Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Węgiel Kamienny Od Ruskich


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak się składa, że pochodzę z północno wschodniej części Polski i tutaj w dużej mierze prawie każdy sprzedaje węgiel od ruskich bo tona za niego mniej więcej 560pln. Kupiłem se na próbkę jeden worek, kawalki takie trochę większe niż orzech II, więc pewnie orzech I. Załadowałem do mego SDS ceramika 18,5kW do pełna i to mi potrzymało 30godzin przy obecnych temp. 5-9 na plusie. Nie wiem czy to dobry wynik. Dom 160m^2, stary, nieocieplany, okna nowe.

Rok temu udało się kupić ze Śląska orzech II workowany wysoko kaloryczny. Hmmm czas palenia na pełnym zasypie prawie podobny jak tego ruskiego, tylko ruski strasznie się popieli a w naszym polskim było mniej tego popiołu. Ruski na pewno ma mniejszą kaloryczność. Teraz mamy te dodatnie temp. ale co to będzie jak będzie -15 mrozu. Na tym naszym polskim przy -15 mrozu to mi trzymało 24 godziny lekko. Ciekawie ile na ruskim potrzyma?.

Pytanie czy tym ruskim nie zmarnuję pieca? Za bardzo nie mam gdzie kupić naszego ze Śląska a sam prywatnie nie będę sprowadzać bo to bez sensu. Firma może jakaś pewnie też na zamówienie zamówi, ale i cena będzie odpowiednia pewnie z 1000pln za tonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze uważam, że nie powinieneś pisać "ruski" tylko "rosyjski". Tobie pewne też byłoby niemiło gdyby ktoś napisał "polaczek" zamiast "polak". A pojęcie "węgiel ze Śląska" jest delikatnie mówiąc nieprecyzyjne. Może to być węgiel np. z Wujka - 28[MJ/t] wysokospiekalny jak i spalający się "na pył" suchy węgiel z Ziemowita o kaloryczności 21[MJ/t]. Kopalnia ma laboratorium i każdy transport wagonowy otrzymuje swoje parametry jakościowe. Niestety odbiorca indywidualny tego nie widzi :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel z Wujka ma 30 MJ - jeden z najlepszych w Polsce.

Węgiel z Ziemowita czy Piasta ma 25 MJ.

Węgiel rosyjski dostępny w Polsce ma różne parametry (tak jak i w Polsce są różne kopalnie). Wartość opałowa wacha się od 22 MJ do 27 MJ, Im wyższa wartość opałowa tym przeważnie niższy popiół, wszystkie mają niską siarkę. Węgiel o wyższej wartości opałowej pochodzi z kopalń głębinowych , jest twardszy nie ma zanieczyszczeń kamieniem co jest częste przy słabszym węglu z kopalń odkrywkowych.

Zagrożeń dla pieca nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.