Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie.

Jestem pierwszy raz na tym forum i szukam dobrych rad na temat kotlow na eko groszek a konkretnie zeby ktos mnie ukierunkowal na cos, do chwili obecnej wciaz odbijam sie od firm takich jak:

-klimosz ling duo 15 kw...

 

Witam,

 

Polecam LING DUO Klimosza! Mam od 1,5 roku taki - o mocy 25KW. Chcesz palić drzewem albo grubszym węglem - masz do tego porządną komorę z rusztem wodnym (pełna komora drzewa to 3-4 h palenia). Paliłem drobnym ekogroszkiem, można też z domieszką ok. 30%-40% miału i palletem - tego jeszcze nie próbowałem. A jeszcze podobno też ziarnami zbóż... Jest też spory zasobnik - ok. 180 kg ekogroszku. Serwis Klimosza ujdzie w tłumie - nie jest najgorzej ale czasami trzeba "tupnąć" nogą :) Jak chcesz więcej szczegółów to pytaj.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezaprzeczalna racja ..w gre jeszcze wchodzi marka..dla porownania Mercedes-y na tle innych marek tak szybko nie koroduja..

 

 

Taaa, akurat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Polecam LING DUO Klimosza! Mam od 1,5 roku taki - o mocy 25KW. Chcesz palić drzewem albo grubszym węglem - masz do tego porządną komorę z rusztem wodnym (pełna komora drzewa to 3-4 h palenia). Paliłem drobnym ekogroszkiem, można też z domieszką ok. 30%-40% miału i palletem - tego jeszcze nie próbowałem. A jeszcze podobno też ziarnami zbóż... Jest też spory zasobnik - ok. 180 kg ekogroszku. Serwis Klimosza ujdzie w tłumie - nie jest najgorzej ale czasami trzeba "tupnąć" nogą :) Jak chcesz więcej szczegółów to pytaj.

 

Pozdro

 

Jaki masz metraz? Mam 125 m2 mieszkalnej i garaz w ktorym bedzie stal piec i zastanawiam sie czy tam tez pakowac grzejnik sam piec przeciez powinnien oddac troszke ciepla tak? do mnie chyba wystarczylby 15 kw ale nie jestem pewien. mozesz podeslac jakies fotki ze swojej kotlowni? bede wdzieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jest jeszcze producent kotłów o nazwie STALMARK. Posiadam taki, ale dopiero od tego sezonu. Dom nieocieplony 160 m kw. ściany z pustką pow., okna szczelne, parter, instalacja stara, grzejniki panelowe buderus ze zwykłymi zaworkami. Kocioł tłokowy 17 kW, spalający miał, lub ekogroszek do 40 mm. Spaliłem w listopadzie ok. 580 kg retopala po 680 zł/t. Więcej co mogę teraz napisać to, że jest on mały, a właściwie wąski, łatwo go czyścić, ma też ruszt awaryjny do spalania drewna, kartonów, ale niestety nie wodny tylko wysuwany. Elektroniczny regulator z możliwością zastosowania sterownika pokojowego. Gwarancja na osprzęt 2 lata, na szczelność kotła 48 miesięcy. Najlepszym wyjściem jest zakupienie kotła w firmie instalatorskiej. Koszt modernizacji mojej kotłowni (demontaż starego kotła, wstawienie nowego+2 pompy+zawór 4 drożny+nowe kształtki, zawory itp.) wyniósł mnie troszkę więcej niż cena samego kotła zakupionego przez kolegę miroslawm. Firmy instalatorskie dostają od producentów duże upusty, indywidualni klienci niestety nie.

Kocioł do tej pory sprawuje się b. dobrze, chociaż na początku byłem pełen obaw. Bałem się czy 17 kW wystarczy na 160 m kw. powierzchni. Ważny jest też zawór 4 drożny.

Wydaje mi się, że powinieneś taki kocioł też wziąć pod uwagę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz metraz? Mam 125 m2 mieszkalnej i garaz w ktorym bedzie stal piec i zastanawiam sie czy tam tez pakowac grzejnik sam piec przeciez powinnien oddac troszke ciepla tak? do mnie chyba wystarczylby 15 kw ale nie jestem pewien. mozesz podeslac jakies fotki ze swojej kotlowni? bede wdzieczny

 

U mnie jest 160 m2 powierzchni mieszkalnej + 20 m2 garaż. Parę słów na ten temat:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;#entry33844

 

W przypadku umieszczenia pieca w garażu nie będzie Ci raczej potrzebny grzejnik. Sam piec jest dość dobrze zaizolowany ale mimo to wydala do otoczenia "trochę" ciepła. Zależy też jak długa będzie rura łącząca piec z kominem (U mnie piec stoi bokiem do komina, dlatego rura łącząca piec z kominem ma ok. 1 m). Pamiętaj też o doprowadzeniu odpowiedniej ilości powietrza niezbędnej do dobrego spalania (nawiew).

 

Co do mocy kotła, to w Twoim przypadku 15 KW w zupełności wystarczy (myślę, że w moim też by wystarczyło).

 

Zdjęcia kotłowni podeślę w najbliższym czasie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greg

W mojej kotlowni stalby niemal ze przyklejonu do komina :-) jeszcze jedna rzecz powiedz mi jaka masz wysokosc komina? w wiekszosci producenci podaja minimum 5 m moj ma wysokosc 4,5 te 0.5 m moge domuorwac to jeszcze to bedzie jakos wygladac ...ale jesli mialbym dorobic jakies 2-3m i wiecej to nie wchodzi to w gre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jest jeszcze producent kotłów o nazwie STALMARK. Posiadam taki, ale dopiero od tego sezonu. Dom nieocieplony 160 m kw. ściany z pustką pow., okna szczelne, parter, instalacja stara, grzejniki panelowe buderus ze zwykłymi zaworkami. Kocioł tłokowy 17 kW, spalający miał, lub ekogroszek do 40 mm. Spaliłem w listopadzie ok. 580 kg retopala po 680 zł/t. Więcej co mogę teraz napisać to, że jest on mały, a właściwie wąski, łatwo go czyścić, ma też ruszt awaryjny do spalania drewna, kartonów, ale niestety nie wodny tylko wysuwany. Elektroniczny regulator z możliwością zastosowania sterownika pokojowego. Gwarancja na osprzęt 2 lata, na szczelność kotła 48 miesięcy. Najlepszym wyjściem jest zakupienie kotła w firmie instalatorskiej. Koszt modernizacji mojej kotłowni (demontaż starego kotła, wstawienie nowego+2 pompy+zawór 4 drożny+nowe kształtki, zawory itp.) wyniósł mnie troszkę więcej niż cena samego kotła zakupionego przez kolegę miroslawm. Firmy instalatorskie dostają od producentów duże upusty, indywidualni klienci niestety nie.

Kocioł do tej pory sprawuje się b. dobrze, chociaż na początku byłem pełen obaw. Bałem się czy 17 kW wystarczy na 160 m kw. powierzchni. Ważny jest też zawór 4 drożny.

Wydaje mi się, że powinieneś taki kocioł też wziąć pod uwagę. Pozdrawiam.

Witam ponownie, odnośnie mojego pieca jest o o mocy 25 kw, natomiast powierzchnia mojego domu łącznie z ogrzewanym grażem to ok. 160 m2, dom ocieplony, więc w moim przypadku jest może trochę za duża moc w stosunku do ogrzewanej powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj napisalem do Klimosza jak oni to widza i poradzili dobor kotla...na 120 m2 zaproponowali mi 25 kw twierdzac ze przy tej mocy moge zmniejszyc moc na palniku i bedzie ok niz kupowac 15 kw ustawic go na 25kw (tez tak mozna?????) ale bedzie pracowal niekonomicznie ...jak to widzicie teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wolałem wziąć większy niż miał bym mieć za zimno w mieszkaniu, mam 25 kw na ok. 160 m2, wydaje mi się że taka moc jest ok, nie wiem jak by to działało z piecem o mniejszej mocy, lecz według mnie dobrze wybrałem. Ponadto przez całe lato ogrzewałem bojler tym piecem i on wtedy prawie cały czas chodzi na podtrzymaniu, nie oddając wogóle ciepła jedynie utrzymując temperaturę na piecu i również działa to bez zarzutu i jest według mnie bardzo ekonomiczne, latem spalałem na ogrzewanie bojler 220 l przy czteroosobowej rodzinie 200 kg miału na miesiąć ja uważam że jest to bardzo ekonomicznie lecz ktoś może się nie zgadzać ze mną, bo są na tym foru(i na co dzień też spotykam takie osoby) które ogrzewają prawie za darmo swoje domy. Tak więc jeżeli piec przez lato ogrzewa jedynie bojler i działa to bez zarzutu więc wjego moc jest wykorzystywana jedynie przez bradzo mały czas a nie stwierdzam żadnych objawów świadczących o przewymiarowaniu pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greg

W mojej kotlowni stalby niemal ze przyklejonu do komina :-) jeszcze jedna rzecz powiedz mi jaka masz wysokosc komina? w wiekszosci producenci podaja minimum 5 m moj ma wysokosc 4,5 te 0.5 m moge domuorwac to jeszcze to bedzie jakos wygladac ...ale jesli mialbym dorobic jakies 2-3m i wiecej to nie wchodzi to w gre.

 

U mnie komin ma ok. 8 m. Myślę, że 4,5 m powinno wystarczyć - ważna jest też średnica komina. Musisz sprawdzić czy jest ciąg, najlepiej na rozgrzanym kominie. Z czego masz zbudowany komin, masz jakiś wkład kominowy? Wkład z kwasówki szybko się nagrzewa i uwydatnia ciąg kominowy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jakis instalator odradzal mi kwasowke twierdszac ze bedzie sie woda skraplac/...prawda jest taka ze ilu ludzi tyle historii...:-)

 

Po to pod wyczystką kominową jest skraplacz - do tej pory nie miałem z tym problemu. Co do komina z cegieł, to u moich znajomych na całej długości komina wystąpił jasny wykwit, widoczny we wszystkich pomieszczeniach na ścianach mających kontakt z kominem. Nie pomaga zmywanie ani przemalowywanie - po jakimś czasie pojawia się ponownie. Nadmienię, iż mają piec miałowy-zasypowy i palą w nim od 5 lat (problem pojawił się w tamtym roku). Prawdopodobnie jest to siarka albo jakieś związki siarki, które przeniknęły do ściany (nie bardzo znam się na tym, ale słyszałem o kilku takich przypadkach - pomaga podobno rozbiórka komina i budowa nowego ;) ). To zdarzenie skłoniło mnie do założenia wkładu kominowego... Wybór należy do Ciebie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jakie macie zdanie na temat takiego pieca, czy jest to dobry piec, pytam bo mój znajomy chce mi go odstąpić założyli mu gaz

 

http://www.skamet.com/retort.html

 

 

a przymierzałem się do takiego pieca tez 50KW http://www.allegro.pl/show_item.php?item=840951012

 

proszę o jakieś opinie jak na razie mieszkałem w bloku wiec brak doświadczenia, możne mnie ukierunkujecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze producent kotłów o nazwie STALMARK.

Był ciekawy jako pierwszy znany szerzej tłokowiec. Obiektywnie wygląda jak pospawany w piwnicy. Konkurencja jest już daleko w przodzie.

 

Najlepszym wyjściem jest zakupienie kotła w firmie instalatorskiej.( ... ) Firmy instalatorskie dostają od producentów duże upusty, indywidualni klienci niestety nie.

Jako klient indywidualny kupię sobie w internecie z rabatem takim jak ma instalator i jeszcze odliczę różnicę VAT.

 

Ważny jest też zawór 4 drożny.

A nawet bardzo ważny jeżeli przyjdzie egzekfować gwarancję po okresie dłuższym niż 2 lata od daty zakupu.

 

To zresztą ten kocioł wyrobił opinię tłokowcom, że są kopiuchami co nie jest już do końca aktualne.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie.

Jestem pierwszy raz na tym forum i szukam dobrych rad na temat kotlow na eko groszek a konkretnie zeby ktos mnie ukierunkowal na cos, do chwili obecnej wciaz odbijam sie od firm takich jak:

-klimosz ling duo 15 kw

-defro duo 15 kw

-galmet 17 kw

- sas

Powierzchnia ogrzewana to 120 m2 plus garaz 25 m2( z tym ze tutaj zastanawiam sie czy zamontowac malutki grzejnik) sciany 24 cm ocieplone steropianem 10 cm okna plasitki nowe, zamontowane rowniez sa rolety okienne.

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie.

Przyjacielu każdy piec z podajnikiem to strata pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekroj komina mam 25 x 25 a zbudowany jest z cegly (prima sort) a od dachu ku gorze pociagniety jest z klinkieru tak to wyglada...jakis instalator odradzal mi kwasowke twierdszac ze bedzie sie woda skraplac/...prawda jest taka ze ilu ludzi tyle historii...:-)

 

Co do tego skraplania to nie ma takiego problemu. Na samym dole wkładu kominowego, pod wyczystką jest skraplacz, gdzie zbiera się woda (jeśli jakakolwiek jest). Dobrze wygrzany wkład kominowy szczególnie z kwasówki poprawia ciąg kominowy.

 

Jeśli chodzi o zasadność stosowania wkładów kominowych (czy to z kwasówki, kamionki czy ceramiki) to moi znajomi nie posiadający takowego wkładu "dorobili" się rdzawego nalotu na całej długości komina (po 5 latach palenia miałem w kotle zasypowym). Nie pomaga zamalowywanie, skrobanie czy ponowne tynkowanie. "Dziadostwo" (chyba jakieś związki siarki) wychodzi po jakimś czasie ponownie. Czytałem gdzieś, że pomaga przebudowa od podstaw całego komina :D Ja też miałem nie zakładać wkładu...

 

Wybór należy do Ciebie :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja mam kocioł Skam-p Premium 17 kw (palnik Ekoenergia) ze sterownikiem Ognik Plus na pow. domu 112 m2.

Spalił mi ostatniej zimy 3,2 t ekogroszku (od poł. paźdz. do końca marca). Ustawienie sterownika ograniczyło sie tylko do ustalenia poiziomu podawania paliwa.

Jestem z niego bardzo zadowolony. zatem wrzucanie wszystkich kotłów z Pleszewa do jednego worka jest nieuzasadnione. I takie opinie Neo, "widziałem kilka kotłów pleszewskich na targach i nie zrobiły na mnie wrażenia" nic nie wnoszą do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcindxm Neo wydał tą opinię w grudniu 2009 roku to zarówno jego poglądy jak i kotły Skampa pewnie się już nieznacznie zmieniły.

 

Co do ilości spalonego ekogroszku dla powierzchni użytkowej 112 m2 to powinno być mniej niż 3,2 t. eko - no chyba, że to był pierwszy sezon w domu to wiadomo, że więcej się spali. No zależy też od ocieplenia budynku i w ogóle w jakiej technologi budynek wykonany - stary czy nowy. U mnie różnica w spalaniu pomiędzy pierwszym a drugim sezonem wyniosła 1 tonę (mniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.