Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Upustowy Różnicy Ciśnienia


MALHYD

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do szanownych forumowiczów,jak ustawić zawór różnicy ciśnienia,który zapobiega nadmiernemu obciążeniu pompy w razie zamknięcia się zaworów termostatycznych w układzie CO .Sprzedawca tego zaworu na moje pytania o nastawy tego zaworu odpowiadał nagłą zmianą tematu,więc muszę jakoś walczyć z tym sam.Zawór to 3/4 Ferrolli.Pompa to Grundfos 25-40.Z góry dziękuje za pomoc w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam rysunek przy montażu przy pompie i przy montażu do powrotu. Po uruchomieniu instalacji otwieramy zawór przy manometrze sprawdzamy ciśnienie na ssaniu pompy, następnie sprawdzamy na tłoczeniu (zawory przy grzejnikach zamknięte) powinna wystąpić duża różnica ciśnienia. Powoli regulujemy zawór upustowy do czasu aż ciśnienie tłoczenia zacznie spadać. Przed wykonaniem tych czynności należy należy sprawdzić różnicę ciśnień przy odbiorze przez grzejniki. Na bazie tego ustawia się różnicę ciśnień dla zaworu upustowego. Powinno ono być nieco wyższe od uzyskanego wyniku przy normalnie pracującej instalacji.post-4692-1259572011_thumb.jpg Przy pompach ze stałym ciśnieniem lepszym rozwiązaniem jest obejście stałe na zasadzie nastawy wstępnej (na przykład przy zastosowaniu zaworu grzejnikowego bez głowicy, ustawia się nastawę np. na 2 zamontowany w podobny sposób jak upustowy wyżej. Ale jest to dobry sposób również dla zwykłych pomp a znacznie tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie sensowna odpowiedz.Rozumiem,że narysowałeś 2 możliwości umiejscowienia tego zaworu,może być za pompą między powrotem a zasilaniem lub na zasadzie by-passu.Mam już kupiony zawór różnicy ciśnień,więc jego zamontuje a z zaworem grzejnikowym to dobry pomysł.Rozumiem,że przy ustawianiu przepływu w przypadku wykorzystania zaworu grzejnikowego warto również pobawić się i sprawdzić podciśnienie i ciśnienie w instalacji na otwartych i zamkniętych głowicach.Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Załączam rysunek przy montażu przy pompie i przy montażu do powrotu. Po uruchomieniu instalacji otwieramy zawór przy manometrze sprawdzamy ciśnienie na ssaniu pompy, następnie sprawdzamy na tłoczeniu (zawory przy grzejnikach zamknięte) powinna wystąpić duża różnica ciśnienia. Powoli regulujemy zawór upustowy do czasu aż ciśnienie tłoczenia zacznie spadać. Przed wykonaniem tych czynności należy należy sprawdzić różnicę ciśnień przy odbiorze przez grzejniki. Na bazie tego ustawia się różnicę ciśnień dla zaworu upustowego. Powinno ono być nieco wyższe od uzyskanego wyniku przy normalnie pracującej instalacji.post-4692-1259572011_thumb.jpg Przy pompach ze stałym ciśnieniem lepszym rozwiązaniem jest obejście stałe na zasadzie nastawy wstępnej (na przykład przy zastosowaniu zaworu grzejnikowego bez głowicy, ustawia się nastawę np. na 2 zamontowany w podobny sposób jak upustowy wyżej. Ale jest to dobry sposób również dla zwykłych pomp a znacznie tańszy.

Witam , a czy taki zawór rużnicy zdaje egzamin przy zastosowanym zaworze trujdrogowym ??

jak tajki zawór podłączyc w takim przypadku ?? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam chciałbym odświeżyć temat.Wjaki sposób należy ustawić zawor upustowy haimaier(by-pass) nie posiadając manometru?Mam wlaśnie tego typu układ (bez termometrów) 6 pętli podłogowki(96,93,90,48,42,25m) plus równolegle podłączone ogrzewanie grzejnikowe 3 grzejniki v22 bez nastawy wstępnej(z własną pompą)Podłoga slabo grzeje

Rys. 1 regulacja temperatury w ogrzewaniu podłogowym z wykorzystaniem zaworu termostatycznego i by-passu. 1- zawór termostatyczny z czujnikiem przylgowym, 2-głowica termostatyczna, 3-pompa, 4-sterownik pompy, 5-by-pass z zaworem dławiącym, 6-zawór odcinający, 7- termometr

post-36348-0-69313400-1353239782_thumb.jpg

Edytowane przez attex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedż.

Na schematach,które widziałem zawor upustowy(by-pass)znajduje się przed pompą np. danfoss.Ten schemat też znalazem w necie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiałem wg przepływów w pętlach, choć to trochę zabawy.

Na twoim rysunku jest chyba błąd, zawór upustowy ( stabilizujący ciśnienie ) powinien być za pompą, równolegle do pętli podłogówki.

Pozdr.

Witam

Czy mógłbyś opisać procedurę krok po kroku(posiadam na zasilaniu rotametry)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. Zawór upustowy ustawiasz na max ciśnienie- zakręcasz

2.Ustawiasz przepływy na wszystkich pętlach takie jakie powinny być, praca pompy też taka jak powinna być(bieg).

3. Zmniejszasz ciśnienie w zaworze upustowym- odkręcasz aż do momentu gdy zacznie spadać przepływ na rotametrach - czyli w tym momencie ciśnienie pomiędzy belkami podłogówki powinno być takie jak na zaworze upustowym.

4.Zamykasz pętle podłogówki - pokrętło, siłownik. i jeżeli przy ostatniej otwartej jest taki sam przepływ jak przy otwartych wszystkich to ok.

5.Jeżeli wzrasta to trochę zwiększasz ciśnienie upustu aby zmniejszył się przepływ

 

Ten sposób znalazłem przez przypadek w necie, ale u mnie na diviconie Wolfa z pompą WiloUPS 25/40 /3biegi udało się ustawić.

 

Metoda nie jest przydatna przy pompach adaptacyjnych - same stabilizują ciśnienie.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sambor za instrukcję jak tylko się zrobi troszkę chłodniej to spróbuję wyregulować, bo to chyba trzeba zrobić na gorącej instalacji?

Mam pytanie odnośnie pkt 4 czy chodzi o zamknięcie tylko jednej pętli(np.najdłuższej) a reszta otwarta?

Na elktrodzie znalazłem schemat bardzo podobny do tego w moim poście na którym zamiast zaworu upustowego umieszczono zawór różnicowy,co o tym sadzisz?

Pozdr

post-36348-0-42010300-1353514561_thumb.jpg

Edytowane przez attex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

trochę skróciłem nazwę - pisząc zawór upustowy , powinienem napisać "zawór upustowy różnicy ciśnień"

W pkt 4 zostawiłem jedną otwartą pętle - resztę zamknięta.

Powinieneś sprawdzić dla każdej pętli po kolei - jedna otwarta i pozostałe zamknięte - powinny być minimalne różnice w przepływie dla każdej sprawdzanej pętli.

Zawór różnicowy musisz tak dobrać aby przeniósł nadmiar wody przy zamkniętych pętlach - np suma przepływów = X to przepustowość zaworu musi być nie mniejsza niż X - oczywiście w l/min lub w m3/h

 

Pozdr.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba juz wszystko zrozumiałem jak tylko się pogoda zmieni to spróbuję. Wielkie dzięki za pomoc.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sambor za instrukcję jak tylko się zrobi troszkę chłodniej to spróbuję wyregulować, bo to chyba trzeba zrobić na gorącej instalacji?

Mam pytanie odnośnie pkt 4 czy chodzi o zamknięcie tylko jednej pętli(np.najdłuższej) a reszta otwarta?

Na elktrodzie znalazłem schemat bardzo podobny do tego w moim poście na którym zamiast zaworu upustowego umieszczono zawór różnicowy,co o tym sadzisz?

Pozdr

post-36348-0-42010300-1353514561_thumb.jpg

 

Ten schemat jest niewłaściwy -- tu masz dobry, ten z prawej strony

Podana metoda ma sens do tego schematu, na podanym przez Ciebie - zawór jest przed pompą a nie za .

post-18578-0-70533400-1353516934_thumb.jpg

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki zestaw regulacyjny oraz takie połączenie jak na tym schemacie w pdf czyli uwazasz,że ten sposób regulacji który podałeś się nie nadaje do mojej instalacji?

zestaw_regulacji_ogrzewania_podlogowego_low.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.