Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar kupić kocioł tłokowy Defro AKM 15 kW lub 22kW .
O jakiej mocy wybrać kocioł, czy 22 kW nie jest za duży.
Parametry domu:
- powierzchnia mieszkalna wynosi około 110 m^2.
- bojler 140 L. – rodzina 5 osobowa.
- dom podpiwniczony.
- stropy ocieplone.
- ściany domu nie ocieplone grubość 60 cm – cegła.
- okna plastikowe.
- nowa instalacja c.o. – miedź , grzejniki aluminiowe.
Czy ktoś ma doświadczenia z kotłem AKM 15kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że sobie będę sam rozwijał temat - super forum ( jak nie napiszesz help, to cię mają gdzieś )

Zrobiłem objazd po firmach z instalacjami c.o. i tak :

1.W miarę renomowana firma instalacyjna (okolice Oświęcimia) namawia mnie na kocioł 25 kW twierdząc, że przecież masz zawór czterodrożny i nie powinno być problemów, myślę "ok" - kupię taki kocioł przecież to fachowiec ( 17 lat w branży - przynajmniej tak deklarował na wstępie rozmowy). - i z małego doświadczenia wiem, że zostanę największym producentem sadzy w okolicy -

2. O drugim fachowcu niema co pisać bo jak zadawałem mu jakiekolwiek najprostsze pytania,to rozmowa polegała na tym, że niech się pan skontaktuje z producentem kotła, bo to różne mogą być parametry - ( przynajmniej uczciwy) - tylko wątpię w uczciwość producenta - na jakim opale wyznaczyli moc kotła i sprawność.

3.Następny sprawiedliwy - to już trzeci mój doradca - lepsza mniejsza moc - taka na styk - kocioł pracuje przynajmniej w pobliżu swojej mocy znamionowej, w miarę spokojne spalanie - a ja się pytam, a w temperaturach ekstremalnych (- 20 ) przynajmniej dla POLSKI - i znowu ta sama odpowiedź - to trzeba się skontaktować z producentem.

4.Napisałem e-meila do producenta - mija już tydzień i odzewu brak - a przecież to renomowana firma - i w takiej firmie należy kupić kocioł - jak to wszyscy doradzają ( nie podaje nazwy firmy bo poco mam ich reklamować - super kontakt)

Dlatego proszę jeszcze raz o "poradę" jeżeli ktoś ma zbliżone parametry:

Parametry domu:

- powierzchnia mieszkalna wynosi około 110 m^2.

- bojler 140 L. – rodzina 5 osobowa.

- dom podpiwniczony.

- stropy ocieplone.

- ściany domu nie ocieplone grubości 60 cm – cegła.

- okna plastikowe.

- nowa instalacja c.o. – miedź , grzejniki aluminiowe.

Proszę o radę jaki kocioł tłokowy - jaka moc - HELP.

Bo jak nie to będe ten ątek sobie prowadził sam - ale z różnymi skutkami

Pozdrawiam Maro - niech moc będzie z WAMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie 15kW powinno wystarczyć na 110m2 powierzchni ogrzewanej, przy załozeniu spalania miału 24 - 25 Mj

Przy załozeniu maksymalnego zapotrzebowania 120W na m2 to 13,2 KW.

Kocioł będzie pracował optymalnie.

Kupujac kocioł o mocy 22 kW będzie sporo przewymiarowany, a jak docieplisz dom ( pewnie jest w planach) to juz bedzie wogóle porażka.

Ja na dom 200m2 grzewczej ( dwukrotnie wiecej) z lat 80-tych nieocieplony ze szlakowca + wymieniona cała stolarka na plastikową, 140 l bojler dwupłaszczowy ( polecam) mam kocioł 25KW tłokowy i jest aż nadto.Przy mrozach ze stycznia ~ -20'C kociołek "pykał" sobie spokojnie, miałem na kotle 62'C, w instalacji 55'C i przerwy podtrzymania ~ 8-10 minut - na miale 25Mj.Jesli by mu brakowało mocy to chodziłby non-stop.

 

To tyle.

 

 

pozdrawiam i apeluję o rozsądek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

moim zdaniem 15 kW spokojnie wystarczy. Sam mam tłokowca 17 kW, ogrzewam dom 140m, a w czasie mrozów jeszcze warsztat 80m i spokojnie wystarcza. Przy duzym kotle, kocioł jest dłużej w podtrzymaniu i produkuje więcej sadzy. Sprzedawców nie słuchaj, oni chcą wcisnąć kocioł droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Też myśle, że nie ma co kupować 22kw, u mnie w starszym domu (100m2, ocieplanie przeciętne) pracuje Zębiec(!) 14kw, wystarcza na upał w domu i 140 litrowy zbiornik cwu (instalacje stare stalowe...) Po rozpaleniu przymykamy (ręcznie) popielniczek i tak zasypany wypala się do rana. Nie wiem po co wszyscy kupują wielkie piece na zapas, potem oglądam u nowszych sąsiadów i na każdym piecu jest 30-40st bo by sie w domku nie dało wytrzymać, a przeciez mniejszy piec to mniejsze zużycie, bliżej optimum -czystszy komin itp. Nawet na dużym mrozie jak rozpalisz, nagrzejesz w domu i wode, to potem już tylko podtrzymanie. 15kw wystarczy.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.