Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Gazowy I Stałopalny


kundek1965

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.Temat morze.Dom piętrowy o.k 170 m.(bez poddasza)Mam piec gazowy dwu funkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody-Ariston.Układ zamknięty ciśnieniowy.Instalacja w miedzi.Piony 18mm,na grzejniki15mm.Zakupiłem kocioł uniwersalny górnego spalania z nadmuchem i sterownikiem.Należało by to jakoś zpiąć ze sobą.Nadmienie że chciał bym aby dwa piece pracowały w układzie zamkniętym.(instalacja była przygotowana do gazowego,chyba nie ma wszędzie zachowanych promili).Wiem że przepisy się zmieniły i można piec stałopalny w takim układzie zamontować-musi być wężownica schładzająca.Muszę przyznać się szczerze że nie mam tyle kasy aby dokupić do tego układu bufor ciepła.Proszę o opinie forumowiczów jakie ewentualne zabezpieczenia muszą być zamontowane do bezpiecznej pracy takiego układu.Ewentualnie, jak mógł bym prosić jakiś schemat takiego podłączenia.A jeśli ktoś ma inny pomysł to proszę o poradę.Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz jeszcze kotła to po prostu kup taki, który ma już wbudowaną wężownicę schładzającą, gwint na pochwę czujnika oraz deklarację producenta na pracę ciśnieniową. Dopłacisz tylko 100-200zł - zewnętrzna chłodnica jest kilkukrotnie droższa. Do tego zawór termiczny - 200zł oraz rurki - doprowadzenie zimniej wody i odprowadzenie do kanalizacji. Możesz zrobić tanim PEXem 20mm. W sumie całe zabezpieczenie wyjdzie cię góra 500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem już,że kocioł zakupiłem.niestety bez wbudowanej wężownicy.Sprawdzając znalazłem wężownice za 500zł.Ale tak poza tym to powiem, że producenci kotłów nie wiedzą, albo udają że nie wiedzą, że przepisy się zmieniły i można takie kotły montować w układzie zamkniętym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem już,że kocioł zakupiłem.niestety bez wbudowanej wężownicy.Sprawdzając znalazłem wężownice za 500zł.Ale tak poza tym to powiem, że producenci kotłów nie wiedzą, albo udają że nie wiedzą, że przepisy się zmieniły i można takie kotły montować w układzie zamkniętym

nie niewiedza tylko nie chca wiedziec bo to ogromne koszta z wrozeniem i nadzorem i samą konstrukcją kotła

co do układu jesli dwa kotły to robisz układ otwarty jako gazówke montujesz żeliwiaka i masz po problemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie jest w takim razie pytanie ? Norma dopuszcza dwa urządzenia zabezpieczające - chłodnicę wbudowaną w kocioł lub bufor. Zostaje ci tylko bufor.

Panowie, nie potrzebny temat.Przecież już wiemy chyba ogólnie, że można zainstalować chłodnicę"zewnętrzną" do pieca stałopalnego. jako zabezpieczenie.Proszę tylko o poradę: jak to zrobić żeby było bezpiecznie, i jakie dodatkowe "ujstrojstwa trzeba zainstalować?Jestem laikiem w sprawie c.o.Trochę poczytałem na różnym forum i wiem że kocioł nie musi mieć wbudowanej wężownicy.Może być zainstalowana na zasilaniu.Proszę o poradę prawdziwych ciepłowników do pytania na dzień dobry.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem na różnym forum i wiem że kocioł nie musi mieć wbudowanej wężownicy.Może być zainstalowana na zasilaniu.

 

Żeby chłodnica zamontowana na zewnątrz kotła potrafiła schłodzić wodę która znajduje się w kotle musi nastąpić jakiś obieg. Fizyki nie przeskoczysz. Żeby działała ona skutecznie w układzie pompowym przy wyłączonej pompie należy dodać zawór zwrotny kulowy pomiędzy nią a powrotem kotła (ale przed pompą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.