze nie montuje elektrycznych usuwaczy popiołu ? Elektroniczny czujnik gradacji paliwa. Elektryczny młyn do węgla, automatyczne szczotki do czyszczenia płomienic i kanałów. Wszystko ze sterownikami i bezpośrednią linią do całodobowego serwisu.

Opał stały niesłychanie wiele musi spełniać warunków, jeśli ma być spalany w automatycznym cyklu jakiejś etażówki. Jak kupujesz kocioł, to ten jest na wszystkie paliwa ; te lepsze i gorsze. Jak coś nawala to przyczyną jest opał i ty, a konstrukcja nie podlega reklamacji....

Przy ogromnej nadbudowie efekt i tak nie może być EKOLOGICZNY choć instytut (jakby w bufecie) przystawia pieczątki.

Jeśli spalać paliwa stałe, zwłaszcza węgiel, to w prosty sposób, bo na jedno wychodzi.

Pokazujecie niebieskie płomienie a kto oprócz HESO słyszał muzykę organową na jeden kocioł c o i pogrzebacz ?

Jeśli źle odczytałem posta , nie przepraszam i tak się przyda to co napisałem. Jestem, czuję się patriotą ....

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....)

Jeśli źle odczytałem posta , nie przepraszam i tak się przyda to co napisałem. (...)

def

 

Chodziło o tę dyskusję:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;#entry33765

 

autoczyszczon obiecał wtedy: "Heso, jeśli krytyka cie irytuje to ja Cie zmartwię, możesz na mnie liczyć."

 

Jak widać, potrafi dotrzymać słowa.

Wesołych Świąt życzy HesoTroll !

(autoczyszczon, przez dwa "l"!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Firmy Zębiec KWK-25, 130 m2 do ogrzania.

Uważam mój kocioł za bardzo prosty i chyba najlepszy do czyszczenia ze wszystkich mi znanych kotłów.

Teraz przydaje się te 25 Kw. W chałupie pełen komfort termiczny.

Drewno, węgiel i z konieczności miał są w nim spalane.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zainteresowanych.

Muszę nieco doprecyzować moje wypowiedzi.

Nie czuję się najmądrzejszym i moje oskarżenia o brak kompetencji dotyczą przypadków, kiedy inżynier nie udziela odpowiedzi wprost. Uczył się, wie więcej niż ja, ale przyparty do muru nie przyzna się, że jakiegoś aspektu nie potrafi skomentować, lub że ten aspekt jest mu obcy a komentarz musi przemyśleć i określi swoje stanowisko później. Miarą kompetencji nie jest znajomość dyscypliny (poparta dyplomem) ale zdolność przyznania się do niewiedzy w jakimś wycinku. Jeśli traficie na tak uczciwego mądralę to ON jest kompetentny, nie boi się o swój autorytet, wspaniały autorytet.

Kotły zasypowe.

Przy paleniu w górniaku miałem węglowym trzeba spalanie wspomagać dmuchawą. W dolniaku chyba nikt nie jest w stanie palić samym miałem. Czytam, że się Wam przytrafiają wybuchy w kotłach. Przyczyną wybuchów jest brak wewnętrznej komunikacji spalin i gazów pomiędzy kanałami dymowymi a rusztami i brak tlenu. Jeśli kocioł nie posiada przemyślanej konstrukcji ( najczęściej jej nie posiada), to wsypując opał do komory zasypu należy zadbać o zróżnicowaną gradację tego opału, tak żeby w rozpalającej się komorze świeciło (było widać) języki ognia. Fakt, że groszek nie jest miałem nie oznacza, iż groszkiem nie zadławi się ledwie rozpalanego ognia. Wybuch w kotle , to nadmiar palnych gazów, mało powietrza (tlenu) i brak drożności przewodów dymowych w kotle. Przez otwarcie jakichkolwiek drzwiczek lub osiągnięciu stanu krytycznego, następuje wybuch. Dla opału z drewna, wybuch ma miejsce w popielniku, a dla węgla- w drzwiczkach zasypowych.

Mam też jakieś przemyślenia w sprawie płomieniówek i rur opłomykowych, rusztów żeliwnych i wodnych.... ale przecież nikt z Was nie zamierza budować kotłów.

Jestem amatorem nie autorytetem i chętnie przeczytam polemikę do moich opinii. W końcu to jest forum.

Życzę ciepełka

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Def, u mnie lubi wybuchnąć miał (resztki drobnego węgla z zeszłego roku) w taki sposób że potrafi otworzyć wyczystkę na polu :) Dlaczego aż tam?

Ale to tylko kiedy pójdzie na łopacie samo drobne, wystarczy wymieszać z grubszym węglem i nie ma problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trudno mi udzielić mądrej odpowiedzi. W pokrewnych tematach omawiany jest ten problem. Nadmiar niedopalonych gazów, które po dawce świeżego powietrza i temperatury (iskry lub języków ognia) , wybuchają. Swoją drogą może kalenicowa (już ponad dachem) część komina posiada przewężenie spowodowane asfaltem (atmosferyczne skropliny z sadzą i popiołem) powstający przy paleniu polegającym na każdorazowym rozpalaniu. Potrafi się utworzyć nawet "garb" przymykający światło przewodu kominowego. Nie wiem jak bardzo masz skomplikowany obieg spalin w swoim kotle. Jeśli jest krótki i prosty to zapewne przymykasz szyber na czopuchu. Tak czy siak wybuchy świadczą o tym że nie spalasz wszystkiego co spalić byś mógł. Innym powodem może być za mało powietrza w strefie spalania, czyli w miejscu gdzie kończą się języki ognia. Jeśli to górniak zalecam wykonanie kilku otworów w drzwiczkach zasypowych (wiertłem "10" ) i palić " moim - kroczącym " sposobem. Czy Tobie się sprawdzi ? Powinien. Bardzo chętnie sypałem do swojego górniaka miał lub trociny ale zawsze zamykając kocioł, w drzwiczkach zasypowych musiałem widzieć migotanie języków ognia.

Temperatura, wysokość słupa wody i wybuchy mogą rozszczelnić słaby kocioł (przykład; słabe pisklę w jajku).

.... i sie klęci, i klęci i wsysko cyściuteńkie tylko dlaczego ja jestem cały w pieluchach?????

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo z tyłu jest jakieś pokrętło, z tym, że ono nie działa bo "zaszło" bo nie było nigdy używane...

A z obserwacji moich wynika, że przeważająca ilość płomienia jest zaciągana w górę za tą ścianką, czyli przez tą dolną szparę... :(

 

Witam ponownie.

Czy to ten dziwoląg, którego schemat załączyłeś, sprawia Ci te wybuchy? Jeśli tak, to ta ogromna, pozioma szczelina jest przyczyną wybuchów. Tak mi się wydaje. To przez nią mogą się ulatniać palne gazy, a języki ognia z poziomu rusztów ich nie osiągają i kiedy je osiągną, następuje wybuch już w kanale kominowym. Zarówno dziury w drzwiczkach zasypowych jak i ewentualną regulowaną przesłonę (z wolnym środkiem np 5-7 cm ) powinny wiele zmienić na lepsze. Na początek tych dziur nie wierć tylko spróbuj minimalnie nie domykać zasypu. Przesłony także możesz wykonać z byle czego (blacha). Jak zadziała, zrób staranne stałe usprawnienie. Musisz temu poświęcić kilka godzin na obserwację i melduj o wynikach.

powodzenia.

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to ten dziwoląg, którego schemat załączyłeś, sprawia Ci te wybuchy?

Tak, to ten dziwoląg :(

Nie jest to duży problem, ponieważ zdarza się to bardzo bardzo sporadycznie jak się sypnie samego miału z podłogi, który zostaje w zagrodzie na węgiel...

Zauważyłem, że po zasypaniu takim miałem wybuchy eliminuje otwarcie rozetki na drzwichkach zasypowych na czas rozgrzewania opału, jak już jest dobrze rozpalony to nie ma problemów... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Masz rozetkę a więc nie musisz wiercić dziur w drzwiczkach zasypowych. Z rozetki korzystaj stale. Ustaw i reguluj powietrze czasami tylko dołem (popielnikiem). Grodź zalecam Ci przesłaniać w sposób regulowany. Moja kobieca intuicja mówi mi że 5 cm2 wystarczy. pod żadnym pozorem nie zamykaj tej poziomej dziury na fest. Ona jest tylko za duża i powinna być pionowo (moja teoria). Twój kocioł jest według mnie popapranym dolniakiem i dzięki tej dziurze masz zapewne trochę lub wcale smoły w komorze zasypowej? Pod grodzią jeśli się zmieści połóż jedną szamotową cegłę (z praktikera) .

To co piszę to domysły, czy coś wniosą do Twojego kotła ??? Napisz

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.