Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Długo W Podtrzymaniu ?


mpendzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Jak długo kocioł powinien pozostawać w stanie podtrzymania ??

Pytam bo coś kiepsko u mnie z ekonomią spalania...

W moim przypadku po tygodniu działania CO non stop sytuacja wygląda tak:

Temp. zadana - 57st. Kocioł przebywa w podtrzymaniu ok 17-20min (praca w tym trybie - po 11min podaje przez 6s groszek .+ opóźnienie nadmuchu 10s.). Od czasu gdy kocioł osiągnie temp. zadaną - temp wzrasta bezwładem tak około 5st.

Później temp spada o 3-5 st. poniżej temp. zadanej i kocioł ponownie pracuje około 5 minut do osiągnięcia temp. zadanej.

I tak w kółko.

Niepokoi mnie to spalanie, ponieważ wychodzi 25kg doba, a przy tych temp. obecnych powinno być chyba troszkę mniej... ?

Powierzchnia do ogrzania to 140m2 +25 garaż (jeden grzejnik). Dom nowy, okna plastiki- ściana 24cm suporeks+12styropian, poddasze ocieplone wełną 15cm+10cm. Piec Per eko 17kW.

Obecnie ustawiony tak:

Czas podawania - 9s

Czas przerwy - 28s.

Podtrzymanie 11min.

Praca w podtrzymaniu 6s.+opóźnienie wył. nadmuchu 10s.

Dmuchawa 3 bieg + 20% odsłonięta na przysłonie.

 

We wtorek dokona się modyfikacja w kotłowni - zostanie przepięty powrót z jednego rozdzielacza do powrotu przed zaworem 4d (dotychczas ten powrót z jednego rozdzielacza wpadał prosto do pieca i omijał całkiem zawór).

Czy ta modyfikacja powinna wpłynąć na "ekonomię" spalania... ? Jak mniej więcej wyglądają Wasze czasy pracy kotła do temp. zadanej oraz działania w podtrzymaniu.

Przepraszam za takie pozornie głupawe pytania, ale postanowiłem to skonsultować zanim zacznę mieszać w ustawieniach kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawieni kotla to zdecydowania indywidualna sprawa podtrzymanie najlepiej ustawic nie na bardzo dlugi czas poniewaz najlepiej jest aby piec podal wegiel co czas taki aby nie brakowalo go w palenisku kiedy juz wejdzie w tryb pracy. Gromadka wegla zapenia to iz po ropoczeciu pracy plomien od razu jest duuzy i przy tym wieksza moc juz na starcie .. proporcja podowania do postoju mysle ze najlepsza to okolo 1:3 nadmuch najlepiej kiedy nie jest zbyt maly gdyz wtedy temp spalania jest mniejsza przynajmniej tak jest w moim przypadku :-)

 

Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Jak długo kocioł powinien pozostawać w stanie podtrzymania ??

Pytam bo coś kiepsko u mnie z ekonomią spalania...

W moim przypadku po tygodniu działania CO non stop sytuacja wygląda tak:

Temp. zadana - 57st. Kocioł przebywa w podtrzymaniu ok 17-20min (praca w tym trybie - po 11min podaje przez 6s groszek .+ opóźnienie nadmuchu 10s.). Od czasu gdy kocioł osiągnie temp. zadaną - temp wzrasta bezwładem tak około 5st.

Później temp spada o 3-5 st. poniżej temp. zadanej i kocioł ponownie pracuje około 5 minut do osiągnięcia temp. zadanej.

I tak w kółko.

Niepokoi mnie to spalanie, ponieważ wychodzi 25kg doba, a przy tych temp. obecnych powinno być chyba troszkę mniej... ?

Powierzchnia do ogrzania to 140m2 +25 garaż (jeden grzejnik). Dom nowy, okna plastiki- ściana 24cm suporeks+12styropian, poddasze ocieplone wełną 15cm+10cm. Piec Per eko 17kW.

Obecnie ustawiony tak:

Czas podawania - 9s

Czas przerwy - 28s.

Podtrzymanie 11min.

Praca w podtrzymaniu 6s.+opóźnienie wył. nadmuchu 10s.

Dmuchawa 3 bieg + 20% odsłonięta na przysłonie.

 

We wtorek dokona się modyfikacja w kotłowni - zostanie przepięty powrót z jednego rozdzielacza do powrotu przed zaworem 4d (dotychczas ten powrót z jednego rozdzielacza wpadał prosto do pieca i omijał całkiem zawór).

Czy ta modyfikacja powinna wpłynąć na "ekonomię" spalania... ? Jak mniej więcej wyglądają Wasze czasy pracy kotła do temp. zadanej oraz działania w podtrzymaniu.

Przepraszam za takie pozornie głupawe pytania, ale postanowiłem to skonsultować zanim zacznę mieszać w ustawieniach kotła.

Witaj

 

Tak tak był już taki jeden oszołom który z dokładnością wagi elektronicznej podawał swoje raporty z spalania w których to wychodziło że spalał 11kg groszku na dobę, potem to ludzie czytają i popadają w obłęd. Zamiast zadowalać swoje kobiety to siedzą po nocach w kotłowni i stukają w sterownik, obserwując płomień i nerwowo paląc papierosa spoglądają na cyferki, w drugiej ręcę oczywiście stoper.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując wypowiedź MałegoMiki - 25kg to wynik, z którego już dużo nie zjedziesz :) Ja na dom 200 metrów nieocieplony + cwu spalam teraz między 35 a 40 kg dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 230m2 do ogrzania + CWU, kociołek 35kW i żre mi 30-40kg na dzień. No jakbym wyczyścił kociołek co tydzień, to spalanie spadłoby mi o 5kg. Ale mi siem nie sce :) Nie ma bata, 10kg grochu przez 24h domu nie ogrzejesz :) Nie wierz we wszystko, czym tu się ludki przechwalają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 kg na dobę ? jasne to jest możliwe, chcesz wiedzieć jak ?

 

proste: Ustawiona temperatura 45 stopni, CWU podgrzewanie na 30 stopni, myjemy się raz dziennie z całą rodzinką w wanience albo wszyscy naraz albo jeden za drugim w tej samej wodzie. Potem wody nie spuszczamy tylko żona idzie po naczynia brudne z objadu i hops wrzuca je do wanny i szor szor szor szor. Absolutny zakaz wychodzenia z domu żeby ciepło nie uciekło. I przy odrobinie szczęścia i +3 stopnie w nocy jest szansa na taki rezultat. Zapomniałem napisać że dom to 115m2 doskonale ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 230m2 do ogrzania + CWU, kociołek 35kW i żre mi 30-40kg na dzień. No jakbym wyczyścił kociołek co tydzień, to spalanie spadłoby mi o 5kg. Ale mi siem nie sce :) Nie ma bata, 10kg grochu przez 24h domu nie ogrzejesz :) Nie wierz we wszystko, czym tu się ludki przechwalają :)

U mnie podobny metraż + cwu 140l, kocioł 25kw i przy tych temp. spalam ok.24kg węgla na dobę. W domu 21st. i otwieram drzwi, myję się i żona myje naczynia pod bieżącą wodą. Dodam jeszcze , że dom nie jest doskonale ocieplony! A i jeszcze, że nie kłamię i nie mam zamiaru nikogo wpędzać w kompleksy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Ja też dołożę swoje 3 grosze...

 

Nowy dom - mieszkamy od października 2008 r. - powierzchnia ogrzewana to 160 m2 pomieszczeń mieszkalnych + 20 m2 garaż.

 

Mój kociołek LING DUO 25 KW + sterownik RECALART Economic 3000 + zawór 4D sterowany ręcznie, bojler dwupłaszczowy 100 L (temp. wody cały czas ustawiona na 45 st.), instalacja w miedzi, wszędzie grzejniki aluminiowe.

 

Ściany zewnętrzne to pustak MAX + styropian EPS-100 + cegła DZ-9 (razem ok. 48 cm muru), okna 5-cio komorowe, posadzka - izolacja 10 cm styropian EPS-100, strop pośredni - izolacja 10 cm styropian EPS-100, strop górny pod dachem - izolacja 12 cm styropian EPS-70.

 

Temperatura w domu 22-23 st. w czasie przebywania w nim domowników, 19-20st. w nocy i ok. 16-17 st. w dzień gdy jesteśmy w pracy.

 

Palę ekogroszkiem RETOPAL 25 MJ z KWK PIAST. W poprzednim roku zakupiłem prosto z kopalni 3,8 tony i obecnie pozostało mi jeszcze ok. 200 kg. Mam "sentyment" do tego "paliwa" :) bo paliłem nim przez 4 lata w poprzednim domu w piecu na ekogroszek ZĘBIEC 20 KW.

 

Ale co do spalania...

Piec został uruchomiony pod koniec września 2008 r. w celu wygrzewania domu przed planowanym wprowadzeniem. Od początku listopada do połowy grudnia paliłem tylko samym drzewem z budowy (wszystko co leciało...nawet z gwoździami). Od połowy grudnia do końca kwietnia już tylko ciągła praca na ekogroszku i "grzanie" domu. W pozostałym okresie do października tego roku piec głównie pracował w celu podgrzewania ciepłej wody (ok. 100 kg RETOPALU na miesiąc) + ogrzewanie w chłodne wieczory (a było ich trochę... :)) z małą przerwą na wymianę sterownika... . Na początku października przełączyłem piec na pracę ciągłą i tak do dziś.

Obecnie piec zużywa ok. 15 kg eko na dobę (zasobnik 180 kg) natomiast przy ujemnych temperaturach zimowych (ok. -15 st.) 20-22 kg.

Na ten sezon zakupiłem w maju 4 tony RETOPALU prosto z kopalni i mam nadzieję "przeżyć" :) na tym do następnego listopada!

 

Jeszcze moje ustawienia:

podawanie/przerwa - 6/35 s lub 7/35 s (przy ujemnych temp. 7/25), dmuchawa - 28%, podtrzymanie - 30 min., temp. zadana - 60 st., temp. CWU - 45 st., zawór 4D otwarty na 40 st. na grzejniki, pompka CO na pierwszym biegu.

Piec pracuje ok. 15 min. i stoi w podtrzymaniu ok. 45-60 min w dzień natomiast w nocy ponad 60 minut.

Popiół z niewielką ilością spieków wynoszę co 3 dzień, kocioł w środku czyszczony raz na tydzień (jest ok. 3-4 szufelek sadzy zmieszanej z pyłem), komora napowietrzająca pod retortą raz w miesiącu - 1/2 jej objętości popiołu i drobnej szlaki, co drugi dzień używam SADPALA - łyżka na rozgrzaną retortę.

 

Wydaje mi się, że to normalna rzecz jak kocioł 25 KW "połyka" 20-25 kg eko/dobę w przypadku stałego utrzymywania temp. w domu na poziomie 22-23 st. - coś za coś... Chciałbym też pozwolić sobie na czyszczenie kotła raz w miesiącu! Niestety po 10 dniach jest już nieźle "zarośnięty" mimo podawania sadpalu (chociaż obserwuję już małe pozytywne efekty).

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobny metraż + cwu 140l, kocioł 25kw i przy tych temp. spalam ok.24kg węgla na dobę. W domu 21st. i otwieram drzwi, myję się i żona myje naczynia pod bieżącą wodą. Dodam jeszcze , że dom nie jest doskonale ocieplony! A i jeszcze, że nie kłamię i nie mam zamiaru nikogo wpędzać w kompleksy.

 

No ten wynik jest ok, ale są magicy, którzy mogą człowieka wpędzić w kompleksy, lub na miesiąc do kotłowni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko nadzieję że jak poprawię podłączenie jednego powrotu z rozdzielacza do zaworu 4d, to chociaż poprawi się sterowanie... bo teraz jak bym go nie ustawił, to prawie zawsze jest ok 50st. na grzejniki :-)

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi.

P.S.

Przy obecnych ustawieniach widzę wreszcie na palenisku kopczyk, który żarzy się praktycznie na całej powierzchni retorty... ale znowu troszkę więcej dymu jest z tego wewnątrz paleniska - chociaż z komina ciężko się dopatrzeć dymienia...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim jeszcze nie zamieszkałym domu 120m2 + 40m2 podłogówki , pustak porotherm 30+12cm styropian , kociołek ling duo 15kw spalanie przy obecnych temperaturach 15kg na dobę - przy wyłaczonym ogrzewaniu podłogowym i CWU na 30 stopni (nie używane) . Jak włacze podłogówkę to połyka ok 5kg więcej. Kocioł pracuje na sterowaniu pogodowym z czego jestem bardzo zadowolony w domu temperatura stabilna 22stopnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Ja też dołożę swoje 3 grosze...

 

Nowy dom - mieszkamy od października 2008 r. - powierzchnia ogrzewana to 160 m2 pomieszczeń mieszkalnych + 20 m2 garaż.

 

Mój kociołek LING DUO 25 KW + sterownik RECALART Economic 3000 + zawór 4D sterowany ręcznie, bojler dwupłaszczowy 100 L (temp. wody cały czas ustawiona na 45 st.), instalacja w miedzi, wszędzie grzejniki aluminiowe.

 

Ściany zewnętrzne to pustak MAX + styropian EPS-100 + cegła DZ-9 (razem ok. 48 cm muru), okna 5-cio komorowe, posadzka - izolacja 10 cm styropian EPS-100, strop pośredni - izolacja 10 cm styropian EPS-100, strop górny pod dachem - izolacja 12 cm styropian EPS-70.

 

Temperatura w domu 22-23 st. w czasie przebywania w nim domowników, 19-20st. w nocy i ok. 16-17 st. w dzień gdy jesteśmy w pracy.

 

Palę ekogroszkiem RETOPAL 25 MJ z KWK PIAST. W poprzednim roku zakupiłem prosto z kopalni 3,8 tony i obecnie pozostało mi jeszcze ok. 200 kg. Mam "sentyment" do tego "paliwa" :) bo paliłem nim przez 4 lata w poprzednim domu w piecu na ekogroszek ZĘBIEC 20 KW.

 

Ale co do spalania...

Piec został uruchomiony pod koniec września 2008 r. w celu wygrzewania domu przed planowanym wprowadzeniem. Od początku listopada do połowy grudnia paliłem tylko samym drzewem z budowy (wszystko co leciało...nawet z gwoździami). Od połowy grudnia do końca kwietnia już tylko ciągła praca na ekogroszku i "grzanie" domu. W pozostałym okresie do października tego roku piec głównie pracował w celu podgrzewania ciepłej wody (ok. 100 kg RETOPALU na miesiąc) + ogrzewanie w chłodne wieczory (a było ich trochę... :)) z małą przerwą na wymianę sterownika... . Na początku października przełączyłem piec na pracę ciągłą i tak do dziś.

Obecnie piec zużywa ok. 15 kg eko na dobę (zasobnik 180 kg) natomiast przy ujemnych temperaturach zimowych (ok. -15 st.) 20-22 kg.

Na ten sezon zakupiłem w maju 4 tony RETOPALU prosto z kopalni i mam nadzieję "przeżyć" ;) na tym do następnego listopada!

 

Jeszcze moje ustawienia:

podawanie/przerwa - 6/35 s lub 7/35 s (przy ujemnych temp. 7/25), dmuchawa - 28%, podtrzymanie - 30 min., temp. zadana - 60 st., temp. CWU - 45 st., zawór 4D otwarty na 40 st. na grzejniki, pompka CO na pierwszym biegu.

Piec pracuje ok. 15 min. i stoi w podtrzymaniu ok. 45-60 min w dzień natomiast w nocy ponad 60 minut.

Popiół z niewielką ilością spieków wynoszę co 3 dzień, kocioł w środku czyszczony raz na tydzień (jest ok. 3-4 szufelek sadzy zmieszanej z pyłem), komora napowietrzająca pod retortą raz w miesiącu - 1/2 jej objętości popiołu i drobnej szlaki, co drugi dzień używam SADPALA - łyżka na rozgrzaną retortę.

 

Wydaje mi się, że to normalna rzecz jak kocioł 25 KW "połyka" 20-25 kg eko/dobę w przypadku stałego utrzymywania temp. w domu na poziomie 22-23 st. - coś za coś... Chciałbym też pozwolić sobie na czyszczenie kotła raz w miesiącu! Niestety po 10 dniach jest już nieźle "zarośnięty" mimo podawania sadpalu (chociaż obserwuję już małe pozytywne efekty).

 

Pozdrawiam wszystkich

Jaką masz histerezę że piec tak długo jest w podtrzymaniu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a artur pisze że ma podtrzymanie na 30 a piec się włącza po40-50min Nie rozumiem.......................... ja oglądając ten filmik(jak palić w kotle retorowym) spróbowalem tego samego ustawienia i piec w podtrzymaniu załączał się co 8minut na 80 sekund bo tak jest fabrycznie ustawione na 80 i po godzinie z ustawionej temp.60 zrobiło się 70st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Co do podtrzymania to i ja wciąż eksperymentuję.Jak na razie jest to podtrzymanie 60 min a praca w podtrzymaniu 90 sek .Piec HEF eko plus 20 kw ,pow.domu jak na razie parter ok 100m (piętro jeszcze nie rozprowadzone,więc nie doliczam).Ustawienia to temp .zadana pieca 60, praca 25,przerwa 50,dmuchawa domknięta na 90 %.Cwu 45, pompki od C.O i cwu na 1 biegu,histereza 1 stopień.Przy temperaturach 8-10 st spala ok 16 kg na dobe.W domu jest z reguły ok 23 st.(z trójdrożnego idzie 40st na kaloryferki jak na razie i wystarcza).Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie obecnie podtrzymanie co 10min kocioł podaje węgiel przez 8sek. i dmucha 15s.

Temp. robi się większa od zadanej o jakieś 5-6st. Kocioł pracuje w podtrzymaniu jakieś 2 cykle i potem temp spada o 3 st. poniżej zadanej (histeraza 2) po czym dość szybko dochodzi do zadanej i znowu przerwa.

Nie wiem czemu dłużej nie pracuje w podtrzymaniu, ale może to urok mojego kotła - wydaje mi się jednak że przy obecnych temp. ( w nocy ok 0st.) to spalanie ok. 20kg na dobę mieści się w normie.

Na zaworze 4d mam ustawione na CO ok 40st. - na powrocie to nie wiem dokładnie ile jest, bo mam tam termometr opaskowy i on chyba lekko przekłamuje - wychodzi że jest 40st., ale jak dotykam rury powrotu to wydaje być się ciut więcej....

Ogólnie z tego co zauważyłem to spala 2 worki po 25kg przez prawie 3 dni.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie jeśli chodzi o spalanie w kg to przy takich temp jak teraz to średnio przy 120m piec ling 15 zawór czterodrożny bez siłownika od dnia 15.10.2009 do teraz czyli 30.11.2009 wyszło jakieś 580 kg

stawienia pierwsze ustawienia U0 65 u1 18 u2 32 u3 7 u 4 10 i szło więcej a teraz 65 , 12, 45, 7, 10 rewelacja zasobnik na prawie dwa 11 dni.

 

Mam jeszcze takie pytanie czy ktoś podłączał do sterownika g-403 -p02 sterownik pokojowy bo moim przypadku piec wchodzi w stan blokady "blo" pompa działa jak powinno ale piec nie trzyma zadanej temp u0 - 65 spada czekałem do 55st i wyłączyłem sterownik pokojowy!!!

 

Może ktoś juz sie spotkał z takim przypadkiem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam..

Tu świeży palacz w kotle na ekogroszek. :) Z ciekawością czytam Wasze posty...od 2 tygodni uczę sie palić w tym wynalazku. Mam takie pytanie...Może się trochę powtórzę ale chodzi o zastosowanie zaworów 4-d lub 3-d. W planach miałem kotłownię z zaworem 4-d ale nie chciało mi sie wlec naczynia otwartego na poddasze więc zrobiłem układ z wymiennikiem płytowym. Kocioł pracuje na obiegu otwartym, naczynie nad kociołkiem w garażu, krótki obieg z pompą i wymiennik... za wymiennikiem zawór 3-d i pompa. Pompa obiegu pierwotnego i wtórnego spięte razem. CWU dałem na obiegu otwartym... Co o tym sądzicie...? Kocioł mam 25 kW...wymiennik płytowy dałem 40 kW...Ciepło oddaje błyskawicznie... Zmierzam do pytania...:) tak mi się wydaje że żaden zawór mieszający mi juz niepotrzebny na obiegu otwartym ? Mam racje...Pozdrawiam wszystkich palaczy..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie czy ktoś podłączał do sterownika g-403 -p02 sterownik pokojowy bo moim przypadku piec wchodzi w stan blokady "blo" pompa działa jak powinno ale piec nie trzyma zadanej temp u0 - 65 spada czekałem do 55st i wyłączyłem sterownik pokojowy!!!

Dokładnie tak ma działać sterownik pokojowy podłączony do geco g-403-p02. Kocioł pracuje wtedy w trybie podtrzymania nie zwracając uwagi na temperaturę. Gdy sterownik pokojowy da sygnał, że znowu jest za zimno kocioł wznowi pracę na zadanej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie jeśli chodzi o spalanie w kg to przy takich temp jak teraz to średnio przy 120m piec ling 15 zawór czterodrożny bez siłownika od dnia 15.10.2009 do teraz czyli 30.11.2009 wyszło jakieś 580 kg

stawienia pierwsze ustawienia U0 65 u1 18 u2 32 u3 7 u 4 10 i szło więcej a teraz 65 , 12, 45, 7, 10 rewelacja zasobnik na prawie dwa 11 dni.

 

Mam jeszcze takie pytanie czy ktoś podłączał do sterownika g-403 -p02 sterownik pokojowy bo moim przypadku piec wchodzi w stan blokady "blo" pompa działa jak powinno ale piec nie trzyma zadanej temp u0 - 65 spada czekałem do 55st i wyłączyłem sterownik pokojowy!!!

 

Może ktoś juz sie spotkał z takim przypadkiem ??

 

 

Spalanie według nie bardzo duże przy takich temperaturach i takim metrażu. Co do reszty posta kompletnie nie rozumiem co piszesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.