Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Paleniem


mrowka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam w mieszkaniu zainstalowany kocioł Ogniwo S7WC-8. Instalacja spełnia wszystkie parametry podane przez producenta, tj. przekrój komina większy niż 14x14, wysokość komina nieznacznie ponad 6 metrów. Mam problem z dymem wydostającym się z kotła podczas dosypywania opału. Gdy otwieram górne drzwiczki większość dymu wydostaje się na zewnątrz, nie jest zasysany do komina. Czasem dym wydostaje się nawet przez dolne drzwiczki (również po dosypaniu, mimo dobrego ciągu w kominie). Gdy wszystko się już rozpali nie ma tego problemu. Próbowałem rozpalać przy otwartych drzwiach na klatkę schodową, gdyż kocioł mam w łazience zaraz obok drzwi wejściowych. Wtedy dymi o wiele mniej.

Czy może to być spowodowane słabym dopływem powietrza, czy też jest inna przyczyna?

Bardzo proszę o pomoc, gdyż zaczyna się sezon grzewczy (prawdę mówiąc już się zaczął) a w obecnym stanie ciężko jest wytrzymać z tym dymem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Muszą też być wyczyszczone kanały spalinowe kotła,czopuch i komin.Jakim opałem palisz i w jaki sposób?Węgiel i drewno powinny być spalane przy nadmiarze powietrza,wtedy w palenisku huczy.Zbyt długie otwarcie górnych drzwiczek powoduje oziębienie spalin i zmniejszenie ciągu dlatego dymi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby był ciąg muszą być spełnione oba warunki: dopływ powietrza i ciepły komin. Inna przyczyna - to złe spalanie, bo dymu powinno w ogóle nie być, powinien się spalać.

Komin jest z pewnością ciepły, ponieważ przepalałem wcześniej samym drewnem aż huczało. Natomiast kiedy dołożyłem więcej drewna i zanim dołożone drewno porządnie zajęło się drewnem też dymiło. Specjalnie zostawiałem otawrte dolne drzwiczki, żeby dopływało do paleniska więcej powietrza. Jednak nie za bardzo to pomogło. O co chodzi z tym złym spalaniem? Paliwo jest jakieś niehalo czy...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Muszą też być wyczyszczone kanały spalinowe kotła,czopuch i komin.Jakim opałem palisz i w jaki sposób?Węgiel i drewno powinny być spalane przy nadmiarze powietrza,wtedy w palenisku huczy.Zbyt długie otwarcie górnych drzwiczek powoduje oziębienie spalin i zmniejszenie ciągu dlatego dymi.

Pozdrawiam.

Wszystko jest wyczyszczone jak należy. Pale w tradycyjny sposób czyli rozpalam drewnem, na co później wrzucam węgiel. I właśnie w tym momencie zaczynają się jaja. Kiedy dorzucę troszkę węgla muszę zaraz zamykać górne drzwiczki, żeby nie dymiło. Muszę czekać kilkadziesiąt minut zanim węgiel zajmie się ogniem, dopiero wtedy mogę dosypać więcej. I tak w kółko. Nie ma możliwości wsypać większej partii węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dobra metoda.Ja robię w ten sposób że nakladam papieru,na to drewno (najpierw drobne a na to grubsze) i nasypuję węgla.Tak załadowany piec podpalam i już.Drzwiczki popielnikowe cały czas otwarte,buzuje się że huczy.Kiedy wsad przestaje się palić i pozostaje tylko żar zamykam na jakiś czas drzwiczki popielnikowe.Przed dodaniem kolejnej porcji węgla czyszczę ruszt z popiołu,otwieram drzwiczki popielnika i nasypuję kolejną porcję węgla przez dolne drzwiczki paleniskowe.Nic się wtedy nie dymi,palenie przebiega dobrze.Dosypywanie opału do rozpalonego pieca przez górne drzwiczki zawsze bedzie połączone z dymieniem.

Pozdrawiam. M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dobra metoda.Ja robię w ten sposób że nakladam papieru,na to drewno (najpierw drobne a na to grubsze) i nasypuję węgla.Tak załadowany piec podpalam i już.Drzwiczki popielnikowe cały czas otwarte,buzuje się że huczy.Kiedy wsad przestaje się palić i pozostaje tylko żar zamykam na jakiś czas drzwiczki popielnikowe.Przed dodaniem kolejnej porcji węgla czyszczę ruszt z popiołu,otwieram drzwiczki popielnika i nasypuję kolejną porcję węgla przez dolne drzwiczki paleniskowe.Nic się wtedy nie dymi,palenie przebiega dobrze.Dosypywanie opału do rozpalonego pieca przez górne drzwiczki zawsze bedzie połączone z dymieniem.

Pozdrawiam. M.

Dzięki, bardzo mi pomogłeś. Ładuję jak napisałeś i wszystko gra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.