Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupiliśmy mieszkanie 39m2, w którym znajdują się 2 piece kaflowe. Chcemy założyć centralne ogrzewanie. Stare piece chcemy zburzyć a w miejsce jednego z nich postawić kocioł CO na węgiel i drzewo. Mieszkanie własnościowe jest w budynku wielorodzinnym należącym do wspólnoty. Czy muszę mieć pozwolenie na budowę? Może jeszcze jakieś inne pozwolenia? Gdzie mam pójść i co trzeba załatwić żeby wszytko było ok i nikt się nie przyczepił?

Dziękujemy za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy muszę mieć pozwolenie na budowę? Może jeszcze jakieś inne pozwolenia?

 

Formalnie tak. Bo dokonujesz przebudowy budynku. Wystąpienie o PnB wiąże się na pewno z potrzebą opinii kominiarskiej, prawem na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane (czyli zgoda właściciela) i projektem CO. Piszesz, że chcesz mieć kocioł w obrębie mieszkania. W kuchni lub łazience możesz umieścić kocioł do 10kW. Tyle wystarczy ? Większe tylko w wydzielonej kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mam pójść i co trzeba załatwić żeby wszytko było ok i nikt się nie przyczepił?

Dziękujemy za pomoc.

 

Zacznij od uzyskania opinii kominiarzy.Zapoznaj sie z "Regulaminem Wspólnoty" - tam jest napisane jakie mają być procedury przy dokonywaniu przeróbek w mieszkaniach.Zleć wykonanie projektu instalacji uprawnionemu projektantowi - zabezpieczysz się przed zbędnymi kosztami i kłopotami.Pozwolenie na budowę wydane przez organ nadzoru budowlanego nie jest potrzebne.

Pozdrawiam - M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego co to za "lewe" porady? Od kiedy to wspólnota ustanawia prawo ? I na jakiej podstawie twierdzisz, że na budowę CO nie jest potrzebne pozwolenie na budowę ? Przeczytaj ustawę "Prawo budowlane". W Art. 29. masz jasno wymienione budowa czego jest zwolniona z obowiązku uzyskania PnB i z instalacji są to:

 

1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

19) instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych;

27) instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu.

 

Koniec. Budowa każdej innej instalacji (wodnej, kanalizacyjnej, CO, elektrycznej, gazowej) wymaga pozwolenia na budowę. Pewnie, że 90% ludzi robi samowolkę. Ale nie namawiaj ludzi do stwarzania sobie problemów. Pomyśl co się stanie gdy pytający wyburzy piece kaflowe, zacznie budować CO a "życzliwy" sąsiad doniesie do PINB ? Urząd wstrzyma mu prace, wycofa lokal z użytkowania i będzie musiał chyba grzać prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm jaki zastraszony gość ;)

ja sobie wyburzyłem piece ,sam zrobiłem sobie instalacje CO, w dodatku piec 12KW i co mi mogą zrobić?

mieszkam w prywatnej kamienicy ,a właściciel jest hapy ,że ogrzewam chałupe ,na wszelki wypadek podsunołem mu pismo do podpisu ,że się zgadza ,i co ,kogo mam się bać? tych skorupowanych urzędasów? ogrzewam juz 5 rok.

Wspólnota to jak rodzina i tymbardziej nie powinien się obawiać ,chyba ,że wszyscy tam żyją jak pies z kotem jeden stara się być ważniejszy od drugiego ,to nie dziwi ,że gościu robi w portki :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolegę twierdzącego, że nie trzeba pozwolenia uprzejmie proszę o nie wprowadzanie w błąd. Po skróconej analizie ustawy "Prawo budowlane" oraz internetu pod tym kontem potwierdzić można, że budowa nowego co wymaga pozwolenia na budowę. Skoro wymaga to wymaga. A że się je "zwyczajowo" olewa nie znaczy, że nie trzeba i proszę albo tego nie pisać, albo wyraźnie zaznaczyć, że to niezgodne z prawem. I fakt, że jest to przepis nie przestrzegany, nieżyciowy itp... nie ma tutaj znaczenia - zresztą wystarczy jeszcze raz przeczytać pytanie autorki wątku. Ona wyraźnie pyta: "Gdzie mam pójść i co trzeba załatwić żeby wszytko było ok i nikt się nie przyczepił?"

 

Forum jest po to aby rzetelnie informować o różnych aspektach postępowania z co, w związku z tym podając tego typu porady należy poinformować, że nie jest to zgodne z prawem, a nie upierać się, że bez żadnego problemu można "olać" pozwolenie.

 

A dlaczego np w kontekście rad na temat "olewania pozwoleń" rzadko się wpomina, że zdarzają się czasami (odpukać) wypadki. Jeżeli wypadek zdarzy się podczas prac bez odpowiednich zezwoleń, czy też podczas pracy instalacji powstałej bez tych zezwoleń wtedy kto za to odpowie - kto bierze na siebie odpowiedzialność? I sam fakt, że równie dobrze wypadek może wystąpić po uzyskaniu pozwolenia nie ma tutaj większego znaczenia w kwestii tejże odpowiedzialności. Tak więc dla własnego chociażby "komfortu psychicznego" warto przestrzegać prawa.

 

I tu nie chodzi o to czy ktoś się boi czy jest zastraszony. Krytykowanie osoby, która postępuje zgodnie z prawem i propaguje takie postępowanie jest wg mnie niedopuszczalne i nie najlepiej świadczy o autorze takiej wypowiedzi. Zrobiłeś niezgodnie z prawem, informujesz o tym, proponujesz innym robienie tak samo i jeszcze krytykujesz osoby, które piszą zgodnie z prawdą, że Twoje postępowanie i porady są niezgodne z prawem.

 

P.S. A tak na marginesie ;) http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C5%82amstwo - tak więc jeżeli Jaca45 wie, że jest wymagane pozwolenie jest kłamcą (a dokładniej autorem wypowiedzi będącej kłamstwem), jeżeli to co pisze wynika z niewiedzy, nie jest :) Oczywiście nie wpływa to na fakt, że informacja przekazana przez jaca45 nie jest zgodna ze stanem faktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. A tak na marginesie :P http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C5%82amstwo - tak więc jeżeli Jaca45 wie, że jest wymagane pozwolenie jest kłamcą (a dokładniej autorem wypowiedzi będącej kłamstwem), jeżeli to co pisze wynika z niewiedzy, nie jest :) Oczywiście nie wpływa to na fakt, że informacja przekazana przez jaca45 nie jest zgodna ze stanem faktycznym.

 

Ok, przepraszam, niepotrzebnie się uniosłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram całkowicie Marcina. Obowiązkiem naszym jako fachowców jest udzielenie odpowiedzi na bazie uregulowań prawnych. Jeśli ktoś chce wykonać jakiekolwiek roboty bez przestrzegania przepisów nie powinien zadawać pytań na tym forum, lub szukać tu aprobaty. Pytanie było, jakie kroki należy przedsięwziąć aby wykonać instalacje zgodnie z obowiązującymi przepisami i takiej odpowiedzi należało udzielić. Jeśli ktoś wykonał prace z pominięciem przepisów nie powinien się do tego przyznawać, a zwłaszcza udzielać takich rad. Po uzyskaniu zgody od wspólnoty oraz kominiarza należy zlecić wykonanie projektu solidnemu projektantowi a on załatwi wszystkie dokumenty formalnoprawne wraz z pozwoleniem na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie że się wetnę i zadam dodatkowe pytania.

 

Niedawno własnoręcznie wykonałem u siebie w domu instalacje kominka z PW, wpinając się w istniejącą instalację CO zasilaną z pieca gazowego. Wszystkie instalacje oprócz kominka mają wymagane dokumenty (kupiłem dom od dewelopera).

 

Chciałbym teraz tą moją dłubaninę sprawdzić i zalegalizować z kilku powodów

- bezpieczeństwo

- uniknięcie ewentualnych strat finansowych w razie awarii

- zgodność z przepisami w razie kłopotów z ubezpieczycielem domu (dom mam na kredyt i ubezpieczenie jest istotne)

 

Co powinienem zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego co to za "lewe" porady? Od kiedy to wspólnota ustanawia prawo ? I na jakiej podstawie twierdzisz, że na budowę CO nie jest potrzebne pozwolenie na budowę ?

Budowa każdej innej instalacji (wodnej, kanalizacyjnej, CO, elektrycznej, gazowej) wymaga pozwolenia na budowę. Pewnie, że 90% ludzi robi samowolkę. Ale nie namawiaj ludzi do stwarzania sobie problemów. Pomyśl co się stanie gdy pytający wyburzy piece kaflowe, zacznie budować CO a "życzliwy" sąsiad doniesie do PINB ? Urząd wstrzyma mu prace, wycofa lokal z użytkowania i będzie musiał chyba grzać prądem.

 

Kolega "Mecenas" tytułuje sie mocno na wyrost jeżeli nie wie co to jest "Regulamin Wspólnoty" i jakie ustalenia mogą tam być zawarte.

Napisałem że zezwolenie na budowę wewnętrznej instalacji co nie jest potrzebne bo takie mam informacje.Nie upieram się przy tym.

Poza tym szanowny kolega nie doczytał chyba że poradziłem osobie pytającej zatrudnienie uprawnionego projektanta aby uniknąć kłopotów więc wmawianie mi że "namawiam ludzi do stwarzania sobie problemów" jest zupełnie nieuzasadnione i fałszywie komentuje moją wypowiedź.Każde forum ma służyć wymianie informacji w dobrej wierze a wszelkie mędrkowanie i przekręcanie cudzych wypowiedzi tylko po to aby samemu "zabłysnąć" jest po prostu nie na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.