Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Piecem Mialowym


jacek63

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy będzie oszczędność? Zależy jak paliłeś do tej pory. Bo jeśli biegałeś co jakiś czas do zaworu i go ręcznie ustawiałeś, to oszczędności paliwa może nie być, ale wtedy zaoszczędzisz czas. Jeśli natomiast paliłeś przy stałej nastawie zaworu, to jest możliwe (ale niekoniecznie), że paliwa zaoszczędzisz.

To, co chcesz zainstalować wpłynie przede wszystkim na automatyczne utrzymanie w miarę stałej (zadanej z góry!) temperatury w mieszkaniu.

A teraz co jak zrobić...

Nie wiem czy to co napiszę to rozwiązanie optymalne, lecz jeśli można lepiej, to zapewne ktoś poprawi.

1. Siłownik do zaworu 4d - znalazłem za ok. 300 zł

2. Sterownik siłownika ok. 200 zł (steruje zaworem 4d utrzymując zadaną temp w obiegu c.o., ustawia się w nim 2 temperatury - "dzienną" i "nocną", ma wejście na termostat pokojowy mówiący mu jaką obecnie utrzymywać temp. w obwodzie c.o. (nocną czy dzienną), ma czujnik temp. zewnętrznej i funkcję pogodówki zmieniającą zadane temp. dzienną i nocną w zależności od temp. na zewnątrz, potrafi sterować pompą c.w.u).

3.Termostat pokojowy z możliwie małą histerezą (nie więcej niż 0,25K), może się też przydać możliwość ustawienia kiedy dzień i noc na cały tydzień. No i on mógłby być ew. bezprzewodowy.

To chyba tyle wydatków

 

Kotłem i pompą c.o. niech steruje dotychczasowy sterownik.

Podpięcie reszty, no cóż, dla niektórych banał. Na elektryce trzeba się trochę znać.

Potem ustawić nowo zakupione sterowniki posiłkując się instrukcją i już.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ten siłownik pasuje do Twojego zaworu, to myślę, że może być ok.

Rzeczywiście drogi nie jest.

Pozostaje wybrać czas obrotu. Teoretycznie najwolniejszy siłownik (ten z najdłuższym czasem) ma dużo plusów. Przy 2s impulsie podawanym co 20s będzie się otwierał od 0 do max w ok. 45 minut. Zminimalizuje to występowanie stuków w instalacji oraz pozwoli dokładniej ustawić zadaną temperaturę. Z drugiej strony tak wolne działanie zaworu może doprowadzić do przegrzewania i wychładzania pomieszczeń bardziej niż tego byś chciał.

Sądzę, że ten średni lub najszybszy będzie lepszy, ale tego nie wiem z doświadczenia.

Może jakiś praktyk się wypowie?

Albo spytaj sprzedawcę, może coś kuma...

 

Czytałem ostatnio instrukcję sterownika modułowego pwkey. On podaje właśnie 2s i tego się nie da zmienić. Można natomiast wydłużyć czas przerw z 20s w górę. W tym przypadku kupiłbym ten najszybszy siłownik. Dzieląc 70s przez 2 wychodzi, że bedzie miał 35 różnych ustawień, więc chyba wystarczy, żeby dokładnie ustawić temperaturę.

Jeśli będzie za szybko zmieniał temp. powodując np. stuki, to zwiększy się czas przerwy w sterowniku i się go spowolni ;)

Taki sterownik z opisanymi wcześniej funkcjami to max 200 zł.

Jeśli chcesz dokładniejsze informacje gdzie i jak kupić, to napisz na priv, bo nie chcę używać reklamy [krypto już chyba wystarczy :) ]

 

Jeszcze raz proszę praktyków o dorzucenie swoich 3 groszy w temacie :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam siłownika z czasem otwarcia 90s , sterownik pracuje gdy różnica pomiędzy zadaną na CO a mierzoną jest powyżej 1C i wtedy w zależności od wielkości różnicy podaje sygnały sterujące dłuższe im większa różnica. Zaraz po wygaszeniu dokładam znowu więc nie mam sytuacji wychłodzenia pieca. Jeśli rozpalam od zera to ustawiam ręcznie zawór na 1/4 otwarcia a po rozpaleniu włączam sterownik, który również w tym przedziale ustawia zawór. W instalacji mam 500l wody i nie ma problemu z nadmiernym kręceniem zaworem. Odnośnie pogodówki - ustawiłem tak aby warunki zewnętrzne miały wpływ na temp w CO ale korygując delikatnie ze względu na ilość wody w instalacji-krzywa grzewcza 1.6. Co do pokojówki nie jestem w stanie uzyskać sterowania typu 18C w nocy 20 w dzień ze względu na dużą bezwładność wody i grubych murów. W praktyce pokojówka daje sygnał do sterowania gdy temp w domu spada poniżej 19 podnosząc temperaturę na CO o kilka stopni.Zawór 1,5 cala ESBE, siłownik ESBE, sterownik Estyma. Dane dla mojej instalacji mogą się różnić od tych przy nowej instalacji z małą ilością wody, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacjach zmieniam zdanie co do siłownika.

Najlepszy podobno dla stabilności układu będzie z czasem co najmniej 90s - czyli ten 140 by sie nadał.

 

Aha, ten sterownik, o którym pisałem nie ma jednocześnie możliwości sterowania pompą cwu (lub co) oraz podłączeniem termostatu pokojowego. Jedno albo drugie. Wybieram termostat...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.