Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Za Duża Moc Kotła... Za Mała Moc Kotła.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie rozumiem za bardzo znaczenia mocy kotła w ogrzewaniu domu. Bo co za różnica czy będzie on miał 15 kW czy 45 kW mocy. I w jednym i w drugim przecież rozpalę do np. 70 stopni i będzie szło ciepło z grzejników. Przecież to czy mieszkanie się nagrzewa i jak szybko zależy od temperatury na sterowniku. Nie rozumiem tego zagadnienia. Proszę o wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i słusznie prawisz ,jak chcesz mić komfort to trzeba miec w czym palić ,a opału napewno w wiekszym nie pojdzie wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak masz np dom 200 m2, to w piecu 15 kW mieści się tyle opału, że wystarczy przykładowo na 4 godziny palenia i trzeba dorzucić opału. Piec 45 kW mieści więcej opału i może wytrzymać np 18 godzin. Poza tym piec ma powierzchnię grzewczą, na którą działa ogień i przekazuje ciepło dla wody. Może się zdarzyć tak, że jak piec jest za mały, to może nie nagrzać wody do zadanej temperatury i wentylator będzie pracował przez cały czas - jest zbyt duże zapotrzebowanie na energię cieplną. Ważne jest więc dopasowanie pieca do powierzchni oraz wzięcie pod uwagę docieplenia, szczelności okien itd. Tak ja ten temat widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to oznacza, ze przy 100 m2 wystarczy na 8 godzin. Przeciez chyba jesli podpale w piecu 15 kW zaladowanym do pelna i ustawie temp. 65 stopni to bedzie mi sie to palilo np. 6 godzin niezaleznie czy piec stoi na 200 m2 czy 500 m2. Z tego co mowisz wynika ze wieksza moc wiaze sie tylko z wieksza ladownosci przez co pali sie dluzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczytałeś drugiej części mojej wypowiedzi. Do ogrzania np 500 potrzeba wytworzyć określoną ilość energii cieplnej, czyli spalić określoną ilość opału większą niż na 200 m2. Wiąże się z tym ilość odbiorników. Spróbuję łopatologicznie (z całym szacunkiem). Jeśli do nieogrzewanego garażu wstawisz grzejnik elektryczny 500 W, to najprawdopodobniej przy 0 oC na zewnątrz albo nie nagrzeje tego garażu, albo termostat będzie się wyłączał bardzo rzadko. Jednak, jeśli wstawisz 4000 W to w garażu będzie ciepło.

Ważny jest fakt jakie dane mieszkanie ma zapotrzebowanie na energię cieplną. Inne zapotrzebowanie będzie miał dom o ścianach 12 cm (większe), a inne dom o ścianach np 24 cm + docieplenie styropian 10 cm (dużo mniejsze)przy tej samej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to oznacza, ze przy 100 m2 wystarczy na 8 godzin. Przeciez chyba jesli podpale w piecu 15 kW zaladowanym do pelna i ustawie temp. 65 stopni to bedzie mi sie to palilo np. 6 godzin niezaleznie czy piec stoi na 200 m2 czy 500 m2. Z tego co mowisz wynika ze wieksza moc wiaze sie tylko z wieksza ladownosci przez co pali sie dluzej.

Jak dasz kocioł 15kW do domu 300m2 lub nawet mniejszego może się okazać ze kocioł nie zdoła osiągnąć 65*C i może osiągnąć np tylko 35*C- 40*C bo zapotrzebowanie domu na ciepło będzie tak duże. Kocioł będzie pracował na maksymalnych obrotach wiec i opału będzie spalał więcej a tym samym szybciej ten opał się skończy.

Jak ten samo kocił 15kW dasz do domu 120m2 to będzie w nim się mogła palić spokojnie i opału w nim wystarczy na dłużej.

Jak zaś kupisz 25kW kocioł do domku 120m2 to będzie on miał dużą komorę załadowcza ale co z tego jak będziesz musiał go dławić żeby nie zagotować wody co będzie powodowało kłopoty z kominem. Opału tez taki kocioł będzie spalał więcej.

Dlatego kocioł trzeba dobrać tak żeby jego moc była odpowiednia do zapotrzebowania naszego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalozmy taka sytuacje. kociol stoi w kotlowni 2m na 2m. nie wie czy ma do ogrzania 500 m2 czy 100 m2. Chcesz mi powiedziec ze jesli kotlownia stoi w mieszkaniu 500 m2 nie rozpale w nim do 65 stopni a jesli stoi w mieszkaniu 100 m2 to rozpale. Nie moge tego zakumac. Przeciez to czy mieszkanie sie nagrzewa i jak szybko zalezy od temperatury na piecu\sterowniku. Na piecu jest np. 65 stopni. Cieplo idzie z grzejnikow na mieszkanie. Wiekszy grzejnik wiecej ciepla i szybciej sie nagrzewa. Dlatego ni rozumiem roli tej mocy 15 kW lub 45 kW. Przeciez i ten piec i ten trzyma temperature np. 65 stopni bedeac w tej kotlowni nie "wie" ile metrow ma do ogrzania. Obawiam sie ze tego ni skumam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz kocioł 15kW do domu 300m2 lub nawet mniejszego może się okazać ze kocioł nie zdoła osiągnąć 65*C i może osiągnąć np tylko 35*C- 40*C bo zapotrzebowanie domu na ciepło będzie tak duże. Kocioł będzie pracował na maksymalnych obrotach wiec i opału będzie spalał więcej a tym samym szybciej ten opał się skończy.

Jak ten samo kocił 15kW dasz do domu 120m2 to będzie w nim się mogła palić spokojnie i opału w nim wystarczy na dłużej.

Jak zaś kupisz 25kW kocioł do domku 120m2 to będzie on miał dużą komorę załadowcza ale co z tego jak będziesz musiał go dławić żeby nie zagotować wody co będzie powodowało kłopoty z kominem. Opału tez taki kocioł będzie spalał więcej.

Dlatego kocioł trzeba dobrać tak żeby jego moc była odpowiednia do zapotrzebowania naszego domu.

 

hahaha ,ale nie jeden filozof ,kiedy dobiera kocioł to nie uwzględnia wachań temperatury na zewnątrz :) co się dzieję kiedy jest +12 jak dzisiaj ?? wszyscy mamy za dużą moc kotła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piecu nie pali się, aby ogrzać tylko sam piec. W piecu wytwarza się energię cieplną, która przy pomocy instalacji (rury i grzejniki) ma być przetransportowana do pomieszczeń ogrzewanych. Jeżeli chcesz ogrzać dom 500 m2 przy pomocy pieca 15 kW to po podzieleniu wychodzi 30 W/m2 (piec będzie pracował na 100% swojej mocy). Standardowo się przyjmuje ok 100 W na 1 m2 ogrzewanej powierzchni (40W/m3). Tak więc, aby ogrzać dom 500 m2 należy zastosować piec ok 50 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Temat przerabiany wielokrotnie. Proszę przeszukać forum jest wiele merytorycznych wypowiedzi. Dopasowanie kotła zasypowego to podstawa do efektywnego spalania. Wszystko da się zrobić osiągnąć i dokonać tylko jakim kosztem. Pozdrawiam i o rozsądek apeluję. Tomasz.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej

Postaw na takim samym palniku garczek o pojemności 5 i 50 l. Woda w mniejszym garczku osiągnie temp. 65 stopni natomiast może się okazać że taki sam ogień nie wystarczy do nagrzania wody w większym nawet do 50 stopni.

Tak samo jest w instalacji, większa powierzchnia do ogrzania czyli wiecej grzejników = więcej wody w całym układzie i wtedy okazuje się że kocioł 15 KW jest za mały żeby osiągnąć temp 65 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w porządku... czyli problem za małego pieca mały rozwiązany... duże mieszkanie czyli wieksza instalacja czyli wiecej wody do ogrzania itp. czyli piec moze nie podolac utrzymaniu temperatury np. 65 stopni.

 

a teraz kwestia za duzego pieca... czy w ta strone tez mozna przesadzic. czy im wieksza moc tym lepiej i szybciej sie mieszkanie nagrzeje. co przemawia za tym zeby nie kupowac za duzej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Luckyy - odpowiedział Ci już na to pytanie przenieś sobie w drugą stronę - ogromny palnik mały garnek z wodą.

1. wodę zagotujesz

2 lub będziesz musiał przegrzewać mieszkanie

3 lub dławić moc kotła (o ile się da zdławić na tyle, żeby nie gotować)

4 lub przechładzać kocioł np na 40*C = krótkie użytkowanie

i

5 jak chcesz się napić kubek kawy to gotujesz w garnku 200 litrowym czy wystarczy Ci czajnik ??? :)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz dom 100m2 i planujesz kupic piec 45kW z mysla ze bedziesz ladowal raz na dwa dni, to jest to bledne rozumowanie.

 

Przy takich warunkach taki piec bylby idealnym generatorem smoły, czyli osiagalby szybko zadana temperature i bylby dlugo w stanie podtrzymania, czyli kisilby opal w sobie i smolil kociol.

 

Na swoim przykladzie wiem ze nie warto kupowac wiekszego kotla niz jest to wymagane. Lepiej kupic nawet troszke mniejszy. Jakz wyliczen wyjdzie 19kW, to kupic np 18 a nie 20.

W piecach na paliwa stael musza panowac ''piekielne'' warunki, aby temp spalin byla odpowiednio wysoka (150-200st). W innym przypadku komin i piec beda zawsze zasmolowane, no i w kotlowni bedzie ''smierdzialo''smola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widać ze tu sam teoria ale reasumując zamały kocioł =zimno w domu ,za duzy +umiejetny palacz =pełen komfort i ekonomiczne uzytkowanie kotła ,pisałm juz na innym wątku w zeszłym sezonie widziłam i byłem w kotłowni dla domku ok 100m2 i kocioł miałowy o mocy ok 70kW i co pali od 5-7dni bez rozpalania juz 7 rok ,sypie jedną albo dwie taczki miału w zalzności od temp zewnetrznej i zapomina o kotłowni ,Jestem tez zwolennikiem przewymiarowania kotłow ale nie az o 500% ,ale jak wstawimy taki rozsadny kociołek do domu np do 200m kocioł do 50kW to napewno bedzie super ,mozna tez wstawić z aptekarsk ą dokładnością 18kW i zamieszkac w kotłowni zeby dokładać co pare godzxin ale to juz wybór użytkownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też przewymiarowany trochę, więc palę dziennie obecnie 5 -6 godz, przy temperaturze kotła na grawitacji 70-80 stopni, przy pompie 55-65. Jednego jestem również pewien, że jak przyjdzie mocna zima, to mi krzywdy nie zrobi. Poprzedni kocioł był przy mały i grzał komin.

Podstawa to umiejętne palenie. Ja w swoim 25 kw uzyskuję stałopalność przy 50 na kotle 24 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku automatycznego kotła na ekogroszek z podajnikiem ? Mam w planie taki kocioł, ale na powierzchnię 90 m kw. a więc mało, do tego w bliźniaku. Obecny kocioł węglowy 12 kW daje sobie radę na orzechu II, ale podoba mi się kocioł Dziubarczyka uniRET 19 kW, niestety nie ma mniejszych. Obawiam się, że będzie za duży, więc czy muszę raczej iść w stronę kotłów 15 kW innych producentów, czy zastosowanie kotła 19 kW nie będzie miało negatywnych skutków ? Rury mam wszystkie miedziane w tym roku wymienione i grzejniki stalowe panelowe Henrad. Została mi tylko wymiana kotła.

Druga sprawa to wysokość mojej piwnicy-kotłowni to tylko 1,80 m i to mi ogranicza wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Ja mam też przewymiarowany trochę, więc palę dziennie obecnie 5 -6 godz, przy temperaturze kotła na grawitacji 70-80 stopni, przy pompie 55-65. Jednego jestem również pewien, że jak przyjdzie mocna zima, to mi krzywdy nie zrobi. Poprzedni kocioł był przy mały i grzał komin.

Podstawa to umiejętne palenie. Ja w swoim 25 kw uzyskuję stałopalność przy 50 na kotle 24 godz.

 

 

A ile masz metrów kwadratowych???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku automatycznego kotła na ekogroszek z podajnikiem ? Mam w planie taki kocioł, ale na powierzchnię 90 m kw. a więc mało, do tego w bliźniaku. Obecny kocioł węglowy 12 kW daje sobie radę na orzechu II, ale podoba mi się kocioł Dziubarczyka uniRET 19 kW, niestety nie ma mniejszych. Obawiam się, że będzie za duży, więc czy muszę raczej iść w stronę kotłów 15 kW innych producentów, czy zastosowanie kotła 19 kW nie będzie miało negatywnych skutków ? Rury mam wszystkie miedziane w tym roku wymienione i grzejniki stalowe panelowe Henrad. Została mi tylko wymiana kotła.

Druga sprawa to wysokość mojej piwnicy-kotłowni to tylko 1,80 m i to mi ogranicza wybór.

 

 

I jaki piec wkońcu wybrałeś??

 

Ja mam 110 m2 z tym że kotłownia oddalona ok 12 m i do tego jeszce mieszkanie na poddaszu a kotłownia na dole w garażu. Przymierzam się więc do nieco zawyżonego kotła 22 kw..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równiez mam przewymiarowany piec, moj tlokowiec ma 35 kw, dom jakies 200 m, ale ogrzewam nim tylko 160 mm bo nie widze potrzeby kotlowania w garzu, to szkodliwe dla samochodu :P , mam sterownik pid, i zawor 4 drozny, wiec piec moze pracowac nawet przy 6KW, kwestia regulacji podawania opalu i jest naprawde git, za to jak bylo -30 w tamta zime, nie mialem zadnego problemu, takze rozsadne przewymiarowanie w piecach z podajnikiem moim zdaniem jest nawet wskazane, wiadomo piec nie pracuje z pelna moca to i jego zuzycie jest mniejsze. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jezeli masz dom 100m2 i planujesz kupic piec 45kW z mysla ze bedziesz ladowal raz na dwa dni, to jest to bledne rozumowanie.

 

Przy takich warunkach taki piec bylby idealnym generatorem smoły, czyli osiagalby szybko zadana temperature i bylby dlugo w stanie podtrzymania, czyli kisilby opal w sobie i smolil kociol.

 

Na swoim przykladzie wiem ze nie warto kupowac wiekszego kotla niz jest to wymagane. Lepiej kupic nawet troszke mniejszy. Jakz wyliczen wyjdzie 19kW, to kupic np 18 a nie 20.

W piecach na paliwa stael musza panowac ''piekielne'' warunki, aby temp spalin byla odpowiednio wysoka (150-200st). W innym przypadku komin i piec beda zawsze zasmolowane, no i w kotlowni bedzie ''smierdzialo''smola.

 

I w ten sposób uzależniasz się od kaloryczności węgla. Jeżeli zechcesz palić czymś mniej kalorycznym piec dostanie zadyszki. W większym piecu możesz palić gorszym węglem i wtedy kocioł nie będzie przewymiarowany. Węgiel wysoko kaloryczny jest drogi i ze względu na duży popyt jest mieszany z innymi świństwami, dlatego czasem lepiej przemyśleć czy kupić lekko przewymiarowany kocioł i mieć możliwość w zależności od potrzeb palić węglami czy miałami o mniejszej kaloryczności.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie rozumiem za bardzo znaczenia mocy kotła w ogrzewaniu domu. Bo co za różnica czy będzie on miał 15 kW czy 45 kW mocy. I w jednym i w drugim przecież rozpalę do np. 70 stopni i będzie szło ciepło z grzejników. Przecież to czy mieszkanie się nagrzewa i jak szybko zależy od temperatury na sterowniku. Nie rozumiem tego zagadnienia. Proszę o wyjaśnienie.

 

Widzę że nikt nie udzielił sensownej odpowiedzi zatem

po pierwsze nie dobieramy kotła do domu ale kocioł do grzejników ponieważ kocioł ogrzewa wodę która krąży w grzejnikach (to grzejniki dobieramy do domu).

Grzejnik to takie urządzenie które odbiera ciepło wodzie i oddaje je powietrzu i ścianom który charakteryzuje się mocą wyrażoną w watach tylko tu jest mały haczyk ta moc jest ściśle uzależniona od 3 rzeczy 1. temperatury wody na zasilaniu grzejnika 2. temperatury powietrza/ścian wokół grzejnika 3. przepływu wody przez grzejnik która objawia się w postaci parametru temperatury wody na wyjściu z grzejnika

Wracając do pytania jak posiadasz w domu grzejniki o łącznej mocy 45kW dla parametrów 20stopni wew 70 zasilanie 50 powrót to kotłem 45kW uda Ci się osiągnąć temperaturę 70 stopni ale 15kW już nie ponieważ grzejniki będą szybciej oddawały ciepło do powietrza i ścian niż kocioł dostarczał ciepło.

 

Co do kwestii nagrzewania to jest zawsze bilans zysków (kocioł+grzejniki+temperatura) i strat (ubytek ciepła przez ściany/stropy/podłogi/okna/wentylacje/100 innych rzeczy) w wymiarze akumulacyjności budynku czyli pojemności cieplnej wszystkich rzeczy znajdujących się w budynku i stopnia przejmowania/oddawania temperatury. Upraszczając budynek z betonu dłużej będzie się nagrzewać niż budynek z drewna.

 

Odniosę się tu jeszcze do przewymiarowania kotła w celu rzadszego bywania w kotłowni otóż moc kotła zależy od ilości palącego się na raz opału (potrzebne powietrze) oraz odbiornika ciepła podawanego w metrach kwadratowych.

Proces spalania węgla jest dość złożony ale najważniejsze jest to że węgiel musi palić się z określoną ilością nadmiarowego powietrza dlatego mając kocioł przewymiarowany zawsze będziemy źle palić ponieważ powietrza będzie zawsze w niedomiarze.

Tak porównując do motoryzacji to jeżeli chcesz dłuższy dystans przejechać na jednym baku to nie kupujesz samochodu z dużym silnikiem bo one mają przeważnie duży bak ale raczej samochód z małym silnikiem i dużym bakiem.

 

Dodatkowo warto wiedzieć że moc maksymalna kotła będzie nam potrzebna tylko przez maksymalnie 10% sezonu grzewczego czyli 18-22dni. Zatem jak nam się zamarzy palić zamiast węglem to drewnem o mniejszej kaloryczności a kocioł jest całkiem dobry i nie chcemy go zmieniać ale wiemy że na te 10% sezonu będzie za mały to zawsze można tanim kosztem dołożyć własnej roboty kocioł elektryczny z grzałek.

Oraz jest jeszcze jedna rzecz kocioł o mocy nominalnej 15kW przy sprzyjających warunkach może dostarczyć mocy nawet 30kW.

Edytowane przez rafaldo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nikt nie udzielił sensownej odpowiedzi zatem

po pierwsze nie dobieramy kotła do domu ale kocioł do grzejników ponieważ kocioł ogrzewa wodę która krąży w grzejnikach (to grzejniki dobieramy do domu).

Grzejnik to takie urządzenie które odbiera ciepło wodzie i oddaje je powietrzu i ścianom który charakteryzuje się mocą wyrażoną w watach tylko tu jest mały haczyk ta moc jest ściśle uzależniona od 3 rzeczy 1. temperatury wody na zasilaniu grzejnika 2. temperatury powietrza/ścian wokół grzejnika 3. przepływu wody przez grzejnik która objawia się w postaci parametru temperatury wody na wyjściu z grzejnika

 

No dobrze, a co w sytuacji, kiedy wpinamy kocioł stałopalny w krótki obieg z wymiennikiem płytowym, separując go od grzejników, które tworzą obieg zamknięty? Czy dobierając moc kotła nie powinna się brać pod uwagę również wielkości obiegu, pod który kocioł będzie wpięty?

 

Miałem okazję zaobserowować jak zachowuje się mój własny kocioł po takiej zmianie. I tak w czasach gdy był połączony bezpośrednio w instalacji otwartej z grzejnikami żeliwnymi, miał problem z osiągnięciem temperatury wyższej niż 60 stopni na drewnie (na węglu i koksie było OK) - czy na pompie czy na grawitacji. Ale jak się podzieliło instalację na obieg zamknięty grzejników i pieca gazowego oraz krótki obieg otwarty dla kotła uniwersalnego, to ten ostatni na drewnie śmiga bez problemu, osiągając temperaturę nawet 85 st., a przy stratach wymiennika płytowego daje temperaturę na grzejniki średnio 5-10 stopni mniejszą.

 

To jak to w końcu jest z doborem mocy i wielkości kotła w takich przypadkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.